طلاق توافقی

قانون جدید طلاق توافقی چه می باشد

در این مطلب قصد داریم به بررسی قانون جدید طلاق توافقی در سال هزار و چهارصد بپردازیم و به طور خلاصه مهم ترین شرایط و مقررات گرفتن طلاق را در قانون جدید طلاق توافقی به شما معرفی خواهیم کرد؛ همان طور که می دانید در سال های اخیر آمار طلاق توافقی زوجین در کشور ما افزایش پیدا کرده است و این مسئله سبب نگرانی شده است، از این رو به منظور تحکیم بنیان خانواده و کاهش آمار طلاق در کشور برخی از قوانین طلاق اندکی تغییر یافته است، اگر شما نیز به دنبال کسب اطلاعات حقوقی و قانونی در خصوص پروسه ی انجام طلاق توافقی و آشنایی با جدیدترین قانون طلاق توافقی می باشید، پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

طلاق توافقی چیست و چه شرایطی دارد

ممکن است این پرسش در ذهن تعدادی از کاربران این مطلب به وجود آمده باشد که اصلا طلاق توافقی چگونه است و چه قوانین و شرایطی دارد؟ در حقیقت زمانی که زوجین با یک دیگر برای گرفتن طلاق به تفاهم می رسند و با یک توافق دو طرفه درخواست خود را به دادگاه خانواده ارسال می کنند، طلاق توافقی گفته می شود؛ از آن جایی که در طلاق توافقی زوجین با یک دیگر توافق کرده اند، هر تصمیمی که در خصوص مهریه، نفقه، مال و اموال یا حضانت فرزندان خود بگیرند، در دادگاه خانواده تایید می شود؛ به عنوان مثال اگر زوجه تصمیم بگیرد که مهریه ی خود را به طور کامل ببخشد یا مرد تصمیم بگیرد که حضانت فرزندان خود را به مادر آنها واگذار کند، دادگاه خانواده دخالتی در این تصمیم گیری ندارد و تصمیم آنها را عملی می کند.

قانون جدید طلاق توافقی

انجام جلسات مشاوره زوجین در قانون جدید طلاق توافقی

در قانون جدید طلاق توافقی ۱۴۰۰ همانند قانون طلاق توافقی که در ماه آذر سال هزار و سیصد و نود و هفت تصویب شده است، زوجین موظف هستند پیش از صدور حکم طلاق توافقی به صورت الزامی در جلسات مشاوره زوجین شرکت کنند؛ روند انجام این کار به این صورت است که در مرحله ی اول یکی از زوجین با مراجعه به سامانه ی نوبت دهی طلاق و وارد کردن مشخصات خود و همسرش یکی از مراکز مشاوره ی خانواده و غربالگری زوجین را جهت انجام جلسات مشاوره انتخاب می کند؛
تعداد جلسات مشاوره ای که ممکن است در این مرحله به آن نیاز داشته باشید بین یک تا پنج جلسه ی چهل و پنج دقیقه ای خواهد بود.

این که انجام چند جلسه مشاوره ی خانواده برای زوجین کفایت می کند، کاملا وابسته به شرایط آنها می باشد؛ در پایان این تعداد جلسات مورد نیاز اگر هنوز هم زوجین تمایل به طلاق داشتند، گواهی عدم امکان سازش یا عدم انصراف از طلاق برای آنها صادر می شود و درخواست آنها در سامانه ی الکترونیک خدمات قضایی ثبت می شود؛ این درخواست توسط دادگاه خانواده مشاهده می شود و طبق قانون جدید طلاق توافقی پس از صدور حکم دادگاه خانواده زوجین می توانند برای انجام طلاق توافقی در یک بازه ی زمانی سه ماهه به یکی از دفاتر رسمی ازدواج و طلاق مراجعه کنند.

هزینه ی مورد نیاز برای انجام طلاق توافقی چقدر است

پرسش دیگری که در خصوص قانون جدید طلاق توافقی مطرح می شود، هزینه ی انجام طلاق توافقی زوجین است؛ به طور کلی می توان گفت که مجموع هزینه هایی که شما برای صدور حکم طلاق توافقی از سوی دادگاه خانواده می کنید؛ شامل هزینه ی لازم برای انجام جلسات مشاوره ی خانواده، هزینه ی دادرسی در دادگاه خانواده و هزینه ی صدور حکم نهایی طلاق در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق می باشد، البته همان طور که در قسمت قبلی این مطلب گفته شد در صورتی که تصمیم داشتید برای سرعت بخشیدن به روند دادرسی از یک وکیل خانواده نیز کمک بگیرید، هزینه های شما اندکی افزایش پیدا خواهد کرد.

قانون جدید طلاق توافقی

پروسه ی انجام طلاق توافقی چقدر طول می کشد

یکی از پرتکرار ترین پرسش هایی که در خصوص قانون جدید طلاق توافقی مطرح می شود این است که به طور کلی فرایند گرفتن طلاق توافقی زوجین به چه مدت زمان نیاز دارد؟ در پاسخ به این پرسش مطرح شده می توان گفت که به طور تقریبی با در نظر گرفتن تعداد جلسات مشاوره ی خانواده که برای انجام طلاق توافقی الزامی محسوب می شود، زمان کل این پروسه می تواند حدود یک ماه یا کمی بیشتر از آن تخمین زده شود اما هرچه زوجین در خصوص مسائلی مانند جهیزیه، مال و اموال، نفقه، مهریه و حضانت فرزندان راحت تر به توافق رسیده باشند یا از یک وکیل خانواده ی با تجربه برای انجام این فرایند استفاده کنند، مدت زمان لازم برای گرفتن طلاق توافقی زوجین تقلیل می یابد و پروسه ی طلاق توافقی راحت تر به پایان می رسد.

قانون جدید طلاق توافقی

مدارک مورد نیاز در قانون جدید طلاق توافقی

در قانون جدید طلاق توافقی مشهد ذکر شده است که در دست داشتن شناسنامه و کارت ملی هر یک از زوجین کاملا الزامی است، علاوه بر این مدارک رونوشت یا خود عقدنامه را نیز باید به همراه داشته باشید و در صورتی که به هر دلیلی عقدنامه نداشتید، باید به همان دفتر خانه ی ازدواج که عقد شما در آنجا منعقد گردیده است مراجعه کنید و یک رونوشت از عقدنامه ی خود تهیه کنید و به دادگاه خانواده ارائه دهید، در دست داشتن گواهی عدم بارداری زوجه نیز در جریان طلاق توافقی ضروری می باشد.

قانون جدید طلاق توافقی

مزیت های استفاده از یک وکیل خانواده

بسیاری از زوجین به دلایلی تصمیم ندارند جهت انجام پروسه ی طلاق توافقی به دادگاه خانواده مراجعه کنند، به همین دلیل آنها ترجیح می دهند که از یک وکیل خانواده برای انجام غیر حضوری فرایند صدور حکم طلاق توافقی استفاده کنند؛ هر یک از زوجین می توانند برای خود یک وکیل خانواده داشته باشند یا حتی به صورت مشترک از یک وکیل کمک بگیرند، همان طور که در قسمت های قبلی این مطلب نیز گفته شد استفاده از یک وکیل خانواده می تواند به پروسه ی طلاق توافقی سرعت ببخشد، وکیل خانواده می تواند مراحل دادرسی تا صدور حکم نهایی طلاق را بدون نیاز به زوج و زوجه به اتمام برساند.

سوالات متداول

آیا می توان مراحل طلاق توافقی را به صورت غیر حضوری پیش برد؟

بله شما می توانید با کمک یک وکیل خانواده، مراحل گرفتن طلاق توافقی را به صورت غیر حضوری و بدون نیاز به مراجعه به دادگاه خانواده به انجام برسانید.

برای به اتمام رساندن مراحل طلاق توافقی چه مدت زمان نیاز است؟

ممکن است فرایند طلاق توافقی تا حدود یک ماه طول بکشد اما در صورتی که شما از یک وکیل خانواده استفاده کنید این مدت زمان کمتر می شود.

در قانون جدید طلاق توافقی چند جلسه مشاوره خانواده الزامی است؟

تعداد جلسات بر اساس میزان نیاز و شرایط زوجین تعیین می شود اما به طور کلی یک تا پنج جلسه مشاوره زوجین پیش از طلاق الزامی است.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا