امنیت شبکه و هکهک گوشی

محافظت از خود در شبکه اجتماعی چگونه است؟ 2021

شبکه اجتماعی طرفداران بسیار دارد ولی برای محافظت از خود و جلوگیری از هک شدن در شبکه های اجتماعی باید راه های محافظت از خود را بدانید. امروزه شبکه های اجتماعی در بین مردم طرفداران بسیار پیدا کرده و برخی از افراد از طریق شبکه اجتماعی کسب درآمد می کنند. ولی در شبکه های اجتماعی احتمال هک شدن و دسترسی به اطلاعات وجود دارد. شبکه های اجتماعی در بین کودکان و نوجوانان نیز محبوبیت دارد ولی برخی از این نوجوانان به دلیل آگاه نبودن مورد سوءاستفاده قرار می گیرند و به دلیل ترسی که دارند خطرات زیادی جان آنها را تهدید می کند. بهتر است برای پیشگیری از هک شدن و دسترسی به اطلاعات شما راه های محافظت از خود را در مقابل شبکه اجتماعی بدانید. ما در این مقاله قصد داریم شما را با خطرات شبکه های اجتماعی و راه های محافظت از خود را در برابر این شبکه ها به شما بیاموزیم. با ما همراه باشید تا از این اطلاعات بهره مند شوید.

خطرات شبکه های اجتماعی

شبکه اجتماعی

از مفرح ترین و جذاب ترین مورد ها برای جوانان و نوجوانان شبکه های اجتماعی هستند اما گاهی خطراتی فرزندان شما را تهدید می کند که بهتر است فرزندان خود را به این خطرات آگاه سازید تا مورد سوءاستفاده قرار نگیرند. برخی از خطراتی که پلیس فتا آنها را معرفی کرده است موارد زیر هستند:

 1. برخی از افراد با تغییر هویت خود شروع به اخاذی از افراد دیگر می کنند و آرامش افراد دیگر را برهم می زنند. پلیس فتا با پیگیری و شناسایی این افراد، آنها را دستگیر می کند. یکی از موارد بسیار دیده شده با توجه به گفته های پلیس فتا، تغییر هویت و اخاذی است.
 2. در بعضی از موارد دو نفر  در شبکه اجتماعی با یکدیگر رابطه ای را شروع می کنند و تصور می کنند که این رابطه تا ابد پابرجاست از این رو عکس و فیلم های شخصی را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. با تمام شدن رابطه، فرد مقابل شروع به تهدید و زورگیری می کند این مورد هم یکی از موارد بسیار زیاد است.
 3. برخی از افراد شیاد، با درست کردن یک پیج اینستاگرام، عکس های فیک و زیبایی در صفحه خود قرار می دهند و افراد ساده لوح را گول می زنند. پس از گذشت مدتی افراد شیاد افراد ساده لوح را ب شروع یک رابطه نامشروع دعوت می کنند و با گرفتن عکس یا فیلم از آنها، شروع به تهدید و زورگویی می کنند.
 4. برخی از افراد به نوجوانان یا جوان های ساده نزدیک می شوند و با کسب اطلاعات شخصی از این افراد، مثلا اطلاعات بانکی، از آنها دزدی می کنند.
 5. برخی از پیج ها تبلیغات فروش اینترنتی می گذارند و با کسب هزینه از افراد، کلاهبرداری می کنند.

به طور کلی در شبکه اجتماعی خطرهای زیادی وجود دارد و ما باید در برابر این خطرات از خود و فرزندانمان محافظت کنیم. امروزه شبکه های اجتماعی عضو جدا ناپذیری از زندگی ما شده اند و بسیاری از افراد به این شبکه ها علاقه مند هستند. اولین نکته در استفاده از شبکه اجتماعی واقع گرا بودن است. بسیاری از پیج ها و کانال ها اطلاعات دروغ را در اختیار مردم قرار می دهند و نباید به سرعت به هر کسی اعتماد کرد و ترسید. در صورتی که شخصی شما یا فرزندتان را تهدید کرد به سرعت آن را به پلیس فتا معرفی کنید.

محافظت از خود در شبکه اجتماعی چگونه است؟

شبکه اجتماعی

برای محافظت از خود در مقابل شبکه های اجتماعی بهتر است اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی را محدود کنید. برخی از افراد اطلاعات شخصی و روزانه خود را به طور مداوم در شبکه های اجتماعی قرار می دهند که این کار درستی نیست و راه را برای افراد سودجو هموار می کند. آدرس و اطلاعات شخصی خود را به هیچ عنوان به اشتراک نگذارید و اگر دوست شما قصد داشت عکس یا اطلاعاتی از شما به اشتراک بگذارید مطمئن شوید که این اطلاعات محدود هستند. همچنین شما هم در گذاشتن اطلاعات شخصی دوستان خود در شبکه های اجتماعی محتاط باشید.

قبل از به اشتراک گذاشتن عکس، اطلاعات، پروفایل و … با سایر افراد مطمئن شوید ایرادی ندارد بقیه آنها را مشاهده کنند. اگر اطلاعات شخصی را به صورت آنلاین در اختیار سایر افراد قرار دهید امکان پس گرفتن آنها وجود ندارد و ممکن است به صورت ذخیره شده در حساب های سایر افراد وجود داشته باشد.

به هر کسی و هر مطلبی در شبکه اجتماعی، اعتماد نکنید و ممکن است اطلاعات نادرست و دروغین در اختیار شما قرار دهند. از تنظیمات حریم خصوصی شبکه اجتماعی استفاده کنید تا مانع از سوء استفاده سایرین از خود شوید

راه های محافظت از خود در شبکه اجتماعی چه هستند؟

شبکه اجتماعی

برای محافظت از خود در برابر شبکه اجتماعی راه های زیادی وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

 • ویژگی احراز هویت دو عاملی را فعال کنید زیرا با فعال بودن این گزینه هک کردن شبکه اجتماعی توسط هکر ها مشکل می شود. برای فعال کردن این گزینه روش های بسیاری وجود دارد ولی سعی کنید آن را در تنظیمات پیدا کنید و خودتان آن را فعال کنید.
 • شاید فکر کنید رمز عبوری که برای شبکه های اجتماعی خود انتخاب می کنید بسیار امن هستند و امکان هک شدن نیست اما اینگونه نیست و هکر ها به راحتی می توانند این رمز ها را بیابند و شما را هک کنند. برای انتخاب رمز عبور بهتر است نرم افزار تولید رمز عبور را دانلود کنید تا رمز عبور مطمئنی را بسازید.
 • برای هر برنامه اینترنتی که در گوشی همراه خود دارید یک ایمیل جداگانه درست کنید تا امنیت شبکه های اجتماعی موجود در گوشی هوشمند خود را بالا ببرید. بسیاری از افراد از یک ایمیل برای برنامه های مختلف استفاده می کنند که این کار بسیار اشتباه  است و می توانند راه را برای هکر ها باز کند.
 • برای ورود به شبکه های اجتماعی شماره تلفن خود را وارد کنید این کار باعث می شد اگر دستگاه جدیدی بخواهد وارد برنامه شما شود، به شما اطلاع دهد.
 • حساب شبکه اجتماعی خود را خصوصی کنید و کسی نتواند به اطلاعات شخصی شما دست یابد.
 • گذرواژه شبکه اجتماعی خود را به صورت مرتب تغییر دهید و به مدت طولانی از یک گذرواژه استفاده نکنید.
 • حساب های کاربری که مدت طولانی است از آنها استفاده نمی کنید را پاک کنید تا از ورود هکر ها به این حساب ها و برداشت اطلاعات شخصی جلوگیری کنید.
 • برنامه های گوشی خود را مرتب به روز رسانی کنید زیرا با به روز رسانی، شبکه اجتماعی امن تر می شود

امن ترین شبکه اجتماعی خارجی

شبکه اجتماعی

از امن ترین شبکه های اجتماعی خارجی می توان به برنامه های زیر اشاره کرد:

 1. سیگنال
 2. تلگرام
 3. سایلنس

این سه برنامه از امن ترین برنامه ها در خارج از کشور شناخته شده اند.

امن ترین شبکه اجتماعی داخلی

در کشور ایران شبکه های اجتماعی امن زیادی وجود دارد که برخی از آنها موارد زیر هستند:

 • پیام رسان بله
 • بیسفون
 • آی گپ

این سه برنامه از امن ترین شبکه های اجتماعی داخلی هستند.

پرهیز از برخی از کارها در شبکه های اجتماعی

شبکه اجتماعی

برای دوری از خطرهای شبکه اجتماعی بهتر است از انجام برخی از کارها پرهیز کنیم. به طور مثال بر روی لینک های کوتاه  url کلیک نکنید زیرا ممکن است هکر ها از این طریق گوشی های شما را هک کنند. از چک نکردن ایمیل خود به صورت طولانی مدت پرهیز کنید و ایمیل خود را به صورت مرتب چک کنید تا اگر کسی قصد ورود به شبکه اجتماعی شما را داشته است را بشناسید. برنامه های مشکوک را بر روی دستگاه های خود نصب نکنید.

تنظیمات امنیتی شبکه های اجتماعی

شبکه اجتماعی

به طور مرتب تنظیمات حریم خصوصی شبکه های اجتماعی را بررسی کنید و امن ترین تنظیمات را بر روی شبکه های اجتماعی خود قرار دهید تا مانع از ورود هکر ها به شبکه های اجتماعی خود شوید.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا