امنیت شبکه و هکرمز عبورفایروالفناوری و خبر

آشنایی با انواع الگوریتم رمزنگاری و‌ کاربردهای آن در جهان

همه‌ ما زمانی که می خواهیم به ثبت نام در سایت های جدید و شبکه های اجتماعی بپردازیم باید نام کاربری و رمز عبور تعیین کنیم و اینگونه به اشتراک اطلاعات خودمان در آن بپردازیم. الگوریتم رمزنگاری موضوعی می باشد که انواع مختلفی در شبکه های اجتماعی دارد و توضیحاتی را در مورد آن خواهیم داد. در این مقاله می خوانیم که چه چیزی در فضای مجازی باعث می شود در استفاده از این رمزها هک نشویم و با انواع الگوریتم های رمزنگاری و کاربرد آن آشنا خواهیم شد.

الگوریتم رمزنگاری 

این سوال که آیا رمزهایی که در شبکه های اجتماعی و سایت ها وارد می کنیم به همان شکل ذخیره می شوند برای خیلی از افراد پیش می آید. اینکه اصلا رمز عبور چگونه کار می کند و نحوه احراز هویت چگونه می‌ باشد سوال خیلی از افراد خواهد بود. الگوریتم رمزنگاری به شیوه های مختلف صورت می گیرد و مانع از این می شود که افراد مختلف وارد حسابتان شوند و به این رمزها دسترسی پیدا کنند.

الگوریتم رمزنگاری به شیوه های متفاوتی در کلیه سایت ها صورت می گیرد تا موجب مراقبت از اطلاعات شما شود و بدین ترتیب اعتمادتان را جلب کند. برای آشنایی با الگوریتم رمزنگاری و اهمیت آن در ابتدا باید بدانید که پسورد چیست و چه کاری انجام می دهد. بعد از آشنایی با پسورد به بررسی انواع الگوریتم های رمزنگاری خواهیم پرداخت تا به جدیدترین نوع آن برسیم و کاربردی که دارد را بیان نماییم. هر چه اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید کمتر به مشکلات ناشی از هک کردن دچار می شوید.

ذخیره اطلاعات در سرور 

مهمترین عاملی که در دنیای پرخطر و بزرگ اینترنت موجب می شود امنیت یک حساب حفظ شود پسورد خواهد بود و ما به تنظیم آن در اکانت های مختلفی که داریم می پردازیم. در ابتدا باید بدانیم این رمز چگونه کار می کند. در دنیای اینترنت سرورهای خاصی وجود دارند که ذخیره اطلاعات ما در آنها صورت می گیرد و همیشه هم روشن می باشند. این اطلاعات می تواند عکس هایی باشد که در اینستاگرام پست می کنیم،  توییت هایی که در توییتر نوشته ایم. 

همچنین اگر در تلگرام و واتساپ عکس و ویدئویی برای دوستانمان فرستاده باشیم نیز ذخیره خواهد شد و جز این اطلاعات به حساب خواهد آمد.  در این سرور  اطلاعات دیگری مثل رمز عبور، نام کاربری، شماره تلفن و ایمیل نیز ذخیره می شود. این امکان وجود دارد که هر لحظه دسترسی به این اطلاعات از طریق اینترنت از جانب فردی صورت بگیرد و یا با رفتن به سرور به هک کردن آنها بپردازد. حال باید بدانیم چه چیزی مانع از بروز این اتفاق می شود. الگوریتم رمزنگاری یکی از عواملی می باشد که مانع از این اتفاق می شود. در ادامه به شرح کامل این موضوع خواهیم پرداخت.

آشنایی با پسورد و الگوریتم رمزنگاری

در جواب اینکه چگونه از اطلاعات ذخیره شده در سرور محافظت می شود باید گفت که در ابتدا تمام شبکه های اجتماعی مخصوصا آنها که بزرگ و معروف هستند مثل اینستاگرام، تلگرام، واتساپ، فیسبوک، توییتر و … سرور امنیت خیلی بالایی دارند چون امکان دسترسی به سرورهای آن ها به شدت پایین می‌ باشد. حال اگر با همه این چیزهایی که وصف شد باز کسی دسترسی به این اطلاعات را پیدا کرد، وارد حسابتان نمی تواند بشود.

دلیل این امر هم رمزنگاری اطلاعات می باشد. این امکان وجود دارد که تمام اطلاعات شما رمزنگاری شده باشند و یا این رمزنگاری فقط برای اطلاعات مهم مثل شماره تماس، پسورد و ایمیل صورت گرفته باشد. سایت هایی که در فضای مجازی وجود دارند رمزنگاری را با شیوه خودشان انجام می دهند تا با حفظ اطلاعاتی که دارید بتوانند اعتمادتان را جلب کنند. الگوریتم رمزنگاری به صورت های مختلفی انجام می شود و در ادامه چند الگوریتم که معروف هستند را برایتان معرفی می کنیم تا با آنها آشنا شوید.

روش های مختلف الگوریتم رمزنگاری


روش های الگوریتم رمزنگاری در جهان متفاوت می باشد و هر کدام رمزنگاری اطلاعات را به روش خاصی انجام می دهند. توانایی رمز گشایی در برخی از آنها وجود دارد اما در برخی دیگر این توانایی دیده نمی شود. اطلاعات در رمزنگاری به یک رمز تبدیل می شوند و سپس آن را به پایگاه داده ارسال می کنند. در این پایگاه های داده اطلاعات گاهی به شکل درست و گاهی به شکل رمز ذخیره خواهد شد.

در ادامه چند الگوریتم رمزنگاری معرفی خواهیم کرد تا با روش هر یک آشنا شوید. در صورت نیاز به راهنمایی های بیشتر در زمینه الگوریتم های رمزنگاری با شماره تماس های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید و اطلاعات لازم را از کارشناسان مربوطه دریافت نمایید. هر یک از این روش هایی که ذکر خواهد شد امنیت شما را در شبکه های اجتماعی بالاتر می برند و با خیال راحت تری به ارسال و دریافت پیام در این شبکه ها خواهید پرداخت.

الگوریتم رمزنگاری سزار

یکی از انواع الگوریتم رمزنگاری که بسیار ساده و مبتدی می باشد الگوریتم رمزنگاری سزار خواهد بود که جلو و عقب کردن کاراکترها با شما خواهد بود. این الگوریتم رمزنگاری ساده خیلی قابل اطمینان نخواهد بود زیرا روش هک کردن آن چندین سال است که ارائه گشته است. نام این الگوریتم از این جهت سزار شد که در دوران امپراطوری رم سزار با این روش پیام های خود را رمزنگاری می کرد و اینگونه بود که به این الگوریتم نام سزار دادند.

الگوریتم رمزنگاری هش


هش و هشینگ در جهان به عنوان بهترین الگوریتم های رمزنگاری شناخته شده اند. این روش در جهان یک الگوریتم رمزنگاری مطمئن شناخته شده است چون این رمز تاکنون هک نگشته است. روشی که الگوریتم رمزنگاری هش دارد اینگونه است که برای رمزنگاری یک طراحی در رابطه با الگوریتمی خاص خواهیم داشت که این طراحی ممکن است یک ساعت زمان ببرد اما برای رمز گشایی دیگر الگوریتمی نخواهیم داشت. الگوریتم رمزنگاری هش روشی بسیار ساده و در عین حال مطمئن دارد. پسوردی که انتخاب می کنید ممکن است حروف و یا اعداد باشند.

هر رمز عبوری انتخاب کنید از طریق الگوریتم رمزنگاری هش تبدیل به شانزده کاراکتر می شود و ذخیره آنها در پایگاه داده صورت می گیرد. هر بار که شما رمز را وارد می کنید تبدیل به شکل شانزده کاراکتری خود خواهد شد. در این مرحله چک می شود که با رمز داخل دیتابیس هماهنگ باشد و احراز هویت شکل بگیرد. رمزنگاری گوگل نیز به همین شکل می باشد و سرور هیچگاه نمی تواند رمزهایتان در گوگل را هک نماید. این هم نمونه ای از غیر قابل هک بودن الگوریتم رمزنگاری هش که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

الگوریتم های رمزنگاری دو طرفه

یکی از انواع الگوریتم های رمزنگاری نوع دوطرفه می باشد که بسیار مطمئن خواهد بود. بیشترین استفاده ای که این الگوریتم رمزنگاری در شبکه های اجتماعی دارد مخفی ماندن پیام ها می باشد. تبدیل شدن به دو بخش کوچک تر  را در این الگوریتم های رمزنگاری خواهیم داشت. هر پیامی که در این الگوریتم رمزنگاری رمز شود قفل و باز شدن آن با کلید خاصی صورت می گیرد. در این مقاله دو نوع الگوریتم رمزنگاری دوطرفه را شرح خواهیم داد. این دو نوع رمزنگاری شامل الگوریتم متقارن و نامتقارن خواهد بود.

رمزنگاری دوطرفه از نوع متقارن 

یکی از انواع الگوریتم های رمزنگاری دو طرفه نوع متقارن می‌ باشد که در این رمزنگاری پیامی که رمز شده است همراه با کلید صورت می گیرد و ارسال این کلید همراه با رمز برای گیرنده صورت می گیرد. همانند زمانی که کارت اعتباری خود را به فردی بدهید و به او رمز ۴ رقمی کارت را بگویید. این الگوریتم رمزنگاری مطمئنی می باشد و این مسئله که هک شود احتمال کمی خواهد داشت.

مشکلی که در این نوع الگوریتم وجود دارد این است که در میان راه ممکن است شخصی رمز و کلید را به دست آورد و اینگونه به آن دسترسی پیدا کند. این اتفاق مانند این است که در کنار یک غریبه رمز کارت را به فردی که کارت را به او داده اید بگویید و فرد غریبه نیز آن را بشنود. در این حالت  دسترسی به دیتا برای شخص امکان پذیر می شود و قادر به هک کردن شما خواهد بود. در الگوریتم های رمزنگاری نامتقارن که در ادامه شرح می دهیم این مشکل وجود نخواهد داشت.

رمزنگاری دوطرفه نامتقارن 

یکی از انواع الگوریتم های رمزنگاری دوطرفه نوع نامتقارن می باشد که در آن ارسال کلید همراه با دیتا صورت نمی گیرد. رمزنگاری پیام به یک کلید خاص صورت می گیرد اما باز شدن با همان کلید صورت نمی گیرد. در واقع گیرنده کلید رمز گشایی را در اختیار دارد. زمانی که فرد به ارسال اطلاعات می پردازد آنها را با کلید خود قفل می کند و گیرنده ای که دیتا را دریافت می کند باز کردن آن را با کلید خودش انجام می دهد. 

اینگونه در این الگوریتم رمزنگاری دو طرفه در صورت دسترسی شخص به پیام نیز نمی تواند آن را بازگشایی نماید. بر این اساس کارت اعتباری همانند یک حساب مشترک است که شما و گیرنده هر کدام رمز خودتان را دارید و دیگر لازم نیست رمز خود را به گیرنده بدهید زیرا او با رمزی که خودش دارد کار خود را انجام می دهد. اینگونه مشکلی که در الگوریتم های رمزنگاری دوطرفه نوع متقارن وجود داشت حل خواهد شد و شخص دیگری قادر به بازگشایی نخواهد بود.

انیگما دستگاه رمزنگاری و رمز گشایی 

یکی از دستگاه های قدیمی و بسیار مهم  دستگاه رمزنگاری و رمز گشایی انیگما است و در جنگ جهانی دوم توسط آلمانی ها استفاده می شد طوری که رمز پیروزی آنها در نبردهای زیادی بوده است. آلمانی ها پیام های خود را با این دستگاه و الگوریتمی ثابت انتقال می دادند. دشوارترین مسئله در این رابطه در جنگ جهانی دوم رمز گشایی این دستگاه بود.

در نهایت فردی به نام آلن تورینگ که فردی انگلیسی و ریاضی دان برجسته بود توانست رمز گشایی را انجام دهد. دستگاه انیگما این طور کار می کرد که افراد با کلمه رمز عبور خود طراحی رمز را انجام می دادند و به گیرنده نیز می  دادند. سپس به تایپ کردن پیام خود می پرداختند و هر کاراکتر  را به شکل رمز شده مشاهده می کردند و به ارسال آن به شخص مقابل می پرداختند. در آن زمان این دستگاه مهمترین اختراع بشر بود که ‌کمک بسیاری به آلمانی ها کرد.

الگوریتم بلاکچین 

جدیدترین الگوریتم رمزنگاری که به وجود آمده است الگوریتم بلاکچین می باشد که به روزترین روش را در آن خواهیم داشت. کاربرد این الگوریتم های رمزنگاری این است که در ارزهای دیجیتالی مثل ترون، بیت کوین و … اطلاعات را محافظت می کند.  اینکه رمزنگاری اطلاعات در این روش چگونه انجام می گیرد هنوز مشخص نیست. تلگرام نیز این الگوریتم رمزنگاری را برای ارسال کردن پیام استفاده می کند. توصیفی که در رابطه با این الگوریتم رمزنگاری وجود دارد این است که باید مکعب های کوچک یک در یک را تصور کنید که در کنار هم با فاصله یک سانتی متری قرار گرفته اند و منجر به تشکیل یک دیوار بزرگ شده اند. 

وارد شدن اطلاعات به این مکعب ها به شکل میلیون ها و حتی میلیاردها تکه کوچک می باشد و سپس خارج شدن آنها  از مکعب ها  به مقصد بعدی صورت می گیرد. حرکت آنها از مسیرهای جداگانه خواهد بود و در نهایت خود را به مقصد می رسانند. در این مقاله وب سایت SPY24 سعی کردیم انواع الگوریتم های رمزنگاری و پیشرفته ترین آن را برایتان توضیح دهیم و به بیان کاربرد آنها در شبکه های اجتماعی و سایت ها بپردازیم تا با کسب اطلاعات لازم این الگوریتم ها را بهتر بشناسید و آگاهی خود را افزایش دهید. هکرها روش های مختلفی برای هک کردن به کار می برند و برای جلوگیری از دسترسی آنها الگوریتم ها پیش بینی شده اند.

  • رمزنگاری نامتقارن
  • الگوریتم des
  • ویژنر
  • الگوریتم چیست
  • رمزنگاری متقارن و نامتقارن
  • الگوریتم rsa

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا