دسته‌بندی نشده

راه های جلوگیری از هک شدن اینستاگرام

راه های جلوگیری از هک شدن شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام دارای سیستم های قوی هستند و هر فرد یکسری عکس و فیلم هایی را در آن ذخیره کرده و با دوستان خود به اشتراک میگذارد. بعضی مواقع هکرهایی هستند که به خاطر اهدافی که در سر دارند برخی از پیج های اینستاگرام را هک کرده و از اطلاعات آن سوء استفاده میکنند. از جمله راه هایی که باعث میشود اینستاگرام شما در مقابل هکرها در امان بماند شامل موارد زیر میباشند.

راه های جلوگیری از هک شدن اینستاگرام
راه های جلوگیری از هک شدن اینستاگرام
  1. قرار دادن یک پسورد قوی

سعی کنید هنگام راه اندازی حساب کاربری خود از یک پسورد قوی استفاده کنید که از حروف کوچک و بزرگ و اعداد تشکیل شده است و همچنین قویترین پسورد رمز عبور بالای 16 کاراکتر را دارا میباشد. درست است که در ذهن سپردن اینگونه رمزها بسیار مشکل است ولی اگر یکبار این اتفاق تلخ برایتان بیفتد حاضرید این نوع پسورد را داشته باشید تا اینکه هک شوید و چند هفته طول بکشد که اکانت شما باز شود. کلمات عبور ساده ای مثل 1 تا 9 از جمله رمزهایی هستند که همان اول کار هکر میتواند آن را امتحان کرده و هک کند. سعی کنید کلمه عبوری که انتخاب میکنید با اطلاعات شخصی شما ارتباطی نداشته باشد زیرا معمولا هکرها تمام دوستان و آشنایان شما را تحت نظر داشته و و اطلاعاتی را در دست دارند و برای هک از این اطلاعات استفاده میکنند. اگر تا الان اینستاگرام شما دارای پسورد مناسبی نبوده پس همین الان آن را عوض کرده و در منوی اینستاگرام گزینه تایید دو مرحله ای را پیدا کنید.

قرار دادن یک پسورد قوی
قرار دادن یک پسورد قوی

2. فعال کردن گزینه تایید دو مرحله ای

یکی از روش هایی که میتوانید برای جلوگیری از هک شدن اینستاگرام خود استفاده کنید فعال سازی گزینه تایید دومرحله ای میباشد که میتواند از بهترین روش ها به حساب آید. برای فعال سازی آن در ابتدا شماره موبایل خود را در اختیار اینستاگرام قرار دهید. سپس به صفحه شخصی خود رفته و وارد تنظیمات میشوید. در آنجا روی گزینه security زده و بعد وارد قسمت two-factor Authentication شوید و گزینه Require Security Code را فعال کنید. بعد از آن اینستاگرام یک کد 6 رقمی برایتان خواهد فرستاد. جالب است بدانید منوی تایید دو مرحله ای قسمتی به نام Backup codes دارد که برای دریافت کدهای پشتیبان استفاده میشود. زمانیکه به شماره گوشی دسترسی نداشته یا کد امنیتی را را دریافت نکردید میتوانید از این قسمت استفاده کنید تا به اکانت اینستاگرام دسترسی پیدا کنید.

فعال کردن گزینه تایید دو مرحله ای
فعال کردن گزینه تایید دو مرحله ای

backup codes دارای دو گزینه است. یکی copy codes است  که چند کد ارسال شده را در حافظه کلیپ بورد کپی میکند. بهتر است این کدها را برای خود نیز ذخیره کنید. دومین گزینه taking a screenshot میباشد که که یک اسکرین شات از کدهای دریافتی گرفته و در پوشه تصاویر گوشی ذخیره میکند. بعد از مدتی که از کدها استفاده کردید یا حتی نگران هک شدن آن ها هستید، میتوانید دوباره درخواست کدهای جدید را بدهید. از آنجا که تایید دو مرحله ای باعث میشود که برنامه شما دو قفله شود در نتیجه از امنیت بالایی نیز برخوردار بوده و هک شدن  به سختی یا حتی غیرممکن خواهد شد.

تایید دو مرحله ای
تایید دو مرحله ای

3. به طور مداوم کلمه عبور را تغییر دهید

این راه میتواند از موثرترین ها باشد و بهتر است که ماهی یکبار پسورد خود را عوض کنید. این کار باعث میشود که از خطر هک شدن دور بمانید. تغییر دادن رمز عبور نه فقط برای اینستاگرام بلکه برای دیگر اپلیکیشن ها و حتی کارت های بانکی بسیار مفید میباشد.

به طور مداوم کلمه عبور را تغییر دهید
به طور مداوم کلمه عبور را تغییر دهید

4. اکانت خود را خصوصی کنید

اگر پیج اینستاگرام شما خصوصی (private) نیست بهتر است که خصوصی شود زیرا باز بودن آن به هکرها برای هک کردن پیجتان کمک میکند زیرا بیشتر در جریان اطلاعات شخصی شما قرار خواهند گرفت.

اکانت خود را خصوصی کنید
اکانت خود را خصوصی کنید

5. از گزینه بلاک استفاده کنید

اگر دیدید فردی مشکوک جز دوستان شما میباشد یا حتی به شما در خواست داده است او را بلاک کنید و اگر بعدها متوجه شدید آن فرد جزئی از هکرها بوده از هک شدن پیجتان جلوگیری کردید. در صورتی که متوجه شدید اشتباه کردید اینستاگرام لیستی از افرادی که بلاک شده اند را در اختیار شما قرار داده و میتوانید ان فرد را از بلاکی خارج کنید.

از گزینه بلاک استفاده کنید
از گزینه بلاک استفاده کنید

6. اجازه دسترسی اپلیکیشن ها را محدود کنید

حتما با این موضوع روبرو شدید که هنگامی که اپلیکیشنی را نصب میکنید از شما اجازه دسترسی به اطلاعات برنامه های دیگر مثل دوربین را میخواهد. هرقدر این دسترسی ها بیشتر باشند امکان هک شدن اینستاگرام شما بیشتر خواهد شد. به عنوان مثال برنامه ضبط صدا اجازه دسترسی به میکوروفون را میخواهد و این عادی میباشد ولی اگر برنامه ای مثلا فندک زیپو اگر اجازه دسترسی به اکانت اینستاگرامتان را خواست این غیر عادی بوده و باید دقت کرد.

اجازه دسترسی اپلیکیشن ها را محدود کنید
اجازه دسترسی اپلیکیشن ها را محدود کنید

7. چک کردن اطلاعات حساب اینستاگرامتان

اگر به این موشوع شک دارید که ممکن است غیر از خودتان فرد دیگری اینستاگرامتان را چک کرده باشد، برای رفع این شک، اینستاگرام راهی برای شما گذاشته است. برای اطلاع از حسابتان اول به پیج شخصی خود رفته، سپس تنظیمان، بعد روی گزینه security زده و در آخر access data را انتخاب میکنید. در این قسمت تمام اطلاعات شما وجود دارد. به عنوان مثال اگر هشتگی دنبال شده بود که شما دنبال نکرده بودید یا استوری هایی دیده شده بودن که شما ندیدید، باید بدانید که کسی اینستاگرام شما را هک کرده است و برای رفع آن باید سریع اقدام کنید.

چک کردن اطلاعات حساب اینستاگرامتان
چک کردن اطلاعات حساب اینستاگرامتان

8. استفاده نکردن از رمزهای عبور مشابه

خیلی از افراد هستند که برای راحتی خود یا فراموش نکردن رمز عبور، برای تمام برنامه های گوشی خود از شبکه های اجتماعی گرفته تا ادرس ایمیل و… از یک پسورد مشابه استفاده میکنند. این کار بسیار خطرناک بوده و میتواند هک شدن برنامه های گوشیتان از جمله اینستاگرام را راحت تر سازد.

استفاده نکردن از رمزهای عبور مشابه
استفاده نکردن از رمزهای عبور مشابه

9. log out کردن از اینستاگرام

بهتر است بعد از هربار وارد شدن به اینستاگرام و استفاده از اکانت خود، از آن loge out کنید. این کار باعث میشود که از هک شدن آن جلوگیری کند.

log out کردن از اینستاگرام
log out کردن از اینستاگرام

10. کلیک نکردن روی لینک های کوتاه و مشکوک

مطمئنا با لینک های کوتاهی که در بعضی استوری ها قرار داده میشوند، روبرو شده اید که با زدن روی آن ها به یک پیج جدید منتقل میشوید. هکرها از این روش برای هک شما استفاده میکنند. سعی کنید روی لینک های کوتاهی که در استوری های مشکوک قرار داده میشوند کلیک نکنید که خطراتی را بریتان ایجاد کند.

در این مقاله یکسری نکات مهم برای پیشگیری از هک شدن ایستاگرام شما گفته شد. سعی کنید این نکات را رعایت کنید که دچار مشکلات احتمالی نشوید. خیلی موقع ها سهل انگاری در این موارد باعث میشود که اکانت شما دست افراد سودجو بیفتد و از آن استفاده های مختلف شود. اینستاگرام یکی از حریم های خصوصی شما میباشد که با رعایت کردن این نکات باید از آن محافظت کنید.

در صورت هک شدن اینستاگرام چه باید کرد؟

استفاده از مهندسی اجتماعی SPY24

شاید برای خیلی از شما ها سوال باشد که چطور می توان از طریق مهندسی اجتماعی به اینستاگرام یک نفر نفوذ کرد؟ ابتدا باید بگوییم که مهندسی اجتماعی یا هنر فریب دادن جزو قدم های اولیه هر نفوذی است.

در این روش هکر اقدام به جمع آوری اطلاعات از تارگت خود می کند و برای رسیدن به آن امکان دارد که خود را دوستی کاملا وفادار جلوه دهد.

در این دوستی اکثر اطلاعات شما را به دست می آورد (مانند شماره موبایل، علایق شما، اسم، فامیل، تاریخ تولد و …) که احتمال دارد یکی از این اطلاعات پسورد اینستاگرام شما باشد.

یا حتی ممکن است گوشی شما به مدت محدودی در دستان نفوذگر قرار بگیرد که این نیز یک فرصت برای او به حساب می آید و میتواند منجر به هک اینستاگرام شما شود.

در ویدیو زیر نمونه ای از مهندسی اجتماعی که منجر به حدس پسورد مردم میشود را خواهید دید.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا