دسته‌بندی نشده

شبکه های کامپیوتری سیسکو چیست؟

 سیسکو معروف ترین و بزرگ ترین شرکت سازنده تجهیزات ارتباطات و شبکه در دنیا است.

سیسکو یک شرکت هولدینگ با ملیت های مختلف  در منطقه ای بنام سیلیکان اما در شهر سن‌خوزه در ایالت کالیفرنیا ایالات متحده است.

فعالیت عمدا شرکت سیسکو تولید، طراحی و فروش سخت افزارهای مربوط به شبکه، تجهیزات و وسایل ارتباطاتی و ارتباطات راه دور و سایر خدمات و محصولات های خاص در این حیطه کاری است. سیسکو به طور معمول تجهیزات تولیدی شرکت خود را با ۳ نام تجاری لینکسیس، سیسکو و ساینتیفیک وارد بازار می کردند.

همچنین سیسکو مالک طیف وسیعی از شرکت های مرتبط به بازارهای فناوری و تکنولوژی مخصوص مثل وب اشیا (IoT)،  امنیت  دامنه و کنترل و مدیریت انرژی از قبیل OpenDNS، WebEx، Jabber و Jasper  هم هست.

سیسکو در سال 1984 به وسیله ی سندی لرنر و لئونارد بوساک ، ۲ محقق و دانشمند دانشگاه استنفورد تاسیس شد، ان ها پیشگام بحث شبکه محلی (LAN) برای اتصال رایانه ها با استفاده از سیستم روترها بودند.

در 1990 سیسکو صاحب بازار سرمایه ای به طور تقریبی 224 میلیون دلار بود که با پیشرفتی چشمگیر در سال 2000 با ارزشی بیشتر از 500 میلیارد دلار به عنوان ارزشمند ترین شرکت جهان را قرار گرفت

آموزش سیسکو

بر اساس صحبت های پیشین از شرکت سیسکو می شود به عنوان عظیم و با اعتبار ترین شرکت در حیطه ساخت، اجرا و طراحی شبکه‌های رایانه ای و تجهیزات آن در دنیا نام برد. به همین دلیل این شرکت برای آشنایی بیش تر متخصصین شبکه با اصول کار و طراحی با تجهیزات، اقدام به برگزاری دوره‌های متعددی در بخش های گوناگون شبکه کرده است است. همینطور برای اطلاع از صحت و کارآزمودگی فارغ التحصیلان این دوره‌ها پس از اخذ آزمون از آنها، به آن ها مدرک بین‌المللی ارائه می کند. در ایران بدلیل اینکه از جانب آمریکا تحریم هستیم تنها دوره های آموزشی برگزار میشود و برای اخذ مدرک پس از طی کردن این دوره‌ها به یک کشوری غیر از ایران ( به طور معمول شهر دبی ) رفته و در ازمون های آن جا شرکت کرده و مدرک را در آن جا اخذ نمایند.

مدارک سطح Associate  مثل CCNA و CCDA هستند. مدارک سطح Professional  مثل CCNP، CCSP و CCDP و مدارک سطح Expert  مثل CCDE و CCIE.

مدرک CCNA
CCNA  کوتاه شده و مخفف عبارت Cisco Certified Network Associate است که به معنی یک مدرک است که صاحب آن را شرکت سیسکو به عنوان همکار شبکه می پذیرد! این مدرک به افرادی تعلق می‌گیرد که بعد از گذراندن آن توانایی راه اندازی و نصب و خطایابی صد Node در شبکه را داشته باشند. همینطور طی گذراندن این مدرک شخص مد نظر با پروتکل های پایه شبکه همانند IP – IPX – VLAN – GRP  آشنایی پیدا می‌کنند اما نه بطور حرفه ای و اخص.

مدرک CCNP
CCNP  کوتاه شده و مخفف کلمات Cisco Certified Network Professional است که به طور معمول اشخاص پس از گذراندن CCNA اقدام به طی کردک این دوره CCNP می‌کنند.
تفاوت اصلی این مدرک با CCNA این است که شخص پس از طی کردن این دوره میتوانند شبکه‌بندی بین Nodeهای بیشتری ( از ۱۰۰ نود تا ۵۰۰ نود ) را انجام دهند و اضافه شدن تعداد زیادتری پروتکل های شبکه همانند
PPP ,PSTN ،

, isdn , ddr,x25 , isl  ,frame realy , ip , igrp , ipx, apple talk , rip,ip rip , bgp ،vlsm, 802.10 , ospf , igrp دارد.

– مابقی مدارک سیسکو

CCDA :
یکی دیگر از مدرک ۷تی سیسکو که در کشورما کمتر به آن دقت شده، مدرک CCDA یا Cicso Certified Design Associate است. این مدرک روی مهندسی و طراحق شبکه تمرکز ‌کرده است.
CCDP :
مدرک CCDP یا Cicso Certified Design Professional  به معنای طراح حرفه‌ای شبکه مورد پذیرش  سیسکو.
CCIE :
بعد از طی کردن CCDP، شما توانایی این را دارید مدرک CCIE را نیز اخذ کنید. تفاوت گرفتن این مدرک با سایر مدارک شرکت سیسکو در مدل برگزاری آزمون این مدرک می‌باشد، چون این مدرک بشکل در لابراتوربه شکل عملی برگزار می‌شود.
CCIP :
شرکت Cisco  به تازگی اقدام به برگزاری دوره CCIP نموده است که در آن به شکل محض روی مباحث IP , DSL پرداخته می‌شود .

روترهای Cisco:

همانگونه که گفتیم در بین محصولات شبکه, Cisco  محبوب ترین و آشناترین نام را دارد. محصولات Cisco معمولا” مطمعن ارین و  بهترین ابزارهای شبکه هستند. با در دست داشتن یک روتر Cisco  احتمالش کم است مدیر یک شبکه در حل مشکلات و مسائل خود به بن بست برسد. چرا که Cisco برای هر مشکلی راه حلی را طراحی کرده است. ما در این جا فقط مقداری درباره روترهای Cisco  صحبت می کنیم و وارد بقیه محصولات Cisco نمی شویم. طبیعی است پرداختن به جزئیات ریز و کامل روترهای Cisco  هم امکان پذیر نیست. برای آگاهی بیشتر و کامل از محصول ها و هر یک از تجهیزات Cisco می توانید به سایت Cisco.com  رجوع نمایید. در دنیای استفاده از روتر های Cisco برای برقراری ارتباط یوزر ها با ISP از جمله رایج ترین راهکار های موجود است. اضافه بر این روترهای Cisco  می شوند به منظورهای گوناگونی نظیر Firewall , Routing , VoIP , ..

شبکه های کامپیوتری سیسکو

مهندس شبکه سیسکو کیست؟

مهندس شبکه سیسکو، از طریق محصولات برند سیسکو، سیستم ها و شبکه ها را گسترش داده و نگهداری می‌کند. در حقیقت  نقش عمده مهندسین شبکه سیسکو، حفظ شبکه‌های سیسکو است. مهندسین شبکه‌ها را نگهداری، نصب و پیکربندی می‌کنند. همینطور، مسائل و مشکلات یافته و امنیت شبکه را ضمانت می‌کنند و پشتیبانی فنی ارائه می‌دهند. از سویی، بعد از اینکه معماران، طرح‌ شبکه را ارائه دادند، مهندسین سیسکو با در نظرگرفتن مواردی مثل ترافیک، ارتقاء زیر ساخت های لازم و ضروری، عیب‌یابی مسائل و …، تغییراتی را در آرایش آن‌ها اعمال می‌کنند. پس، شرکت ها و سازمان ها که میخواستند شبکه‌های رایانه بزرگی را گسترش دهند از آنها سود و بهره می‌گیرند. مهندسین شبکه سیسکو به شکل اصلی و عمده به شکل تمام وقت در یک جا و محیط اداری فعالیت می‌کنند و شغل آن‌ها مستلزم این است که در همه ی ساعت های شبانه روز و در طی سال دردسترس باشند تا بتوانند برای بطرف شدن مشکل در موارد اضطراری، حاضر شوند.

برای کارفرمایان به طور معمول شرط نخستین تحصیلی برای این کار، داشتن مدرک لیسانس در یک رشته مرتبط و هماهنگ است. کارفرمایان به طور معمول از تقاضا کنندگان می‌خواهند که حداقل سه سال سابقه کاری مرتبط با این مورد داشته باشند. آن‌ها همینطور خواهان دانش و اطلاعات عمیق سخت افزاری و نرم افزاری سیسکو از متقاضیان هستند.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا