دانلود برنامه

برنامه ضد هک چیست و آیا واقعا از هک شدن جلوگیری می کند؟

در دنیای دیجیتالی و پیشرفته امروز که اینترنت بخش اصلی و مهم آن را در زندگی افراد شکل می دهد حفظ امنیت کاری دشوار خواهد بود. ممکن است در اثر بی احتیاطی و کم توجهی به مسائل امنیتی اطلاعات شخصی شما به دست افراد غریبه بیفتد و از آنها سواستفاده شود. باج‌افزارها، حملات DDOS، مهندسی اجتماعی و فیک پیج های مختلف از تهدیدهای امنیتی می باشند که در طی این سال ها باعث شده اند کاربران فضای مجازی در معرض حملات سایبری قرار بگیرند و از اطلاعات شخصی آنها سواستفاده شود. بسیاری از افراد به نصب آنتی ویروس های مختلف برای رهایی از این مشکلات بسنده می کنند. اما نصب آنتی ویروس به تنهایی نمی تواند این حجم از حملات را پاسخگو باشد بنابراین چاره دیگری باید اندیشید. در این مطلب قصد داریم در رابطه با برنامه های ضد هک که در این خصوص ایجاد شده اند صحبت کنیم و ببینیم آیا واقعا این برنامه ها مانع از هک شدن شما می شوند یا خیر.

برنامه ضد هک چیست؟

در حقیقت باید گفت که از اصلی ترین و مهمترین عوامل حفظ و ارتقا امنیت خود کاربران هستند. اگر هر کاربر سواد رایانه‌ای و ارتباطی بالاتری داشته باشد قطعا در محیط‌های مجازی با امنیت بیشتری می توانند کار کند.

برنامه های ضد هک بسیاری ساخته شده اند که می توانند بخشی از امنیت شما را در برابر حملات سایبری و هکر ها حفظ کنند و به دفع تهدیدات بپردازند. برخی از این برنامه های ضد هک قادر به محافظت و تامین امنیت گوشی و حساب های کاربری شما می باشند و می توانند یک مکمل خوب برای آنتی ویروس باشند. بعضی دیگر از این برنامه های ضد هک می توانند تمام برنامه های مخفی شده روی گوشی شما را شناسایی کنند، برنامه هایی که از وجودشان بی خبر هستید. اما باید توجه داشت که برنامه های ضد هک نمی توانند به طور کامل شما را در برابر همه ی این تهدیدات و روش های جدیدی که هکر ها برای اعمال نفوذ به کار میبرند حفظ کنند. پس نمی توان گفت که با نصب برنامه های ضد هک برای همیشه از شر هک شدن شبکه های اجتماعی مثل هک شدن تلگرام خلاص می شویم.

معرفی بهترین برنامه های ضد هک

در اینجا به معرفی لیستی از برنامه های ضد هک می پردازیم که به کمک آنها می توانید امنیت خود را در فضای مجازی در کنار استفاده از آنتی ویروس ها تا حدودی حفظ کنید.

 • dfndr security
 • LogDog
 • Protect Me
 • Spyware Detector
 • Privacy Scanner
 • GO Security
 • Hackuna Lite‏

چگونه امنیت خود را در فضای مجازی در کنار استفاده از برنامه های ضد هک افزایش دهیم؟

همانطور که گفته شد، علاوه بر استفاده از برنامه های ضد هک و آنتی ویروس ها، برای اینکه بتوانید امنیت خود را به طور کامل در دنیای مجازی حفظ کنید باید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید و با رعایت نکات امنیتی متفاوتی در این زمینه به افزایش امنیت خود کمک کنید. در اینجا به چندین نکته که برای حفظ امنیت خود در فضای مجازی نیاز است انجام دهید اشاره خواهیم کرد.

 • مراقب ایمیل های جعلی (فیشینگ) باشید

از طریق ایمیل های به ظاهر ساده اما مخرب حملات سایبری زیادی صورت می گیرند. ممکن است برنامه های ضد هک موجود در دستگاه شما نتوانند اینگونه پیام ها را تشخیص دهند بنابراین این خود شمایید که باید در این شرایط وارد عمل شوید و مراقب این پیام ها باشید. طی عمل فریبنده ی فیشینگ به قربانیان ایمیل هایی ارسال می شود که باعث می شود آن ها را به هر طریقی ترغیب کنند تا وارد وب سایت های تقلبی شوند مثلا به بهانه ی آپدیت کردن اطلاعات شخصی. پس از اینکه قربانی وارد یک فیک پیج می شود از او اطلاعاتی خواسته می شود و این اطلاعات توسط هکر ذخیره می شوند و کلاهبرداری های گسترده ای را رقم خواهد زد. این صفحه های جعلی که بسیار مشابه هستند با صفحه های اصلی ورود یک سایت یا شبکه های اجتماعی در همه جا یافت می شوند مانند فیک پیج شبکه اجتماعی اینستاگرام و باید بسیار مراقب آنها بود.

برای این که از این فریب خوردگی در ایمیل ها جلوگیری کنید بهترین راه آن است که آدرس فرستنده را به طور دقیق بررسی کنید و با اطلاعات قبلی خود چک کنید تا مطمئن شوید که همانی است که شما فکر می کنید. همچنین برای اطمینان بیشتر می توانید آدرس IP ارسال او را نیز بررسی نمایید. برای بررسی IP می توانید گزینه Show Original در جیمیل را انتخاب نمایید و در این صورت اطلاعات پایه ای ایمیل از جمله آدرس IP فرد ارسال کننده را مشاهده کنید. سپس این آدرس IP را در گوگل بزنید تا سرچشمه ایمیل ارسال شده و اطلاعاتی راجع به مکان ارسال آن به دست آورید.

 • به آدرس لینک ها دقت کنید

ممکن است پیام هایی برای شما ارسال شود که در آنها لینک هایی وجود داشته باشد. همه ی برنامه های ضد هک شاید نتوانند صحت اینگونه لینک ها را تضمین کنند. بنابراین باید بسیار مراقب اینگونه لینک ها به خصوص در پیام های ارسال شده از سوی افراد ناشناس باشید. این لینک ها شما را راهی سایت هایی نامعتبر و جعلی خواهند کرد. مثلا ممکن است یک وب سایت به طور جعلی شکل یک پایگاه اینترنتی معتبر و مورد اعتماد شما را بازسازی کند و از این طریق قصد فیشینگ و دزدیدن اطلاعات شما را داشته باشد و یا اینکه به دستگاه شما بدافزارهای مخربی را منتقل کند.

قبل از کلیک کردن بر روی هر لینکی بهتر است ابتدا آن را دقیقا بررسی کنید. شما می توانید از ابزارهایی چون URL X-ray برای شناسایی ماهیت پیوند کمک بگیرید. سایت های رمزگذاری شده بوسیله پروتکل HTTPS که این عبارت را در ابتدای آدرس دارند و همچنین یک آیکون قفل در کنار آدرس شان قرار دارد عموما امنیت لازم را دارند.

 • تنها در صورت اطمینان پیوست ها را باز کنید

باید گفت تنها زمانی که شما 120 درصد به پیوست ها و فرد فرستنده آن اطمینان دارید نسبت به باز کردنش اقدام نمایید زیرا هکرها به آسانی می توانند کدهای بدافزاری را از طریق باز شدن پیوست های ویروسی به دستگاه شما نفوذ دهند که در آن صورت دیگر کار از کار گذشته و حتی برنامه های ضد هک هم نمی توانند به داد شما برسند.

 • احراز هویت دو مرحله ای

در کنار استفاده از هر گونه برنامه ی ضد هک و جاسوسی یکی از راه های مناسب برای جلوگیری از حملات هکر ها استفاده از احراز هویت دو مرحله ای است. در احراز هویت دو مرحله ای علاوه بر وارد کردن رمز عبور شما باید عمل دیگری را جهت احراز هویت انجام دهید. به عنوان مثال در مرحله دوم احراز هویت کدی که به شماره تلفن همراه شما پیامک می شود را باید وارد نمایید.

بنابراین برای هکرها سخت و حتی گاهی غیر ممکن می شود که بتوانند یک ایمیل یا حساب کاربری که از این امکان استفاده می کند را هک کنند. پس سعی کنید که از این سیستم احراز هویت دو مرحله در ایمیل و سایر حساب های کاربری خود که این امکان را دارند استفاده نمایید و به حفظ امنیت خود کمک کنید.

 • رمزهای عبور قوی و ایمن

برای ایجاد یک رمز عبور قوی شما باید از حروف بزرگ و کوچک انگلیسی، اعداد، نمادها و نقطه گذاری های متعدد در رمز استفاده نمایید. بدیهی است که استفاده از رمز های آسان مثل سال تولد و یا یک سری حروف پشت سر هم در کیبورد کاملا قابل حدس و دستیابی است بنابراین این توصیه را حتما جدی بگیرید. هرگز از رمز هایی که به اطلاعات شخصی شما مانند نام و نام خانوادگیتان، تاریخ تولد یا نام همسر و فرزندان برمیگردد استفاده نکنید. همچنین این نکته را هم در نظر داشته باشید که رمزهای خود را در موبایل و یا رایانه ی خود سیو نکنید و سعی نمایید برای اکانت های مختلف خود از رمزهای عبور مختلف استفاده کنید.

ابزارهایی در این خصوص مانند LastPass وجود دارند که می توانید برای ذخیره امن رمزهای عبور خود و به یاد آوردن ساده آن ها در هنگام لزوم از آنها استفاده نمایید. بهتر است که رمز عبور حساب های کاربری مهم خود مثل ایمیل و حساب های بانکی را به طور مقطعی و در زمان های کوتاه تعویض کنید.

احتیاط در فضاهای مجازی در کنار استفاده از برنامه های ضد هک

در اینجا برنامه های ضد هک نمی توانند به کمک شما بیایند زیرا این شمایید که تصمیم می گیرید که اطلاعاتی را از خود در فضای مجازی منتشر کنید یا خیر. اگر نمی خواهید که کسی به اطلاعات شما دست پیدا کنند هرگز آن ها را در جایی منتشر نکنید. هر چیزی که آنلاین شود قابلیت انتشار عمومی آنلاین را نیز خواهد داشت. فضاهای ابری ناامن (حافظه های آنلاین) می توانند به عنوان یکی از راه های انتشار اطلاعات محسوب شوند. مهم نیست اگر صاحب یک فضای ابری ادعا می کند بسیار امن است و راهی جهت نفوذ به آن وجود ندارد بلکه مهم این است که به ذهن بسپارید نباید به دیگران اجازه دهید حریم خصوصی تان را تماشا کنند.

 • مراقب استفاده از وای فای عمومی باشید

ترافیک های وای فای در بهترین و مجهزترین مکان های عمومی جهان هم ممکن است به راحتی در معرض حمله هکرها قرار گیرند. زمانی که شما به یک وای فای عمومی متصلید مانند رستوران ها، هتل ها، مراکز علمی و کنفرانسی باید بسیار مراقب باشید که حین استفاده از این وای فای عمومی رایگان به کارهای شخصی خود مثل رفتن به صفحات حساب بانکی نپردازید چون رمز ها و اطلاعات شخصی شما می تواند به راحتی به دست هکر ها بیفتد. بنابراین بهتر است انجام اینگونه کارها را موکول به زمانی کنید که از شبکه امن خانگی استفاده می کنید زیرا به امنیت این ارتباط هیچ اعتمادی نیست.

اگر واقعا مجبور بودید که یک خرید اینترنتی را از طریق یک شبکه وای فای عمومی انجام دهید، بهتر است که از شبکه خصوصی مجازی (VPN) استفاده کنید زیرا از این طریق ارتباطات رمزگذاری خواهند شد و فهمیدن اینکه شما در حال انجام چه گشت وگذارهای اینترنتی و تبادل چه نوع اطلاعاتی هستید برای هکر ها دشوار خواهد شد.

حرف آخر

برای پیشگیری از حملات هکر ها و هک شدن علاوه بر استفاده از برنامه های ضد هک و آنتی ویروس ها راهکارهای زیاد دیگری نیز وجود دارند که با رعایت و اجرای آنها می‌ توانید تا حدی زیادی امنیت خود را حفظ کرده و از ورود هکرها به دستگاه خود و دستیابی به اطلاعات شخصی جلوگیری کرد. بنابراین اگر به امنیت خود در فضاهای مجازی و هنگام استفاده از اینترنت اهمیت می دهید به راهکارهایی که گفته شد توجه کنید و آن ها را حتما به کار گیرید.

نوشته برنامه ضد هک چیست و آیا واقعا از هک شدن جلوگیری می کند؟ اولین بار در وبلاگ سامانه مراقبت از خانواده. پدیدار شد.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا