دسته‌بندی نشده

حریم خصوصی کودکان در فضای مجازی

در عصر دیجیتال امروز بعد‌ از پدید آمدن شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی، موضوعی که جنجال زیادی ایجاد کرده است حریم خصوصی کودکان در فضای مجازی است. همچنین این نوع سوالات به وجود می آید که چگونه می‌توان از حریم خصوصی و اطلاعات مان نگهداری کنیم؟ چه کسی به پروفایل‌های کاربری ما دسترسی دارد؟ مرز به اشتراک گذاری اطلاعات کجاست؟‌ در دهه اخیر به طور فزاینده ای این مسئله به یک هنجار تبدیل شده که جزئیات مربوط به زندگی روزانه کودک در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود. در ادامه از مقاله اسپای 24 شما را با حریم خصوصی کودکان و ردیابی وسایل گمشده آشنا می کنیم.

بایدها و نبایدهای مراقبت از حریم خصوصی کودکان در فضای مجازی

معمولاً از اولین قدم برداشتن‌ها، غذا‌خوردن‌ها و حرف‌ها ثبت‌هایی در شبکه‌‌های اجتماعی مشاهده می‌شود. از این رو قبل از این که جزئیات زندگی کودک خود را به اشتراک بگذارید دو پرسش مهم است که باید از خودمان بپرسیم.

حریم خصوصی کودکان در فضای مجازی؛ این برای چه کسی است؟

معمولاً در گذشته برای ثبت کردن لحظه های شیرین کودک از آن‌ها تصاویر و ویدیوهای تهیه می‌شد تا این که در آینده برای به‌یادآوری روزهای خوش و مروری بر خاطرات آن ها را مشاهده کنند. در چند ساله اخیر بیشتر رایج شد که برای کودکان صفحاتی در شبکه‌های اجتماعی ایجاد شده و تصاویر آن ها در بین گروهی از دوستان، آشنایان و حتی افراد غریبه که می‌توانند بین یک تا صدها هزار نفر باشند.

مشکلی که می‌توان به آن اشاره کرد این می باشد که والدین در این تصاویر نبوده و یا اگر هستند هردو کنار یکدیگر نمی باشند و به این دلیل که یک نفر از آن‌ها در حال گرفتن تصویر و ویدیو است.

توصیه می شود در ثبت کردن این لحظه ها وقفه ای داشته و این سوال را از خود بپرسید که این لحظه را ثبت می‌کنم که در آینده مروری بر خاطرات باشد یا برای ایجاد محتوای در فضای مجازی این کار را انجام می‌دهم؟

آیا این اشتراک‌گذاری به نفع فرزند شماست؟

قبل از انتشار کردن یک محتوا در این رابطه به فرزند خود این سوال را از خود پرسیده که آیا این کار به نفع فرزند شماست یا خیر؟ شاید در آینده که کودک تان کمی بزرگ‌تر شد از این که تصاویر او در فضای مجازی منتشر کرده اید، ناراحت شوند.

به این مسئله توجه داشته که باید به حریم خصوصی کودکان در فضای مجازی اهمیت دهید و اگر از فرزند خود استفاده ابزاری ‌کنید برای تبلیغات و یا این که منبع درآمدی داشته باشد توجه داشته باشید که ممکن است در آینده موجب خجالت او در محیط دوستانه اش شود.

به طور کلی باید کودکان از دوران کودکی خود لذت برده و بهتر است که ما هم در کنار آن‌ها از این لحظات لذت ببریم به جای این که تماماً دوربین به دست در مقابل و یا پشت سر آن‌ها باشیم. آن ها فرزندان ما هستند و ما تمام تلاشمان برای زندگی بهتر آن‌هاست پس بهتر است در کنار هم از زندگی خودمان لذت ببریم.

استفاده ابزاری از کودکان برای کسب درآمد، کاری اخلاقی است؟ کنترل گوشی کودکان و حریم خصوصی کودکان در فضای مجازی اولین بار در SPY24 به وجود آمد.

6 راه آسان برای ردیابی وسایل گمشده کنترل گوشی موبایل

ردیابی وسایل گمشده به خصوص در شرایط اضطراری موجب رنجش خاطر افراد می شود. شاید پیش آمده باشد که ما ندانیم وسایل خود را کجا گذاشته‌ یا وسایلی که اکثرا ممکن است چندین مرتبه در روز از آن ها استفاده کنیم را گم کنیم. در طول روز با وسایل کوچک ولی پراهمیت که گویی برای گم شدن ساخته هستند مانند: کلیدهای خانه، کلید اتومبیل، عینک، گوشی های موبایل، کیف پول، کارت های اعتباری و کنترل گوشی موبایل … از جمله مواردی است که در طول روز چندین بار گم می کنیم.

شما می‌توانید از این روش‌ها برای سایر موارد و ردیابی وسایل گمشده خود استفاده کنید. مواجه شدن با درب بسته بسیار ناخوشایند و نادرست است. برای پیدا کردن وسایل گمشده مخصوصا کلیدهای گمشده نیاز به استراتژی های خاص و فکر زیادی دارید.

وسایل گمشده خود را پیدا کنید

حریم خصوصی کودکان در فضای مجازی: بیشتر مواقع پیش می‌آید که مقابل درب منزل یا ماشین خود هستید ولی یادتان نمی‌آید کلیدتان را کجا گذاشته‌اید. شاید یادتان نمی‌آید گوشی همراه یا دیگر وسایلی از این نوع را آخرین بار کجا دیده‌اید.

ممکن است با خود بگویید دوباره باید به دنبال وسایل خود بگردم !. در اکثر مواقع تمام مواردی که قبلا وسایل خود را از آنجا پیدا می‌کردید را جستجو می‌کنید و به وسیله گم شده‌تان می رسید. حال فرض کنیم شما فردی شگفت انگیزهستید و این اولین بار باشد که یکی از وسایلتان سرجای همیشگی خود نیست و دچار اضطراب شده‌اید به ناچار می گویید مطمئنم همینجا بود ولی نیست.

راه حل اول: نگران نشوید فقط دوباره جستجو کنید

وقتی وسایل خود را گم کردیم به صورت غریزی نگران و عصبانی شده زیرا دوباره باید به دنبال وسایل گمشده خود بگردیم. این احساسات ما را به سمت ناامیدی‌ها و شکست‌هایمان هدایت می‌کند. تصوری که از خود داریم این است که من فردی حواس پرت و بی توجه هستیم. اما این افکار کمکی برای تمرکز کردن و پیدا کردن راه‌حل‌های برای ردیابی وسایل گمشده به ما نمی باشد.

دست از سرزنش کردن بردارید

تلاش کرده تا آرامش خود را حفظ کرده و دوباره شروع به گشتن کنید. می‌توانید از مکان‌های شروع کرده که اغلب وسایل خود را آن جا گذاشتید. در بررسی مجدد شما می‌توانید از موارد غیرضروری اجتناب کنید و مواردی که احتمال بودن آنجا کمتر است را نادیده بگیرید.

یک مکان را دوبار نگردید

وقت خود را صرف جستجوی مکان‌های که قبلا آنجا را گشته‌اید، نکنید، آن هم فقط به این دلیل که ممکن است آنجا باشند. در یک جستجو سیستمی شما زمانی باید به مکان بعدی رفته که مکان قبلی را به خوبی گشته باشید.

راه حل دوم: از شلوغی بپرهیزید

یک آزمایش در دانشگاه Aberdeen اسکاتلند صورت گرفت ونتایج بررسی‌ها مشخص کرد که زمانی که در جستجو ناخودآگاه، چشم های ما در مکان های خلوت تر و مرتب تر متمرکز می‌شوند. ما این کار را انجام داده حتی زمانی که مطمئن باشیم وسایل ما آنجا نیستند.

طبق گفته آنا نواکوفسکا یکی از محقیقن مقاله –Human visual search behaviour is far from ideal–

‘…ما باید مکانهایی را جستجو کنیم که بیشتر درهم ریخته هستند، زیرا اگر در مکان‌های مرتب تر بودند قبلا آن را پیدا می کردیم ‘

راه حل سوم: یک ابزار هوشنمد برای ردیابی به وسایل خود اضافه کنید

افزودن یک ابزار هوشمند برای بیشتر تجهیزات مانند ردیابی آفلاین برای تلفن همراه در صورتی که حتی تلفن شما به اینترنت متصل نیست می‌تواند انتخاب خوبی باشد. همچنین می‌توانید یک کلید یاب هوشمند تهیه کنید.

راه حل چهارم: دست نگه دارید و کمی فکر کنید کنترل گوشی موبایل

ذهن شما به عنوان بزرگترین سرمایه شماست؛ به آخرین لحظه‌ای که وسایل‌تان با شما بودند به طور عمیق فکر کنید. چشمانتان را بسته و ذهن خود را متمرکز کنید. آخرین مکانی که حضور داشتید، کجا بود؟ ساعت چند بود؟ با چه کسی بودید؟ چه احساسی داشتید؟ به چه کاری مشغول بودید؟ و…همانطور که میدانید بهترین تکنیک بازگرداندن زمینه است.

گاهی ذهن، ما را به سمت خاطرات گمراه کننده می برد. مثلا تصور کنید که پوشه آبی رنگ حاوی مدارک شما بوده در حالیک ه رنگ پوشه واقعی زرد می‌باشد. پس مراقب باشید ذهن‌تان شما را به سمت اشتباه هدایت نکند.

راه حل پنجم: پیشگیری بهترین راه حل است

پیشگیری، همیشه کم هزینه تر از ردیابی وسایل گمشده و جبران کردن خسارت احتمالی ناشی از آن است. ردیابی وسایل گمشده در محیط های خلوت بسیار ساده تر می‌باشد. شما با یک اسکن چشمی به راحتی توانسته وسایل خود را ردیابی کنید.

مرتب نگه داشتن

همواره محیط منزل و محل کار خود را مرتب و تمیز نگه داشته، زیرا احتمال گم شدن وسایل در چنین محیط های به حداقل خواهد رسید. جدای از آن مرتب بودن و تمیزی محیط اطراف برای روحیه شما هم تاثیر مثبت دارد.

همیشه وسایل را در جای تعیین شده خود قرار دهید

در ادامه مطلب حریم خصوصی کودکان در فضای مجازی، توضیح می دهیم که برای هر وسیله پرکاربرد یک مکان مشخص تعیین کرده و آن را همیشه در همان مکان بگذارید. تلاش کنید تا این کار برای شما تبدیل به یک عادت شود. تجربه نشان می دهد که تبدیل یک رفتار به عادت تنها ۶۶ روز زمان نیاز دارد.

از تهیه کردن وسایل جایگزین غافل نشوید

همیشه یک نسخه دوم از وسایل خود داشته باشید تا نیاز شما را در مواقع مورد نیاز برطرف کنند. مثلا داشتن نسخه کپی از کلیدهای ماشین و یا منزل و قرار دادن آن ها در جای مخصوص، می‌تواند راه حل خوبی بوده باشد. مثلا توانسته تا عینک قدیمی خود را دور ننداخته و در مواقعی که عینک خود را گم کردید از آن استفاده کنید. از داشتن چند سری کپی برابر اصل از مدارک مهم هم غافل نشوید. مدارکی مانند: تاییدیه تحصیلی، انواع دیپلم‌های مهارتی، فیش های پرداختی و … .

وسایل را برای خودتان خاص تر و زیباتر کنید

می‌توانید یک آویز و سرسوئیچی درشت و زیبا و دارای رنگ‌های خاص را بخرید و به دسته کلید و یا هر وسیله ای دیگر آویزان کنید. می‌توانید دسته کلید خود را با نوارهای شب نما تزیین کرده یا از لاک‌ها و رنگ‌های شب‌نما استفاده کنید، تا جایی که می‌تواند جزئیات را بزرگ تر جلوه دهد. با این کارها ردیابی وسایل گمشده برای شما راحت تر خواهد بود.

کمی از روش های فلسفی استفاده کنید

در نظر داشته باشید بیشتر وسایل ما در مواقعی که نیازی به آن ها نداریم پیدا می‌شوند. پس اگر مساله مهمی نیست و فعلا به آن وسیله نیاز مبرمی ندارید، نگرانی را کنار گذاشته و مطمئن باشید آن ‌را پیدا می کنید.

نتیجه گیری

در حال حاضر کودکان نیز مانند بزرگسالان از اینترنت برای به اشتراک گذاری عکس و ویدیوها و برقراری ارتباط با دوستان شان استفاده می کنند. از این رو کنترل کردن حریم خصوصی کودکان در فضای مجازی از جمله موضوعات مهمی است که در این مطلب از سایت اسپای 24 به آن پرداخته ایم.

منبع: cr.iribresearch.ir

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا