دسته‌بندی نشده

چگونه یک مهندس شبکه خوب شویم؟

مهندس شبکه چه ویژگی هایی دارد؟

داشتن مدارک دانشگاهی معتبر و پیدا کردن مهارت لازمه در هر شغلی باعث پیشرفت در آن شغل می شود . در صنعت IT نیز این کار بیشتر به چشم می خورد. ما نیاز داریم علاوه بر مدرک دانشگاهی مهارت لازم را هم بدست بیاوریم در این مرحله در 5 مرحله توضیح می دهیم چگونه یک مهندس شبکه خوب شویم؟

5مرحله برای تبدیل شدن به یک مهندس شبکه و گواهینامه های مهندس شبکه

صنعت فناوری اطلاعات به لطف افزایش اتکا به فناوری در زندگی روزمره در خانه ها و مشاغل به سرعت در حال رشد است و تقاضا برای متخصصان فناوری اطلاعات بیشتری را ایجاد می کند. اگر به دنبال یافتن مسیر مدیریت شبکه مناسب برای دنبال کردن هستید، می‌توانید از میان طیف گسترده‌ای از گزینه‌های مختلف انتخاب کنید. این مقاله کارهایی که یک مهندس شبکه انجام می دهد، انواع گواهینامه ها و اقدامات لازم برای تبدیل شدن به یک مهندس شبکه را تعریف می کند.

مهندسان شبکه چه می کنند؟

مهندسان شبکه که به عنوان مدیران شبکه نیز شناخته می شوند، به عنوان بخشی از بخش فناوری اطلاعات یک شرکت کار می کنند. آنها مسئول اطمینان از عملکرد کارآمد سیستم های کامپیوتری و سخت افزار شبکه شرکتشان هستند. آن‌ها این کار را با نصب سخت‌افزار جدید، اجرای عیب‌یابی و تکمیل به‌روزرسانی‌های معمول نرم‌افزار به محض در دسترس بودن انجام می‌دهند. همچنین انتظار می رود که آنها اقدامات پیشگیرانه را برای محافظت در برابر بدافزارها و سایر تهدیدات احتمالی برای امنیت شبکه انجام دهند.

  1. الزامات آموزشی لازم را کامل کنید برای دنبال کردن حرفه ای در مهندسی شبکه، توصیه می شود که مدرک لیسانس خود را در زمینه مرتبط مانند مهندسی سیستم یا علوم کامپیوتر تکمیل کنید. برخی از مدارس یک برنامه مدرک خاص برای مهندسی شبکه ارائه می دهند، و ممکن است بتوانید در این فرآیند گواهینامه های بیشتری کسب کنید. مدرک کاردانی گزینه قابل قبولی است اما مدرک کارشناسی ارجحیت دارد.
  2. گواهینامه های Obtain vendor-neutraرا دریافت کنید.

چندین گواهینامه وجود دارد که می توانید برای تبدیل شدن به یک مهندس شبکه دریافت کنید. یکی از راه‌ها، دریافت گواهی‌نامه خنثی از فروشنده است. این گواهینامه ها دانش پایه در زمینه IT را ارائه می دهند، به این معنی که شما دستورالعمل های عمیقی را در مورد دستگاه های یک شرکت خاص دریافت نمی کنید. هر گواهی مستلزم آن است که برای دریافت مدارک خود یک یا چند امتحان را پشت سر بگذارید. این فرآیند ممکن است بین 6 تا 18 ماه طول بکشد. در زیر لیستی از برخی از گواهینامه های مفید برای یک مهندس شبکه آورده شده است:.

CompTIA A+

این یک گواهینامه سطح ابتدایی است که به داوطلبان اجازه می دهد تا دانش مبتدی را در مورد موضوعات مرتبط با فناوری اطلاعات کسب کنند، که می تواند با دستیابی به گواهینامه های پیشرفته تر بر اساس آن ایجاد شود. پس از دریافت گواهینامه CompTIA A+، می توانید به سمت گواهینامه CompTIA Network + که کمی پیشرفته تر است کار کنید.

CompTIA Network+

این گواهینامه به عنوان دنباله‌ای برای CompTIA A+ طبقه‌بندی می‌شود و توصیه می‌شود قبل از پیگیری صدور گواهینامه Network+، روی دومی کار کنید. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که قبل از تلاش برای این گزینه پیشرفته تر، لزوماً به گواهینامه CompTIA A+ نیاز ندارید. گزینه CompTIA Network+ برای آموزش عیب یابی و راه اندازی انواع مختلف دستگاه ها به نامزدها طراحی شده است. علاوه بر مواد آموزشی، تنها یک آزمون وجود دارد.

CompTIA Security +

این گواهینامه به طور خاص بر امنیت شبکه و حوزه های مرتبط تمرکز دارد. این یک گواهینامه برای کسانی است که می خواهند حرفه ای در امنیت شبکه دنبال کنند. برای دریافت این گواهینامه، ابتدا باید یک آزمون را پشت سر بگذارید.

چگونه یک مهندس شبکه خوب شویم؟

3. مسیر درست دستگاه را انتخاب کنید پس از دریافت گواهینامه های اولیه خود، این امکان را دارید که اعتبارنامه های اضافی مربوط به یک شرکت خاص و دستگاه های منحصر به فرد آن را دنبال کنید. با بررسی انواع محصولات یک شرکت خاص شروع کنید تا ببینید با چه چیزی راحت‌تر کار می‌کنید. به عنوان مثال، محصولات سیسکو شامل روترها، سوئیچ ها، نرم افزارهای امنیتی و ذخیره سازی و تلفن های بی سیم هستند. محصولات مایکروسافت شامل برنامه های نرم افزاری مانند ویندوز، آفیس (365، ورد، اوت لوک، اکسل و پاورپوینت)، کسب و کار (اسکایپ، آژور و داینامیک) و دستگاه هایی از جمله ماوس، صفحه کلید، مدل های کامپیوتری مایکروسافت و دستگاه های تلفن همراه است.

4. گواهینامه خاص فروشنده را دریافت کنید هنگامی که یک یا چند گواهینامه خنثی از فروشنده را تکمیل کردید و مشخص کردید که چه تراکتی را می خواهید دنبال کنید، می توانید تصمیم بگیرید که کدام گواهینامه خاص فروشنده مناسب ترین است. شما باید آموزش های اضافی را که مختص شرکت شما و دستگاه های آن است را تکمیل کنید. در زیر لیستی از گواهینامه های مهندس شبکه وجود دارد که ممکن است برخی از سازمان ها از شما بخواهند که داشته باشید:

سیسکو

سیسکو (مبتدیان):

این گواهینامه به گیرنده توانایی عبور از چندین موقعیت و پتانسیل دریافت حقوق پردرآمد را می دهد. از آنجایی که هیچ پیش نیازی برای این دوره وجود ندارد، دانش پایه در زمینه IT را به شما ارائه می دهد. برای دستیابی به این گواهینامه دو آزمون باید انجام شود. ذکر این نکته ضروری است که گواهینامه CCIE پیش نیاز CCNP است.

 Cisco (سطح میانی):

این گواهینامه سطح متوسط سیسکو به دنبال CCIE است. از کسانی که این گزینه را در نظر می گیرند باید ابتدا اعتبار CCIE خود را دریافت کنند، اما این گزینه پیشرفته تر به شما امکان می دهد از بین 6 تراکت اضافی انتخاب کنید: امنیت، سازمانی، مرکز داده، همکاری، ارائه دهنده خدمات و حرفه ای DevNet. دو آزمون لازم وجود دارد که باید برای دریافت گواهینامه خود قبول کنید.

SolarWinds

گواهینامه حرفه ای SolarWinds تنها گواهینامه ارائه شده توسط این شرکت است، اما به متخصصان مشتاق شبکه اجازه می دهد تا علاوه بر شغل در شرکت، بین دو مسیر مختلف انتخاب کنند. فرآیند دریافت این گواهینامه مستلزم یک آزمون کتبی است

مایکروسافت Microsoft 365 Certified: Security Administrator Associate:

این گواهینامه آموزش های عمیقی را در مورد نرم افزار Microsoft 365 به شما ارائه می دهد. به شرکت کنندگان آموزش داده می شود که چگونه خطرات تهدید بالقوه و شیوه های عمومی امنیت شبکه مورد استفاده در برنامه را شناسایی کنند. برای دریافت این مدرک، باید یک امتحان را پشت سر بگذارید.

Microsoft Certified: Azure Administrator Associate:

این گواهینامه مدیریت شبکه به شما تخصص لازم را برای کار با نرم افزار Azure می دهد. این به شما امکان می دهد تا بر شبکه های مجازی، ذخیره سازی و سایر منابع برنامه نظارت کنید. این گواهینامه شبکه مستلزم قبولی در آزمون است.

اینها تنها چند نمونه از گواهینامه های سطح ورودی و متوسط است که می توانید با دنبال کردن یک مسیر اعتبارنامه خاص فروشنده به دست آورید. از آنجایی که گواهینامه ها باید هر چند سال یکبار تمدید شوند، به شما این امکان را می دهند که گواهینامه های جدید را تضمین کنید و بهترین دوره را برای افزایش دانش خود در زمینه IT کشف کنید.

5. جستجوی شغل خود را آغاز کنید پس از کسب الزامات آموزشی لازم و تکمیل گواهینامه ها برای ارتقای جایگاه حرفه ای خود، می توانید جستجو و درخواست موقعیت های مهندس شبکه را آغاز کنید. مطمئن شوید که تمام گواهینامه ها و اعتبارنامه های مربوطه را در رزومه خود لحاظ کنید تا کارفرمایان بالقوه بررسی کنند.

در منزل شما یک شبکه شخصی دارید و مهندس این شبکه شما هستید در شیکه های خانگی و شخصی مهندس شبکه که شما باشید به چه چیزهایی نیاز دارید؟ دانش کافی برای اپراتوری دستگاهها و نرم افزارهای مورد نیاز یکی از این نرم افزارها SPYاست که به شما کمک می کند شبکه خانه را کنترل نمایید.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا