خیانت

مجازات خیانت مرد متاهل در اسلام و از نظر قوانین

مجازات خیانت مرد متاهل چیست؟ آیا در صورتی که مردی دست به خیانت در زندگی زناشویی بزند، قانون برای حکم مرد متاهل خیانتکار، جرائم و تادیب هایی را در نظر گرفته است؟ در این مقاله قصد داریم که به ارائه اطلاعاتی در رابطه با مجازات مرد خیانتکار بپردازیم در صورتی که شوهر شما خیانت کرده است و به دنبال جواب این پرسش هستید؛ که آیا جرم خیانت مرد متاهل در قانون پیش بینی شده است یا خیر. تا انتهای مقاله سایت اسپای۲۴ ما را همراهی کنید.

انواع مجازات خیانت مرد متاهل

انسان به صورت فطری خیانتکار نیست ولی عوامل مختلف از لحاظ روحی و روانی و جسمی ممکن است ریشه در گذشته و یا حال داشته باشد می تواند سبب خیانت شود. خیانت امری مطرود است و در بسیاری از فرهنگ ها عملی زشت و ناپسند محسوب می شود و در روابط زناشویی به دلیل زیرپا گذاشتن عهد و پیمان عاطفی و همچنین تاثیرات سو روحی و روانی و جسمی که دارد به عنوان یک پدیده زشت و مذموم شناخته می شود.

با توجه به آسیب هایی که خیانت در زندگی زناشویی دارد قانونگذار شخص خیانتکار را به حال خود واگذار نکرده است و با توجه به انواع آن مجازات هایی را در نظر گرفته است در واقع اگر خیانت شوهر اثبات شود، از لحاظ قانونی، مجازات خیانت مرد متاهل حتمی است. به طور کلی برای خیانت مرد متاهل دو نوع مجازات در نظر گرفته شده است.

مجازات خیانت مرد متاهل

مجازات در ارتباط جنسی

یکی از انواع مجازات زمانی است که بین مرد خیانتکار و زن نامحرم رابطه جنسی برقرار شود در این صورت به دلیل این که مرد متاهل است رابطه وی زنای محصنه به حساب می آید در نتیجه بر اساس قوانین حکم وی رجم و یا سنگسار خواهد بود که البته در حال حاضر سنگسار انجام نمی شود و اعدام جایگزین آن شده است که با حکم رئیس قوه قضاییه پس از اثبات رابطه، اعدام مجازات خیانت مرد متاهل خواهد بود.

مجازات خیانت مرد متاهل در اسلام

 مجازات خیانت مرد متاهل در رابطه نامشروع

مجازات خیانت مردم متاهل در رابطه نامشروع متفاوت است در واقع رابطه نامشروع از نظر قانون رابطه ای که ارتباط جنسی بین مرد و زن نامحرم برقرار نمی شود. در رابطه نامشروع اقداماتی مانند ارسال پیام ها با مضمون جنسی، بوسه، در آغوش کشیدن و… جرم تلقی می شود و قانون نیز برای آن مجازاتی را در نظر گرفته است.

بر اساس ماده ششصد و سی و هفت قانون مجازات اسلامی، در چنین شرایطی برای طرفین 99 ضربه شلاق در نظر گرفته می شود و در صورتی که یکی از طرفین به اجبار این اقدام را کرده باشد فقط مجازات و حکم برای وی جاری خواهد شد.

حکم مرد متاهل خیانتکار

طلاق در صورت خیانت مرد

یکی از سوالاتی که در مورد مجازات خیانت مرد متاهل پرسیده می شود این است که پس از اثبات خیانت مرد متاهل، امکان درخواست طلاق از سوی زوجه وجود دارد یا خیر؟

  1. بر اساس قوانین و هم با توجه به این که در سند ازدواج از سو معاشرت (در بخش شروط ضمن عقد، بند 2) بحث شده است که می توان آن را همان خیانت در نظر گرفت. در صورتی که زن این امکان را داشته باشد که بتواند با مدرک و ادله رابطه نامشروع و خیانت مرد را ثابت کند در این صورت می توان گفت که شرط مذکور در مورد سو معاشرت تحقق یافته است و زن می تواند به منظور درخواست طلاق اقدام کند.
  2. یکی دیگر از مواردی که زن هنگام خیانت مردم می تواند به آن استناد کند بند ب مورد دوازدهم در عقدنامه است که در ذیل ازدواج مجدد مرد مورد بحث قرار گرفته است و این است که اگر مرد بدون کسب رضایت از همسر خود برای ازدواج دوم اقدام کند، زن اول می توان برای درخواست طلاق اقدام کند.
  3. مورد دیگر این است که در ماده ی هفدهم قانون حمایت خانواده نیز در زمینه ازدواج مجدد مرد به زن این حق داده شده است که بتواند از دادگاه درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش داشته باشد. در واقع مجازاتی که قانون برای خیانت مرد در نظر گرفته شده است زیاد و در مواردی نیز شدت عمل بالایی دارد که در صورت اثبات می تواند این مجازات جاری شود.

اثبات خیانت مرد چگونه ممکن است؟

در مورد، نوع اول خیانت مرد یعنی در صورتی که بین مرد و نامحرم رابطه جنسی برقرار شده باشد اثبات دشوارتر است چرا که برای اثبات باید چهار شاهد با شرایط خاصی که دارند وجود داشته باشد یعنی وجود یک و حتی سه شاهد برای خیانت نمی تواند ثابت کننده خیانت باشد. همچنین در صورتی که خود مرد دست به اعتراف بزند باید چهار بار اعتراف کند که زنا کرده است و در این صورت رابطه وی اثبات شده است و مجازات وی اعمال خواهد شد.

در مورد نوع دوم رابطه و زمانی که رابطه از نوع نه جنسی بلکه نامشروع باشد در این صورت اثبات مجازات خیانت مرد متاهل چندان سخت نخواهد بود. برای این منظور در صورتی که دو شاهد وجود داشته باشد کافی است و در صورت نبود شاهد نیز می توان از مدارکی از قبل اسکرین شات پیام ها، عکس های خصوصی و یا اعتراف یک دفعه های شخص خیانتکار برای اثبات جرم استفاده کرد. به دلیل تعزیری بودن مجازات این نوع رابطه و حدی نبودن آن به مانند مورد اول، راه های اثبات سخت در نظر گرفته نشده است. بسیار متشکریم که تا پایان مطلب وبسایت SPY24 مجازات خیانت مرد متاهل در اسلام و قانون ما را همراهی کردید.

سوالات متداول مجازات خیانت مرد متاهل

  • مجازات خیانت مرد به زن چیست؟

در صورتی که مرد اقدام به زنای محصنه کرده باشد در این صورت مجازات وی سنگسار خواهد بود که در حال حاضر مجازات اعدام اجرا می شود و در صورتی که رابطه وی نامشروع و غیر از زنا باشد در این صورت سنگسار می شود.

  • خیانت مرد می تواند به زن حق طلاق دهد؟

امکان دارد که دادگاه برای یک بار رابطه نامشروعی که مرد داشته است برای طلاق حکم ندهد اما در برخی از موارد نیز بنا به تشخیص دادگاه ممکن است که به عنوان عسر و حرج برای زن در نظر گرفته شود که می تواند برای درخواست طلاق از مردم اقدام کند.

  • اثبات خیانت مرد با پیامک امکانپذیر است؟

اثبات خیانت مرد تنها برای رابطه نامشروع امکانپذیر است و برای رابطه زنا نمی توان به پیامک استناد کرد. چرا که اثبات زنا نیاز به چهار شاهد دارد. با این حال از طریق پرینت پیامک ها و یا اسکرین شات چت های موجود امکان اثبات رابطه نامشروع و مجازات خیانت مرد متاهل وجود دارد که مجازات شلاق به دنبال خواهد داشت.

برگرفته از: www.quora.com

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا