دسته‌بندی نشده

امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام؟

برای اطلاع از این که امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام ما را در ادامه از این مطلب از سایت اسپای 24 همراهی کنید. امروزه این موضوع که واتساپ یا تلگرام ایمن تر هستند، بسیار مورد توجه است. افراد محافظه کار به دنبال استفاده از شبکه های اجتماعی امن هستند تا از به سرقت رفتن اطلاعات شان جلوگیری کنند.

البته لازم به ذکر است که از زمانی که شبکه مجازی تلگرام فیلتر شده است، دیگر کسی به این موضوع اهمیت نمی دهد که کدام یک از این دو شبکه مجازی از امنیت بالای برخوردار هستند و بسیاری از کاربران شبکه مجازی تلگرام تصمیم گرفته اند که در واتساپ به فعالیت و ارتباط برقرار کردن بپردازند. با توجه به محدود شدن استفاده از تلگرام؛ اکثریت افراد برایشان مشکل شده بود که به وی پی ان و فیلترشکن ها و یا پروکسی تلگرام وصل شده تا بتوانند از این شبکه مجازی استفاده کنند.

فهرست مطالب

امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام؟

این موضوع که واتساپ یا تلگرام کدام یک امنیت بالای دارند جز بزرگترین سوالاتی است که هم اکنون در ذهن بسیاری از افراد است و ذهن اکثر کاربران شبکه های مجازی را درگیر خود کرده است. با توجه به پرطرفدار بودن تلگرام و داشتن امکانات بیشتر دارای محبوبیت بسیاری در بین کاربران است. اما در مقابل استفاده از نرم افزار واتساپ بدون فیلتر شکن و بدون نیاز به پروکسی و وی پی ان است و شما می توانید به راحتی و بدون محدودیت در آن فعالیت داشته باشید.

این قابلیتی که هر دو این شبکه مجازی فراهم نموده اند، افراد مختلفی را وسوسه می کند که در این دو شبکه مجازی به فعالیت بپردازند اما به هر حال باید بدانید که امنیتی که این دو شبکه مجازی در اختیار افراد قرار داده اند تا حد زیادی متفاوت است و همین باعث شده تا این سوال که امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام در ذهن افراد به وجود آید. به همین خاطر در ادامه می خواهیم به جزئیات مربوط به این دو شبکه مجازی بپردازیم تا به این سوال که امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام پاسخ دهیم.

مثلث امنیت در سیستم عامل ها و شبکه های مجازی

در بین شبکه‌ های مجازی موجود که از طرف کشورهای خارجی ارائه شده اند به جستجو بپردازیم، بیشتر با شبکه مجازی تلگرام، واتساپ و اینستاگرام که دارای امنیت بسیار بالای هستند، روبرو می شویم و به همین دلیل باید بدانیم که امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام و یا اینستاگرام؟ در هر صورت نمی شود که امن بودن بالای این سه شبکه مجازی را در نظر نگرفته و از آن چشم‌ پوشی کنیم. زیرا مدت‌ های طولانی است که افراد زیادی در آن فعالیت داشته اند و هم اکنون دارای طرفداران بسیار زیادی است.

با توجه به این که این سه شبکه مجازی توانسته اند عملکرد بسیار خوبی داشته باشند و در غیر این صورت از همان ابتدا که این سوال به وجود آمد که امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام و یا اینستاگرام و این سه پیام رسان ارائه شدند، هر سه آن ها چندان مورد توجه قرار نمی گرفتند. در امنیت تمام شبکه های مجازی یک مثلث وجود دارد که جمع هر سه ضلع این مثلث باید 100 باشد. این مثلث شامل سه مورد محرمانگی، جامعیت و دسترسی پذیری می باشد. که هر سه دارای مفهوم و معنا متفاوت و خاصی است که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت‌.

هرچه دسترسی پذیری و در این گردونه و یا جامعیت به شبکه های مجازی در این مثلث بالا تر برود، آنگاه محرمانگی یا همان امنیت در شبکه های مجازی پایین می رود. یعنی این دو با هم رابطه کاملا معکوسی داشته و اگر امنیت یا محرمانگی بالا برود، آن زمان دسترسی پذیری به شبکه‌ های مجازی نیز پایین تر خواهد آمد. یعنی اگر کسی بتواند به شبکه مجازی شما به راحتی دسترسی پیدا کند، امنیت شما زیر سوال می رود و دیگر نمی‌ توانید ادعا کنید که اطلاعات تان از امنیت بالای برخوردار است.

امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام و چرا؟

به دلیل استفاده بدون محدودیت از واتس اپ، طرفداران شبکه مجازی واتساپ بیشتر بوده و اعتقاد بر این است که این نوع شبکه مجازی دارای امنیت بالای است. اما شایان توجه است که هر شبکه مجازی ایمن هم قابلیت نفوذ و هک را داشته و شما نمی‌ توانید کاملا در شبکه مجازی که فعالیت می کنید؛ غیرقابل هک و نفوذ بدانید. البته تا حدودی این موضوع به شما بستگی دارد که تا چه اندازه نقاط ضعف امنیتی سیستم عامل خود را از بین برده اید.

واتساپ یا تلگرام؛ امنیت کدام پیام رسان بیشتر است؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم نمی توانید به این قضیه مطمئن باشید که هیچگاه مورد سو استفاده افراد مهاجم و هکر ها در شبکه مجازی واتساپ و تلگرام قرار نخواهید گرفت زیرا این به عوامل متعددی مربوط می شود و اگر شما تمام نقاط ضعف امنیتیتان را در سیستم عامل خود و یا در شبکه های مجازی خود برطرف کنید، آنگاه می توانید با اطمینان بیشتری درباره امنیت اطلاعاتتان در شبکه مجازی واتساپ یا تلگرام صحبت نمایید.

چرا توجه به سوال امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام، مهم است؟

طرفداران واتساپ می دانند که از نظر امکانات شبکه مجازی تلگرام چند قدم جلوتر از شبکه مجازی واتساپ می باشد. اما آ نها به ایمن بودن واتساپ باور داشته و به آن می بالند. همچنین این اعتقاد وجود دارد که واتساپ به دنبال بالا بردن میزان امنیت خود می باشد و همین اشتیاق آن ها را برای فعالیت در این شبکه مجازی بالا می برد. حتی اگر اقدام به بررسی گذشته واتساپ و تلگرام کنید متوجه شده که در طول زمان واتساپ و تلگرام پیشرفت های زیادی داشته اند اما واتساپ از نظر امنیتی چند قدم جلوتر از تلگرام بوده است.

بنیان گذار شبکه مجازی فیسبوک هم اکنون در حال اداره شبکه مجازی واتساپ و اینستاگرام نیز می باشد و تلگرام کلا سرورهای گوناگونی با واتساپ دارد و به همین دلیل است که امنیت این دو شبکه مجازی نیز با هم متفاوت بوده و می توان گفت که تلگرام امتیازهای متفاوت و برجسته ای نسبت به واتساپ داشته و نمی توان به طور قطعی گفت که واتساپ عملکرد بسیار بهتری به نسبت تلگرام داشته است.

واتس اپ یا تلگرام؛ امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام؟

برای پاسخ دادن به این سوال بالا بودن امنیت واتساپ یا تلگرام باید گفته شود که این بحث بسیار مفصل بوده و این دو شبکه مجازی هم اکنون با هم در حال رقابت هستند و هر دو در آپدیت های خود امکانات زیادی را در اختیار کاربران خود می گذارند. در ادامه معیارهای انتخابی این دو شبکه مجازی را بررسی و مقایسه کرده تا با جزئیات این سوال آشنا شوید.

در ایران می توان گفت که افراد زیادی در ابتدا تلگرام را برای فعالیت و برقراری ارتباط انتخاب کردند. اما با گذر زمان این شبکه مجازی تلگرام بود که آزادی بیش از اندازه را برای مردم به همراه داشته و دولت این پیام رسان را فیلتر کرد. به طوری که دیگر افراد نمی توانستند به راحتی در این شبکه مجازی فعالیت کرده و برایشان دشوار شده بود که به راحتی به برقراری پیام صوتی و تماس تصویری بپردازند و مجبور بودند که با انواع فیلترشکن یا پروکسی در این پیام رسان فعالیت کنند.

هنگامی که پیام رسان تلگرام فیلتر شد، تعداد کاربرانی که در این پیام رسان فعالیت می کردند کاهش پیدا کرد. زیرا بسیاری از افراد نمی دانستند که چگونه باید در آن به راحتی داشته باشند. برای دسترسی سریع تر و راحت تر تصمیم گرفتند که اکانت خود را در واتساپ راه اندازی کرده و به همین دلیل بود که به یکباره تعداد کاربران شبکه مجازی فعال در واتساپ افزایش پیدا کردند.

معیارهای شناخت پیام رسان امن تر!

امروزه اطلاع از امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام به عنوان معیاری شده تا افراد برای استفاده از آن تصمیم بگیرند. نکته جالب تر این می باشد که بسیاری از افراد مانند گذشته به تلگرام علاقه زیادی داشته و با سختی های که در اتصال به تلگرام بر سر راه آن ها وجود دارد نیز مشکلی ندارند.

رمزنگاری اطلاعات

از جمله تمایزهای اساسی که درباره این دو شبکه مجازی وجود داشته و در پاسخ درباره این سوال که امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام به ما کمک می کند، رمزنگاری اطلاعات است. زیرا که پروتکل رمزنگاری اطلاعات در هر دو شبکه مجازی کاملا متفاوت می باشد. این پروتکل به شما کمک کرده که اطلاعاتی همچون پیام ها و عکس ها و ویدیوهای که در پیام رسان واتساپ و تلگرام برای افراد ارسال می کنید از امنیت کافی برخوردار باشند.

ذخیره سازی پیام ها

تلگرام جدای دیگر شبکه های اجتماعی فن ها و طرفداران زیادی داشته و ویژگی های در این شبکه وجود داشته که توجه طرفداران و فن پیج های خود را جلب کرده است. به عنوان مثال داشتن قابلیت ذخیره سازی پیام در شبکه مجازی تلگرام به قدری محبوب بوده است که شما می توانید به طور نامحدود و با هرکیفیتی اطلاعات خود را در این شبکه مجازی ذخیره نمایید.

هر زمان که بخواهید به اطلاعات خود مراجعه کرده و از آن استفاده نمایید. همین موجب شده است تا افراد زیادی همچنان بخواهند در این شبکه مجازی فعالیت کنند و به همین دلیل است که تلگرام برای آن که بتواند در رقابت با واتس آپ موفق باشد همچنان در آپدیت های خود امنیت بیشتری را در اختیار افراد می گذارد.

آسیب پذیری های امنیتی

آسیب پذیری های که در این دو مسنجر وجود دارد تحت عنوان یک برنامه کد باز مورد توجه قرار گرفته است. چشم های زیادی هم اکنون بر روی این عنوان وجود داشته و بسیاری از افراد به دنبال شناسایی آن هستند.

شبکه واتساپ در این بخش چندان موفق نبوده و عملکرد درخشانی نداشته است. Whatsapp Security را اگر در گوگل جستجو کنید، متوجه میزان فاجعه ای که این شبکه مجازی به وجود آورده است می شوید.

زیرا افراد متوجه نیستند که در مرور زمان ممکن است واتساپ چه اشتباهاتی کند. امروزه عملکرد واتساپ بسیار بهتر از گذشته است ولی در گذشته واتساپ نتوانسته بود که امنیت مناسبی را در اختیار کاربران خود قرار دهد و تیم قوی پشت آن وجود نداشت و در این زمینه اما تلگرام عملکرد عالی داشته است.

رمزنگاری کاربر به کاربر

برای دانستن این که امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام باید بدانید که رمزنگاری کاربر به کاربر این دو پیام رسان تا چه حد متفاوت بوده و کدام بهتر می باشد. نرم افزارها و پیام رسان های مانند واتساپ و یا مانند سیگنال در حال حاضر از یک ساختار مشترک متن باز استفاده کرده و نام این ساختار مشترک پروتکل سیگنال می باشد.

به هر حال برای واتساپ این فاکتور بهتر عمل می کند و این یعنی که عملکرد تلگرام در این زمینه بد یا ضعیف بوده است و تلگرام نیز از قدرت بالای در استفاده از این ساختار مشترک ارائه نموده است. متن باز بودن به این معنی است که اگر باگ های در این پیام رسان ها وجود داشته باشد آن زمان برنامه نویسان به راحتی می توانند آن را تغییر دهند و نسخه بهتری را برای افراد ارائه دهند. به همین دلیل بود که باگ های این شبکه مجازی مدت ها پیش بدون آنکه کسی متوجه شود برطرف شد.

ذخیره اطلاعات کاربران و هک دولتی

اگر قصد دارید که بدانید امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام، بهتر است که در این زمینه یک بار شخصا به فعالیت در این دو پیام رسان پرداخته و ببینید که کدام یک از این دو شبکه مجازی پیشرفته تر است. از نظر ما تلگرام امنیت بالایی داشته اما این پیام رسان نیز همانند واتساپ تحت نظر دولت است.

امنیت گوشی و رمز دو مرحله ای

امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام؟ این سوال را می توان با بررسی داشتن قابلیت امنیت گوشی و رمز دو مرحله ای افراد پاسخ داد. زیرا میزان امنیتی که خود کاربر برای فعالیتش در این شبکه مجازی فراهم نموده است نیز مهم است. به عنوان مثال شما با تایید دو مرحله ای می توانید در برابر حملات هکر ها مقاوم شوید و این دیگر ربطی به امنیت سرور های تلگرام و واتساپ ندارد.

اما سوال اصلی؛ واتساپ بهتر است یا تلگرام؟

همانطور که تا اینجا مطلب برایتان توضیح دادیم احتمالا متوجه شده اید که این خود شما هستید که باید میان دو این پیام رسان یکی را انتخاب کنید و اگر بخواهید در یکی از این دو پیام رسان فعالیت نمایید خوب است که اطلاعات خود را پیرامون اطلاعات این دو شبکه مجازی بالا برده و در رابطه با ویژگی های آن دو اطلاعات بیشتری کسب کنید.

ویژگی های تلگرام و واتساپ چیست؟

ویژگی های این دو پیام رسان بسیار مهم بوده و براساس بررسی ویژگی های آن ها متوجه میزان امنیت واتساپ و تلگرام می شویم. تلگرام دارای ظرفیت ذخیره‌ سازی بسیار نامحدودی است و شما اطلاعات خود را با هر مقدار کیفیتی و هر حجمی می‌ توانید در تلگرام ذخیره‌ سازی کنید. از دیگر قابلیت های تلگرام این است که شما می توانید تمام اطلاعات مد نظر خود را با همان کیفیت برای دیگران ارسال کرده و تلگرام برخلاف واتساپ از کیفیت مطالب ارسال شده شما نمی کاهد. جدای از آن تلگرام قابلیت چت مخفی را فعال کرده است.

از ویژگی های واتساپ این است که تمام تماس های تصویری و صوتی در این شبکه مجازی بدون نیاز به فیلترشکن انجام شده و با سرعت بسیار خوبی شما می‌ توانید با آشنایان و دوستان خود تماس صوتی و تصویری داشته باشید. در ضمن بدون آن که نیاز به فیلترشکن داشته باشید، می توانید اقدام به چت کردن کنید. در این شبکه مجازی افراد دارای امنیت نسبتاً بیشتری هستند، زیرا همانطور که در مورد شاخص جامعیت واتساپ صحبت شد، دسترسی و جامعیت به شبکه مجازی واتساپ سخت و کاربران آن از امنیت بیشتری برخوردار هستند.

امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام؟

تا این جا احتمالا متوجه این شده اید که امنیت واتساپ بیشتر از تلگرام است. همچنین در این مطلب در مورد شاخص مثلث امنیت در شبکه های مجازی و سیستم عامل ها صحبت شد. تلگرام همیشه در تلاش است که در آپدیت های خود امکانات جدید و کاربردی را به اپلیکیشن خود اضافه کرده تا این چنین جامعیت این شبکه مجازی افزایش پیدا کند.

با توجه به این که امروزه کاربران زیادی در پیام رسان واتساپ در حال فعالیت هستند؛ سازندگان واتس آپ سعی می کنند تا امنیت خود را در تمام آپدیت های خود بالا برده و این چنین توجه کاربران فعال در این پیام رسان را به خود جلب کنند. به همین دلیل است که امکانات این شبکهاجتماعی کمتر از تلگرام بوده و بیشتر به امنیت آن توجه شده است. بسیار متشکریم که تا پایان مطلب امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام از وبسایت اسپای 24 ما را همراهی کردید.

سوالات متداول

امنیت یک شبکه اجتماعی به چه فاکتور هایی بستگی دارد؟

امنیت یک شبکه مجازی و یک پیام رسان به فاکتورهای متعددی بستگی دارد اما به صورت کلی می توان گفت که از نظر ذخیره سازی اطلاعات و یا میزان آسیب پذیری امنیتی و نحوه رمز گذاری باید امنیت شبکه های مجازی را مورد بررسی قرار داد.

آیا این موضوع که دولت ها به شبکه‌ های مجازی دسترسی دارند حقیقت دارد؟

امروزه بسیاری از پیام‌ رسان‌ ها مورد بررسی و نظارت دولت قرار گرفته اند و اگر دولت حق انجام این کار را نداشته باشد فعالیت پیام رسان ها در ایران ممنوع خواهد شد و به اینکه امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام بستگی ندارد.

امنیت یک سیستم عامل و یا یک شبکه اجتماعی با چه شاخص هایی اندازه گیری می شود؟

اینکه امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام با توجه به مثلث امنیت که مهم ترین شاخص اندازه گیری امنیت هر سیستم عامل و هر شبکه مجازی می باشد، اندازه گیری می شود.

امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام؟

امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام؟ اینکه امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام؟ سوال عده بسیار زیادی از کاربران این دو شبکه مجازی می باشد که به صورت کلی می توان گفت امنیت واتساپ در برخی از زمینه ها تا حد زیادی بالاتر می باشد.

کدام یک از دو شبکه مجازی واتساپ و تلگرام بهتر می باشد و امنیت واتساپ بیشتر است یا تلگرام؟

انتخاب بین این دو شبکه مجازی کاملا به سلیقه شما بستگی دارد.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا