دسته‌بندی نشده

تعریف شبکه شهری و روند عملی آن

شبکه شهری (MAN) چیست؟

Wireless metropolitan area networks یک شبکه کامپیوتری است.این شبکه چگونه بوجود می آید . مزایا و معایب آن چیست و مثالی در این باره یعنی یک شبکه شهری چیزی است که ما در ایم مقاله بدنبال پاسخ های آن هستیم . لطفا ما را دنبال کنید.

شبکه شهری (MAN) چیست؟ Wireless metropolitan area networks یک شبکه کامپیوتری است که بزرگتر از یک شبکه محلی (LAN) یک ساختمان است اما در یک منطقه جغرافیایی واحد که کوچکتر از یک شبکه گسترده (WAN) است قرار دارد. به طور کلی، چندین شبکه محلی است که توسط اتصالات ستون فقرات اختصاصی به هم متصل شده اند. همچنین ممکن است به زیرساخت شبکه های استفاده عمومی در یک شهرداری یا منطقه اشاره داشته باشد.

شبکه های شهری برای سازمان ها شبکه منطقه شهری به طور سنتی به یک شبکه داده خصوصی اطلاق می شود که توسط یک سازمان واحد در چندین ساختمان یا توسط چندین سازمان به هم مرتبط در یک مجاورت جغرافیایی استفاده می شود. این بزرگتر از یک شبکه LAN در یک ساختمان است اما آنقدر بزرگ نیست که بتوان آن را WAN در نظر گرفت. اندازه معمولاً از 5 کیلومتر تا 50 کیلومتر متغیر است.

اگر همه ساختمان ها روی یک قطعه واحد مجاور قرار گیرند، ممکن است آن را یک شبکه پردیس نیز در نظر بگیریم. به طور کلی، یک MAN به اندازه‌ای کوچک است که اتصالات داده نقطه به نقطه یا ستون فقرات اختصاصی بین ساختمان‌ها یا به یک مرکز داده میزبان (colo) ایجاد شود. این اتصالات ستون فقرات می توانند از انواع فناوری های پیوند، از جمله اجراهای اترنت، فیبر تاریک اجاره شده یا فیبر خصوصی، Wi-Fi نقطه به نقطه، شبکه LAN بی سیم (WLAN)، امواج میلی متری (موج MM) و پیوندهای رادیویی مایکروویو یا خصوصی استفاده کنند. شبکه های 5G پیوندهای مسیریابی اینترنتی عمومی، مانند از طریق یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) یا ابر عمومی، بخشی از یک MAN در نظر گرفته نمی شوند، اما ممکن است برای سادگی در نمودار MAN گنجانده شوند. یک سیستم به خوبی طراحی شده، پیوندهای اضافی بین مکان ها خواهد داشت.

یک MAN ممکن است از یک حامل تبادل محلی (LEC) برای ارائه اتصالات بین شبکه های محلی استفاده کند و ممکن است به یک نقطه تبادل اینترنت برای ارتباط پرسرعت بین MAN و اینترنت عمومی متصل شود. همچنین ممکن است به فروشندگان دیگر در یک صرافی همتا یا به فروشندگان ابری متصل شود، مانند سرویس‌های وب آمازون (AWS) Direct Connect.

شبکه شهری

مزایا و معایب شبکه های شهری

مزیت اصلی MAN نسبت به WAN پهنای باند بالایی است که توسط پیوندهای اختصاصی یک شبکه شهری فعال می شود. این کاربرد MAN سرعت بالاتری از 1 گیگابیت در ثانیه تا 100 گیگابیت بر ثانیه و تأخیر کمتری نسبت به WAN ارائه می دهد. از آنجایی که سازمان کنترل اتصال را حفظ می کند، می تواند شکل دهی ترافیک و افزایش امنیت را اعمال کند. معایب MAN نسبت به WAN شامل هزینه های بالقوه بالاتر، پیچیدگی بیشتر و تدارکات اضافی مورد نیاز برای حفظ پیوندها است. یک MAN با طراحی خوب همچنین دارای اتصالات اضافی است که حداقل به دو اتصال در هر ساختمان نیاز دارد. شبکه‌های شهری، با توجه به طراحی‌شان، ممکن است مزایایی مانند متمرکز کردن فایروال داشته باشند. داشتن یک نقطه دروازه مرکزی تر برای اینترنت می تواند بدافزار و سایر تهدیدها را کاهش دهد. یک MAN همچنین ممکن است اشکال کارآمدتری از مدیریت و ورود داده ها را ارائه دهد. شهرهایی که MANهای مدرن را پیاده‌سازی می‌کنند ممکن است پیاده‌سازی فناوری تکمیلی مانند نقاط تبادل اینترنت نیز داشته باشند

با این حال، MAN ها دارای معایب خاصی نیز هستند. یکی از اینها خرید ورود است – این ایده که باید فشاری منسجم برای اتخاذ یک شبکه شهری و تطبیق استفاده از آن وجود داشته باشد، جایی که برخی از این پیاده سازی ها با مشکلاتی مواجه می شوند. یکی از موانع اجرای MAN این است که ISP ها اغلب با شبکه های شهری مخالف هستند. دلیل آن این است که یک شبکه موثر شهری، دریافت هزینه‌هایی را که از طریق مدیریت شبکه‌های محلی در آن منطقه یا منطقه تحت پوشش دریافت می‌کنند، برای ISPها دشوارتر می‌کند. اگر نگاه کنید، یافتن شواهدی برای این موضوع کار سختی نیست. به عنوان مثال، مجموعه‌ای از گزارش‌های Ars Technica از سال 2010 تا 2014 شواهد زیادی از عملکرد ISP‌ها علیه پیاده‌سازی MAN ارائه می‌کند که برخی از آنها به چنین تلاش‌هایی در 20 ایالت ایالات متحده اشاره می‌کنند. به طور کلی، ما شاهد عقب‌نشینی در برابر تلاش‌های MANها برای استقرار این سیستم‌ها در بسیاری از جوامع ایالات متحده بوده‌ایم. مرز شبکه سازی با انگیزه سود درگیر می شود. این یکی از عوامل اصلی در آینده این نوع شبکه شهری یا شهری است.

استفاده گسترده از شبکه منطقه شهری

از آنجایی که یک شبکه منطقه شهری فقط به اندازه نسبی اشاره دارد، ممکن است برای توصیف یک شبکه عمومی یا خصوصی که تلاش می‌کند اتصالی را فراهم کند که کل منطقه شهری را پوشش می‌دهد، استفاده شود. از این نظر، یک MAN می تواند به چندین روش مختلف با مفاهیم شهر هوشمند ارتباط نزدیک داشته باشد:

یک MAN ممکن است تعداد زیادی از ارتباط های متقابل بین سازمان ها با مالکیت خصوصی یا ارائه دهندگان مخابراتی باشد

. یک MAN ممکن است یک سیستم Wi-Fi عمومی یا رایگان باشد که در اختیار ساکنان یک شهر قرار می گیرد.

یک MAN ممکن است شبکه ای باشد که توسط شهرداری یا شرکت برای اتصال سیستم های عمومی و دستگاه های اینترنت اشیا (IoT) استفاده می شود.

همانطور که تکنولوژی به پیشرفت خود ادامه می دهد و دستگاه های بیشتری به یکدیگر متصل می شوند، استفاده از شبکه های شهری افزایش خواهد یافت.

برخی نیز از MAN برای اشاره به اتصال اینترنت پرسرعت در سراسر شهر که توسط فناوری سلولی 5G ارائه می‌شود، استفاده می‌کنند، در حالی که استفاده بالقوه آینده برای MAN شبکه‌ای از وسایل نقلیه خودران در سطح شهر است که داده‌های مکان، ترافیک و مقصد را به اشتراک می‌گذارند

نمونه هایی از شبکه های شهری

سیسکو سیستمز مالک چندین ساختمان واقع در سه منطقه مختلف سن خوزه، کالیفرنیا است. این شرکت این سایت‌ها را با ترانشه کردن فیبر خود و اجاره فیبر تیره از یک شرکت دیگر برای تشکیل یک شبکه شهری واحد، به هم متصل کرد. سرن، سازمان اروپایی تحقیقات هسته ای، صاحب چندین ساختمان در یک قطعه زمین در ژنو است و آنها را با فیبر نوری به یک شبکه محوطه دانشگاه یا MAN متصل می کند. شهر نیویورک دسترسی وای فای رایگان را برای همه ساکنان به عنوان یک مرد بزرگ فراهم می کند. همچنین چراغ های راهنمایی و پارکومتر را به صورت بی سیم به عنوان یک شبکه شهری به هم متصل می کند. یک MAN بی سیم (شبکه منطقه شهری) یکی از چندین نوع مختلف شبکه های بی سیم است. یک ارائه دهنده مخابرات در لندن اتصالات فیبر را اجاره می کند. بسیاری از شرکت ها از این ها برای اتصال به یکدیگر استفاده می کنند و یک MAN بزرگ را تشکیل می دهند. ماموریت ملی شهرهای هوشمند برنامه ای از سوی دولت هند است که به دنبال ساده سازی ارتباطات بین دولت، شهروندان و منابع عمومی است. این ماموریت که در ابتدا شامل 100 شهر بود و قرار است در سال 2023 تکمیل شود، نیاز به استفاده از یک MAN دارد.

افزایش شبکه های اینترنتی خطر اطلاعات مضر را به خصوص برای کودکان بوجود می آورد نرم افزارهای SPY24از جمله نرم افزارهای مفیدی است برای کنترل رفتار فرزندان زیر سن قانونی به شمار می رود.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا