فناوری و خبر

اطلاعات جامع در زمینه اینترنت ماهواره ای

یکی از مهم ترین مباحث روز شبکه را می توان اینترنت ماهواره ای رایگان دانست. در واقع این تکنولوژی به عنوان یکی از پر بحث ترین و پر حاشیه ترین علوم در زمینه شبکه به شمار می رود و تقریبا هر شخص برداشت خود را از این نوع اینترنت به یک شیوه ای بیان می کند.

گاها در شبکه های اجتماعی یا خبرگزاری ها اطلاعاتی در زمینه اینترنت آن هم از نوع ماهواره ای بیان می شود، که باعث می شود مردم برداشت های شخصی خود را از این نوع اینترنت به عنوان یک علم با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

ما در این مقاله از سایتspy24 قصد داریم تا به صورت کامل و جامع و بر پایه علم کامپیوتر و شبکه به شما در این زمینه اطلاعاتی را ارائه دهیم و همچنین شما را با این نمونه اینترنت بیشتر آشنا سازیم.

بیشتر بخوانید: آموزش راهنمای گام‌ به‌ گام نصب اینترنت ماهواره‌ای استارلینک Starlink

اینترنت ماهواره ای چیست؟

در ابتدای آشنایی با اینترنت ماهواره ای، لازم است که به چیستی آن بپردازیم و اطلاعاتی را در خصوص این تکنولوژی در اختیار شما قرار دهیم. منظور ما از این نوع اینترنت، دسترسی به اینترنت از طریق ماهواره است که تجهیزات مورد نیاز خود را دارد.

تجهیزات بشقاب مانندی که باید از خارج از کشور تهیه شوند و با قیمتی بسیار بالا در دسترس افراد قرار گیرند. پهنای باند نیز باید به صورت مجزا خریداری شود که این امر هزینه ای بسیار بالا را در پی خواهد داشت.

اینترنت ماهواره ای چیست؟

در دنیای پیشرفته امروز، دسترسی به این نوع اینترنت هنوز هم بسیار دور از واقعیت است و حتی اگر بحث تجهیزات پیشرفته و گران قیمت در این مورد اهمیت نداشته باشد، بحث هزینه های مربوط به پهنای باند از مباحث بسیار مهمی است که باید در مورد اینترنت ماهواره ای در نظر داشته باشیم.

در واقع ما نمی توانیم در دنیای امروز حداقل تا زمان نگارش این مقاله به طور قطع بگوییم که این نوع اینترنت به زودی می تواند در دسترس همگان قرار گیرد و شاید یک بازه زمانی حداقل 5 ساله نیاز داشته باشیم تا بتوانیم به این نوع اینترنت دسترسی داشته باشیم.

تجهیزات مورد نیاز برای دسترسی به اینترنت ماهواره ای چیست؟

همانطور که گفته شد، این روش از دسترسی به اینترنت بسیار پرهزینه است و تجهیزات بسیار گران قیمتی نیاز دارد که تنها از خارج از کشور باید در دسترس افراد قرار گیرد. این نوع از تجهیزات گران قیمت شامل یک بشقاب یا دیش می شود که ابعاد بسیار بزرگی داشته و در داخل کشور تولید نمی شود.

بشقابی که بتواند سیگنال ها را دریافت و یا ارسال کند. اینترنت یک شبکه دو سویه است و شما برای دسترسی به آن نیاز به ارسال داده دارید که این مسئله توسط دیش انجام می شود.

همچنین یک نمونه خاص از ارسال کننده برای دسترسی به این نمونه از اینترنت نیاز است که هزینه ای بسیار بالا دارد. در ادامه بیشتر در زمینه این نمونه از اینترنت با شما صحبت خواهیم کرد و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم.

تجهیزات مورد نیاز برای دسترسی به اینترنت ماهواره ای چیست؟

با انواع اینترنت ماهواره ای آشنا شوید!

اینترنت ماهواره ای (satellite Internet) در سه سطح توسعه پیدا کرده است. سطح اول که به عنوان اینترنت آفلاین ماهواره ای شناخته می شود، می تواند به ما کمک کند تا بتوانیم داده هایی که از سوی ماهواره با دیش های معمول در دسترس ماست را بتوانیم استفاده کنیم.

این روش از اینترنت، در واقع ارتباط یک طرفه است و در طول روز کاربر می تواند میزان مشخصی از محتوای ارسال شده به صورت خودکار از سمت سرور را دریافت کند. در اینترنت آنلاین یک طرفه ماهواره ای، شما برای دریافت داده می توانید از LNB استفاده کنید ولی برای ارسال داده باید از اتصال ADSL استفاده کنید.

دسترسی به این نوع اینترنت ماهواره ای نیازمند خرید اشتراک می باشد که در این خصوص باید هزینه بسیار زیادی را پرداخت کنید. اینترنت آنلاین دوطرفه ماهواره ای برای ارسال یا دریافت اطلاعات از داده های ماهواره ای کمک می گیرد ولی به این دلیل که هزینه پیاده سازی بسیار بالایی دارد، برای استفاده شخصی توصیه نمی شود و تنها دولت ها، سازمان ها و صنعت از این نمونه اینترنت ماهواره استفاده می کنند.

روش های دسترسی به اینترنت ماهواره ای:

در اصل سه نوع دسترسی را با شما در میان گذاشتیم و شما برای استفاده هر یک از این سه روش باید از تجهیزات مورد نیاز استفاده کنید که شامل یک گیرنده در اینترنت آنلاین یک طرفه ماهواره ای می باشد.

همچنین یک فرستنده برای اینترنت آنلاین دو طرفه ماهواره ای مورد نیاز می باشد. همچنین برای دسترسی به اینترنت ماهواره ای آفلاین شما نیازمند استفاده از دیش های معمولی هستید و بر اساس فرکانس های از قبل دریافت شده، می توانید نسبت به دریافت اطلاعات در این خصوص اقدام کنید.

در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما پیش آمده است و می خواهید بیشتر در مورد این نمونه از اینترنت اطلاعات در اختیار داشته باشید، در ادامه با ما همراه شوید.

آیا دسترسی به اینترنت ماهواره ای در ایران مجاز است؟

یکی از سوالات بسیار مهمی که در خصوص اینترنت ماهواره برای بسیاری از کاربران ایرانی به شمار می رود، اجازه استفاده از این تجهیزات می باشد. در واقع شما باید مجوزهای لازم را برای استفاده از این نوع اینترنت را دریافت کنید و بر این اساس می توانید برای تجهیز کسب و کار یا منزل خود به این نمونه اینترنت اقدام کنید.

در واقع بسیاری از افراد بدون نیاز به دسترسی به اینترنت ماهواره ای، نسبت به خرید اشتراک آن اقدام می کنند؛ از این رو بهتر است که پیش از خرید اشتراک یا تجهیزات مورد استفاده و یا مراجعه به مراکز ذیربط، برای دریافت مجوز استفاده از اینترنت ماهواره ای، در این خصوص اطلاعات لازم و کافی را داشته باشید.

آیا دسترسی به اینترنت ماهواره ای در ایران مجاز است؟

اینترنت ماهواره در ایران مجاز است؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که اینترنت ماهواره ای در ایران هم در دسترس است؟ شاید بتوان گفت که برخی از ادارات و مراکزی که واقعا به گردش آزاد اطلاعات و همچنین سرعت و پهنای باند بسیار بالایی نیاز داشته باشند، از مهمترین مشتریان اینترنت ماهواره در ایران به شمار می روند و صاحبان یا کارمندان این کسب و کارها تنها با اجازه ها و مجوزهای دولتی که در تشریفات قانونی تصویب شده اند می توانند به این نوع از اینترنت دسترسی داشته باشند.

چرا دسترسی به این اینترنت در حال حاضر برای عموم امکان پذیر نیست؟

از لحاظ قانونی، امنیت کشور دارای اهمیت بسیار زیادی است؛ به همن دلیل سودجویان با استفاده از این روش می توانند در امنیت کشور تداخل ایجاد کنند. به طور کلی این مجوز به غیر از مراکز خاص، برای شخص دیگری صادر نمی شود.

دسترسی به اینترنت ماهواره ای برای من نیاز است؟

یکی از سوالات بسیار مهمی که در خصوص اینترنت ماهواره برای شما ممکن است پیش آمده باشد، نیاز به استفاده از این شبکه می باشد. در واقع شما زمانی که به اینترنت ماهواره متصل می شوید، از اینترنت دولتی برای اتصال استفاده می کنید و در واقع دسترسی شما به داده های اینترنت آزاد می شود.

این امر می تواند محدودیت هایی را در کنار مزایا به همراه داشته باشد و آن هم دسترسی به سایت های مخرب و همچنین محیط مخرب وب، یعنی دارک وب و دیپ وب می باشد. پس به طور کلی و در حالت عادی هیچ فردی بدون اینکه دانش کاملی از اینترنت داشته باشد، نیازمند استفاده از خدمات اینترنت ماهواره نیست و بهتر است که پیش از استفاده از این روش اتصال به اینترنت، حتما دلایل قانع کننده ای داشته باشید.

دریافت اینترنت ماهواره برای صنایع:

اینترنت باعث رشد و پیشرفت کسب و کارهای بسیار زیادی به خصوص صنایع شده است و می توان گفت که بسیاری از صنایع برای اینکه بتوانند به سادگی از اینترنت استفاده داشته باشند، روی به استفاده از خدمات اینترنت ماهواره ای می برند که در این خصوص می توانند با کسب مجوزهای لازم از مراکز ذیربط، نسبت به خرید تجهیزات و راه اندازی این شبکه ها اقدام نمایند.

مجوزهای لازم برای اینترنت ماهواره ای برای کدام شرکت ها صادر می شود؟

معمولا شرکت هایی که در خصوص فناوری و داده ها در حال فعالیت هستند و یا به دلیل حجم کاری بالایی که دارند به دنبال خرید اینترنت ماهواره ای هستند. این شرکت ها می توانند نسبت به دریافت خدمات مربوطه اقدام نمایند.

باید عنوان کرد که با توجه به ارائه مجوز برای این مراکز، باز هم به دلیل هزینه های زیادی که در این خصوص نیاز است، بسیاری از شرکت ها و صنایع نسبت به خرید خدمات اینترنت ماهواره ای اقدام نمی کنند و این سرویس در ایران خیلی پرطرفدار نیست. در ادامه شما را با مبحث اینترنت رایگان ماهواره ای آشنا خواهیم کرد.

اینترنت رایگان ماهواره ای چیست؟

یکی از مباحثی که در خصوص اینترنت ماهواره مورد بحث بسیار زیادی از افراد قرار گرفته است، اینترنت رایگان ماهواره ای می باشد. در واقع در بسیاری از موارد ما شاهد آن بوده ایم که برخی از دولت ها ادعا کرده اند که می توانند به شهروندانی که می خواهند، اینترنت ماهواره ای را به صورت رایگان ارائه دهند.

به طور کلی می توان گفت که امکان ارائه این خدمات به صورت رایگان حداقل برای همه و حداقل در زمان نگارش این مقاله وجود نداشته است ولی باز هم به بررسی تئوری های مربوط به این مبحث می پردازیم.

اینترنت رایگان ماهواره ای چیست؟

تئوری های اینترنت رایگان ماهواره ای در ایران:

کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا در برخی از ادعاهای خود عنوان کرده اند که می توانند اینترنت را به صورت رایگان و از طریق ماهواره در اختیار ما قرار دهند. این ادعا در صورتی که صحت سنجی شود، با توجه به مسائلی که در قسمت های قبلی در خصوص این نوع از اینترنت عنوان شده است، از اساس کذب می باشد و ما حداقل الان نمی توانیم این تکنولوژی را برای همه داشته باشیم.

از آن گذشته کشوری مانند آمریکا باید هزینه ای سرسام آور برای اینترنت ماهواره ای در ایران داشته باشد که بالطبع دولت مردان این کشور تنها می توانند در این زمینه صحبت کنند ولی امکان این طرح فعلا وجود ندارد. اما چرا؟ در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات مربوط به عدم ایجاد امکان در دسترسی به اینترنت ماهواره را با شما در میان بگذاریم.

1: دریافت کننده سیگنال تجهیزات نیاز دارد

اولین دلیلی که برای این امر وجود دارد، نیاز به خرید تجهیزات می باشد. خرید تجهیزات برای دریافت سیگنال های اینترنت ماهواره کار ساده ای نیست و علاوه بر آن هزینه ای بسیار زیاد خواهد داشت.

کشورهای دیگر شاید بتوانند هزینه های مربوط به خرید اشتراک برای تمامی 80 میلیون ایرانی را داشته باشند ولی عملا خرید حداقل 25 میلیون تجهیزات مربوط به دریافت این داده ها و همچنین وارد کردن این تعداد دستگاه در کشور عملا غیر ممکن می باشد.

همچنین در نهایت، این هزینه ها تماما به سود این دولت ها نبوده و قطعا مخالفان این دولت ها هم حجم بالایی از استفاده کنندگان اینترنت ماهواره ای رایگان در کشور خواهند بود و از همین روی، ریسک تقریبا مضحکی به شمار می رود که یک کشور خارجی برای ایرانیان هزینه ای میلیارد دلاری بپردازد تا بتوانیم به اینترنت دسترسی داشته باشیم.

2:خرید اشتراک و تامین پهنای باند مشکل است

تجهیزاتی که برای اتصال تمامی ایرانیان به شبکه جهانی مورد استفاده بوده است، در طول 20 سالی که اینترنت وارد کشور شده بسیار پیشرفت داشته است و یک زیرساخت بسیار مهم به شمار می رود.

اینترنت ماهواره ای به قطع نمی تواند زمینه را برای دسترسی تمامی ایرانیان به اینترنت را هموار کند و قطعا هزینه و زیرساخت مورد نیاز باید توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات ساپورت شود که نیازمند هزینه سرسام آوری است و از این روی می توان گفت که قطعا دسترسی به این نمونه از اینترنت بسیار سخت خواهد بود.

البته شاید روشی برای دسترسی به اینترنت ماهواره ای در داخل کشور آن هم به صورت رایگان وجود داشته باشد که در این خصوص بیشتر با شما صحبت خواهیم کرد و اطلاعاتی را در این زمینه با شما به اشتراک می گذاریم.

3:اینترنت ماهواره آفلاین رایگان:

برای دریافت اطلاعات اینترنت ماهواره آفلاین به تجهیزات خاصی نیاز نداریم و در نهایت می توان گفت که این نمونه از اینترنت با هزینه ای مناسب در دسترس است. البته محتوای این اینترنت مانند تلویزیون و سایر رسانه های یک طرفه بوده و طرفداران زیادی ندارد.

اگر کشوری بخواهد ادعای اینترنت ماهواره ای رایگان را برای ایرانیان داشته باشد، قطعا به فکر تامین این نمونه از اینترنت بوده که هزینه چندانی نداشته و در نهایت هم می توان گفت که از طریق تداخل امواج می توانیم جلوگیری مناسبی از ورود این دسته از اینترنت به داخل کشور داشته باشیم.

در ادامه بیشتر در خصوص اینترنت رایگان با شما صحبت خواهیم کرد و از لحاظ علمی به شما خواهیم گفت که تئوری های ممکن برای اینترنت رایگان ماهواره ای چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا در این خصوص اطلاعاتی را به شما بدهیم.

اینترنت رایگان چطور می تواند در دسترس کاربران باشد؟

یکی از مهم ترین روش هایی که به این منظور می تواند تئوری اینترنت رایگان برای یک کشور را امکان پذیر نماید، هک و حمله سایبری به زیرساخت های آن کشور می باشد که خود این مسئله به خودی خود یک دخالت آشکار به شمار می رود و شاید به دلیل تبعاتی که برای کشور مقصد داشته باشد، از این روش دست بکشد.

در این روش ما از اینترنت ماهواره ای رایگان استفاده نمی کنیم و اینترنت با زیرساخت های قبلی و بدون محدودیت در دسترس ما قرار خواهد گرفت. احتمال استفاده از این روش که به صورت تئوری امکان پذیر است، بسیار پایین بوده و تاکنون شاهد استفاده از این روش برای دسترسی یک کشور به اینترنت نبوده ایم و احتمال بسیار زیاد از این پس هم این روش مورد استفاده قرار نمی گیرد.

با توجه به آموزش های داده شده در زمینه مبانی اینترنت ماهواره ای، شما می توانید اطلاعات لازم و کافی را در این خصوص داشته باشید و می توانید با استفاده از این اطلاعات به سادگی به اطلاعات مورد نیاز خود در زمینه اینترنت ماهواره دسترسی پیدا کنید.

چرا اینترنت ماهواره از کشورهای دیگر نباید وجود داشته باشد؟

اگر بخواهیم در یک کلام مهم ترین دلیل عدم دسترسی عموم به اینترنت ماهواره ای را بررسی کنیم، باید بگوییم که امنیت یک کشور از اینترنت بسیار مهم تر است و این نمونه از اینترنت حداقل الان می تواند مخرب امنیت باشد و از این روی ما توصیه می کنیم که هیچ عمل خلاف قانون حال حاضر ایران انجام ندهید و به غیر از کاربرد اینترنت ماهواره ای در صنایع و دولت ها، هیچ استفاده ای از این تکنولوژی در حال حاضر نه امکان پذیر است و نه توصیه می شود که از آن استفاده داشته باشید.

آینده اینترنت ماهواره چطور پیش بینی می شود؟

به احتمال بسیار زیاد در آینده ای نه چندان دور، اینترنت ماهواره ای به صورت رایگان و به صورت کنترل شده و بدون خطر در دسترس کاربران در سراسر دنیا قرار می گیرد.

در واقع این روش می تواند با سرعت بسیار بالایی که دارد یکی از مهم ترین رقبا برای اینترنت حال حاضر به شمار رود و شما می توانید با استفاده از این دانش با سرعت بالاتری به اینترنت دسترسی داشته باشید. در صورتی که سوالی در این زمینه دارید، این مقاله می تواند برای شما مفید واقع شود.

بیشتر بخوانید: چگونه از اینترنت ماهواره‌ای استفاده کنیم؟

جمع بندی

اینترنت ماهواره ای را می توان یکی از نیازهای روز دنیا دانست که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد و قطعا در آینده می تواند مهم ترین روش اتصال ما به دهکده جهانی اینترنت شود. در صورتی که می خواهید با اینترنت ماهواره ای بیشتر آشنا شوید، این مقاله به عنوان یک آموزش پایه می تواند برای شما مفید واقع شود.

ما در این مقاله تئوری ها و احتمالات را به صورت علمی و از دیدگاه های مورد بحث اثبات شده بررسی کردیم و در نهایت نتیجه گیری خوبی را در زمینه استفاده و آینده از این نمونه اینترنت داشته ایم. وب سایت spy24 ارائه دهنده انواع اپلیکیشن، آماده خدمات رسانی به شما عزیزان می باشد .

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا