درخواست طلاق

مراحل درخواست طلاق از طرف هر یک از زوجین و شرایط آن

در قانون ایران حق طلاق با مرد است و مرد می تواند بدون استناد به دلایل خاصی درخواست طلاق از همسر خود را دهد. برعکس، درخواست طلاق از طرف زن شرایط پیچیده ای دارد و به آسانی درخواست از طرف مرد نمی باشد. در هر حالت باید تقاضای طلاق مراحلی را طی کند. در ادامه بیشتر به جزئیات این امر خواهیم پرداخت. 

شبکه های اجتماعی

قانون کلی درخواست طلاق

بیشتر قوانین ایران بر گرفته از قانون فقهی است و قانون طلاق نیز از این امر مستثنی نمی باشد. در قانون فقهی، حق طلاق برای مرد مبذول شده است و وی حق دارد بدون هیچ پیش شرطی اقدام به طلاق از همسر خود کند. در حالیکه زن باید با استناد به 12 شرطی که در قانون فقهی ایران هست و اثبات وجود حداقل یکی از آن شروط، درخواست طلاق خود را به مقام ذی ربط اعلام کند و دادگاه پس از بررسی شکوایه می تواند دادخواست طلاق را پذیرش یا رد کند. علاوه بر این موارد، امکان درخواست طلاق توافقی نیز وجود دارد که زوجین با رضایت یکدیگر اقدام به طلاق می کنند.

قانون طلاق برای ادیان غیر از شیعه

این قانون فقط برای شیعیان وجود دارد و پیروان سایر ادیان رسمی در ایران هر یک مطابق با اصول ادیان خود اقدام به طلاق می نمایند و دادگاه موظف است براساس دین آنان تصمیم گیری نماید. 

دو نوع عقد در قانون فقهی و مدنی ایران وجود دارد. عقد نکاح دائم و عقد نکاح موقت. عقد نکاح دائم با طلاق منحل می شود اما عقد موقت با به پایان رسیدن زمان عقد خود به خود فسخ می گردد.

درخواست طلاق از طرف مرد

قانون فقهی و مدنی ایران حق طلاق را به مرد داده است. طبق این قانون مرد می تواند هر زمان که بخواهد از همسر خود طلاق بگیرد. تعدادی شرط و شروط برای طلاق از طرف مرد در قانون وجود دارد اما در حالت کلی دادگاه به درخواست طلاق از سوی مرد رای مثبت می دهد. در حکم دادگاه برای طلاق حقوق مالی و غیر مالی تعیین و تکلیف می شود. در صورتیکه زن مخالف طلاق باشد، روند طلاق طولانی تر شده و وارد یک پروسه سه مرحله ای می شود.

درخواست طلاق

مراحل طلاق از جانب مرد

مراحل درخواست طلاق به این صورت است که  زوج باید در سامانه طلاق درخواست خود را ثبت کند. سامانه طلاق نوبت مشاوره قبل از طلاق را برای زوجین مشخص کرده و مشاور پس از 5 جلسه مشاوره بنا به صلاح دید خود از عدم امکان ادامه زندگی توسط زوجین، گواهی عدم انصراف از طلاق را صادر می کند. 

سپس زوج با در دست داشتن گواهی عدم انصراف از طلاق به همراه دیگر مدارک شناسایی و عقدنامه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و درخواست طلاق خود را تنظیم و ثبت می کند. در آنجا وقتی برای دادگاه بدوی به زوجین داده می شود. اگر کار در دادگاه بدوی تمام نشود و هر یک از زوجین به نتیجه دادگاه بدوی اعتراض کنند، کار به دادگاه تجدید نظر کشیده خواهد شد. در صورت اعتراض به حکم دادگاه تجدید نظر نیز، پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده می شود.

در نهایت زوج می تواند حتی با وجود عدم رضایت زوجه، با گذراندن سه مرحله از همسر خود جدا شود. طلاق از سوی مرد می تواند تا یک سال نیز به طول انجامد اما با پرداخت یا تعیین تکلیف حقوق مادی و معنوی زوجه این پروسه کوتاه تر خواهد شد. در انتها در دفاتر ثبت ازدواج و طلاق، صیغه طلاق جاری شده و طلاق زوجین نهایی می شود.

 طلاق از طرف زن

مراحل ابتدایی درخواست طلاق از طرف زن به مانند مراحل درخواست از طرف مرد است. تفاوت در آن جا ایجاد می شود که مرد برای درخواست طلاق نیاز به هیچ دلیل موجهی ندارد اما زن باید دلایل قابل استناد همراه با مدرک و شاهد تقدیم دادگاه کند. البته در صورتی که زن در زمان عقد وکالت بلاعضل از شوهر خود برای طلاق گرفته باشد، میتواند به راحتی طلاق بگیرد. اما در صورت نبود چنین وکالتی باید حداقل یکی از شروط دوازده گانه مندرج در قانون را دارا باشد. 

درخواست طلاق

شروط دوازده گانه برای درخواست طلاق از طرف زن:

1. ادامه زندگی مشترک باعث عسر و حرج، خطرات جانی، مالی و حیثیتی برای زن داشته باشد. شامل بودن یکی از این موارد برای زوجه و در صورت احراز آن توسط دادگاه می تواند تقاضای طلاق زن در دادگاه پذیرفته می شود.

2. داشتن وکالت بلاعزل به این معنی است که مرد حق طلاق در زندگی مشترک را به زن اعطا می کند.

3. نقض کردن شروطی که در زمان عقد توسط مرد امضا شده است می تواند دلیل خوبی برای تقاضای طلاق زن باشد. این شروط عبارتند از: 

– نپرداختن نفقه در طول زندگی یا به مدت 6 ماه

– داشتن بیماری صعب العلاج یا لا علاج

– اعتیاد مرد به مواد مخدر و الکل به طوری که ادامه زندگی را غیر ممکن سازد

– جنون یا دیوانگی مرد

– داشتن شغلی که با آبرو و حیثیت زن تطابق نداشته باشد

– زندانی شدن مرد به مدت 5 سال یا بیشتر

– محکوم شدن مرد به مجازات حدی

– ترک زندگی به مدت 6 ماه یا بیشتر بدون عذر موجه

– عدم بچه دار شدن بعد از 5 سال زندگی مشترک

– بدرفتاری و دست به زن داشتن شوهر

– ازدواج مجدد بدون رضایت همسر

– مفقودالاثر شدن زوج به مدت 6 ماه پس از درخواست طلاق زن به دادگاه

همانند درخواست طلاق از سوی مرد، طلاق از جانب زن نیز مراحل سه گانه را طی خواهد کرد و ابتدا به دادگاه بدوی ارجاع داده خواهد شد، سپس به دادگاه تجدید نظر و در آخر پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده خواهد شد. در صورت صدور حکوم طلاق، صیغه طلاق در دفاتر ثبت ازدواج و طلاق جاری خواهد شد. 

نحوه طلاق توافقی

در طلاق توافقی، زوجین هر دو خواهان طلاق هستند و هر دو بر سر مسائل مهریه، نفقه، حضانت فرزند، اجرت المثل و جهیزیه توافق کرده و درخواست شان را به مانند مراحلی که در بالا گفته شد به تسلیم دادگاه می کنند. 

طلاق توافقی در یک مرحله یعنی در دادگاه بدوی حکم صادر می شود و هیچ یک از زوجین به رای دادگاه اعتراضی نخواهند داشت. گواهی عدم سازش در تمام امور مالی صادر می شود.

درخواست طلاق

پرسش و پاسخ

طلاق غیابی از طرف مرد به چه صورت است؟

عدم حضور زن در زندگی مشترک و عدم اطلاع مرد از مکان وی، این امکان را به مرد می دهد تا بصورت غیابی طلاق بگیرد. در طلاق غیابی نیز تمام حق و حقوق زن کاملا رعایت می شود. 

حضانت فرزندان در طلاق از طرف مرد چگونه است؟

تفاوتی در اینکه تقاضای طلاق از سوی کدام طرف باشد ندارد. دادگاه با در نظر گرفتن مصلحت فرزندان حضانت فرزندان را تا 7 سالگی به مادر و بعد از آن فرزند دختر را تا 9 سالگی و فرزند پسر را تا 15 سالگی به پدر می سپارد. در طول این مدت عواملی می تواند باعث سلب حضانت هر کدام از والدین شود مانند ازدواج مجدد مادر یا اعتیاد پدر.

هزینه طلاق چقدر است؟

دادخواست طلاق جزء دعاوی غیرمالی محسوب شده و حداقل هزینه آن 500 هزار تومان می باشد.

مهریه در طلاق از طرف مرد چگونه می شود؟

از اصلی ترین حقوق مادی طلاق، مهریه می باشد که شرط صدور حکم طلاق یا گواهی عدم سازش مبنی بر تعیین تکلیف این مورد می باشد. 

در صورتیکه مهریه عندالمطالبه باشد و تمکن مالی مرد بر دادگاه محرز شود، باید تمام و کمال مهریه را پرداخت کند اما اگر تمکن مالی مرد اثبات نشود مهریه از سوی دادگاه تقسیط می شود. در صورت باکره بودن زن، نصف مهریه به وی تعلق می گیرد. مهریه عندالاستطاعه بسته به توان مالی مرد پرداخت می شود.

طلاق می تواند یک اتفاق غیر قابل اجتناب در هر زندگی مشترکی باشد. زوجین بنا به دلایلی که نمی توانند در زندگی مشترک شان سازگاری داشته باشند به طلاق روی می آورند. در قانون فقهی طلاق حق مرد است و او می تواند بدون دلیل موجهی اقدام به طلاق از همسر خود کند اما زن باید شرایط خاصی را که در عقدنامه نوشته شده و توسط شوهر نقض شده است را برای دادخواست طلاق اثبات کند. نوع دیگری از طلاق وجود دارد که زوجین براساس توافق بین خودشان رضایت به طلاق می دهند. 

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا