دسته‌بندی نشده

راه های ایجاد امنیت برای اینستاگرام

راه های ایجاد امنیت برای اینستاگرام یک شبکه اجتماعی پرطرفدار میباشد که میتوانید به وسیله آن تصاویر و ویدیوهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. این شبکه اجتماعی مانند دیگر برنامه های دیگر همیشه میتواند در معرض خطر توسط هکرها باشد. اما نگران نباشید! همیشه برای هرچیزی راه حلی وجود دارد. این برنامه دارای قابلیت هایی است که میتواند امنیت را برای حساب کاربری شما به وجود آورد. اینستاگرام دارای تنظیماتی است که میتوانید از طریق آن ها حریم خصوصی حساب خود را کنترل کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ کس به حساب شما نفوذ نمی کند. در این مقاله به نحوه ایمن سازی اکانت شما و تنظیماتی که اینستاگرام دارد اشاره شده است.

از کجا بفهمیم اینستاگرام هک شده

از کجا بفهمیم اینستاگرام هک شده
از کجا بفهمیم اینستاگرام هک شده

فعال کردن بخش احراز هویت دو عاملی (Two-factor Authentication)

فعال کردن این بخش باعث میشود که اینستاگرام شما دارای دو پسورد باشد. یکی پسوردی که خودتان گذاشتید و دیگری پسوردی که اینستاگرام برای شما میفرستد. زمانیکه شما این فعالسازی را انجام میدهید هک کردن اینستاگرام شما بسیار سخت و حتی غیر ممکن خواهد شد. برای فعال کردن مراحل زیر را باید طی کنید:

 1. رفتن به صفحه شخصی
 2. سپس قسمت تنظیمات
 3. گزینه امنیت (security)
 4. انتخاب احراز هویت دو عاملی (Two-factor Authentication)
 5. فرستادن پیامک که حاوی رمز ورود به شماره ی موبایلی که به اینستاگرام داده اید.
فعال کردن بخش احراز هویت دو عاملی (Two-factor Authentication)
فعال کردن بخش احراز هویت دو عاملی (Two-factor Authentication)
احراز هویت دو عاملی
احراز هویت دو عاملی

توجه داشته باشید که اگر اتصالات گوشی شما دچار مشکل بود و کد امنیتی برایتان ارسال نشد باید به قسمت recovery cods که همان کدهای بازیابی است بروید.

 1. تنظیمات
 2. بخش امنیت (security)
 3. انتخاب احراز هویت دو عاملی (Two-factor Authentication)
 4. recovery cods. در این قسمت کدی نمایش داده میشود که به وسیله آن میتوانید برای log in استفاده کنید.
انتخاب احراز هویت دو عاملی
انتخاب احراز هویت دو عاملی

به دام فیشینگ نیفتادن

این بخش باعث میشود که کاربر بتواند تفاوت ایمیل های اصلی اینستاگرام را با ایمیل هایی از اشخاص دیگر (fake email) را متوجه شود. این قابلیت از اینستاگرام را میتوانید از طریق تنظیمات (setting) > امنیت (security) > ایمیل های اینستاگرام (Emails of Instagram) مشاهده کنید. اولین تب (tab)، قسمت security بوده که ایمیل هایی را به شما نمایش میدهد که اینستاگرام طی 14 روز گذشته فرستاده است که در مورد امنیت حساب شما و مکانهایی که در آن ها لاگین (log in) شده اید میباشد. در تب (tab) دوم با عنوان دیگر (other) ایمیل های باقی مانده را نشان میدهد که اینستاگرام دقیقا در همان زمان ارسال کرده است.

به دام فیشینگ نیفتادن
به دام فیشینگ نیفتادن

بررسی کردن فعالیت های ورود به سیستم (Log in activity)

با رفتن به قسمت تنظیمات (setting) و سپس وارد شدن به فعالیت های ورود به سیستم (Log in activity) میتوانید تمام فعالیت های خود رابررسی کنید که چه زمان هایی وارد برنامه شدید یا اینکه فعالیت های قبلی خود را مشاهده کنید. اگر مکان هایی وجود داشت که آن ها را نمیشناختید بهترین کار این است که از آن ها خارج شده و بلافاصله پسورد خود را عوض کنید.

بررسی کردن فعالیت های ورود به سیستم (Log in activity)
بررسی کردن فعالیت های ورود به سیستم (Log in activity)

خصوصی کردن اکانت خود (Account privacy)

زمانی که تصاویر و ویدیوهایی را در اینستاگرام به اشتراک میگذارید هرفردی میتواند آن ها را ببیند ولی اگر فقط میخواهید کسانی که جز فالورهای شما هستند این پست ها را ببینند باید از این طریق این کار انجام دهید.

 1. ورود به صفحه شخصی
 2. تنظیمات
 3. رفتن به بخش حریم خصوصی (privacy)
 4. انتخاب اکانت خصوصی (Account privacy) و فعال کردن
 • غیر فعال کردن وضعیت فعالیت (Activity status)
خصوصی کردن اکانت خود (Account privacy)
خصوصی کردن اکانت خود (Account privacy)

یکی از ویژگی هایی که اینستاگرام دارد این است که آنلاین بودن یا نبودن شما را مشخص میکند. نشانه فعال بودن یک کاربر همان چراغ سبزی است که کنار اسم او روشن میباشد که نشان میدهد او همان لحظه آنلاین میباشد و بر عکس. بهتر است این بخش غیرفعال شود زیرا بعضی هکرها این موضوع را زیر نظر میگیرند مانند وقتی که یک دزد خانه ای را در نظر گرفته وقتی ببیند کسی در خانه نیست رفته و سرقت خود را انجام میدهد. این قابلیت را به این شکل غیر فعال کنید. تنظیمات (setting) > حریم خصوصی (privacy) > وضعیت فعالیت (Activity status) و غیر فعال کردن آن.

انتخاب اکانت خصوصی (Account privacy) و فعال کردن
انتخاب اکانت خصوصی (Account privacy) و فعال کردن

حساب ها را مسدود (Block)، محدود (Restrict) و گزارش (Report) کنید.

اگر در اینستاگرام، شخصی شما را آزار می دهد یا محتوای نامناسبی را ارسال می کند ، او را به اینستاگرام گزارش دهید. کافیست به پیج آن شخص رفته و روی سه نقطه بالای صفحه سمت راست بزنید و سه گزینه مسدود (Block)، محدود (Restrict) و گزارش (Report) را دارا میباشد که میتوانید یکی را انتخاب کنید؛ یا اگر استوری یک فرد باعث اذیت شما شد، کافیست روی سه نقطه بالای استوری زده و گزارش (Report) را بزنید. حتی اگر پست نامناسبی را در اینستاگرام قرار داد، این سه نقطه در بالای پست نیز قرار دارد و گزینه گزارش (Report) جز آن میباشد. گزینه restrict این قابلیت را دارد که پست ها و استوری های هر شخصی را که نمیخواهید را پنهان کند تا نبینید. دقت داشته باشید که این سه گزینه رو برای افرادی را که به آن ها شک دارید و احتمال میدهید که هکر باشد را نیز استفاده کنید. علاوه بر سه نقطه بالای صفحه میتوانید از این راه نیز بروید:

 1. رفتن به صفحه شخصی
 2. تنظیمات
 3. حریم خصوصی (privacy)
 4. اتصالات (connections)
حساب ها را مسدود (Block)، محدود (Restrict) و گزارش (Report) کنید.
حساب ها را مسدود (Block)، محدود (Restrict) و گزارش (Report) کنید.

حذف کردن دنبال کنندگان

یکی از ویژگی های خوبی که با خصوصی کردن اکانت خود به دست می آورید این است که فالورهای خود را میشناسید و در صورتیکه به برخی از آن ها شک داشته یا حس خوبی نسبت به آنان نداشتید، میتوانید بلافاصله آن ها را کلا حذف (remove) کنید. و اگر حتی 1 صدر هم خطری اکانت شما را تهدید کند با اینکار خیال خود را راحت میکنید.

بررسی برخی از حساب های کاربری

با متوجه شدن موضوعی که الان میگویم مطمئنا بسیار متعجب خواهید شد. قابلیتی که به اینستاگرام جدیدا اضافه شده است، میتواند بسیار در انتخاب پیج هایی که فالو میکنیم بسیار موثر باشد. شما میتوانید با رفتن به پیج مورد نظر و زدن روی سه نقطه بالای صفحه، روی گزینه درباره این حساب (about this account) زده و درباره این پیج مطالعه کنید؛ از این طریق متوجه میشوید که این صفحه واقعی است یا میتواند یکی از هک های کلاهبرداران باشد. اطلاعاتی که این قسمت به شما میدهد شامل زمان پیوستن کاربر به سیستم، نام کشوری که حساب در آن ایجاد شده است، هر تبلیغی که توسط آنان در حال اجراست، سابقه تغییر نام کاربری و حسابی که با فالورهای آن به اشتراک گذاشته شده است. اگر به نظرتان مشکلی وجود داشت میتوانید آن را مسدود یا به اینستاگرام گزارش دهید.

بررسی برخی از حساب های کاربری
بررسی برخی از حساب های کاربری

کنترل کردن نظرات و استوری ها

اینستاگرام به شما این امکان را میدهد که روی تمام پست ها و استوری های خود کنترل کامل را داشته باشید. به عنوان مثال مشخص کنید چه کسانی پست و استوری های شما را ببینند و چه کسانی نبینند. حتی میتوانید ببینید که چه کسانی پست های شما را مشاهده کرده اند. شما میتوانید از این طریق تمام فالورهای خود را زیر نظر داشته باشید و آن هایی را که مشکوک بودند را بلاک کنید.

کنترل کردن نظرات و استوری ها
کنترل کردن نظرات و استوری ها

دراین مقاله تعدادی از قابلیت های اینستاگرام اشاره شده و طریقه استفاده از آن نیز گفته شد. این به شما بستگی دارد که چقدر حواستان جمع بوده و به تمام نکات توجه کنید و تا جایی که میشود اینستای خود را ایمن کنید تا از هکرها در امان بماند.

در صورت هک شدن اینستاگرام چه باید کرد؟

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا