نرم افزار کنترل والدین

منظور از درخواست طلاق اینترنتی چیست

حتما می دانید که از آذر ماه سال 1397 سامانه طلاق برای زوجینی که قصد جدایی دارند شروع به فعالیت کرده است. در این مقاله می خواهیم درباره درخواست طلاق اینترنتی، شرایط ثبت نام در سامانه و همچنین پیگیری امور حقوقی و قضایی زوجین از طریق این سامانه را بررسی کنیم و نگاه کلی درباره عملکرد سامانه طلاق داشته باشیم. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

منظور از درخواست طلاق اینترنتی چیست؟

همان طور که اشاره شد از سال 97 وب سایت طلاق زوجین به منظور ثبت و رسیدگی به درخواست طلاق زوجین طراحی و در دسترس قرار گرفته است. این سامانه کلیه درخواست های جدایی را ثبت و درخواست طلاق اینترنتی اجباری شده است. این فرآیند به دلیل عدم اجازه ثبت درخواست توسط دفاتر قضایی بدون دریافت گواهی غربالگری اجرایی شده است. برای ثبت درخواست در سامانه طلاق باید حتما مدارک مورد نیاز را ارائه داده تا ثبت درخواست شما با موفقیت انجام شود. در غیر این صورت امکان ثبت درخواست از این طریق وجود نخواهد داشت. در ادامه بیشتر درباره شرایط ثبت درخواست صحبت می کنیم.

درخواست طلاق اینترنتی

جایگاه مراکز مشاوره بعد از ثبت درخواست طلاق چیست؟

بعد از ثبت درخواست طلاق اینترنتی کدی به منظور رهگیری انجام فرآیند برای زوجین صادر و در اختیارشان قرار می گیرد. در صورت تمایل زوجین به جدایی فرآیند پرسش و پاسخ برای رسیدگی به درخواست به صورت اینترنتی انجام می شود. بعد از پاسخگویی اینترنتی زوجین به جدایی، درخواست طلاق آنان توسط کارشناسان سامانه بررسی خواهد شد و در مرحله بعدی زوجین به مراکز مشاوره برای رسیدگی به درخواست طلاق خود، معرفی می شوند. در این بین مراکز مشاوره موظفند بر طبق قوانین به درخواست طلاق زوجین رسیدگی و مراحل جدایی را بررسی کنند. مراکز مشاوره موظفند حداقل 4 جلسه مشاوره برای زن و مرد در نظر گرفته و درباره جدایی و علت آن با زوجین صحبت کنند. در صورت جدیت زوجین برای جدایی ممکن است یک جلسه مشاوره نیز مناسب باشد. تعداد جلسات کاملا بستگی به شرایط موجود و درخواست زوجین می باشد. ممکن است در طی یک الی دو جلسه اختلافات حل و فصل شده و دیگر نیازی به ادامه جلسات نباشد. همچنین درخواست های طلاق بعد از انجام جلسات مشاوره توسط دادگاه رسیدگی خواهند شد.

درخواست طلاق اینترنتی

نقش دادگاه در رسیدگی به درخواست طلاق

حتما می دانید که کلیه زوجینی که برای جدایی مراجعه می کنند باید برای رسیدگی به درخواست خود در دادگاه حاضر شوند. در درخواست طلاق اینترنتی نیز باید این فرآیند انجام شود. بعد از موثر واقع نشدن جلسات مشاوره و اصرار زوجین به جدایی و طلاق، درخواست آنان در مراجع قضایی و دادگاه رسیدگی خواهد شد. در این مرحله مرکز غربالگری گواهی تایید و عدم انصراف زوجین از طلاق را صادر می کند. پس از دریافت گواهی غربالگری زوجین می توانند توسط وکیل امور درخواست طلاق اینترنتی را از طریق سامانه های اینترنتی قضایی پیگیری و برای انجام آخرین مراحل جدایی اقدام کنند. در این شیوه جدایی و طلاق سوالات بسیار و ممکن است ابهامات بسیاری برای شما ایجاد شود. به همین علت سعی داریم تا در این مقاله کمی بیشتر درباره این موضوع صحبت کنیم. درخواست جدایی اینترنتی خود می تواند بسیاری از رفت و آمدهای قضایی را کاسته و به روند پاسخ دهی به درخواست های زوجین رسیدگی بیشتری داشته باشد.

نقش وکیل در مراحل جدایی اینترنتی چیست؟

وکیل همیشه نقش بسزایی در انجام امور حقوقی دارد. شاید این ابهام ایجاد شود با وجود ثبت درخواست طلاق اینترنتی نقش وکیل چیست؟ بعد از انجام امور اینترنتی و ثبت درخواست و گذراندن جلسات مشاوره شما می توانید برای انجام امور قضایی خود وکیل مدنظرتان را معرفی کنید. همچنین در شرایطی که یکی از طرفین حضور نداشته باشد شما می توانید در جلسات مشاوره وکیل خود را برای شرکت در جلسات معرفی نمایید. همچنین در شرایطی که مدرکی مبنی بر عدم حضور یکی از طرفین ارائه شود نیز می توان وکیل را در جلسات مشاوره و دادگاه به عنوان حضور فرد معرفی نمود. جایگاه وکیل طلاق همیشه در پرونده های حقوقی و قضایی همیشه محفوظ است و برای هموار ساختن راه جدایی و دریافت تمامی حق و حقوق باید از وکیل برای انجام امور حقوقی استفاده نمود. آنچه واضح و مشخص است این است که با وجود اینترنتی بودن فرآیند طلاق، روند پیگیری آن تفاوتی با قبل نداشته و همچنان برای انجام امور جدایی باید با قوانین حقوقی آشنایی داشته باشید و یا از وکیل طلاق برای انجام امور حقوقی خود استفاده کنید.

درخواست طلاق اینترنتی

سوالات متداول

در این بخش از مقاله قصد داریم به پاسخ برخی از سوالات متداول شما بپردازیم. با ما همراه باشید.

تفاوت درخواست طلاق اینترنتی با ماقبل آن چیست؟

تنها تفاوت این روش با ماقبل آن در دسترسی به سامانه طلاق و انجام فرآیند درخواست به صورت اینترنتی است. باقی فرآیندهای طلاق نیز بر روال قبل است و تغییری در جدایی زوجین حاصل نشده است.

آیا فقط طلاق توافقی باید به صورت اینترنتی انجام شود؟

خیر، به طور کلی می توان کلیه درخواست طلاق زوجین به صورت توافقی، غیابی و یک طرفه را به صورت اینترنتی صادر نمود. سامانه طلاق به منظور بررسی گواهی های غربالگری و ارجاع زوجین برای حل اختلاف به مراکز مشاوره در دسترس قرار گرفته است و کلیه فرآیندهای حقوقی زوجین از جمله طلاق توافقی، طلاق غیابی و… به صورت اینترنتی انجام خواهد شد.

آیا درخواست طلاق اینترنتی به منظور عدم حضور در دادگاه می باشد؟

خیر، همان طور که اشاره شد بعد از ثبت درخواست و ارجاع به مراکز مشاوره در صورت اصرار زوجین برای جدایی و تایید گواهی عدم انصراف نیاز است تا باقی بررسی درخواست در دادگاه انجام شود. لذا حضور در دادگاه و بررسی این موضوع همچنان حرف اول را در جدایی زوجین خواهد زد.

درخواست طلاق اینترنتی

جمع بندی مطلب درخواست طلاق اینترنتی

در آذرماه سال 97 سامانه طلاق برای انجام فرآیند جدایی زوجین در دسترس قرار گرفت و ثبت درخواست طلاق در آن اجباری شد. این سامانه به منظور کاهش درخواست های غیرضروری طراحی شده است و برای رسیدگی به درخواست های زوجین باید حتما گواهی غربالگری و عدم انصراف از طلاق نیز دریافت شود. بعد از دریافت گواهی و گذران جلسات مشاوره درخواست به دادگاه ارجاع داده می شود. تنها تفاوت این نوع درخواست بررسی طلاق و مراحل آن به صورت اینترنتی است و در مراحل اصلی جدایی تفاوتی حاصل نشده است. همچنین در این روش امکان معرفی وکیل و واگذارای امور جدایی به دست وکلا امکان پذیر است. امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا