فایروال

فایروال یا دیوار آتش‌ چیست؟

فایروال یا دیوار آتش‌ چیست؟

به ‌یکنرم افزار یا سخت افزاری  میگویند که بین سيستم شما و نت قرار می گیرد و با توجه به الگوریتم ها و قانون هایی که برای آن در نظر و تعریف شده، از شبکه ،سرور و یا سیستم رایانه شما در برابر وارد شدن داده و اطلاعات مخرب و خارج شدن و ارسال ناخواسته دیتا در حمله های  هکری و جاسوسی محافظت می کند. این  عمل سبب می شود شما با خیالی راحت ارتباطی ایمن با فضای بیرون داشته باشید.

Firewall رایانه  شما را به صورت کامل  در یک‌محیط ایزوله شده با استفاده از  دیواری از کد قرار داده که همه ی پکیج های ورودی و یا خروجی ررابررسی میکند و تصمیم می گیرد که آیا این پکیج ها اجازه عبور از دیواره را دارند و یا  باید بلاک شوند.

با توجه به اینکه درجه اهمیت ایجاد امنیت و محاظت از اطلاعات در دنیای دیجیتال امروز استفاده از فایروال در رایانههای شخصیو خانگی، سازمان ها و .مراکز اداری امری ضروری می باشد

کار فایروال یا دیوار آتش چیست؟

فایروال یا همان دیوار آتش ترافیک ورودی و خروجی را بررسی و کنترل و با معیار های نصب و تعریف شده بر روی خود تطبیق داده و از دسترسی و اجازه های غیر مجاز به شبکه جلوگیری می نماید. وظیفه های یک فایروال (دیوار آتش)  به طور خلاصه و‌کلی  به شرح زیر می باشد

  • حفاظت  از منابع
  • تایید اعتبار دسترسی  ها
  • کنترل و مدیریت  ترافیک شبکه
  • ثبت و ارائه گزارش از رویدادها
  • عمل نمودن به عنوان یک واسطه

نحوه کار فایروال یا دیوار آتش چیست؟

فایروال یا همان دیوار آتش به راحتی و آسانی یک اپ یا دستگاه سخت‌افزاری است که دیتا ها و اطلاعاتی را که از راه اتصال نت به شبکه خصوصی یا سیستم رایانه شما را فیلتر می‌کند. اگر یک پکیج اطلاعاتی ورودی توسط فیلترها علامت‌گذاری و نشان شود، اجازه ورود را ندارد. برای مثال فرض کنید که شما در یک شرکت با تعداد زیادی از کارکنان کار می‌کنید. پس شرکت تعداد بسیار زیادی رایانه خواهد داشت که تمامی آن‌ها کارت‌های شبکه‌ای دارند که این رایانه هارا را به هم وصل میکند. اضافه بر این، شرکت از راه چیزی مانند T1 یا T3 یک یا تعدادی اتصال به نت خواهد داشت. بدون وجود فایروال، تمام این تعداد کامپیوتر بشکل مستقیم برای هر فردی در فضای مجازی قابل‌دسترسی هستند. شخصی که می‌داند چکار می‌کند، می‌تواند این رایانه ها را بررسی کند، سعی کند ارتباط FTP(مخفف File Transfer Protocol به معنی پروتکل انتقال فایل) با آن‌ها برقرار کند، تلاش کند با آن‌ها ارتباط تل‌نت(telnet) برقرار کند و…

انواع فایروال

فايروال ها به دو صورت سخت افزاری (خارجی) و نرم افزاری (داخلی) ارائه می شوند:

در ادامه  مقاله” فایروال یا دیوار آتش چیست؟” به انواع آن میپردازیم.

فایروال سخت افزاری

Firewall سخت افزاری و یا دیوار آتش شبکه برنامه هایی هستند که توسط شرکت هایی که آن‌هارا میسازند بر روی سخت افزار تعبیه میشوند و بشکل قطعه ای خارجی در راه یک روتر و یا بر روی آن نصب و اعمال می شوند.

گونه های مختلف فایروال و دیوار آتش های سخت افزاری با دقت سرعت و کارایی بالا، اغلب در سازمان و اداره های بزرگ اداری و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند و به طور معمول به دلیل هزینه بالای پیاده سازی، برای واربرد های شخصی و سازمان های کوچک کاربردی و استفاده ای ندارند.

فایروال نرم افزاری

فایروال یا دیوار آتش نرم افزاری آن برنامه هایی هستند که با هدف ایجاد امنیت و کنترل داده های ورودی و خروجی بر روی سیستم اعمال و راه اندازی می گردد.

اغلب سیستم عامل ها بشکل پیش فرض و دیفالت شامل یک Firewall نرم افزاری می باشند و به منظور ایجاد سطح حفاظتی و امنیتی باید آن را فعال نمود.

در شکلی که سیستم عامل اعمال شده بر روی رایانه شما فاقد فایروال یا همان دیوار آتش می باشد باید اقدام به خرید یا دانلود و نصب فایروال نرم افزاری نمایید. نصب و نحوه راه انداختن اولیه ی آن همانند سایر نرم افزار ها بوده و نیاز به دانش فنی ویژه ای ندارند.

تفاوت فایروال یا دیوارآتش نرم افزاری و سخت افزاری چیست ؟

سرعت و میزان امنیت و هزینه فعالسازی و اجرا و استفاده از فایروال های سخت افزاری بیش تر از نرم افزاری می باشد.

انواع فایروال‌ و دیوار آتش ها بر اساس سطح امنیت :

وظیفه عمده و اصلی همه ی فایروال ها حفاظت و مراقبت از سیستم در برابر نفوذ و دسترسی های غیر مجاز می باشد ، با توجه به این که راهکار انجام این عمل توسط  انواع گوناگون متفاوت می باشد پس میزان سطح کارایی و امنیتی که ایجاد می کنند گوناگون خواهد بود از این نظر به پنج دسته کلی زیر تقسیم می شوند :

فایروال و دیوارآتش های مداری (Circuit Level Firewall)

فایروال و دیوار آتش های پروکسی سرور (Proxy Server)

فایروال یا دیوار آتش های فیلترینگ بسته  (Packet Filtering)

فایروال یا دیوار آتش های ‫بررسی‌کننده‌ی وضعیت )Stateful inspection(

فایروال یا دیوار آتش های شخصی (Personal Firewall)

در ادامه مقاله” فایروال یا دیوارآتش چیست؟” همراه ما باشید.

فایروال یا دیوار آتش‌ چیست؟

چگونه یک فایروال یا دیوارآتش مناسب انتخاب کنیم؟

یکی از مهم و عمده ترین دغدغه های پشتیبانان شبکه های سازمانی انتخاب یک فایروال یا دیوار آتش مناسب می باشد تا بیشترین امنیت را ایجاد نماید.

برای اینکه بدانید کدام فایروال یا دیوارآتش می تواند بهترین گزینه باشد باید شرایط و نیاز سازمان خود را در نظر داشته باشید انتخاب یک Firewall نیازمند پژوهش و بررسی دقیق می باشد تا در آینده با مشکل ساز نشوید.

در نظر داشتن مورد های زیر جهت انتخاب فایروال یا دیوارآتش مناسب مهم می باشد :

وضعیت آپدیت  Firewall  یا دیوار آتش  مدنظر در ایران

وضعیت پشتیبانی فایروال یا دیوار آتش مورد نظر در دنیا و در ایران

میزان سادگی و یا پیچیدگی نحوه مدیریت Firewall

منابع و آموزش های در دسترس جهت راه اندازی و تنظیمات

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا