هک واتساپ

امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام؟ (معیارهای امنیت پیام رسان ها)

همه به دنبال نرم‌افزارهای امنی هستند تا با نصب روی گوشی خود، بتوانند به راحتی برای دیگران پیام ارسال و دریافت کنند. در این میان دو پیام رسان تلگرام و واتساپ طرفداران زیادی دارند؛گرچه قابلیت های تلگرام بیشتر و طرفداران بیشتری دارد اما واتساپ هم همیشه پز امنیت خود را به کاربرانش می دهد. البته باید توجه داشته باشید که پیام رسانی وجود ندارد که غیرقابل هک باشد و ممکن است که تلگرام و واتساپ نیز هک شوند. ما در این مقاله از سایتspy24 برای شما می گویم که امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام.

مثلث امنیت چیست؟

در امنیت شبکه های اجتماعی یک مثلث (CIA)  وجود دارد که دارای سه بخش مهم می باشد که جمع درصدی آنها ۱۰۰ می شود این سه بخش ها عبارتند از محرمانگی ،جامعیت، دسترس‌پذیری. هرچه جامعیت و دسترسی‌پذیری بالاتر باشد امنیت یا محرمانگی پایین می آید و بلعکس. مثلاً شما رمز اکانت خود را به همسر خود می دهید دسترسی پذیری و جامعیت را در اکانت خود بالا برده اید اما امنیت اکانت شما کاهش پیدا کرده است چرا که همسرتان می تواند به پیام های شما دسترسی داشته باشد . در واقع محرمانگی با جامعیت و دسترسی پذیری رابطه عکس دارد و با بالا رفتن این دو محرمانگی پایین می آید.

امنیت واتساپ :

در حال حاضر واتساپ یکی از امن ترین پیام رسان های دنیا است و به خاطر این امنیت طرفداران زیادی دارد. در گذشته واتساپ امنیت مناسبی نداشت اما بعد از خرید این پیام رسان توسط بنیان گذار فیس بوک و ارتقا دادن این برنامه امنیت این برنامه به طور محسوسی بالا رفته و طرفداران توانستند به این برنامه اعتماد کنند. از نکات مهم درباره امنیت پیام رسان ها این است که هک کردن این برنامه ها از طرف سرور تقریباً غیر ممکن است .

امنیت تلگرام :

پیام رسان تلگرام از تازه ترین پیام رسان هایی است که به بازار آمده و با وجود تجربه کمتر نسبت به شبکه های مجازی دیگر به خاطر قابلیت های زیاد و بی شمارش طرفداران زیادی در دنیا دارد. امنیت تلگرام نیز یکی از بهترین سیستم های امنیتی در بین پیام رسان ها می باشد. امنیت تلگرام بالاست و می توان از هک نشدن اکانت ها از طرف سرور مطمئن بود.

امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام؟

معیار هایی را میتوان برای انتخاب بین دو پیام رسان نام برد که عبارتند از :

محبوبیت:

محبوبیت مهمترین موضوعی که افراد به آن اشاره دارند و درصد محبوبیت تلگرام بیشتر می باشد.

امکانات و قابلیت ها :

از نظر امکانات و قابلیت ها همه می‌دانیم که امکاناتی که تلگرام در اختیار کاربران می‌گذارد بیشتر و بهتر از امکانات واتساپ می باشد.

تعداد کاربران :

تعداد کاربران به خاطر فیلترینگ تلگرام در حال حاضر افراد بیشتری از واتساپ استفاده می کند.

امنیت:

از لحاظ امنیت یکی از مهم‌ترین جنبه‌های مقایسه است که می‌تواند باعث انتخاب راحت تر شما برای انتخاب پیام رسان ها شود.

 معیارهای شناخت پیام رسان های امن تر
معیارهای شناخت پیام رسان های امن تر

معیارهای شناخت پیام رسان های امن تر :

رمز نگاری اطلاعات:

مهم ترین نکاتی که در تفاوت های امنیتی واتساپ و تلگرام با ید به آن دقت داشته باشیم این است که پروتکل رمزنگاری اطلاعات در آن چه شکلی است.

ذخیره سازی پیام ها :

از تلگرام به عنوان حافظه ابری میتوان استفاده کرد؛ مثلاً در چت های قدیمی تلگرام، تا مدتها یک فایل را دانلود شده می توان تماشا کرد اما در واتساپ اینگونه نیست و فایل ها مثل عکس و فیلم فقط یک ماه روی دیتابیس واتساپ باقی میماند. از نظر فنی امنیت واتساپ بیشتر است و اجازه نمی‌دهد که در صورت هک شدن شما هکر به عکس ها و ویدیوهایی شما دسترسی پیدا کند.

آسیب‌پذیری‌های امنیتی:

تلگرام یک برنامه متن باز است و چشم های زیادی روی آن نظارت دارد. اما واتساپ در این بخش گذشته درخشانی ندارد.

رمزنگاری کاربر به کاربر :

نرم افزار واتساپ از یک ساختار مشترک قفل باز استفاده می کند. با دانستن برنامه نویسی می توان کد برنامه را عوض کرد. اما تلگرام رمزنگاری در آن محفوظ است و تعداد کمی از برنامه نویسان می توانند روی آن تغییر ایجاد کنند.

ذخیره اطلاعات کاربران :

دلیل رایگان بودن پیام رسان های مختلف این است که شرکت ها و دولت می‌تواند به صورت بالقوه و بالفعل از اطلاعات شما استفاده کند.

ویژگیهای تلگرام:

یک فضای ذخیره سازی:

فضای ذخیره سازی در تلگرام نامحدود است اما در واتساپ تصاویر و ویدیوها به طور محدودی روی دیتابیس قرار می گیرند و بعد دیگر نمی توان آنها را دانلود کرد.

حفظ کیفیت رسانه:

در تلگرام کیفیت فیلم و عکس پایین نمی آید اما در واتساپ فیلم و عکس کیفیت لازم را ندارند.

کانال ها و بات ها:

در تلگرام چنل و بات وجود دارد اما در واتساپ وجود ندارد.

چت های مخفی:

در تلگرام چت های مخفی که پس از ۲ دقیقه پاک میشوند وجود دارد ولی در واتساپ وجود ندارد.

امکان ارسال تمامی فایل ها با حجم زیاد:

محدودیت حجم در تلگرام ۲ گیگابایت است در صورتی که در واتساپ ۱۶ مگابایت است.

ویژگی های واتساپ :

  • تماس تصویری،تماس صوتی بدون نیاز به فیلترشکن
  • سابقه بالاتر نسبت به بقیه پیام رسان ها
  • ارتباط سریع و بدون دردسر و بدون نیاز به فیلتر شکن
  • امنیت به ظاهر بالاتر به خاطر وجود مثلث امنیت

مقایسه امنیت واتساپ با تلگرام :

تلگرام همیشه در تلاش است تا امکانات جدیدی به برنامه خود اضافه کنند به خاطر همین امنیتش پایین می‌آید و چون امنیت برای واتساپ اهمیت زیادتری دارد امکانات و جامعیت آن کمتر است به خاطر همین امنیت واتساپ بیشتر از تلگرام است.
امنیت یک پیام رسان را از نحوه رمزگذاری نگاری، ذخیره سازی اطلاعات، آسیب پذیری های امنیتی پیام رسان ها می سنجند. ما در این مقاله از سایتspy24 برای شما به بررسی اینکه امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام پرداختیم و برای شما گفتیم ویژگی های تلگرام و واتساپ کدام اند. شما می توانید برای مقایسه امنیت تلگرام و واتساپ، مقایسه ویژگی ها و قابلیت های واتساپ و تلگرام، این مقاله را تا انتها مطالعه نماید.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا