نرم افزار کنترل والدین

راه های اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پس از نصب ویندوز جدید متوجه شده باشید که مشکلی در ارتباط با استفاده از زبان فارسی وجود دارد. در این مواقع باید از دستورالعمل هایی که برای اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز وجود دارد پیروی کنید تا بتوانید مانند شرایط عادی به وسیله کلید های Shift+Alt زبان تایپ کردن را تغییر دهید.

مشکل زبان فارسی در ویندوز

معمولا پس از حذف و نصب دوباره ویندوز کامپیوتر، بسیاری از اطلاعات مانند زبان تایپ یا موارد پیش فرض حذف می‌شوند. گاهی ممکن است این اختلالات به نرم افزار ها و یا سایت های مختلف هم کشیده شود و مثلا بعد از تغییر ورژن ویندوز میکروفون در فضای اسکای روم کار نکند. یا حتی سایت خاصی وجود داشته باشد که پس از تغییر ویندوز بر روی کامپیوتر ما نمایش داده نشود. در این موارد اکثرا پیشنهاد می‌شود که ویندوز دوباره عوض شود تا برنامه ها و دستوراتی که در مرحله اول به درستی بارگذاری و اجرا نشده اند فرصت اجرا پیدا کنند. اما نصب دوباره ویندوز کار سخت و وقت گیری است بنابر این در اکثر مواقع باید راه حل دیگری پیدا کرد. برای مثال وقتی با مشکل حذف شدن زبان فارسی از تنظیمات پیش فرض کیبورد خود مواجه هستیم و با هر بار فشردن کلید ها نمی‌توانیم با زبان دیگری به جز انگلیسی تایپ کنیم، راه حل آسانتری از حذف و نصب ویندوز برای اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز خود داریم.

نصب زبان فارسی در ویندوز

 راه کار بسیار آسانی برای اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز از طریق تنظیمات داخلی کامپیوتر وجود دارد. این راه کار بسیار کاربردی بوده و ما با تغییر تنظیمات بدون داشتن تخصص خاصی و یا تجربه هم می‌توانیم زبان ویندوز خود را به حالت عادی برگردانده و از آن استفاده کنیم.

در ابتدا باید به قسمت پایین مانیتور به منوی استارت برویم. همانطور که می‌دانید در این قسمت امکان جستجوی فایل ها و فولدر ها و حتی برنامه های اصلی و قسمت های مختلف نرم افزار وجود دارد. در قسمت جستجوی فضای ویندوز کلمه ی Language را تایپ کرده تا به تنظیمات مربوط به زبان در کامپیوتر خود دسترسی پیدا کنیم.

سپس از بین گزینه های پیشنهاد شده ایکونی که برای تغییر زبان با این نام وجود دارد را انتخاب می‌کنیم و به این روش به تنظیمات زبان کیبورد خود دسترسی پیدا خواهیم کرد. این قسمت در کنترل پنل کامپیوتر است و اگر از طریق فولدر های موجود در مای کامپیوتر به دنبال آن بگردید نیز به راحتی می‌توانید آن را پیدا کنید.

در صفحه ای که پیش روی شما است گزینه های مختلفی برای مدیریت ویندوز وجود دارد. شما باید بر روی قسمتی که با عبارت Add a language مشخص شده است کلیک کنید. این گزینه به شما امکان می‌دهد که زبان کیبورد خود را تغیر دهید یا اینکه زبان جدیدی به آن اضافه کنید.

در صفحه ای که در این مرحله پیش روی شما باز شده است زبانه ای وجود دارد که با کلیک کردن روی آن می‌توانید لیست زبان های قابل انتخاب برای صفحه کلید خود را مشاهده کنید و این راه اصلی اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز است. پس از باز کردن زبانه باید زبان مورد نظر خود را پیدا کنیم و آن را انتخاب کنیم و پس از تایید می‌توانیم در کیبورد خود از حروف و المان های فارسی نیز استفاده کنیم.

اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز

اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز های مختلف

اضافه كردن زبان فارسي به ويندوز هفت و ده و ایکس پی تقریبا شبیه هم است اما در بعضی موارد تفاوت هایی هم دارد. برای مثال در ویندوز اکس پی باید برای نصب زبان از سی دی راه اندازی استفاده کرد. اما در نسل های بعدی مانند ویندوز هفت و ده این کار بسیار ساده تر و با مراجعه به قسمت تنظیمات قابل انجام است.

در ورژن هفت، ویندوز هم برای اضافه كردن زبان فارسي  باید به منوی استارت مراجعه کرد. در این مورد می‌خواهیم به صورت مستقیم قسمت کنترل پنل را انتخاب کنیم. بعد از ظاهر شدن گزینه هایی که مربوط به تنظیمات ویندوز ما هست باید گزینه  Region and Language را کلیک کرده تا بتوانیم ادامه پروسه اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز را انجام دهیم.

در مرحله بعدی باید در منوی تنظیمات صفحه Region and Language بر روی گزینه مربوط به Keyboards and Language  کلیک کنیم و با دسترسی به Change Keyboards  که در قسمت بالای صفحه نمایش داده می‌شود آن را انتخاب کنیم.

پنجره‌ی جدیدی که در این مرحله پیش روی ما باز می‌شود با عنوان Text Services and input Language مشخص شده است. در این قسمت ما باید گزینه جنرال را انتخاب کنیم و با اضافه کردن این گزینه از بین لیست زبان های نمایش داده شده زبان مورد نظر خودمان، یعنی فارسی را انتخاب کنیم. پس از آن آخرین مرحله از فرآیند اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز که انتخاب کیبورد و انتخاب زبان فارسی از بین گزینه های نمایش داده شده است را انجام می‌دهیم.

اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز

پاک شدن زبان فارسی در ویندوز

در بعضی از موارد نیز ممکن است که محیط ویندوز ما از ابتدای نصب ویندوز هیچ مشکلی نداشته باشد و به صورت ناگهانی یا بر اثر اشتباه غیر عمدی به یکباره زبان کیبورد تغیر کرده و در اکثر موارد این تغیر به معنی انگلیسی شدن زبان تایپ است. در این مورد هم می‌توان متناسب با ورژن ویندوز عملیات اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز را انجام داد.

اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز

اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز بدون محدودیت

موضوع مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که شما برای اضافه کردن زبان های مختلف به کیبورد خود محدودیتی ندارید و می‌توانید هر تعداد زبان که مورد استفاده تان هست و یا در امور روزمره و کاری خود به آن احتیاج دارید را انتخاب کنید. در این صورت شاید استفاده از کلید های ترکیبی برای تغیر زبان برایتان سخت تر باشد. راهکار آسان دیگری نیز برای تغیر زبان بعد از اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز وجود دارد. شما می‌توانید از طریق منوی زبان که در کنار ساعت و در گوشه سمت راست مانیتور وجود دارد استفاده کنید.

اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز

اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز XP

برای اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز ایکس پی باید در زمان نصب ویندوز اقدام کرد چرا که در صورتی که در مرحله نصب و راه اندازی ویندوز در ویزارد اقدامات مربوط به اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز را انجام ندهید بعد از راه اندازی ویندوز امکان تایپ زبان فارسی را نخواهید داشت. برای رفع این مسئله باید ابتدا از طریق قسمت استارت به منوی کنترل پنل بروید و از طریق Regional and Language Options به تنظیمات مربوط به زبان کیبورد دسترسی داشته باشید. اما اگر حالت نمایش کنترل پنل ویندوزتان کتگوری است باید از مسیر Date/Time/ Language/ and Regional Options به این گزینه دسترسی پیدا کنید.

در مرحله بعد لازم است که سی دی نصب ویندوز را داخل دستگاه قرار بدهید و از قسمت Advanced زبان فارسی را انتخاب کنید و پس از تایید این مراحل می‌توانید از زبان فارسی هم در ویندوز خود استفاده کنید.

اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز

مدیریت زبان در کیبورد

برای اینکه بتوانیم از بعضی برنامه ها مانند آفیس یا ورد یا حتی برنامه هایی که به صورت مستقیم از زبان فارسی پشتیبانی می‌کنند به بهترین نحو استفاده کنیم، لازم است که تنظیمات مربوط به بخش Regional Options ویندوز را با دقت کامل و به درستی انجام دهیم. مراحل مربوط به این تنظیمات هم بسیار آسان بوده و شما می‌توانید با داشتن دانش مقدماتی از کامپیوتر هم این مراحل را به درستی انجام دهید.

ابتدا باید در قسمت استاندارد و فونت گزینه مربوط به زبان فارسی را انتخاب و تایید کنیم و بعد از آن بایستی که در قسمت مربوط به موقعیت گزینه ایران را انتخاب کنیم. پس از تایید انتخاب های انجام شده می‌توانیم به راحتی در کیبورد خود به زبان فارسی دسترسی داشته باشیم.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا