ردیابی گوشی

راهنمای ردیابی گوشی خاموش شده با نرم افزار

شاید تا به حال برایتان پیش آمده باشد که گوشی خود را جایی گذاشته باشید و ندانید که کجاست. در این مواقع اولین کاری که به ذهن می‌رسد این است که به شماره گوشی تلفن بزنیم و با دنبال کردن صدا، آن را پیدا کنیم اما ردیابی گوشی خاموش به این آسانی نیست. یا اگر گوشی شما روشن باشد ولی در حالت سایلنت قرار داشته باشد دیگر این ترفند به کار نمی‌آید.

ردیابی گوشی خاموش

ارزش اطلاعات گوشی در کنار ارزش مادی دو عاملی هستند که باعث شده سرقت گوشی های تلفن همراه افزایش یابد. در بسیاری از مواقع سارقین برای پیدا نشدن گوشی های همراه آن را خاموش می‌کنند و یا سیمکارت موجود را خارج می‌کنند چرا که فکر می‌کنند امکان رد یابی گوشی خاموش وجود ندارد. این کار به آنها این اطمینان را می‌دهد که گوشی غیر قابل رد گیری شده است و دیگر پلیس نمی‌توانند به آن ها دسترسی داشته باشد ولی در واقع این طور نیست. امروزه حتی ردیابی گوشی خاموش هم امکان پذیر شده است. روش کار ردیابی گوشی خاموش براساس این واقعیت است که در داخل گوشی های موبایل سیستمی وجود دارد که وظیفه جستجو و پیدا کردن نزدیک ترین دکل های مخابراتی را بر عهده دارد. این سیستم علاوه بر بهبود دادن کیفیت آنتن دهی تلفن های همراه کار ردیابی گوشی خاموش و پیدا کردن آن را نیز بسیار آسان تر کرده. چرا که این سیستم که فریمور نام دارد حتی وقتی تلفن همراه خاموش است یا اینکه هیچ سیم کارتی داخل آن نیست هم همچنان به کار جستجوی دکل های مخابراتی مشغول است.

ردیابی گوشی خاموش

برنامه ردیابی گوشی خاموش شده

راه های زیادی برای ردیابی گوشی خاموش وجود دارد و ساده ترین راه این است که اصلا گوشی خاموش نباشد. نرم افزار هایی وجود دارند که وقتی به گوشی شما نفوذ می‌کنند می‌توانند فرآیند خاموش شدن گوشی را جعل کنند. اما در واقع از اینکه گوشی شما خاموش شود جلوگیری می‌کنند. زمانی که شما برای حفظ امنیت خود و یا به هر دلیل دیگر اقدام به خاموش کردن گوشی خود می‌کنید، این بدافزار لوگوی مربوط به خاموش شدن را پخش می‌کند و تمام فرآیند را جوری جعل می‌کند که شما تصور کنید واقعا موبایل تان خاموش شده است. اما در واقع این طور نیست و هنوز هم از طریق امواج موبایل قابل ردیابی هستید. در چنین مواردی مطمئن ترین کار خارج کردن باتری موبایل است. با این روش دیگر تمام مکانیزم های فعال در گوشی غیر فعال می‌شوند و دیگر کسی نمی‌تواند شما را ردیابی کند. در واقع امن ترین راه برای دور از دسترس بودن این است که به طور کامل تمامی قسمت های مربوط به سیستم گوشی به حالت تعلیق در بیایند و این کار فقط از طریق خارج کردن منبع تغذیه سیستم که همان باتری گوشی است امکان پذیر می‌باشد. اینگونه دیگر هیچ روشی برای ردیابی گوشی خاموش کار نمی‌کند.

ردیابی گوشی خاموش

ردیابی گوشی خاموش از طریق جیمیل

شرکت گوگل برای کاربران سیستم عامل اندروید این امکان را قرار داده است که بتوانیم با استفاده از جیمیل خود، گوشی مان را ردیابی کنیم. این امکان از طریق گوگل مپ کار می‌کند و با نام گوشی ام را پیدا کن در سیستم گوگل وجود دارد. کاربران این سیستم می‌توانند با استفاده از آن گوشی های گم شده و یا سرقتی خود را پیدا کنند. امکانات دیگری که توسط شرکت گوگل به کاربران ارائه شده است امکان پاک کردن اطلاعات گوشی و قفل کردن آن از راه دور است. این سیستم از امکانات جی پی اس استفاده می‌کند به همین خاطر می‌تواند جای دقیق گوشی مد نظرمان را بر روی گوگل مپ به ما نشان دهد. استفاده از این امکان ارائه شده توسط شرکت گوگل مستلزم رعایت نکات مهمی است که به آن اشاره می‌کنیم.

برای استفاده از این امکانات باید مواردی را در نظر گرفت. اول اینکه حتما باید یک حساب کاربری جیمیل بر روی گوشی ما فعال باشد. شرط دوم این است که مکان یا جی پی اس گوشی باید حتما روشن شده باشد و سومین شرط که به بحث ما مربوط است این است که حتما باید گوشی که قصد پیدا کردن آن را داریم روشن باشد.

ردیابی گوشی خاموش

مراحل ردیابی از طریق جیمیل

تفاوتی ندارد که شما بخواهید ردیابی گوشی خاموش شیائومی یا سایر برند ها را انجام دهید. پروسه ای که باید برای ردیابی گوشی خاموش طی کنیم فارق از نام برند گوشی است و فقط باید این مراحل را طی کنیم. پس از آنکه یک اکانت جیمیل ساختید باید آن را بر روی گوشی هوشمند خود فعال کنید. در مرحله بعد باید امکان پیدا کردن دستگاه را در تنظیمات جیمیل انتخاب و فعال کرد. زمانی که پروسه های امنیتی را طی کردید و به حساب جیمیل خود وارد شدید، باید دستگاه خود را از بین لیست دستگاه های اندرویدی که برایتان نمایش داده شده است انتخاب کنید. در این مرحله لازم است که مکان یاب گوشی تان روشن باشد تا به صورت تقریبی بر روی نقشه مکان گوشی خود را ببینید. امکانات دیگری نیز وجود دارد که شامل امکان پخش صدا حتی در زمانی که گوشی در حالت سایلنت است، و پاک کردن اطلاعات موجود روی گوشی یا برگرداندن آن به حالت تنظیمات کارخانه است. در این ابزار حتی می‌توانیم شارژ باتری و نوع سیمکارتی که بر روی گوشی قرار دارد را نیز ببینیم.

ردیابی گوشی خاموش

امکان ایمن کردن گوشی از راه دور

این ویژگی مختص زمانی است که گوشی خود را گم کرده باشیم. از طریق جیمیل این امکان را داریم که برای افرادی که گوشی ما را پیدا کرده اند پیامی بفرستیم که با شماره ما تماس بگیرند. این پیام از پیش ضبط شده است و ما می‌توانیم از راه دور آن را به نمایش در بیاوریم. از این طریق می‌توان به آسانی اطلاعاتی در اختیار کسانی که گوشی ما را پیدا کرده اند قرار بدهیم تا ایشان بتوانند گوشی را به دست ما برسانند.

ردیابی گوشی خاموش

امکان پاک کردن اطلاعات از راه دور

جیمیل به ما امکان ردیابی گوشی خاموش شده را نمی‌دهد ولی می‌توانیم اطلاعاتمان را از راه دور با استفاده از این سرویس پاک کنیم. زمانی که گوشی کسی به سرقت می‌رود ضرر مالی که متوجه آن فرد شده است فقط یک طرف ماجرا را نشان می‌دهد. جنبه دیگر در خطر قرار گرفتن اطلاعات شخصی که بر روی حافظه گوشی قرار دارد است. عکس های خصوصی، فیلم های شخصی و یا حتی مدارک قانونی و اطلاعات اقتصادی و گذر واژه های مهمی که امکان دارد بر روی گوشی بوده باشند. از طریق سرویس جیمیل می‌توانیم این اطلاعات را حذف کرده تا از دسترس افراد سود جو و کسانی که می‌خواهند از این طریق از ما اخاذی کنند دور کنیم.

ردیابی گوشی خاموش

ردیابی گوشی خاموش از طریق شماره سریال

اخیرا سامانه ای در کشور راه اندازی شده است که به وسیله آن می‌توان به صورت قانونی و توسط پلیس آگاهی، گوشی های سرقت شده را پیدا کرد. این سیستم به افراد این اجازه را می دهد که بتوانند از گوشی های خود محافظت کنند. فرآیند استفاده از این سامانه به این ترتیب است که ابتدا باید شماره مربوط به imei گوشی هوشمند خود را در مرکز کشوری ثبت کنیم. پس از آن امکان ردیابی گوشی گم شده ما وجود دارد. این سامانه علاوه بر اینکه از طریق اطلاعات مخابراتی گوشی هوشمند را ردیابی می کند این امکان را نیز فرا هم کرده که با ثبت اطلاعات در سیستم در سراسر کشور امکان خرید فروش گوشی های سرقتی از بین می‌رود و یا اگر گوشی هوشمندتان به وسیله هرکدام از کلانتری های سراسر کشور پیدا شد، از طریق اطلاعات ثبت شده در سامانه امکان اطلاع رسانی به شما وجود خواهد داشت. این سامانه برای استعلام قانونی بودن واردات گوشی های نو و غیر سرقتی بودن گوشی های دست دوم نیز استفاده می‌شود. شما می‌توانید هنگام خرید گوشی یا تبلت مد نظرتا کد آن را در این سامانه استعلام کنید تا از قاچاق یا دزدی نبودن آن اطمینان حاصل کنید.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا