فایروال

فایروال لایه ۷ چیست؟

فایروال لایه ۷ چیست؟

در سال های پیشین استفاده از نت، توسط بیزنس های مختلف رشد قابل توجهی داشته است. از همین جهت، تجارت‌های گوناگون، هر روز به دنبال راهی بوده‌اند که مشتریان زیادی جذب نموده و استفاده یوزر هارا از سایتشان را راحت تر نمایند. یکی از جمله مورد هایی که به راحت تر شدن و جذاب‌تر شدن تجربه‌ی کاربری اشخاص کمک می‌کند، استفاده از اپ های تحت وب پیشرفته (Web application) بوده است. این اپ ها به سرمایه‌گذاران و کارآفرینان کمک می‌کند تا حجم زیادی از دیتا و داده ها را به شکل آنلاین ذخیره کنند. این دست از برنامه‌ها در کنار تمام حسن هایی که به دنبال دارند، می‌توانند یک وب سایت را به آسانی در خطر حملات سایبری قرار دهند.

در پاسخ به سوال فایروال لایه ۷ چیست ؟ باید عنوان کنیم که فناوری‌های متفاوتی برای جلوگیری از اینگونه حملات سایبری ایجاد شده است که یکی از جمله مهم ترین و کاربردی‌ترین آنان، WAF (Web Application Firewall) است. WAF (Web Application Firewall) که در زبان فارسی با نام فایروال برنامه‌ی وب شناخته شده است، با نظارت بر ترافیک HTTP میان یک برنامه وب و نت، به حفاظت از برنامه‌های تحت وب کمک می‌کنند. به عبارت دیگر WAF ( وف ) یک سیستم فایروال پیشرفته است که از وب اپلیکیشن در برابر موارد امنیتی گوناگونی مانند تهدیدات، بدافزارها و حمله های مخربی مثل  اسکریپت کراس سایت (XSS)، گنجاندن پرونده و تزریق SQL مراقبت و حفاظت می‌کند.

سرویس waf چیست و چگونه کار می‌کند؟

WAF ( وف ) یک لایه پروتکل7 دفاعی (در مدل OSI ) است که به معنی درست و اقیق، برای دفاع در برابر انواع حمله ها طراحی نشده است. این راهکار کاهش حملات سایبری، گوشه ای از مجموعه ابزارهایی (سخت افزار) است که در کنار همدیگر (به شکل مجموعه‌ای از کدها) در برابر طیف بزرگی از بردارهای حمله، دفاع وسیعی را انجام می‌دهند.

به عبارت دیگر با استفاده از WAF در برابر یک برنامه وب (Web application)، یک محافظ و سپر میان این اپ ها و فضای نت قرار می‌گیرد. WAF  بر پایه مجموعه قوانینی که بیشتر سیاست  خوانده می‌شوند، وظیفه خود را انجام می‌دهد. این سیاست‌ها، با فیلتر کردن، بررسی و مسدود کردن هرگونه ترافیک آسیب زل، از نرم افرار و اپلیکیشن در برابرآسیب‌های گوناگون، محافظت می‌نماید. دلیل اهمیت WAF اغلب به این خاطر است که سرعت و سهولت زیادی در اصلاح و اجرای سیاست‌های پیش‌گرفته‌شده دارد. این ویژگی، امکان پاسخگویی سریع تر، به بردارهای گوناگون حمله را فراهم می‌کند.

شما می‌توانید سیاست‌ها را متناسب با نیازهای منحصر به فرد برنامه وب یا مجموعه Web application های خود سفارشی کنید. اگرچه خیلی از WAF ها برای رفع حملات تازه، به‌طور مرتب خط مشی‌ها را به روز رسانی می‌کنند، اما پیشرفت در فناوری یادگیری ماشین، بعضی از WAF ها را قادر می‌سازد تا به شکل خودکار به روز شوند.

 • دلیل نیاز به waf چیست ؟

  حملاتی که در لایه 7 در بستر نت صورت می‌گیرند، به طور عمومی با تزریق کد در URL اتفاق می‌افتند. همین مسئله، باعث زیر پا گذاشتن قوانین HTPP می‌شود و در این قسمت WAF ( وف ) خود را نشان داده و حمله ها را شناسایی می‌کند. حال که فهمیدیم فایروال لایه ۷ چیست، به این سوال پاسخ می‌دهیم که چرا ما اصلا به WAF نیازمندیم؟

  هکر ها حملات خود را در لایه های گوناگون شبکه انجام می‌دهند. منظور از لایه‌های گوناگون شبکه، لایه های متفاوت پروتکل آنها و مقصود از پروتکل OSI یا TCP/IP است. در سطح نت، اغلب حملات در بستر وب و بر روی لایه 7 صورت می‌گیرند؛ یعنی لایه Application  WAF. این لایه ، وظیفه اش دقیقا شناسایی حملات مربوط به لایه اپلیکیشن است. WAFها دقیقا مثل آنتی ویروس‌ها دارای یک پایگاه داده (درست‌تر است بگوییم Signature) دارند که به وسیله آنها می‌توانند، حملات را شناسایی کنند. WAF ( وف )‌در صورت درست پیکربندی شدن می‌تواند تا بیش از 70 درصد حملات در لایه 7 را شناسایی کرده و از دخالت و دسترسی غیر مجاز هکر ها جلوگیری کند.

  مزایای به‌کارگیری waf؛ waf security چیست ؟

  این پرسش، یکی از سوالات پرتکرار یوزر هایی است که امنیت برنامه‌های تحت وب برایشان خیلی حائز اهمیت است. حسنی که WAF نسبت به فایروال های قدیمی دارد، این است که می‌تواند از حملات لایه ی برنامه‌ای که معمولا دیوارهای دیوار آتش شبکه را دور می‌زند، جلوگیری کند. این مورد هایی که در ادامه عنوان کرده‌ایم، بخش کوچکی از این اقدام است.

  • حملات اسکریپت چندرسانه‌ای (XSS): در این نوع، حمله کنندگان می‌توانند اسکریپت‌های آسیب زا را را در مرورگر دیگر یوزرها تزریق و اجرا کنند.
  • حملات تزریق Structured Query Language (SQL): این حمله، می‌تواند بر هر اپلیکیشنی که از پایگاه داده‌ی SQL استفاده می‌کند، اثر گذار بباشد. همچنین به مهاجمان امکان می‌دهد که به اطلاعات حساس دسترسی پیدا کنند.
  • هک جلسات وب:این نوع از هک ، مهاجم ها را قادر می‌سازد تا شناسه‌ی یک جلسه را بدزدند و به عنوان یک کاربر مجاز به آن جلسه وارد شوند. لازم است بگوییم که شناسه‌ی جلسه معمولا در یک کوکی یا Uniform Resource Locator (URL) سیو می‌شود.
  • حملات DDoS: این نوع، حجم زیادی از ترافیک را به سایت و اپلیکیشن وب شما وارد می‌کند، به شکلی که دیگر نمیتوانید  به کاربران خود سرویس دهی کنید . فایروال های شبکه و WAF ( وف )‌ می‌توانند این نوع حمله را مدیریت کرده و از لایه های گوناگون، از آن محافظت کنند.

  دلیل اهمیت waf

  WAF (  برای شرکت‌هایی که با استفاده از شبکه مجازی، خدمات و محصولات خود را ارائه می دهند، خیلی حائز اهمیت است. بیزنس هایی مانند بانکداران آنلاین، ارائه‌دهندگان سیستم‌عامل شبکه های اجتماعی و توسعه دهندگان برنامه‌های موبایل، داده های مهم و حیاتی دارند که استفاده از WAF ، به جلوگیری از نشت داده‌ها کمکبسیار شایانی خواهد کرد.

  امیدواریم مقاله ی فایروال لایه ۷ چیست برای شما مفید واقع شده باشد

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا