دسته‌بندی نشده

مهارت-های-لازم-برای-یک-مهندس-شبکه

مهارت های لازم برای یک مهندس شبکه

مهندسان شبکه بر طیفی از مهارت‌های سخت و نرم تکیه می‌کنند، از مهارت‌های فنی و رایانه‌ای بسیار حیاتی تا توانایی آنها در برقراری ارتباط و کار در یک تیم. اگر علاقه مند به دنبال کردن شغلی به عنوان مهندس شبکه هستید یا به تازگی وارد این رشته شده اید، بایستی مهارت های لازم برای یک مهندس شبکه را بدانید برای دانستن این مقاله را دنبال کنید.

مهارت های مختلفی وجود دارد که می توانید به شما کمک کند تا در نقش خود مهارت بیشتری پیدا کنید. علاوه بر این، توسعه این مهارت ها و متعهد شدن به توسعه حرفه ای مستمر در این زمینه می تواند شما را به موفقیت برساند. در این مقاله، مهارت‌های لازم برای یک مهندس شبکه را بررسی می‌کنیم، چگونه می‌توانید مجموعه مهارت‌های خود را بهبود بخشید و چگونه می‌توانید این مهارت‌ها را در محل کار نشان دهید و برجسته کنید.

مهارت های لازم برای یک مهندس شبکه چیست؟

مهندسان شبکه شبکه‌های گسترده و محلی کسب‌وکارها و سازمان‌ها را طراحی، پیاده‌سازی، مدیریت و نظارت می‌کنند و بنابراین باید دارای طیف وسیعی از مهارت‌های فنی باشند. این حرفه معمولاً مستلزم استفاده از مهارت های سخت مانند توسعه نرم افزار، مدیریت سیستم های کامپیوتری و مهارت های ریاضی است. مهندسان شبکه همچنین برای موفقیت در انواع محیط های کاری بر مهارت های نرمی مانند سازماندهی، کار تیمی و مهارت های ارتباطی تکیه خواهند کرد. علاوه بر این، کارفرمایان مختلف ممکن است از مهندسان شبکه بخواهند که مهارت‌های خاصی داشته باشند که با اهداف سازمان هماهنگ باشد.

نمونه هایی از مهارت های یک مهندس شبکه از آنجایی که مهارت‌های مورد نیاز یک مهندس شبکه می‌تواند بین سازمان‌ها و کارفرمایان متفاوت باشد، مثال‌های زیر مهارت‌های کلی هستند که هر مهندس شبکه برای موفقیت در زمینه شغلی باید از آن برخوردار باشد. در اینجا چندین مهارت مهم سخت و نرم برای مهندسان شبکه آورده شده است:

مهارت های لازم برای یک مهندس شبکه

 1. مهارتهای فنی یکی از مهارت های مهم و ضروری برای مهندسان شبکه، مهارت های فنی است. این یک مجموعه مهارت عمومی است که می‌تواند شامل برنامه‌های بسیار خاص علوم کامپیوتری، مانند پیکربندی روترها، راه‌اندازی و مدیریت فایروال‌های سیستم و سایر برنامه‌های فناوری اطلاعات باشد. علاوه بر این، بسیاری از مهندسان شبکه معمولاً گواهی‌های مختلفی را دنبال می‌کنند، مانند مجوز Cisco Certified Network Professional (CCNP) که توانایی‌های یک مهندس شبکه را برای انجام وظایف بسیار تخصصی فنی و مهندسی برق نشان می‌دهد.
 2. ارتباط نوشتاری مهندسان شبکه معمولاً ممکن است تجزیه و تحلیل سیستم ها، آزمایش ها، فرآیندها و سایر عملیات فنی را به صورت مکتوب مستند کنند. بنابراین، ارتباط نوشتاری مهارتی است که بسیاری از این متخصصان برای تأثیرگذاری در حرفه خود به آن تکیه می کنند. به عنوان مثال، یک مهندس شبکه ممکن است فرآیندهای فنی مدیریت و عیب‌یابی یک شبکه گسترده را برای یک شرکت بزرگ منتقل کند، بنابراین بخش فناوری اطلاعات یک کتابچه راهنمای عملیات برای آنچه مهندس در سیستم آغاز کرده است داشته باشد. توانایی برقراری ارتباط کتبی وظایف فنی و کار مبتنی بر عملکرد برای بسیاری از کارفرمایان یک مهارت مطلوب است.
 3. حل مسئله مهندسان شبکه باید قادر به حل مسائل بسیار پیچیده ریاضی و فنی، مانند عیب یابی مسائل در شبکه های یک سازمان برای بهینه سازی عملکرد باشند. حل مسئله همچنین شامل توانایی به کارگیری راه حل های جدید و نوآورانه برای حل چالش های موجود در محیط کار است، خواه مدیریت شبکه های امنیت فناوری اطلاعات باشد یا کار در یک تیم برای تکمیل یک پروژه در سطح شرکت.
 4. مهارت های تحلیلی مهارت‌های تحلیلی مانند توانایی شکستن مشکلات پیچیده، ارزیابی فرآیندهای فنی و اعمال عملیات مناسب برای وظایف خاص، مهارت‌های رایجی هستند که مهندسان شبکه برای موفقیت در حرفه خود به آن‌ها تکیه می‌کنند. توانایی تفکر خلاق و استفاده از تکنیک های طوفان فکری برای توسعه پروژه ها، ابتکارات و راه حل ها نیز برای کار موثر به عنوان یک مهندس شبکه بسیار مهم است.
 5. مدیریت زمان مهندسان شبکه اغلب پروژه‌های توسعه و مدیریت سیستم‌ها را انجام می‌دهند که به توانایی اولویت‌بندی وظایف مهم در مقابل فوری نیاز دارند و ساعات کاری خود را به کارآمدترین راه‌های ممکن مدیریت می‌کنند. مدیریت زمان بخش مهمی از کار است و بسیاری از کارفرمایان مهندسین شبکه می خواهند که ظرفیت استثنایی برای مدیریت روزهای کاری شلوغ داشته باشند.
 6. مهارت های سازمانی سازماندهی فایل ها تنها جنبه داشتن مهارت های سازمانی قوی نیست. مهندسان شبکه همچنین باید توجه بالایی به جزئیات داشته باشند و توانایی سازماندهی و نمایش اطلاعات و فرآیندهایی را که برای پروژه های کاری مختلف استفاده و انجام می دهند، داشته باشند. کارفرمایان معمولاً دوست دارند افراد حرفه ای را ببینند که می توانند توانایی سازماندهی اسناد، فایل های داده و سایر فرآیندها را نشان دهند.
 7. مهارتهای کار گروهی مهندسان شبکه با بسیاری از متخصصان مختلف در بخش های مختلف یک سازمان کار می کنند و باید توانایی همکاری با هم تیمی ها را داشته باشند. کارفرمایان عموماً به دنبال مهندسان شبکه ای می گردند که بتوانند با تیم هایی از توسعه دهندگان نرم افزار، تحلیلگران سیستم و سایر متخصصان فناوری اطلاعات برای دستیابی به اهداف شرکت کار کنند و حتی آنها را رهبری کنند.

چگونه می توان مهارت های مهندس شبکه را بهبود بخشید؟

به طور کلی، کارفرمایان از مهندسان شبکه می خواهند که دارای مدرک حداقل چهار ساله در علوم کامپیوتر، فناوری اطلاعات، مهندسی نرم افزار یا سایر رشته های مرتبط باشند. با این حال، هنگامی که وارد نیروی کار شدید، رشد و پیشرفت حرفه ای شما ادامه خواهد داشت. مراحل زیر چندین روش را برای بهبود مهارت های مهندس شبکه و پیشرفت در حرفه خود بیان می کند:

 1. مدرک پیشرفته یا گواهینامه حرفه ای را دنبال کنید. به دنبال مدرک پیشرفته یا گواهینامه تخصصی در زمینه مهندسی شبکه باشید. به عنوان مثال، گواهینامه ها در زمینه های شبکه مانند گواهینامه های شبکه سیسکو، گواهینامه های بسیار مطلوبی هستند که تخصص و صلاحیت های حرفه ای شما را نشان می دهند. چندین گواهینامه برای مهندسان شبکه که ممکن است علاقه مند به یادگیری در مورد آنها باشید عبارتند از: گواهینامه Oracle Certified Expert (OCE)، Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA) و Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE). گواهینامه های شبکه بسیار بیشتری وجود دارد که می توانید آنها را دنبال کنید، اما این چندین مورد از شناخته شده ترین آنها هستند.
 2. با پیشرفت های جدید به روز بمانید. به شبکه‌های مهندسین شبکه بپیوندید، در مجلات صنعتی مشترک شوید و از روندهای جدید و نوظهور، نرم‌افزار، برنامه‌های کاربردی و دیگر جنبه‌های فنی حوزه شغلی به‌روز باشید. هرچه بیشتر بدانید و درک کنید که چگونه زمینه مهندسی شبکه، فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر با ظهور فناوری جدید تکامل می‌یابد، به طور مؤثرتری می‌توانید استراتژی‌ها و مهارت‌های جدید را در شغل خود بیاموزید و به کار ببرید.
 3.  در پروژه های منبع باز شرکت کنید. یکپارچه سازی پیکربندی های شبکه، استفاده از پروتکل های تست یا توسعه فایروال ها و شبکه های امنیتی را در پروژه های منبع باز تمرین کنید. این نوع پروژه ها از طریق انجمن ها و پلتفرم های فناوری برای متخصصان شبکه در دسترس هستند و می توانند راهی برای توسعه بیشتر مهارت های مهندسی شبکه خود ارائه دهند. علاوه بر این، بسیاری از این پروژه‌ها را می‌توانید برای ساختن یک نمونه کار غیررسمی که می‌تواند مهارت‌ها و انگیزه درونی شما را برای ادامه توسعه مهارت‌تان نشان دهد، استفاده کنید
 4. پروژه های پیچیده تری را در محل کار انجام دهید. مشابه تمرین مهارت‌های خود در پروژه‌های شبکه منبع باز، می‌توانید مسئولیت بیشتری را در نقش خود در محل کار به عهده بگیرید. سعی کنید علاوه بر مسئولیت های مشترک خود، چندین کار پیچیده تر (مانند راه اندازی یک شبکه محلی کاملاً جدید برای بخش فروش شرکت) را نیز انجام دهید. همانطور که به نشان دادن توانایی خود برای بهبود و ارتقاء مجموعه مهارت های خود از طریق کار خود ادامه می دهید، در نهایت می توانید به سمت نقش های سطح بالاتر در حرفه خود پیش بروید
 5. از متخصصان با تجربه تر یاد بگیرید. همیشه زمانی را برای صحبت با افراد حرفه ای اختصاص دهید که تجربه بیشتری نسبت به سطح شغلی فعلی شما دارند. این متخصصان سطح ارشد می توانند بینشی در مورد پیشرفت در حرفه شما ارائه دهند و همچنین می توانند منابع و ابزارهای ارزشمندی را برای کمک به توسعه مهارت های خود و انجام وظایف پیشرفته تر در محل کار ارائه دهند.

امیدواریم این مبحث مورد توجه شما قرار گرفته باشد یک سوال؟ فکر می کنید در شبکه های خانگی مهندس شبکه کی است و چکارهایی باید بکند؟بله شما هستید و بایستی از نرم افزارهای مناسب برای حفاظت از شبکه خودتان بهره ببرید ما به شما نرم افزار SPYرا معرفی می کنیم سامانه مراقبت و کنترل والدین نرم افزاری برای کنترل رفتارهای کودکانتن که از شبکه های مختلف استفاده می کنند.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا