نرم افزار کنترل والدین

مک آدرس لپ تاپ چیست و چگونه پیدا می شود

آیا می دانید مک آدرس لپ تاپ  چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟ مک آدرس لپ تاپ یک آدرس 6 تا 8 بیتی می باشد که می تواند آدرس فیزیکی لپ تاپ را مشخص کند، در واقع بسیاری از مردم ایران این اسم را با نام آدرس فیزیکی نیز صدا می کنند، در ادامه برای آشنایی بیشتر با این نمونه آدرس فیزیکی با ما همراه باشید.

مک آدرس لپ تاپ

مک آدرس لپ تاپ چیست ؟

مک آدرس یک آدرس فیزیکی برای لپ تاپ ها، تبلت ها و تمام گوشی های موجود است که هویت و موجودیت آنها را در یک سایت اصلی ثبت می کند و به آنها یک هویت اختصاصی می دهد تا هر شخص بتواند برای گوشی همراه خود یا لپتاپ خود یک هوست جدا از دیگر گوشی ها و لپ تاپ های آن مدل داشته باشد.

بسیاری از افراد تصور دارند که لپتاب آنها دارای مک آدرس نیست، اما این پاسخ اشتباه است زیرا آدرس فیزیکی هر لپ تاپ وجود دارد تنها شما هنوز نسبت به آن اطلاعات کافی را ندارید و آن را به دست نیاورده اید، شما با استفاده از مک لپ تاپ خود می توانید در صورت گم شدن لپ تاپ از راه دور به آن دسترسی داشته باشید و موقعیت جغرافیایی لپ تاپ خود را پیدا کنید.

ویژگی های مک آدرس چیست؟

مک آدرس ها یک آدرس ثابت شناخته می شوند یعنی در هر صورت و هر گونه دستکاری در تنظیمات تلفن همراه یا لپ تاپ بازهم به حالت اولیه خود باز می گردند و قابل تغییر نخواهند بود، این آدرس برای شناسایی مجرم ها پس از دزدیده شدن لپ تاپ مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا به راحتی پس از وارد کردن این آدرس فیزیکی در سامانه های سخت افزار می توان موقعیت جغرافیایی لپ تاپ را تشخیص داد.

آدرس های مک نسبت به همدیگر تفاوت دارند و هر آدرس تنها کلید دسترسی به یک لپ تاپ می باشد که از قبل به مدیا متصل شده باشد، شما برای دریافت مک آدرس لپ تاپ  خود می توانید از طریق وای فای لپ تاپ وارد عمل شوید و هدف اصلی این آدرس فیزیکی را یعنی کنترل اینترفیس را فعال کنید.

مک آدرس لپ تاپ

چگونه مک آدرس لپ تاپ پیدا کنیم؟

روش پیدا کردن آدرس فیزیکی لپ تاپ با توجه به ویندوز نصب شده شما تعیین می شود، برای مثال در قسمت زیر روش پیدا کردن مک آدرس لپ تاپ  از طریق ویندوز 12 و ویندوز ویستا را به صورت کامل توضیح داده ایم، با ما همراه باشید.

آموزش پیدا کردن آدرس فیزیکی لپ تاپ دارای ویندوز 10:

1 ــ در ابتدا شما باید به تنظیمات اینترنت لپ تاپ خود وارد شوید و گزینه Network را انتخاب کنید.

2 ــ پس از اینکه وارد تنظیمات اینترنت لپ تاپ خود شدید باید به قسمت Control Panel مراجعه کنید.

3 ــ شما در این قسمت چند کالکشن متفاوت مشاهده خواهید کرد، گزینه درست بین این کالکشن ها Hardware Properties می باشد که شما را به مرحله آخر برای دریافت مک آدرس لپ تاپ راهنمایی خواهد کرد.

4 ــ زمانی که شما روی گزینه آخر کلیک کنید وارد قسمت نهایی خواهید شد که یک صفحه حاوی اطلاعات لپ تاپ شما می باشد، در این صفحه تمامی اطلاعات کامل سیستم شما مانند آدرس فیزیکی لپ تاپ، مقدار حافظه لپ تاپ و… که مربوط به ویندوز 10 لپ تاپ شما می باشد، قرار داده شده است.

مک آدرس لپ تاپ

آموزش پیدا کردن آدرس فیزیکی لپ تاپ با ویندوز 7،8،1.8 :

برای اینکه بتوانید مک آدرس لپ تاپ با ویندوز های سون، ایت و 1.8 را پیدا کنید باید از یک راه مشترک پیدا کنید که در قسمت زیر نوشته شده است.

1 ــ در مرحله اول شما باید به Control Panel  لپ تاپ خود وارد شوید.

2 ــ با ورود شما باید گزینه Network and sharing Center را که در قسمت پایین صفحه قرار داده شده است انتخاب کنید.

3 ــ در مرحله سوم نیاز است شما کالکشن Change adapter setting  را انتخاب کنید تا بتوانید گزینه بعدی یعنی گزینه Details  را مشاهده کنید.

4 ــ با ورود به Details شما می توانید گزینه Status را انتخاب کنید و روی کلیک راست کلیک کند تا این گزینه باز شود.

5 ــ پس از باز شدن پنجره کامل Status شما به مرحله نهایی یعنی پیدا کردن اطلاعات لازم وارد خواهید شد و می توانید مک آدرس لپ تاپ را در بین اطلاعات پیدا کنید.

نکته : توجه داشته باشید تمامی مراحل بیان شده برای لپ تاپ هایی هستند که آی پد ندارند و از مارک آیفون نیستند، در صورتی که لپ تاپ شما مارک آیفون می باشد و دارای آی پد است می توانید از مراحل زیر برای دریافت آدرس فیزیکی لپ تاپ خود استفاده کنید.

مک آدرس لپ تاپ

دریافت مک آدرس لپ تاپ آیفون :

شما برای دریافت آدرس فیزیکی لپ تاپ آیفون از عامل های مختلف آیپد، آیفون، ای تاچ استفاده می کند باید از راه دیگری وارد شوید:

1 ــ در ابتدا به قسمت وای فای لپ تاپ خود که در قسمت پایین صفحه قرار دارد وارد شوید.

2 ــ پس از اینکه به وای فای وارد شوید روی گزینه تنظیمات کلیک کنید تا وارد بخش پشتیبانی لپ تاپ شوید.

3 ــ با ورود شما به بخش پشتیبانی تنظیمات لپ تاپ، شما حرف ( i ) را به تنها مشاهده خواهید کرد، با کلیک روی این حرف به راحتی شما می توانید تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کنید که مک آدرس لپ تاپ ایفون نیز یکی از این اطلاعات می باشد.

نکته : اگر نسبت به زبان انگلیسی اطلاعات کافی را ندارید، در ابتدا وارد بخش wi-fi شوید، سپس روی گزینه Setting کلیک کنید و در نهایت با کلیک روی حرف I باید به بخش about وارد شوید تا مک آدرس لپ تاپ در اختیار شما قرار گیرد.

آدرس های مک اداره همگانی دارند یا اداره داخلی ؟

بسیاری از افراد تصور دارند که مک آدرس تنها برای کنترل و اداره خصوصی به کار گرفته می شود در صورتی که مک ادرس توانایی هر دو نوع اداره را دارد، مک آدرس لپ تاپ  توسط تولید کننده لپ تاپ و تمامی مودم های متصل شده به لپ تاپ مثل یک شماره کارت ملی برای لپ تاپ عمل می کند و بر روی حافظه لپ تاپ هک شده است.

شما در صورت گم شدن لپ تاپ خود همانطور که گفته شد می توانید از طریق این آدرس فیزیکی که هیچگاه قابل تغییر نخواهد بود به ردگیری لپ تاپ و شناسایی مجرم بپردازید، دقت داشته باشید که تمامی گوشی همراه و مودم هایی که شما از اینترنت آنها استفاده می کنید به راحتی می توانند به مک آدرس لپ تاپ شما دسترسی داشته باشند و از آن سوء استفاده کنند.

مک آدرس لپ تاپ  مانند رمز گوشی همراه شما می باشد و افراد هکر می توانند از آن برای هک لپ تاپ شما به راحتی استفاده کنند به همین دلیل پیشنهاد می شود به هیچ عنوان مک آدرس خود را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید، به همین دلیل است که شرکت سازنده لپتاب هیچوقت مک آدرس را روی بدنه لپ تاپ هک نمی کند و شما باید از طریق تنظیمات داخلی آن را دریافت کنید.

مک آدرس لپ تاپ

آیا برای رجیستری لپ تاپ نیاز به مک آدرس داریم؟

شما برای رجیستری لپ تاپ خود نیازی به دریافت مک آدرس ندارید بلکه می توانید از طریق رجیستری لپ تاپ خود مک آدرس را پیدا کنید، زمانی که شما لپ تاپ خود را رجیستر می کنید در واقع در حال تغییر آدرس سخت افزاری لپ تاپ خود می باشید و لپ تاپ به شما آدرس جدید را اعلام خواهد کرد.

مک آدرس چه مقدار حجم دارد؟

آیا تا به حال بارکد محصولات را مشاهده کرده اید؟ این بارکد ها چاپی هستند اما تمامی اطلاعات یک محصول را در خود دارند و حجم بسیار زیادی نیز ندارد، آدرس فیزیکی هر لپ تاپ نیز مانند بارکد محصولات می باشد، این آدرس ها دارای حجم بسیار زیادی هستند و نهایت حجم آنها  از 2 تا 28 بیت می باشد اما می توانند بدون هیچگونه خطایی تمامی اطلاعت لپ تاپ شما را دربر گیرند و در زمان گم شدن لپ تاپ با استفاده از این کد تنها لپ تاپ شما را پیشنهاد خواهند کرد.

درست مانند بارکد یک محصول که با وارد کردن آن در سامانه تنها قیمت همان محصول و مشخصات آن محصول را ارائه خواهد داد و از آن پس برای هیچ کدام از محصولات دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد.

مک آدرس لپ تاپ

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا