امنیت شبکه و هکامنیت گوشیرمز عبورشبکه اجتماعیفایروالفناوری و خبر

چگونه هکرها حساب‌های شبکه های اجتماعی را هدف قرار می‌دهند – و چگونه مقابله با آنها انجام شود

سلام به همگی، و خوش آمدید به دنیای شبکه های اجتماعی 📲. در این مقاله، ما به بررسی حوزه هکینگ شبکه های اجتماعی خواهیم پرداخت، چرا این موضوع برای شما و هکرها حیاتی است، و چگونه می توانید از حمله به حساب های شبکه اجتماعی خود جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۱روش کامل برای تامین امنیت وب سایت شما

توجه: هک کردن ابزاری است که برای هدف‌های خوب و بد قابل استفاده است. در هیچ شرایطی، اطلاعات موجود در این مقاله برای هدف‌های مضر یا غیرقانونی استفاده نشود. انجام چنین کاری می‌تواند منجر به برخورد طولانی با زندان شود 💀.

و با این حال، بیایید شروع کنیم 🙃.

 • چیزهایی که در اینجا می پوشیم
 • بررسی سیستم های شبکه اجتماعی
 • روش های حمله
 • نکات دفاع
 • بررسی سیستم های شبکه اجتماعی
 • 6 اشتباه امنیتی رایج در شبکه های اجتماعی

فهرست مطالب

بررسی کلی پلتفرم‌هایشبکه های اجتماعی

متا (پیشتر به عنوان فیس‌بوک شناخته می‌شد) هنوز یکی از بزرگترین شرکت‌ها در جهان است.

این شرکت در سال 2004 شروع به کار کرد و نحوه‌ی تعامل، به اشتراک‌گذاری و مشارکت ما با دنیای اطرافمان را بازتعریف کرد. با تقریباً 2.98 میلیارد کاربر فعال ماهانه، فیس‌بوک به بخشی اساسی از جامعه‌ی مدرن تبدیل شده است، از دریابانی و پرورش جوامع مجازی استفاده می‌کند.

این پلتفرم در بین بانوان جنون شبکه های اجتماعی بود که جهان را به بیشتر از اپلیکیشن‌هایی مانند اینستاگرام، اسنپ‌چت، ردیت، واتساپ، یوتیوب، تیک‌تاک، تلگرام و بیشتر به ویژه توئیتر (توییتر) معرفی کرد. هر یک از این اپلیکیشن‌ها حس و طعم متفاوتی دارند، اما هدف مشترک آن‌ها ارتباطات است.

ارتباط با افراد، مکان‌ها و محصولات مرکز همه چیز بوده‌است. این پلتفرم‌ها به شما اجازه می‌دهند با دوستان خود و حتی غریبه‌ها تعامل کنید. همچنین به شما کمک می‌کنند دنیای اطراف خود را به نحوی که سال‌ها پیش غیرممکن به نظر می‌رسید، ببینید. و اگر شخص کسب‌وکاری یا خالق محتوا هستید همچون خودم، به شما امکان نمایش به مردم آنچه را که دارید ارائه می‌دهد.

اگر یک حمله‌کننده مدارک شما را مختل کند، به ارتباطات شما دسترسی دارد. می‌تواند از داده‌های شما برای تقلید از شما، انتشار مطالب غیرقانونی و مضر، آسیب‌رسانی به شهرت شما، انتشار نرم‌افزار مخرب و انجام مهندسی اجتماعی برای دزدی پول و تضعیف حساب‌های دوستان و دنبال‌کنندگان شما در این پلتفرم‌ها استفاده کند.

به گزارش Gitnux، ماهانه حدود 1.4 میلیارد حمله به پلتفرم‌های شبکه های اجتماعی انجام می‌شود – یک عدد قابل توجه، آیا نه؟

بسیاری از شرکت‌ها امنیت سایبری زیرساخت‌های خود را بسیار جدی می‌گیرند (در بیشتر موارد 😶). اما به عنوان یک مصرف‌کننده، شما آخرین خط دفاع خود هستید یا بزرگترین آسیب‌پذیری خود.

در این مقاله، به بررسی برخی از روش‌هایی که حمله‌کنندگان می‌توانند ‘اتصالات’ شما را به سود تبدیل کنند و چگونگی دفاع در برابر آن‌ها می‌پردازیم. حال بیایید ببینیم چگونه هکر‌ها می‌توانند حساب شما را تصرف کنند.

روش‌های حمله به حساب‌های رسانه‌ای اجتماعی

دسترسی فیزیکی

این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما مردم هنوز هم زیادی این اشتباه را می‌کنند. اگر حمله‌کننده تلفن یا لپ‌تاپ شما را در دست داشته باشد، می‌تواند اسکریپت‌ها یا نرم‌افزارهایی را نصب کند که به او امکان می‌دهد رمز‌های عبور حساب‌های رسانه‌ای اجتماعی شما را بگیرد.

نرم‌افزارهایی مانند Passrevelator، کار بدست آوردن رمز‌های عبور و اعتبارنامه‌های دیگر از دستگاه‌ها در پلتفرم‌های مختلف را آسان می‌کنند.

روش‌های حمله به حساب‌های رسانه‌ای اجتماعی

در زیر یک عکس صفحه از یکی از آن‌ها، Pass Wi-Fi، می‌بینید. این یکی تمام SSID ها و رمز‌های عبوری را که دستگاه به آن‌ها متصل شده است، می‌گیرد.

لینک‌ها، ایمیل‌ها و سایت‌های فیشینگ (Password Spraying and Bruteforcing)

فیشینگ یک حمله سایبری است که در آن حمله‌کننده قربانی را فریب می‌دهد تا اطلاعات حساس یا حیاتی را از طریق وب‌سایت‌ها، فرم‌ها، لینک‌ها یا سایر روش‌های فریبنده ارائه دهد.

برای هر کسی بسیار آسان است که با صفحه جلعی یک کلون فیسبوک بسازد. ابزارهایی مانند Zphisher و PyPhisher، کار را برای حمله‌کننده آسان‌تر می‌کنند با این که یک صفحه فیشینگ راه‌اندازی می‌کنند و لینک‌هایی به آن ایجاد می‌کنند.

همان‌طور که می‌بینید، PyPhisherبا گزینه‌های گسترده‌ای برای ایجاد بی‌نظمی بزرگ همراه است.

لینک‌ها، ایمیل‌ها و سایت‌های فیشینگ
رابط Pyphisher

جنایتکاران با تجربه می‌توانند لینک‌ها را در ایمیل‌های جعلی ارسال کنند تا آن‌ها را مانند ایمیل‌های رسمی سازمان‌ها جلوه دهند و دامنه‌های شبیه به حقیقی را ثبت کنند تا کاربران را فریب دهند.

رمزگذاری و کرک پسورد و Bruteforcing

رمزهای عبور نگرانی بزرگی در مورد امنیت هستند، و این به دلیل خوبی است. آن‌ها اغلب تکراری و آسان برای حدس زدن هستند. رمزگذاری عبور فرایندی است که در آن رمزهای عبور رایج را امتحان می‌کنند، در حالی که Bruteforcing فرایندی است که در آن تمام ترکیبات ممکن را برای دسترسی به حساب کاربری امتحان می‌کنند.

حمله‌کنندگان می‌توانند رمزهای عبوری را که در رمزگذاری پسورد استفاده می‌کنند، از لیست‌های کلمات رایج بگیرند. لیست‌های کلمات فهرستی از رمزهای عبور هستند که معمولاً از نقض داده‌ها به دست می‌آیند. هر چه لیست کلمات بزرگتر باشد، احتمال نقض حساب کاربری بیشتر می‌شود.

در زیر یک عکس صفحه از معروف‌ترین لیست کلمات rockyou.txt از هک RockYou در سال 2009 است.

از طرف دیگر، Bruteforcing شامل این است که حمله‌کننده یک لیست کلمات سفارشی را همراه با نام‌های کاربری یا ایمیل‌ها در پلتفرم‌های مختلف ایجاد می‌کند. این روش در صورتی که حمله‌کننده هدف خاصی داشته باشد، موثرتر است.

همان‌طور که می‌بینید، حمله‌کنندگان می‌توانند از ابزاری به نام crunch برای تولید لیست کلمات استفاده کنند و این ابزار گزینه‌های زیادی دارد.

اگر حمله‌کننده از این تکنیک‌ها در صفحه ورود استفاده کند، این پتانسیل بزرگی برای نقطه ورود دارد، به خصوص اگر سایت امنیت ضعیفی داشته باشد.

کی‌لاگرها (Keyloggers)

کی‌لاگر نوعی از نرم‌افزارهای خطرناک است که آنچه یک فرد روی دستگاه خود تایپ می‌کند را پیگیری می‌کند. به آن بگونه‌ای فکر کنید که صفحه‌کلید شما یک کارت حافظه دارد و آنچه را ذخیره می‌کند را به حمله‌کننده می‌فرستد.

توجه داشته باشید که کی‌لاگرها به طور ذاتی بد نیستند، زیرا می‌توانند برای نظارت سازمانی و کنترل والدین نیز استفاده شوند. ولی حمله‌کننده اجازه نظارت بر ضربه‌های کلید شما را ندارد، که این باعث می‌شود استفاده از آن غیرمجاز باشد.

حمله‌کننده می‌تواند یک کی‌لاگر نصب کند و ضربه‌های کلید قربانی را نظارت کند. تنها کاری که باید انجام دهند این است که منتظر بمانند و گزارش‌ها را برای یک دنباله عجیب و غریب بخوانند، معمولاً یکی با یک ایمیل، پیش از یک سلسله از کاراکترها قبل از ضربه کلید ‘بازگشت’.

معمولاً به این شکل خواهد بود:

کی‌لاگرها

معمولاً کل گزارش تک رنگ خواهد بود اما برای این مثال من چند تغییر ایجاد کردم. نشانگر قرمز یک حساب ایمیل را نشان می‌دهد، که همان چیزی است که حمله‌کننده به دنبال آن خواهد بود. در نزدیکی آن، رمز عبور به رنگ آبی است.

شنود شبکه (Network Sniffing)

همچنین به عنوان شنود بسته، این عملکرد شامل توقف و تجزیه و تحلیل بسته‌های شبکه است تا بدانیم چه نوع اطلاعاتی در شبکه به اشتراک گذاشته شده است.

اگر اتصالات به درستی رمزگذاری نشوند، حمله‌کننده به راحتی می‌تواند اطلاعات حساسی درباره سایت‌های مورد بازدید و پیام‌ها و رمزهای عبوری که در آن‌ها به ترتیب ارسال و وارد می‌شوند،بدست بیاورد. WireShark یکی از رایج‌ترین ابزارها برای این نوع حمله است.

شنود شبکه

نقض داده‌ها (Data Breaches)

نقض داده‌ها نشت‌های غیرقصدی اطلاعات حساس یا محرمانه هستند. این نشت‌ها معمولاً برای کاربران بیشتر از سازمان‌ها خرابکارانه‌تر هستند و می‌توانند عواقب دورتا دور داشته باشند.

رمزهای عبور و اعتبارنامه‌های ورود از نشت داده‌ها می‌توانند در وب تاریک فروخته و خریداری شوند. سپس برای دسترسی غیرمجاز به حساب استفاده می‌شوند و باقی ماجرا تاریخ است.

چگونه در برابر حملات شبکه های اجتماعی محافظت کنیم

همان‌طور که می‌بینید، راه‌های بسیاری برای به دست آوردن اعتبارنامه‌های حساب شبکه های اجتماعی وجود دارد. در زیر برخی از راه‌ها برای اطمینان از اینکه قربانی نمی‌شوید، آورده شده است.

URL را بررسی کنید

همیشه لینک‌هایی که از طریق پلتفرم‌های پیام‌رسانی یا ایمیل به شما ارسال می‌شوند را دو بار چک کنید. این یک اقدام ساده اما بسیار موثر در برابر لینک‌ها و سایت‌های فیشینگ است، زیرا احتمال کلیک کردن بر روی لینک اشتباه بسیار کم‌تر است.

برای مثال، www.facebook.com و www.facebok.com یکی نیستند. همان‌طور که در تصاویر زیر می‌بینید، اولی معتبر است در حالی که آنتی‌ویروس به من هشدار می‌دهد که دومی یک سایت فیشینگ است.

facebook.com
facebok.com

استفاده از رمزهای عبور/عبارات پسورد قوی

مطمئن شوید که از رمزهای عبور قوی استفاده می‌کنید و رمزهای عبور مشابه برای حساب‌های مختلف استفاده نکنید (حتی اگر نوعی متغیر باشند 👀). همچنین شما می‌توانید به جای رمزهای عبور از عبارات عبور استفاده کنید زیرا آن‌ها آسان‌تر برای به یاد آوردن هستند اما سخت‌تر برای حدس زدن یا برخورد قوی.

مثالی از رمز عبور ‘dictionary’ است. مثالی از عبارت عبور ‘mydictionaryisthelargest’ است. رمز عبور ضعیف است و می‌توان آن را حدس زد یا به راحتی در یک لیست کلمات پیدا کرد. عبارت عبور قوی‌ترین نیست اما بسیار طولانی است و تقریباً غیرممکن است که در یک لیست کلمات پیدا شود یا حدس زده شود.

استفاده از نرم‌افزار آنتی‌ویروس و فایروال‌ها

آنتی‌ویروس یک راه حل نرم‌افزاری است که سیستم‌ها را در برابر تهدیدات داخلی و خارجی بر اساس فروشنده محافظت می‌کند. یک فایروال، از طرف دیگر، سیستم‌ها را در برابر تهدیدات خارجی بر اساس تنظیمات و ترجیحات شما محافظت می‌کند.

استفاده از یکی یا هر دوی این محصولات می‌تواند در محافظت از افراد و سازمان‌ها در برابر نرم‌افزارهای مخرب سرقت اطلاعات کمک زیادی کند.

VPN وی پی ان با فیتر شکن

یک شبکه خصوصی مجازی اتصال شبکه ایمنی است که شما را به طور خصوصی و ناشناس به اینترنت متصل می‌کند. این کار با رمزگذاری اتصال و هدایت آن از طریق سرورهای از راه دور انجام می‌شود.

VPNها گزینه عالی‌ای برای جلوگیری از sniffers بسته‌ها هستند زیرا بسته‌های تجزیه و تحلیل شده رمزگذاری شده‌اند. این بدان معنی است که برای حمله‌کننده کمی سخت خواهد بود تا رمزهای عبور را از سخنان فنی بی‌معنی بدست آورد.

ردیابی نقض‌ها (Tracking Breaches)

ردیابی نقض‌ها می‌تواند در سطح فردی یا سازمانی انجام شود. با این حال، اثربخشی آن معمدر ادامه متن:

ولاً بر این بستگی دارد که چقدر شما مایل به پرداخت برای آن هستید.

افراد می‌توانند از سایت‌هایی مانند haveibeenpwned.com استفاده کنند تا بررسی کنند که آیا داده‌های آن‌ها در هرگونه نقضی به خطر افتاده است یا نه و سازمان‌ها می‌توانند واحدهای امنیتی را با نقش پایدار نظارت بر اینترنت برای نقض‌های مرتبط با آن‌ها راه‌اندازی کنند.

6 اشتباه امنیتی رایج در شبکه های اجتماعی

در اینجا فهرستی از مهم‌ترین اشتباه های امنیتی شبکه‌های اجتماعی که باید بدانید وجود دارد.

۱- اشتباه انسانی/کارمند

براساس آمارهای اخیر، 82% از نقض‌های امنیتی سایبری، از جمله سوء استفاده، اشتباهات و حملات اجتماعی، شامل اشتباه انسانی است.

با وجود اینکه داشتن تعدادی کارمند با دسترسی به حساب‌های اجتماعی برند شما برای انواع مختلفی از دلایل مفید است، این همچنین خطر اشتباه انسانی را افزایش می‌دهد.

گاهی اوقات دانلود پرونده اشتباه یا کلیک روی لینک اشتباه می‌تواند مشکلات امنیتی شبکه‌های اجتماعی ایجاد کند. راه‌هایی برای کاهش احتمال خطای انسانی وجود دارد:

 • استفاده از یک پلتفرم مدیریت شبکه‌های اجتماعی با ورود به سیستم منحصر به فرد و مجوزها برای جلوگیری از دسترسی بیش از حد به امتیازات مدیر.
 • اگر از یک پلتفرم مدیریت شبکه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کنید، از یک صندوق امانات رمز عبور استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که رمزهای عبور امن باقی می‌مانند.
 • کارمندان را در مورد حملات موجودیت ماهیگیری آموزش دهید و تأیید هویت دو مرحله‌ای را در سراسر نظام فعال کنید.
 • ما بیشتر راه‌هایی برای امن کردن پروفایل‌های اجتماعی شما مرور خواهیم کرد و مطمئن خواهیم شد که آن‌ها در برابر حملات سایبری نفوذ ناپذیر هستند.

۲- حساب‌های نادیده گرفته شده در شبکه‌های اجتماعی

برند‌ها، به خصوص کسب و کارهای B2B، نیاز دارند تا چندین حساب شبکه اجتماعی را در کانال‌های مختلف مدیریت کنند. این امر به آنها اجازه می‌دهد تا حضور آنلاین مداومی را در سراسر پلتفرم‌های مختلف حفظ کنند تا به مشتریان بیشتری برسند.

اما شما هرگز نباید حساب‌هایی را که دیگر استفاده نمی‌کنید نادیده بگیرید، چون آنها هدفی آسان برای هکرها می‌سازند.

هنگامی که هکرها کنترل چنین حساب‌هایی را بدست می‌آورند، می‌توانند آنها را برای شروع به اشتراک‌گذاری پست‌ها و پیام‌های فریبنده با استفاده از نام برند شما استفاده کنند. این می‌تواند به شهرت برند شما آسیب شدید بزند و شما ممکن است برای همیشه دسترسی به آن حساب را از دست بدهید.

۳- حملات فیشینگ

هدف از یک حمله فیشینگ استخراج نام کاربری و رمز عبور حساب شبکه اجتماعی شما با استفاده از یک لینک جعلی، شامل بدافزار است. این یکی از متداول‌ترین انواع حملات شبکه اجتماعی است و به هکرها کمک می‌کند تا کنترل حساب‌های شما را در اختیار بگیرند.

۴- حساب‌های جعلی

برای یک هکر آسان است که یک حساب در شبکه اجتماعی ایجاد کند که به نظر می‌رسد متعلق به برند شما است. هکرها می‌توانند چنین حساب‌هایی را برای اشتراک‌گذاری اطلاعات گمراه‌کننده و نادرست درباره کسب و کار شما استفاده کنند تا به شهرت برند شما آسیب بزنند.

علاوه بر این، آنها همچنین می‌توانند شروع به تعامل با مشتریان شما کنند و سعی کنند اطلاعات شخصی آنها را از جمله نام‌های کاربری، رمزهای عبور، و جزئیات کارت بانکی به نام شما استخراج کنند. شما قادر به تشخیص چنین حساب‌هایی نخواهید بود مگر اینکه مشتریان شما با شما تماس بگیرند.

گزارش شفافیت اخیر LinkedIn نشان می‌دهد که آنها در مرحله ثبت نام، تنها در طی شش ماه 11.9 میلیون حساب جعلی را مسدود کردند. علاوه بر این، 4.4 میلیون حساب جعلی پس از ثبت نام، اما قبل از اینکه اعضا آنها را گزارش کنند، حذف شدند.

با این حال، هنوز 127,000 حساب جعلی وجود داشت که پلتفرم پس از گزارش اعضا، آنها را مسدود کرد.

علاوه بر این، Facebook گزارش می‌دهد که در Q2 2022، 1.4 میلیارد حساب جعلی را مسدود کرد.

۵. کلاهبرداری‌های تبلیغاتی

کلاهبرداری‌های تبلیغاتی به یک مشکل رو به رشد در پلتفرم‌های شبکه های اجتماعی، به ویژه فیس‌بوک و اینستاگرام، تبدیل شده‌اند. هکرها و کلاهبرداران تبلیغات جعلی را با استفاده از اطلاعات شناسایی مانند لوگوها و شعارها از برندهای واقعی ایجاد می‌کنند تا تبلیغات را به نظر واقعی نشان دهند. این تبلیغات می‌توانند منجر به آسیب رساندن به اعتبار شرکت شما شوند.

۶. برنامه‌های شخص ثالث آسیب‌پذیر

استفاده از رویکرد چندلایه‌ای برای اطمینان از امنیت و حفاظت از اطلاعات مشتری، مانند استفاده از احراز هویت دوعاملی، عالی است. با این حال، این لایه‌ها کافی نخواهند بود اگر حساب خود را به یک برنامه‌ی شخص ثالث آسیب‌پذیر متصل کرده‌اید.

اتصال حساب خود به یک برنامه به اشتراک‌گذاری اعتبارات شما با آن می‌انجامد و یک جنایتکار سایبری می‌تواند با هک چنین برنامه‌ای دسترسی به حساب شما را به‌دست آورد.

هکرها از همان روش استفاده کردند و به حساب‌های توییتر متصل به کمیته‌ی بین‌المللی المپیک دسترسی پیدا کردند. آن‌ها از یک برنامه آنالیزی شخص ثالث استفاده کردند و یکی از قربانیان این حادثه بارسلونا بود.

9 روش بهترین برای حفاظت از حساب‌های شبکه‌های اجتماعی در برابر هکرها

روش‌های زیر بهترین عملیاتی هستند که صاحبان کسب و کار می‌توانند برای حفاظت از حساب‌های شبکه‌های اجتماعی خود در برابر هکرها استفاده کنند.

روش بهترین برای حفاظت از حساب‌های شبکه‌های اجتماعی در برابر هکرها

۱- اطلاعات ورود خود را امن کنید

گذرواژه‌های ضعیف اغلب بزرگترین ریسک امنیتی هستند و همچنین آسان‌ترین آن‌ها برای رفع هستند. در حالی که می‌توانید با هشت حرف کوچک 209 میلیارد ترکیب مختلف ایجاد کنید، چنین گذرواژه‌ای می‌تواند به طور فوری شکسته شود.

بنابراین، باید گذرواژه قوی برای حساب‌های شبکه اجتماعی خود ایجاد کنید. در زیر فهرستی از روش‌هایی که می‌توانید برای ایجاد گذرواژه‌ای که تقریبا غیر قابل شکست است استفاده کنید، آمده است.

 • باید حداقل 12 کاراکتر داشته باشد
 • باید ترکیبات تصادفی از حروف کوچک و بزرگ، علائم نگارشی، نمادها، اعداد و حروف را شامل شود.
 • نباید هیچ ارتباطی با کسب و کار شما داشته باشد، مانند کد پستی، مکان، نام و غیره.

نمونه‌ای از گذرواژه قوی: 7%tVI6e$Y5ut

به غیر از ایجاد یک گذرواژه قوی، مهم است که مطمئن شوید همان گذرواژه را برای چندین حساب استفاده نمی‌کنید. همچنین، عادت به تغییر تمام گذرواژه‌های خود پس از سه ماه بسازید. به این ترتیب، اگر یکی از حساب‌های شما هک شود، هکر قادر به دسترسی به سایر حساب‌های شما نخواهد بود.

۲- دسترسی به حساب‌ها را محدود کنید

مهم است که تعیین کنید کارمندان شما در حین استفاده از حساب شبکه اجتماعی برند شما چه چیزی را می‌توانند ببینند و انجام دهند. از حالت فقط خواندنی تا حالت مدیر، باید نقش‌های سفارشی ایجاد کنید تا اطلاعات شبکه اجتماعی خود را حفظ کنید.

برای مثال، اگر کارمندانی دارید که به ببرندهایی که می‌توانند از خدمات شما استفاده کنند، دست یابند و با آن‌ها ارتباط برقرار کنند، شما نمی‌خواهید به آن‌ها دسترسی به حالت مدیریتی بدهید. آن‌ها فقط نیاز دارند که از عملکرد پیام‌رسانی پلتفرم‌های شبکه اجتماعی شما برای رسیدن به مخاطبان هدفتان استفاده کنند.

به یاد داشته باشید که هر فردی که می‌تواند به حساب‌های کسب و کار شما در شبکه‌های اجتماعی دسترسی داشته باشد، می‌تواند یک ریسک امنیتی باشد. این امر خطر خطاهای انسانی را افزایش می‌دهد، که فرصتی برای هکرها برای دزدیدن اطلاعات حساس شما ایجاد می‌کند.

مطمئن شوید که تیم‌های خود را بر اساس نقش‌های آن‌ها با تعریف گروه‌های مختلف مدیریت می‌کنید تا فقط بتوانند به توابعی از حساب‌های شبکه اجتماعی شما که برای انجام کارهایشان نیاز دارند، دسترسی داشته باشند. این امر به رویکردی هدفمندتر اجازه می‌دهد و برای شما آسان‌تر می‌کند که عملکرد تیم خود را نظارت کنید.

بیشتر بخوانید: ردیابی گوشی با استفاده از آدرس IP اموزش کامل

۴- استفاده از حکومت شبکه‌های اجتماعی برای بهینه‌سازی مدیریت ریسک

وقتی به کارمندان خود دستورالعمل‌های روشنی درباره چگونگی استفاده از حساب‌های شبکه‌های اجتماعی شرکت می‌دهید، می‌توانید خطر نقض امنیت را به حداقل برسانید. این اقدام به کارمندان شما کمک می‌کند تا درک کنند چه خطراتی شبکه‌های اجتماعی برای برند شما ایجاد می‌کند و چگونه می‌توانند به صورت ایمن از حساب‌های شما استفاده کنند.

سیاست شبکه‌های اجتماعی شما باید شامل دستورالعمل‌هایی در رابطه با محرمانگی، صدای برند، ارتباطات و حقوق نشر باشد. با این حال، باید به یاد داشت که حکومت شبکه‌های اجتماعی فراتر از داشتن یک سیاست شبکه‌های اجتماعی می‌رود.

این موضوع درباره آموزش تیم‌های ارتباطات و بازاریابی شما است که باید روش‌های امن و مطمئن روزانه را در استراتژی استفاده از حساب‌های شبکه‌های اجتماعی خود در نظر بگیرند. این کار به کاهش خطرات ذاتی که شبکه‌های اجتماعی برای سازمان شما ایجاد می‌کند کمک می‌کند و باعث بهینه‌سازی مدیریت ریسک می‌شود.

شما می‌توانید یک سیاست شبکه‌های اجتماعی ایجاد کنید که شامل “کارهایی که باید انجام داد و کارهایی که نباید انجام داد” باشد، تا کارمندان خود بتوانند یاد بگیرند چگونه از حملات شبکه‌های اجتماعی دوری کنند.

۴- استفاده از یک شبکه Wi-Fi امن یا خصوصی

توصیه می‌شود فقط از یک شبکه Wi-Fi امن یا خصوصی استفاده کنید، به ویژه وقتی از آن برای مدیریت حساب‌های شبکه‌های اجتماعی برند خود استفاده می‌کنید. شما نمی‌خواهید از یک شبکه Wi-Fi عمومی استفاده کنید، زیرا این امر خطر هک شدن را افزایش می‌دهد.

هکرها می‌توانند یک اتصال Wi-Fi رایگان ایجاد کنند و آن را برای شما و کارمندانتان در دسترس قرار دهند. اتصال به چنین شبکه‌ای می‌تواند به هکر اجازه دهد تا اطلاعات حساس درباره حساب‌های شبکه‌های اجتماعی شما را ببیند.

علاوه بر این، این امکان را به هکر می‌دهد که یک ویروس یا نرم‌افزار مخرب را در دستگاه‌هایی که برای مدیریت داده‌های خود استفاده می‌کنید، تزریق کند. این می‌تواند منجر به حمله رنسوم‌ور شود که یکی از مرگبارترین حملات سایبری است.

بنابراین، شما همیشه باید از یک اتصال Wi-Fi خصوصی و کاملاً امن برای مدیریت حساب‌های شبکه‌های اجتماعی خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید از رمزنگاری و سرویس‌های VPN برای بهبود بیشتر امنیت شبکه‌ی خود و حفاظت از ارتباطات تیم‌های مختلفتان استفاده کنید.

این امکان را به شما می‌دهد که با کمک فناوری رمزنگاری، انتقال داده‌های خود را محافظت کنید. این نه تنها ارتباط بین تیم‌های شما را امن می‌کند، بلکه نیز حفاظت از داده‌هایی را تضمین می‌کند که بین سرور و مرورگر شما منتقل می‌شوند.

۵- هرگز از طریق لینک‌های ناشناخته وارد نشوید

همانطور که اشاره شد، فیشینگ یکی از رایج‌ترین روش‌هایی است که هکرها برای سرقت نام کاربری و رمز عبور شما استفاده می‌کنند. بر اساس آمار APWG، بیش از 23 درصد حملات فیشینگ در شبکه‌های اجتماعی اتفاق می‌افتد.

هکرها لینک‌های جعلی به حساب‌های فردی و کسب و کار ارسال می‌کنند که آن‌ها را به صفحه دیگری منتقل می‌کند، که به نظر اصلی می‌رسد.

هرگز از طریق لینک‌های ناشناخته وارد نشوید

اما هنگامی که اطلاعات خود را وارد می‌کنید، این اطلاعات مستقیماً به هکر می‌رسد، که به آن‌ها اجازه می‌دهد به حساب‌های کسب و کار شما دسترسی پیدا کنند. بنابراین، اگر لینک‌هایی را که توسط افراد ناشناس به حساب‌های شبکه‌ی اجتماعی شما ارسال شده است ببینید، آن‌ها را باز نکنید.

همچنین نیاز است که کارمندان خود را در مورد این تکنیک‌های هک آموزش دهید، تا آن‌ها نیز از کلیک کردن بر روی چنین لینک‌هایی پرهیز کنند. این لینک‌ها همچنین می‌توانند به وب‌سایت‌های مشکوک با ویروس‌ها و نرم‌افزارهای مخرب منتقل شوند که می‌توانند به داده‌های شما دسترسی پیدا کنند یا دستگاه‌های شما را آسیب ببیناند.

بیشتر لینک‌های فیشینگ به صورت مسابقات از یک حساب غیرمجاز، آزمون‌ها با موضوعات مد روز مرتبط با کسب و کار شما و محتوای کلیک‌بیت و کلمات تشکیل شده‌اند.

۶- استفاده از احراز هویت دومرحله‌ای

فعال کردن احراز هویت دومرحله‌ای، که به آن 2FA نیز می‌گویند، روش دیگر عالی برای محافظت از حساب شبکه‌ی اجتماعی برند شما است. این در مورد افزودن یک لایه امنیتی دیگر، یک مرحله شناسایی، به حساب شما، مانند رمز عبور شما است.

معمولاً، رمز عبور حساب شما با یک کد شناسایی منحصر به فرد، که در زمان واقعی تولید می‌شود، به زوج می‌رود. حتی اگر هکر به رمز عبور حساب شما دسترسی پیدا کند، نمی‌توانند مرحله شناسایی دوم را عبور کنند، که این خطر هک شدن به شدت را کاهش می‌دهد.

۷- امنیت سخت‌افزار کسب و کار خود را تامین کنید

امن کردن سخت‌افزاری که تیم‌های شما برای مدیریت حساب‌های شبکه‌ی اجتماعی و سایر ابزارهای نرم‌افزاری استفاده می‌کنند، به اندازه محافظت از حساب‌های خود مهم است. یکی از بهترین راه‌های اطمینان از امنیت سخت‌افزار، نصب یک راه‌حل ضد ویروس است.

این از ویروس‌ها و نرم‌افزارهای مخرب ایجاد شده توسط هکرها جلوگیری می‌کند تا از آسیب دیدن اطلاعات حساس شما و دسترسی به حساب‌های شما جلوگیری کند. یک راه‌حل ضدویروس دستگاه‌های شما را در زمان واقعی بررسی می‌کند تا آن‌ها را در برابر حملات سایبری محافظت کند و شما نیازی به انجام آن به صورت دستی نخواهید داشت.

روش دیگری برای امن کردن سخت‌افزار شما، مسدود کردن دسترسی به سایت‌های خاص است. این شامل سایت‌های مشکوک و مشکوک است که معروف هستند به داشتن ویروس‌ها و نرم‌افزارهای مخرب روی آن‌ها.

۸- همه چیز را به‌ روز رسانی کنید

یک چیزی که همیشه همه هکرها به دنبال آن هستند، حفره‌های امنیتی درون یک سیستم است که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا راه خود را بپیچند. برای مقابله با این مورد، شرکت‌های نرم‌افزاری به طور منظم راه‌حل‌های خود را به‌روز می‌کنند.

بنابراین، باید همه راه‌حل‌های نرم‌افزاری که تیم شما استفاده می‌کند را به‌روز نگه دارید. این شامل همه دستگاه‌هایی است که کارمندان شما استفاده می‌کنند، مانند رایانه‌ها، گوشی‌های همراه و تبلت‌ها.

9- به طور منظم صندوق ورودی خود را بررسی کنید

شما باید عادت کنید که صندوق ورودی شبکه‌های اجتماعی خود را به طور منظم برای فعالیت‌های مشکوک بررسی کنید. مطمئن شوید که تمام ایمیل‌هایی که از شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌کنید را می‌خوانید تا حساب‌های خود را نظارت کنید. همچنین باید تمام فعالیت‌هایی که تیم‌های شما انجام می‌دهند را پیگیری کنید.

فراموش نکنید که حساب‌هایی را که برای آن‌ها ثبت نام کرده اید اما در حال حاضر استفاده نمی‌کنید، بررسی کنید. این کار به شما اجازه می‌دهد تا بفهمید آیا تلاش‌هایی برای ورود به حساب یا ارسال پست‌های ناشناخته از طریق حساب شما وجود دارد یا خیر. اگر چنین فعالیتی را مشاهده کردید، مطمئن شوید که حساب شبکه اجتماعی خود را باز کرده و رمز عبور آن را تغییر دهید.

چه کاری باید انجام داد اگر حساب‌های اجتماعی شما مورد تجاوز قرار گیرد

اگر به هر دلیلی حساب‌های شبکه اجتماعی شما مورد تجاوز قرار بگیرد، این مراحلی است که باید طی کنید.

گام 1: جلوگیری از خسارت بیشتر

اگر هنوز دسترسی به حساب‌های خود دارید:

وارد حساب خود شوید و رمز عبورتان را به رمز عبور جدید و امن تغییر دهید. تعداد کارمندانی که به این رمز عبور دسترسی دارند را کاهش دهید در حالی که در حال کنترل خسارت هستید. اگر هنوز این کار را انجام نداده‌اید، 2FA را فعال کنید و مطمئن شوید که کسی به روش تأیید هویت ثانویه شما دسترسی ندارد.

اگر دسترسی به حساب‌های خود را ندارید:

حساب‌های جدیدی ایجاد کرده و حساب‌های برند هک شده را گزارش کنید. با پشتیبانی شبکه‌های اجتماعی خود تماس بگیرید و سعی کنید حساب خود را بازیابی کنید. ممکن است نیاز باشد تا برخی از اطلاعات شناسایی را برای بازیابی مناسب حساب‌های خود ارائه دهید.

در هر دو حالت، انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی خود را متوقف کنید. اگر از یک پلتفرم مدیریت شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید که این کار را انجام می‌دهد، هرگونه پستی که برنامه‌ریزی شده است برای انتشار را به طور جدی متوقف کنید. شما نیاز به فضایی دارید تا حساب‌های برند خود را کنترل کنید – پس انتشار محتوا باید متوقف شود تا زمانی که چیزها تحت کنترل شما قرار گیرد.

گام 2: با مخاطبین و مشتریان خود شفاف باشید

اگر حساب‌های شما مورد تجاوز قرار گرفته باشد، شما متعهد هستید تا مخاطبین و مشتریان خود را از هر برنامه ناپسندی که هکر ممکن است داشته باشد، محافظت کنید.

مهم است که بیانیه‌ای منتشر کنید که در آن بگوید:

 • چه اتفاقی برای حساب‌های اجتماعی شما افتاده است
 • چگونه حساب‌های شما مورد تجاوز قرار گرفتهاند
 • چه خطری برای مشتریان شما وجود دارد
 • چگونه شما در حال کمک به مشتریان تحت تاثیر قرار گرفته هستید
 • چه مراحلی را برای جلوگیری از اتفاق افتادن مجدد آن در آینده برداشته‌اید

در اینجا شفافیت شما نجات می‌دهد. شما نیاز دارید که در مورد آنچه اتفاق افتاده است صادق باشید تا اعتماد مشتریان و مخاطبین خود را حفظ کنید.

گام 3: بازبینی سیاست شبکه‌های اجتماعی خود

زمانی که غبار ها نشسته و آتش ها خاموش شده‌اند، وقت آن رسیده که به سیاست شبکه‌های اجتماعی خود نگاه دقیقی بیندازید.

شما باید جنبه‌های زیر از این سیاست را مورد بررسی قرار دهید:

 • چه کسانی به حساب‌های اجتماعی دسترسی دارند
 • چه اقدامات امنیتی در جای خود است
 • چگونه رمزهای عبور مدیریت می‌شوند
 • چگونه می‌توان از نقض‌های بیشتری جلوگیری کرد
 • چه کار باید در صورت تجاوز به حساب اجتماعی در آینده انجام شود

بهترین دفاع، پیشگیری است. با بازبینی سیاست شبکه‌های اجتماعی خود، شما می‌توانید بهتر کنترل کنید که چه چیزی در ابزار بزرگترین برند شما منتشر می‌شود.

نتیجه‌گیری:

با کمی تصمیم‌گیری و شرارت، به دست آوردن اعتبارات بسیار آسان است. اما شرکت‌ها در سال‌های اخیر در دفاع بهتر شده‌اند و مهاجمان مجبور شده‌اند خلاق‌تر شوند.

به عنوان یک فرد، شما آخرین و جرات می‌کنم بگویم بهترین خط دفاعی خود هستید. مطمئن شوید که سپرهایتان همیشه در جنگل آنلاین بالا باشد. مراقب باشید و هک کردن خوشحال 🙃.

منبع
freecodecampoktopost

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا