دسته‌بندی نشده

بررسی دقیق و آشنایی با انواع مختلف بدافزار

آشنایی با انواع مختلف بدافزارها امروزه به قدری مورد توجه قرار گرفته است که افراد زیادی علاقمند به افزایش اطلاعات خود را در این زمینه هستند. به همین خاطر در ادامه، پیرامون این موضوع اطلاعات کاملی را در اختیار شما خواهیم گذاشت. ویروس های کامپیوتری عامل خرابی ویندوز می باشند و می توانند باعث بروز مشکلات زیادی، در دیگر قسمت های سیستم عامل ویندوز نیز شوند. این ویروس ها دقیقا همانند ویروس ها در بدن انسان، نقش ایفا می‌ کنند و می‌ توان گفت که تمام بد افزار ها دقیقا همان کارایی را دارند که ویروس ها در بدن انسان دارند. پس در ادامه این مقاله از سایت spy24 همراه ما باشید تا به بررسی و آشنایی با انواع مختلف بدافزار بپردازیم.

آشنایی با انواع مختلف بدافزار:

احتمالا می دانید که ویروس ها، عوامل بیماری زا بسیار خطرناکی برای بدن انسان هستند که می توانند وارد سیستم بدن و سلول ها شوند. ویروس ها با خود مشکلات زیادی را برای بدن انسان به همراه می آورند، به همین دلیل شما همواره باید مراقب آن ها باشید.

ویروس ها هم اکنون در دنیای انسان ها اختلالات زیادی به وجود آورده‌ اند و با توجه به این تفاسیر می‌ توان گفت که ویروس های کامپیوتری نیز با همان عملکرد باعث بروز اختلالات زیادی در سیستم عامل کامپیوتر خواهند شد و دقیقا همان عملکرد را ایفا می کنند.

اگر درباره آشنایی با انواع مختلف بدافزار اطلاعاتی کسب نموده باشید می دانید که ویروس یا همان بدافزار، برنامه مخربی است که وارد سیستم می‌ شود و با توجه به برنامه‌ ای که برای آن طراحی شده است، باعث می شود که برخی از کارهای کامپیوتر و ویندوز مختل شود.

برای مثال می‌ تواند برخی از فایل ها را از بین ببرد و عملکرد برخی از قسمت های ویندوز را نیز مختل کند و یا اینکه برخی از فایل ها را از روی سیستم عامل ویندوز افراد بدزدد و دسترسی به آنها را از بین ببرد.

با توجه به پیشرفت روزانه آنتی ویروس ها، مردم دیگر همانند روزهای گذشته درباره آشنایی با انواع مختلف بدافزار حساسیت چندانی نشان نمی دهند و نگران درگیر شدن سیستم عاملشان به ویروس های کامپیوتری نیستند.

به هر حال دیگر ترس مردم از ویروس های کامپیوتری و انواع بدافزار ها نسبت به گذشته تا حد زیادی از بین رفته است و دیگر همانند گذشته نسبت به این موضوع نگران نیستند. هر چقدر که افراد به میزان دانش خود در زمینه آشنایی با انواع مختلف بدافزار بی اهمیت باشند، آنگاه درصد هک شدن خود را به واسطه بدافزار ها بالا خواهند آورد. آشنایی با انواع مختلف بدافزار و کارایی آنها می‌ تواند به افراد کمک کند تا راحت تر در برابر آنها اقدامات لازم را انجام بدهند.

بدافزار چیست؟

در سال های اخیر احتمالا به دفعات زیادی نام سیستم ویروسی را شنیده‌ اید اما برایتان جذابیتی نداشته است که بخواهید در این زمینه اطلاعات بیشتری به دست آورید اما باید به شما بگوییم که عبارت سیستم ویروسی عبارت غلطی می باشد که ما در طول سال‌ های اخیر از آن به طور نادرستی استفاده کرده‌ ایم.

بدافزار به برنامه ای گفته می‌ شود که با هدف نفود و تخریب یک سرور، یک سیستم عامل و یا یک دستگاه طراحی و ساخته شده است. در اصل بدافزارها کابوس بزرگی برای سیستم عامل های ویندوز می باشند؛ زیرا بخش های مخصوصی از عملکرد سیستم عامل را تغییر می دهند و این چنین افراد زیادی را به دردسر می‌ اندازند.

دلیل ضرورت آشنایی با انواع مختلف بدافزار ها:

بدافزار ها طبق برنامه‌ ای که برای آنها طراحی شده است، با قصد تخریب و نفوذ وارد سیستم عامل کامپیوتر و لپ تاپ می شوند و به طور عمدی و با قصد تخریب، به از بین بردن اطلاعات سیستم عامل ویندوز می پردازند. در واقع از جمله بهترین راه ها و روش هایی که هکرها با کمک آن به هک سیستم‌ عامل افراد می‌ پردازند، همین دسترسی به بدافزار ها می باشد.

دلیل ضرورت آشنایی با انواع مختلف بدافزار ها

1)ویروس های کامپیوتری (Virus):

ویروس های کامپیوتری با توجه به آن که مدت های طولانی است مورد مطالعه افراد قرار گرفته اند، از جمله عناوین روز، در زمینه هک سیستم عامل افراد می باشند. در واقع شناخته شده ترین و خطرناک ترین نوع مخرب ویروس های کامپیوتری، بدافزارها می باشند که امروزه مخرب ترین آثار را بر روی سیستم عامل افراد وارد کرده اند. این دقیقا مانند رفتاری است که ویروس های بدن انسان، با سلول ها و سیستم عملکردی اندام ها انجام می دهند که هر دو می تواند بسیار خطرناک باشد.

2)اسب های تروجان (Trojan):

تقریباً همه افرادی که آشنایی با انواع مختلف بدافزار ها را پیدا کرده اند، می دانند که یکی از مهم ترین و در عین حال خطرناک‌ ترین بدافزارهای موجود، اسب های تروجان می باشند و می دانند که تا چه اندازه اسب های تروجان می توانند بی سر و صدا وارد سیستم عامل افراد شوند و اثرات مخرب خود را وارد کنند. تروجان ها در دنیای هک و ورود به کامپیوتر، کاربران مجازی را به صورت حرفه‌ ای فریب می دهند، به صورتی که آنها فکر کنند که در حال نصب یک برنامه ایمن و سالم هستند اما در حالی که آنها با دست خودشان تروجان ها را به سیستم خود وارد می کنند.

3)کرم ها (Worms):

همانطور که اشاره نمودیم؛ به دلیل خطرناک بودن کرم ها، افراد زیادی هستند که می خواهند سیستم عامل خود را در برابر حملات ویروسی این نوع بد افزار مقاوم سازند و به دنبال روشی برای این کار هستند. به هر حال باید این را بدانید که بعد از آنکه سیستم عاملتان درگیر کرم ها شد، به سرعت سیستم عامل شما درگیر بدترین نوع ویروس ها می شود و دیگر مشاهده می کنید که انجام ساده ترین کار ها مثل باز کردن فایل و دسترسی به اطلاعات دشوار و غیر ممکن خواهد بود.

4)جاسوس افزار (Spyware):

جاسوس افزار ها نیز نوع دیگری از بدافزار ها هستند که تمامی فعالیت های افراد را می توانند زیر نظر قرار دهند. از جمله شناخته شده ترین جاسوس افزارها کی لاگرها می باشند که امروزه برای هک سیستم عامل های مختلف بسیار مورد استفاده و کاربرد قرار گرفته اند. کی لاگرها به عنوان جاسوس افزار های بسیار معتبر، هم اکنون مورد توجه اغلب هکر ها قرار گرفته اند و تمامی فعالیت های افراد را زیر نظر قرار داده اند.

5)آگهی افزار (Adware):

از بدترین نوع بدافزارهای موجود که شما با آشنایی با انواع مختلف بدافزار ها می توانید اطلاعاتی از آن به دست آورید، آگهی افزار ها می باشند که این بدافزارها به دفعات زیادی برای شما پیغام هایی ارسال می‌ کنند تا از این طریق وارد سیستم عامل شما بشوند.

6)روت کیت ها (Root Kit):

از خطرناک ترین انواع بدافزارها می توان به روت کیت ها اشاره نمود که برای هک کردن سیستم عامل های ویندوز در نوع های مختلف مورد استفاده قرار می‌ گیرند. هکرها در این روش شناسایی نمی شوند و قربانی نمی تواند به آدرس هکر به هیچ وجه دسترسی پیدا کند.

7)باج افزار (Ransomware):

اگر شما نیز به دنبال آشنایی با انواع مختلف بدافزار بوده باشید، احتمالا متوجه شده اید که باج افزار ها از جمله انواع خطرناک و بسیار پیشرفته بدافزار ها می باشند که به قدری خطرناک اند که همه ی افراد، سیستم عامل ویندوز خود را در برابر آن مقاوم ساخته‌ اند.

باج افزار ها به نوعی به عنوان یک قفل عمل می‌ کنند؛ این نوع بد افزارها  وارد سیستم عامل افراد می شوند و با توجه به برنامه‌ ای که برای آنها طراحی شده است، قسمت مهمی که شما ممکن است به آن نیاز پیدا کنید را قفل می کنند و به ازای آن شما را مجبور می کنند تا هزینه ای را به فرد هکر بپردازید تا رمز و یا کلید این قفل در اختیار شما قرار بگیرد.

8)در های پشتی (Backdoor):

در این حالت باید تصور کنید که قصد دارید به خانه‌ ای نفوذ پیدا کنید؛ در گام اول بارها باید این کار را تکرار نمایید و در اولین نفوذ خود همه راهی را انتخاب می کنید که به داخل خانه وارد شوید، اما در نفوذ بعدی شما راحت ترین راه را برای ورود به خانه انتخاب می کنید یا حتی با توجه به تجربه خود برای ورود به خانه راهی را می سازید.

هکر ها نیز با روش Backdoor برای ورود پیدا کردن به سیستم عامل افراد، به دنبال ساخت و طراحی بدافزارهایی می باشند تا بتوانند به راحتی وارد سیستم عامل افراد شوند و کار خود را انجام دهنذ.

از جمله انواع دیگر بدافزار ها می توان به شماره گیر (Caller) و بدافزار بارگیر (Uploader) و بدافزار کلیک کننده (Clicker) اشاره نمود که در مقایسه با بدافزار گذرواژه دزد (Password Cracker) و بدافزار جوک (Joke) و کلک (Trick) به تازگی ارائه شده اند. اما همه آنها از مهم ترین بدافزار های موجود می باشند که کابوس همه سیستم عامل ها ویندوز به شما می روند.

چگونه با شناخت انواع مختلف بدافزار مواظب رفتار های خود باشیم؟

از جمله پیش بینی هایی که شما می توانید انجام دهید تا در برابر حملات ویروس ها مقاومت لازم را به دست آورید این است که، آموزش‌ های لازم را پشت سر بگذارید و در دوره آشنایی با انواع مختلف بدافزار نیز شرکت کنید تا بتوانید تمام رفتار ویروس ها را پیش بینی کنید. پیش بینی کردن رفتار ویروس ها می تواند به شما این قدرت را بدهد که در برابر حملات آنها ایمن باشید و نگذارید که به راحتی به سیستم‌ عامل شما وارد شوند‌.

همچنین یکی از راه هایی که در برابر ویروس ها می توانید خود را مقاوم سازید این است که هر پیامی که سیستم عامل شما برایتان ارسال می‌ کند را مورد توجه قرار دهید، زیرا تا زمانی که پیام ویروس ها را باز نکنید ویروس ها هیچگاه نمی توانند به اطلاعات شما وارد شوند و همین، یکی ازروش هایی است که شما می توانید برای مقاوم سازی سیستم عامل خود در برابر حملات هکرها انجام دهید.

نصب آنتی ویروس مطمئن چه تاثیری در محافظت از سیستم عامل افراد دارد؟

از جمله راه هایی که می توانید خود را در برابر حملات ویروس ها ایمن نمایید، نصب آنتی ویروس هایی است که امروزه بسیار مورد طرفدار و توجه قرار گرفته اند؛ زیرا این برنامه ها می‌ تواند یک راهگشا و یک نجات دهنده برای شما واقع شود و از اطلاعاتتان در برابر حملات ویروسی و بدافزار ها محافظت نماید.

آشنایی با انواع مختلف بدافزار می‌ تواند این باور را به شما برساند که، تنها با بالا بردن امنیت سیستم عامل خود، می توانید در برابر حملات ویروس ها مقاوم شوید تا مجبور نشوید بعد از آنکه مورد حمله هکر ها و بدافزارها قرار گرفتید به دنبال راه چاره باشید.

در ادامه چند نمونه از آنتی ویروس های موجود را خدمتتان معرفی خواهیم نمود که هم اکنون به عنوان قوی ترین آنتی ویروس های موجود برای سیستم عامل های ویندوز در انواع مختلفی ارائه گشته و شناخته و معرفی شده اند.

  • Bit Defender؛
  • Norton؛
  • Nod 32؛
  • Kaspersky؛
  • Zone Alarm ؛
  • McAfee؛
  • Avast.

نتیجه گیری:

همانطور که تا به اینجای مقاله همراه ما بودید؛ حتما با انواع بد افزارها مثل اسب های تروجان، کرم ها، جاسوس افزارها، ویروس ها، آگهی افزارها، روت کیت ها، درهای پشتی و باج افزارها آشنا شدید و متوجه شدید چگونه باید از نصب این نوع بد افزارها بر روی سیستم عامل و یا کامپیوتر جلوگیری کرد. هدف در این مقاله از سایت spy24 آشنایی شما با انواع مختلف بدافزار ها می باشد تا شما از این طریق، همواره امنیت سیستم های خود را افزایش دهید و از طریق بهترین آنتی ویروس های معرفی شده، سیستم خود را ویروس کشی کنید تا همیشه امنیت شما در بیشترین سطح خود باشد.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا