امنیت شبکه و هکشبکه اجتماعی

نکاتی که در امنیت حساب اینستاگرام باید رعایت شود

در این مقاله قصد داریم که در مورد امنیت حساب اینستاگرام اطلاعاتی را ارائه بدهیم در صورتی که به دنبال ارتقا امنیت حساب اینستاگرام خود هستید و یا می خواهید در روش های افزایش امنیت حساب اینستاگرام اطلاعتی را بدست آورید تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

امنیت حساب اینستاگرام

در حال حاضر اینستاگرام یکی از پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی محسوب می شود و میلیون ها نفر در جهان از این شبکه اجتماعی استفاده می کنند. بسیاری از مردم هستند که روزانه و ساعت ها با این شبکه اجتماعی مشغول هستند و حتی بسیاری از افراد نیز کسب و کار و مشاغل خود را به اینستاگرام انتقال داده اند و در واقع به دلیل ویژگی ها و امکانات خاصی که اینستاگرام دارد از خصوصی ترین بخش زندگی تا کارهای عمومی را شامل می شود به همین دلیل است که باید امنیت اینستاگرام از سوی کسانی که این نرم افزار را مورد استفاده قرار می دهند به صورت ویژه و جدی مورد توجه قرار بگیرد چرا که در موارد بسیاری عدم توجه به امنیت حساب اینستاگرام سبب آسیب رسیدن به حوزه خصوصی فرد و هم چنین نفوذ کلاهبرداران و شیادان شده است در ادامه به نکات مهمی اشاره می شود که رعایت آن ها سبب می شود تا امنیت حساب اینستاگرام شما در حداکثر امنیت قرار بگیرد.

امنیت حساب اینستاگرام

 امنیت حساب اینستاگرام را با دانلود نسخه های غیر اصل تهدید نکنید

اولین نکته ای که در مورد امنیت اکانت اینستاگرام باید مورد توجه قرار گیرد این است که اپلیکیشن اینستاگرام را حتما از منابع معتبر دانلود کنند کسانی که از سیستم عامل اندروید استفاده می کنند از گوگل پلی برای دانلود اینستاگرام اقدام کنند و کسانی که از سیستم عامل آی او اس بهره می برند این نرم افزار را از پلی استور دانلود کنند. دانلود اینستاگرام از منابع غیر معتبر و سایت های دیگر می تواند امنیت حساب اینستاگرام را تهدید کند چرا که احتمال دستکاری این نرم افزار و استفاده از فایل ها و کدهای مخرب در داخل آن وجود دارد علاوه بر این از اینستاگرام نسخه اصلی استفاده کنید در حال حاضر نسخه های دیگری از اینستاگرام وجود دارد که برخی از افراد به منظور دانلود و یا استفاده از امکانات بیشتر آن اقدام به نصب آن ها می کنند نسخه های غیر اصل در وهله اول امنیت نسخه اصلی را ندارند و در وهله دوم نیز ممکن است عاملی برای سو استفاده از اکانت و اطلاعات شما باشد.

برای امنیت حساب اینستاگرام آن را خصوصی کنید

یکی از مهم ترین مواردی که در رابطه با امنیت حساب اینستاگرام باید مورد توجه قرار گیرد پرایوت یا خصوصی کردن حساب اینستاگرام است. در صورتی که صفحه اینستاگرام شما شخصی است و مطالب مربوط به زندگی شخصی را منتشر می کنید لزومی برای عمومی بودن پیج شما وجود ندارد چرا که در صورت عمومی بودن براحتی عکس های خصوصی و خانوادگی شما در اختیار افراد ناشناس قرار می گیرد و زمینه منتشر شدن آن ها و حتی در مواردی سوء استفاده نیز فراهم می شود به همین دلیل در اولین اقدام توصیه می شود که حساب خود را خصوصی و یا Private کنید و برای فعالسازی کافی است مسیر ذیل را طی کنید:

  • ابتدا وارد بخش Profile اینستاگرام خود شوید.
  • سپس سه خط سمت را پروفایل  خود را لمس کنید.
  • در انتهای دکمه settings  را بزنید و پس از آن وارد بخش Privacy  بشوید.
  • در بخش آخر گزینه اول یعنی Private account  را با لمس کردن فعال کنید تا به رنگ آبی دربیاید.

پس از این که این مراحل را طی کردید تصاویر و فیلم های اکانت شما تنها برای کسانی قابل مشاهده خواهد بود که شما را فالو کرده اند.

امنیت حساب اینستاگرام

 رمز عبور پیچیده لازمه امنیت حساب اینستاگرام

یکی از مهم ترین مواردی که در مورد امنیت حساب اینستاگرام باید مورد توجه قرار گیرد در مورد پسورد آن است، بسیاری از افراد علاقمند هستند که از پسوورد ساده مانند تاریخ تولد، شماره شناسنامه و… برای رمز اینستاگرام خود استفاده کنند که این کار سبب می شود به راحتی رمز حدس زده شود و در واقع امنیت اینستاگرام تهدید خواهد شد . علاوه بر این برخی از افراد به صورت مشترک برای چندین حساب خود از جمله ایمیل، سایر شبکه های اجتماعی و اینستاگرام از رمز مشترک استفاده می کنند که این موضوع هم یک تهدید برای امنیت شبکه اجتماعی اینستاگرام به حساب می آید.

توصیه می شود که برای اینستاگرام به دلیل حساسیت بالای آن از رمزهای پیچیده شامل اعداد، حروف بزرگ و کوچک و همچنین سایر کاراکترها استفاده کنید.

امنیت حساب اینستاگرام

فعالیت‌های ورودی را بررسی کنید

یکی از امکاناتی که در اینستاگرام وجود دارد و می تواند به شما کمک بسیاری در مورد این که کسی به اینستاگرام دسترسی دارد یا خیر  و  امنیت حساب اینستاگرام را تضمین می کند مربوط به  Login Activity است. در این قسمت شما می توانید مشاهده کنید که بازه های زمانی مشخص و در مکان های مشخصی از طریق چه نوع گوشی و یا سیستمی از اینستاگرام شما استفاده شده است در صورتی که مواردی را تشخیص دادید که مربوط به شما نبوده است می توانید آن ها را غیرفعال کرده تا امکان ورود مجدد به گوشی شما وجود نداشته باشد.

برای مشاهده این ویژگی اینستاگرام به قسمت تنظیمات اینستاگرام رفته و از آنجا به Security مراجعه در این قسمت با زدن بر روی Login Activity می توانید وضعیت دستگاه های فعال را مشاهده کنید.

امنیت حساب اینستاگرام

وضعیت فعالیت خود را غیرفعال کنید

یکی از مواردی هم که می توانید به صورت غیرمستقیم در مورد امنیت حساب اینستاگرام تاثیرگذار باشد مربوط به وضعیت فعالیت شما است در حالت عادی زمانی که شما آنلاین هستید و در نرم افزار اینستاگرام مشغول گشت و گذار هستید در صورتی که کسی به چت شما مراجعه کند می تواند مشاهده کند آنلاین هستید و یا چند لحظه قبل فعال بوده اید یا خیر. این امکان می تواند برای کسی که به دنبال دسترسی به اکانت شما هستند با اهمیت باشد چرا که در لحظه ای که شما آنلاین نیستید می توانند برای هک و یا سو استفاده از اکانت شما اقدام کنند بدون این که شما متوجه باشد.

 برای غیرفعالسازی این وضعیت کافی است که به قسمت تنظیمات اینستاگرام رفته و از آنجا نیز به بخش Privacy مراجعه کنید و در ادامه برای غیرفعالسازی گزینه Activity Status اقدام کنید.

امنیت حساب اینستاگرام

تایید هویت دو مرحله‌ای را حتما فعال کنید

از مهم ترین ویژگی های اینستاگرام که برای ایجاد و ارتقا امنیت حساب کاربری وجود دارد مربوط به تایید هویت دو مرحله ای است که توصیه می شود حتما این امکان و ویژگی اینستاگرام را فعال کنید تا امنیت پیج اینستاگرام بیش تر از قبل شود. فعال سازی تایید هویت دو مرحله ای این مزیت را دارد که هر زمانی که خواستید وارد اینستاگرام بشوید از شما کد دوم درخواست می شود کد دوم در واقع پس از وارد کردن پسوورد درخواست می شود و این کد به شماره تلفن همراه شما ارسال می شود و در واقع اگر کسی به دنبال ورود به حساب اینستاگرام شما باشد در صورتی که حتی رمز اینستاگرام را هم داشته باشد به دلیل عدم دسترسی به گوشی شما و پیامک دریافتی موفق به ورود نخواهد شد.

 به منظور فعالسازی این ویژگی اینستاگرام مسیر زیر را در اینستاگرام پس از رفتن به تنظیمات طی کنید Security» Two-Factor Authentication » Get Started .

پس از این مسیر اینستاگرام به شما می گوید یکی از دو مورد ارسال پیامک به تلفن همراه و یا استفاده از نرم افزار مجزا را انتخاب کنید پس از انتخاب هر یک از این موارد پس از این هر بار که برای ورود به اینستاگرام در صورت خروج اقدام کنید و یا از سیستم دیگر استفاده کنید در مرحله بعد کد پیامک شده درخواست خواهد شد.

امنیت حساب اینستاگرام

 موقعیت مکانی خود را منتشر نکنید

برخی از افراد علاقه دارند که وقتی عکس یا فیلمی از مکان خاص می گیرند در قسمت location محل دقیق خود را نیز منتشر کنند که توصیه می شود که به منظور در امان ماندن از خطرات مجازی و واقعی و همچنین حفظ امنیت حساب اینستاگرام این امکان را فعال نکنید و به صورت دستی نیز وارد نکنید.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا