هک واتساپ

هک واتساپ (میزان امنیت واتساپ چقدر است؟)

امروزه هک واتساپ از جمله مسائل روز است و بیشتر افراد در مورد آن صحبت می کنند. واتساپ در ایران و دنیا نرم افزار و پیام رسانی شناخته شده است و طرفداران زیادی دارد. روزانه صدها میلیون نفر در آن اقدام به تبادل پیام و استفاده از آن می کنند. از این رو هک کردن واتساپ از جمله موضوعات داغ است. از این رو در ادامه این مطلب از سایت اسپای 24 شما را با انواع روش های هک واتساپ و راه های جلوگیری از آن آشنا می کنیم.

معرفی پیام رسان واتساپ

پیام رسان واتساپ نرم افزاری محبوب و وسیع می باشد که تقریبا دارای 1.5 میلیارد کاربر است. امکان استفاده از این پیام رسان در پلتفرم های اندروید، ios و وب وجود دارد. افراد به راحتی می توانند به نسخه های به روز شده این نرم افزار دسترسی داشته باشند. در کنار این محبوبیت واتساپ، امنیت آن و هک شدن از سوی هکرها کمی ذهن افراد را درگیر خود کرده است.

این مسئله مدتی است که کمی کاربران اپلیکیشن پیام رسان را نگران خود کرده است و موجب شده که افراد در مورد امنیت اطلاعات و پیام های خود اطمینان خاطر نداشته باشند. در حال حاضر در سرتاسر جهان افراد از شبکه های اجتماعی برای تبادل پیام و برقراری ارتباط با دیگران استفاده می کنند.

اما در این بین گاهی به دلیل در اختیار داشتن اطلاعات کافی در رابطه با موارد امنیتی فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و یا سهل انگاری های از سوی افراد، زمینه ساز سواستفاده هکرها از اکانت آن ها می شود و در واقع به این صورت اطلاعات آن ها مورد دسترسی هکرها قرار می گیرد.

میزان امنیت واتساپ چقدر است؟

فعالیت پیام رسان واتساپ همچون خیلی از پیام رسان ها به صورت بین المللی می باشد و به لحاظ امنیتی نیز در سطح بالایی قرار گرفته است و این مسئله موجب شده که افراد بسیاری بتوانند در این بستر اینترنتی پیام های مختلفی را ارسال و دریافت کنند. برخلاف پیام رسان های مانند تلگرام که بخش زیادی از کاربران آن ها از بین ایرانیان می باشد؛ واتساپ دارای محبوبیتی جهانی است و در کل دنیا از آن استفاده می شود.

برنامه واتساپ توسط مهندس های کامپیوتر و ریاضی از رمزنگاری های پیچیده و قدرتمندی برخوردار می باشد و این موضوع باعث شده امنیت آن بسیار بالا رفته و تا به این جا هیچ گزارشی به صورت رسمی منتشر نشده است که فرد یا افراد خاصی به سرورهای اصلی این پیام رسان نفوذ کرده باشند.

مقایسه امنیت تلگرام و واتساپ

بررسی میزان امنیت تلگرام و واتساپ به خوبی نشان می دهد که که هر دوی این برنامه ها امکان نفوذ از سمت سرور را به افراد نخواهند داد و هک شدن اکانت افراد در واقع بر اثر سهل انگاری خود آن ها است و نمی توان گفت که امنیت پیام رسان واتساپ در سطح پایینی می باشد.

اما با این حال مدیران واتساپ برای آن که در این بستر امنیت خوبی را برقرار کنند امکانات و قابلیت های امنیتی مختلفی را لحاظ نموده اند که آشنایی با آن ها و نحوه استفاده صحیح از آن ها توسط افراد، امکان نفوذ به اکانت آن ها را به حداقل می رساند.

روش های هک واتساپ

امنیت واتساپ به دلیل پروتکل های رمزگذاری شده در سطح بالایی است و از این رو می توان به آن به عنوان بستری مناسب برای تبادل پیام است. اما با وجود امنیتی که صحبت از آن است گاهی افراد متوجه خواهند شد که واتساپ آن ها هک شده است، چگونه چنین چیزی اتفاق می افتد؟ در ادامه می گوییم که هکرها از چه روش هایی برای نفوذ به واتساپ افراد استفاده می کنند و راهکارهایی مقابله با آن ها چیست؟

اسکن کردن کد Qr code

یکی از روش های معمول، هک واتساپ از طریق بارکد است. در واقع کاربران جدای از نصب این پیام رسان بر روی گوشی، امکان استفاده از آن از طریق وب را نیز دارند. در صورتی که آدرس web.whatsapp.com را در مرورگرتان وارد کنید؛ به صفحه رسمی واتساپ در بستر وب ملحق خواهید شد.

در این صفحه بارکدی وجود دارد که به کمک آن دسترسی به حساب واتساپ امکان پذیر است. از این رو برای مثال در صورتی که شما گوشی همراه خود را در جایی فراموش کرده اید و قفلی نیز برای صفحه آن در نظر گرفته نشده باشد افراد تنها 20 دقیقه برای نفوذ به حساب واتساپ شما زمان می خواهند.

در حقیقت افراد به پلتفرم وب واتساپ رفته و به کمک قابلیت بارکدخوانی واتساپ، Qr code موجود در آن را اسکن کرده و به آسانی به اکانت شما وارد شده و دسترسی به کلیه گفت و گوهای شما برای آن ها امکان پذیر است. این موضوع موجب شده که انتقادهای بسیاری به واتساپ شود و در صورتی که فردی قصد سوء استفاده دارد؛ به آسانی می تواند به واتساپ شما نفوذ پیدا کند.

راهکار: خودداری از قرار دادن گوشی همراه خود در اختیار دیگران

برای این که شخصی از این راه قادر به هک گوشی شما نشود بهترین کار این است که حتی لحظه ای نیز گوشی خود را در جایی که اشخاص غریبه و یا غیرقابل اعتماد وجود دارند؛ نگذارید و همچنین برای آن قفل صفحه مطمئن بگذارید.

استفاده از شماره کاربر برای هک واتساپ آن هک واتساپ

میزان امنیت واتساپ به گونه ای است که افراد از طریق شماره کاربر و نفوذ به سرور قادر به هک نیستند و در واقع این کار از عهده حرفه ای ترین هکرها نیز برنخواهد آمد و این حسن بزرگی برای واتساپ به شما می آید.

اما این موضوع تنها نیمی از امنیت شما در این پیام رسان را به ارمغان خواهد آورد و باقی آن به خود شما بستگی دارد. در واقع حتی چند ثانیه غفلت نیز کافی است تا افرادی که قصد سوءاستفاده از شما را داشته به اکانت واتساپ شما دسترسی پیدا کنند.

این روشی است که بسیاری از هکرها برای داشتن دسترسی به پیام رسان های گوناگون افراد استفاده خواهند کرد. برای استفاده از این روش فقط کافی است که آن ها شماره شما را در بخش ورود به واتساپ در گوشی خود وارد کنند و کدی را که در واقع به گوشی شما خواهد آمد خیلی زود برمی دارند و در در داخل گوشی خود وارد کنند و بدون آن که شما متوجه شوید این پیام را از روی گوشی شما پاک می کنند. به همین آسانی یک نسخه از واتساپ شما بر روی گوشی طرف مقابل نصب می گردد.

راهکار مقابله ای با این روش هم واتساپ

لذا برای جلوگیری از چنین مشکلی روش های زیر مناسب است:

  • به هیچ عنوان سیم کارت یا حتی تلفن همراه خود را در اختیار کسی قرار ندهید.
  • از طرفی دیگر قابلیت احراز هویت در بیشتر پیام رسان های اجتماعی برای ورود کردن به آن تا حدودی امنیت را به شما برمی گرداند.

ورود دو مرحله ای در واتساپ چیست؟

یکی از عملکردهای بسیار مهم در بیشتر پیام رسان های رسمی مانند واتساپ، ورود دو مرحله ای است که نقش بزرگی در بالا بردن میزان امنیت حساب کاربران دارد. در واتساپ نیز مانند تلگرام و اینستاگرام شما می توانید از طریق فعال سازی ورود دو مرحله ای مانع  از ورود به حساب کاربری خود بدون وارد کردن رمز ارسال شده به شماره تلفن تان شود.

از این جهت در صورت فعال بودن قابلیت ورود دو مرحله ای، افراد با هدف هک اکانت شما به کمک شماره تلفن همراه و یا اسکن کردن کد Qr code حتما باید رمز عبور تعیین شده را نیز داشته باشند و بدون آن امکان دسترسی به حساب کاربری شما برای آن ها وجود ندارد. بنابراین حتما روش احراز هویت دو مرحله را برای واتساپ خود فعال نمایید.

فعال سازی ورود دو مرحله ای

  1. ابتدا به درون برنامه واتساپ رفته و با کلیک بر روی سه نقطه عمودی در بالا سمت راست از صفحه اصلی در بین گزینه ها وارد تنظیمات شوید.
  2. در منوی تنظیمات با کلیک بر روی لینک Account یا حساب، صفحه جدیدی برای شما می شود.
  3. در این صفحه سومین گزینه و در واقع گزینه “Two step verification” را انتخاب کنید.
  4. این گزینه شما را به صفحه فعال سازی ورود دو مرحله ای می برد.
  5. در این بخش از قسمت پایین صفحه گزینه “Enable” یا همان فعال سازی را انتخاب کرده و کمی صبر نمایید.
  6. اکنون با وارد کردن یک پسورد 6 رقمی می توانید گزینه Next را انتخاب کنید.

انتخاب پسورد و شرایط آن

رمز انتخابی شما پسوردی است که در زمان ورود به برنامه بایستی آن را وارد نمایید. از این رو توصیه می شود رمزی را انتخاب نمایید که پیچیدگی و امنیت را داشته باشد و به راحتی در ذهن شما ثبت شود. زمانی که بر روی دکمه Next  کلیک نمایید صفحه دیگری باز می شود که بایستی مجددا رمز عبور را تکرار کنید.

حال دوباره دکمه  Next را انتخاب کنید و در دو صفحه بعد یک ایمیل پشتیبانی معتبر و قابل دسترس را وارد کنید. این مرحله برای این است که در صورت از یاد بردن رمزتان، پسورد عبوری جدید به ایمیل شما ارسال می شود.

بعد از وارد کردن ایمیل اقدام به کلیک بر روی گزینه Done کنید تا این فرایند به پایان برسد. حال تایید دو مرحله ای برای واتساپ شما فعال می شود و از این به بعد تنها با وارد نمودن کد 6 رقمی امکان ورود به واتساپ وجود خواهد داشت.

همه چیز درباره هک جدید واتس اپ

یکی دیگر از خطراتی که اکانت شما را تهدید می کند استفاده هکرها از نرم افزارهای مخرب می باشد. در واقع این نرم افزارها بعد از نصب بر روی گوشی شما به راحتی موجب خواهند شد که هکرها به اطلاعات شخصی شما دسترسی داشته باشند. این روش در واقع از روش های نوینی است که هکرها از آن برای نفوذ به اکانت افراد استفاده می کنند.

در این روش هکر بعد از شناخت علاقه های شما نرم افزارهای مخربی را تولید می کند که هدف از تولید آن دستیابی به اطلاعات شخصی شما می باشد و به ظاهر براساس علایق شما می باشد.

بدافزارها به واسطه دسترسی به پیامک های تلفن همراه شما کد ارسال شده از طرف واتساپ را پیدا می کنند و از این راه موفق به هک واتساپ شما می شوند. از این رو توصیه می شود از نصب نرم افزارهای غیرمطمئن و از منابع مشکوک خودداری کنید.

هک کاربران از طریق باگ های امنیتی واتساپ

سوءاستفاده از باگ های امنیتی نیز از جمله روش های نفوذ به اکانت کاربران است که گاهی افراد از ناحیه آن مورد حمله قرارمی گیرند و واتساپ آن ها هک می شود. آخرین باگ های امنیتی شناخته شده از سوی هکرها که برای کاربران مشکلاتی را به وجود آورده است؛ باگی بود که به واسطه ارسال گیف های مخرب برنامه واتساپ افراد را کرک می کرد و در حافظه تلفن همراه آن ها اختلال ایجاد کرده بود و امکان دسترسی به اطلاعات صاحب گوشی را برای هکرها ایجاد می کرد.

بعد از اطلاع دادن این باگ به واتساپ؛ سریعا نسخه آپدیت شده آن را روانه بازار کردند که این بار امکان نفوذ از طریق این باگ را از هکرها گرفته بود. در یک باگ دیگر در سال گذشته کشف شد و به این صورت بود که هکر فایل وردی معتبر و به ظاهر سالم را به گوشی طرف مقابل ارسال می کرد تا تلفن همراه او درگیر ویروس های شود و سرانجام هکر بتواند به اطلاعات اکانت ها دسترسی کامل پیدا کند.

مدیران واتساپ مدعی این هستند که این باگ برای کاربران مشکل خاصی را ایجاد نمی کند اما بی شک این شناخته شدن تعدادی از باگ ها نشان می دهد که باگ های زیاد دیگری نیز وجود دارند که هنوز بیشتر افراد از آن بی خبر هستند و هکرها می توانند از آن ها استفاده کنند.

اما این نوع باگ ها در حدی قوی نیستند که از طریق آن ها بتوان برای دسترسی به حساب کاربری افراد استفاده کرد و واتساپ بنا بر گفته مدیران آن، محیطی امن و قابل اطمینان برای تبادل پیام های شما می باشد.

رمزنگاری مورد استفاده در واتساپ

رمزگذاری پیام ها در واتساپ با استفاده از رمزگذاری end to end صورت می گیرد. در واقع زمانی که پیامی در واتساپ ارسال می شود اول از همه رمزنگاری شده و بعد به سرورهای واتساپ فرستاده می شود. در آخر این پیام رمزنگاری شده به دست شما می رسد و در گوشی تان به صورت رمزگشایی شده نمایش داده می شود.

این فرایند در واتساپ شبیه به حالت سکرت چت تلگرام است. در واقع عملیات رمزگذاری و رمزگشایی به طور پیش فرض در تلگرام انجام نمی شود و تنها به زمان استفاده از سکرت چت محدود می شود. اما استفاده از آن در واتساپ کاملا عادی است و خود به خود به صورت پیش فرض اجرا می شود.

با استفاده از این روش رمزگذاری، امکان نفوذ از طریق سرورهای واتساپ از هکرها گرفته می شود. از این رو جای هیچ گونه نگرانی در مورد هک شدن از راه سرورهای واتساپ وجود ندارد.

هک واتساپ و تبلیغات دروغین در رابطه با آن

براساس مطالبی که در بالا عنوان شد می توان به این نتیجه رسیدیم که پیام رسان واتساپ یک محیط ایمن و قابل اطمینان است که ارسال و دریافت پیام در آن بر پایه سیستم رمزنگاری end to end صورت می گیرد. به کمک این سیستم پیچیده حتی حرفه ای ترین هکرها نیز امکان نفوذ به واسطه سرورهای واتساپ را ندارند.

بنابراین می توان گفت که هک و نفوذ اکانت بعضی از افراد ناشی از سهل انگاری آنان می باشد. به همین دلیل فریب تبلیغات دروغینی مانند هک واتساپ تضمینی، هک واتساپ با شماره و … را به هیچ وجه نخورید. به طور معمول این نوع تبلیغات در آخر یا به نرم افزاری غیررسمی و ناامن ختم می شود که در واقع تروجانی است که دستگاه شما را دچار مشکل می کنند. یا آموزش های به درد نخوری هستند که هیچ گونه فایده ای برای شما ندارند. لذا به هیچ عنوان به این گونه تبلیغات توجهی نکرده؛ چرا که جز خالی کردن جیب شما نتیجه ای ندارد.

هک واتساپ و تخریب شخصیت شما از این طریق

بدون شک هیچ فردی از این که حساب کاربری او هک شده باشند؛ خوشند نمی شود. زیرا چنین شرایطی فرد هکر از این روش قصد تخریب شخصیت شما در نزد افراد دیگر را دارد. هر فردی در هر جای دنیا از نرم افزار واتساپ استفاده های خاص خودش را دارد.

به همین دلیل فراهم کردن امنیت لازم برای تک تک این افراد کار ساده ای نیست. اما با این وجود مدیران واتساپ در رابطه با امنیت این نرم افزار تلاش های زیادی را داشته اند و با هدف حفظ حریم شخصی افراد در این پیام رسان امکانات خوبی را به کار گرفته اند که به کمک آن ها می توان مانع از دسترسی سواستفاده گران به حساب کاربری آن ها شد.

نتیجه گیری

در این مطلب ما سعی کردیم تا تمامی موارد پیرامون هک واتساپ را برای شما عزیزان بگوییم. هدف ما از این موضوع این بود که شما به خوبی روش های مختلف هک کردن واتساپ از جمله هک پیام رسان واتساپ با استفاده از اسکن کردن Qr code ، شماره کاربر، نرم افزارهای مخرب و بد افزارها و باگ های امنیتی واتساپ را شناخته و راهکارهایی برای مقابله با هک واتساپ را بیاموزید. بسیار متشکریم که تا پایان این مطلب از سایت اسپای 24 ما را همراهی کردید.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا