دسته‌بندی نشده

شبکه های کامپیوتری ماهواره ای

یک شبکه کامپیوتری به لاتین (Computer Network) ، که بیشتر به شکل مختصر به آن شبکه می گویند، تعدادی از کامپیوتر ها و سیستم هایی می باشد که به وسیله ی کانال های ارتباطی به هم وصل شده اند . شبکه کامپیوتری باعث ساده کردن ارتباطات بین کاربران شده و اجازه می دهد که یوزر ها منابع خود را به اشتراک بگذارند .

اهداف: شبکه های کامپیوتری را می شود برای اهداف گوناگون استفاده کرد :

تسهیل ارتباطات :

با استفاده از شبکه، افراد می توانند به راحتی با استفاده از ایمیل (E-mail) ، پیام رسانی سریع، اتاق گفت و گو (Chat room) ،  تماس، تماس تصویری و ویدئو کنفرانس، ارتباط برقرار کنند .

تعریف:

شبکه های رایانه ای مجموعه ای از رایانه های مستقل وصل شده به همدیگرمد که با همدیگر ارتباط داشته و تبادل اطلاعات می کنند. مستقل بودن رایانه ها به معنی این است که هر یک دارای واحدهای پردازشی و کنترلی مجزا بوده و وجود داشتن یا نداشتن یکی بر دیگری تاثیرگذار نیست . وصل بودن رایانه ها یعنی با با استفاده از یک رسانه فیزیکی مانند فیبر نوری، کابل، ماهواره ها و… به هم متصل می شوند. دو شرط فوق شرط خای لازم برای ایجاد یک شبکه رایانه ای می باشند که  شرط کافی برای ایجاد یک شبکه رایانه ای داشتن ارتباط و تبادل اطلاعات بین رایانه ها یا سیستم هاست .

این مسئله در بین متخصصان مبحث شبکه مورد بحث است که آیا دو کامپیوتر که از طریق نوعی از رسانه ارتباطی به همدیگر متصل شده اند یک شبکه را ایجاد میکنند. در این زمینه برخی پژوهش ها می گویند که یک شبکه نیازمند  حداقل ۳ کامپیوتر ارتباطات راه دور « متصل به هم است. یکی از این منبع ها با عنوان : یک شبکه کامپیوتری را ،» لغت نامه اصطلاحات ارتباطات راه د .» شبه ای از گره های پردازش گر اطلاعات که جهت ارتباطات دیتا به همدیگر وصل شده اند، این طور تعریف می کند شبکه عبارت است از اتصال سه با چند نهاد ارتباطی کامپیوتری که از طریقی غیر رایانه ای متصل شده است )برای مثال با استفادهواز ارتباط « اترنت » به یک چاپگر وصل شده است( امکان دارد که یک شبکه کامپیوتری به حساب آید، اگرچه در این نوشتار به این نوع پیکربندی صحبت نکرده است . در ادامه ی مقاله ی شبکه های کامپیوتری ماهواره ای همراه ما باشید.

این نوشتار از تعریف هایی استفاده می کند که به دو یا چند کامپیوتر وصل شده به هم نیازمند است تا یک شبکه را ایجاد کند . در مورد تعدادهای بالاتر کامپیوتر هایی که به هم وصل هستند به طور معمول توابع پایه ای مشترک و یکسانی دیده می شود. از این سو برای آنکه شبکه ای به کار و وظیفه خود عمل کند، سه نیاز اولیه می‌بایست فراهم گردد، « ارتباطات » ، « اتصالات » و « خدمات ». اتصالات به بستر سخت افزاری اشاره میکند، ارتباطات به روشی اشاره دارد که به وسیله ی آن وسایل با همدیگر صحبت کنند و خدمات آنهایی هستند که برای بقیه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته شده اند. اما در این مقاله میخواهیم در مورد شبکهوهای کامپیوتری ماهواره ای صحبت کنیم. پیش از پرداختن به این بحث ابتدا باید دسته بندی شبکه های کامپیوتری را بشناسیم

شبکه های کامپیوتری ماهواره ای

دسته بندی شبکه های کامپیوتری:

بر پایه نوع اتصال:

دسته بندی شبکه های رایانه ای بر اساس نوع اتصال به دو نوع بیسیم و با سیم تقسیم بندی شده اند که در مقاله ی شبکه های کامپیوتری ماهواره ای به دسته بندی بی‌سیم خواهیم پرداخت.

شبکه های ماهواره ای با اتصال بی سیم:

فناوری شبکه بی سیم برای وصل کردن دستگاه ها، بدون استفاده از سیم کشی ایجاد و ارائه شده است. این سیستم ها از امواج رادیویی یا سیگنالهای مادون قرمز به عنوان رسانه انتقال استفاده می کنند . فناوری ITU-T G.hn از سیم کشی موجود در منازل (کابل هم محور، خطوط تلفن و خطوط برق) برای ایجاد یک شبکه محلی پر سرعت (تا ۱ گیگا بیت در ثانیه) استفاده می کند.

ریزموج (مایکروویو) زمینی : مایکروویو های زمینی از فرستنده ها و گیرنده های زمینی استفاده می کنند . تجهیزات این فناوری شبیه به دیش ها یا انتن های ماهواره است. ریزموج زمینی از دامنه های کوتاه تد گیگاهرتز بهره مند می شوند، که این باعث می شود همه ی ارتباطات به شکل دید خطی محدود باشد. مسافت بین ایستگاه های رله (تقویت سیگنال ) به طور تقريبي ۳۱ مایل است. آنتن های مایکروویو به طور معمول در بالای برج ها، ساختمان ها، تپه ها و قله کوه نصب می شوند.

ماهواره های ارتباطی : ماهواره ها از مایکروویو های رادیویی که به وسیله ی جو زمین منحرف نمی شوند، برای رسانه مخابراتی خود استفاده می کنند . ماهواره ها در خارج از جو مستقر شدهاند؛ معمولا ۲۲۱۱۱ مایل (برای ماهواره های geosynchronous ) بالا تر از خط استوا. این سیستم های در حال چرخش به دور کره زمین، توانایی رله و دریافت صدا، اطلاعات و سیگنال های تلویزیونی هستند . موبایل و سیستم های پی سی اس : موبایل و سیستم های پی سی اس از چندین تکنولوژی ارتباطات رادیویی استفاده می کنند. این سیستم ها به منطقه های گوناگون جغرافیایی تقسیم شده اند. هر بهش دارای ارسال کننده های کم قدرت و یا دستگاه های رله رادیویی آنتن برای تقویت تماس ها از یک منطقه به منطقه بعدی است.

شبکه های محلی وایرلس : شبکه محلی وایرلس یا بی سیم از یک فناوری رادیویی فرکانس بالا )همانند سلول دیجیتالی( و یک فناوری رادیویی فرکانس پایین استفاده می کند. شبکه های محلی وایرلس از فناوری طیف گسترده، برای ایجاد ارتباط بین دستگاه های متعدد در یک منطقه خاص، استفاده می کنند . مثالی از استاندارد فناوری بی سیم موج رادیویی، IEEE است.

امیدواریم از مقاله ی شبکه های کامپیوتری ماهواره ای استفاده ی لازم را کرده باشید.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا