فناوری و خبر

جریان هک واتساپ توسط پسر 13 ساله چیست؟ بررسی واقعیت:جعلی است

شبکه های اجتماعی بسیاری در جهان وجود دارد که تمام زندگی افراد را تحت شعاع خود قرار می دهد چندی پیش تمام سرورهای اینستاگرام، فیسبوک و واتساپ دچار اختلال شد و برای چندین ساعت به طور کامل قطع شدند برخی خبرگزاری های اعلام کردند هک واتساپ توسط یک پسر 13 ساله ی چینی به نام سون جیسو انجام گرفته است.

بیشتر بخوانید:

متن خبر هک واتساپ توسط یک پسر 13 ساله

رویترز در تیتر خود نوشت توقف خدمات غول شبکه های اجتماعی اینستاگرام، واتساپ و فیسبوک توسط یک پسر 13 ساله چینی. اما آیا این خبر واقعیت دارد؟ حقیقت این است که اصلا فردی به نام سون جیسو وجود خارجی ندارد تا بتواند به هک واتساپ و سایر شبکه های اجتماعی پرطرفدار در جهان بپردازد. پس از قطع چندین ساعته واتساپ، فیسبوک و اینستاگرام برخی از خبرگزاری های فیک برای گرفتن کلیک بیشتر در فضای مجازی این شایعه را در خبرگزاری های مختلف پخش کردند. آنها در خبرگزاری های خود اعلام می کردند که هک واتساپ توسط یک پسر 13 ساله چینی توسط خبرگزاری معتبر رویترز اعلام شده است. برای اثبات جعلی بودن این خبر کافی است صرفا به گوگل مراجعه کنید و با جستجو در صفحات آن از فیک و جعلی بودن آن اطمینان حاصل کنید. در کنار این خبر عکسی هم از یک نوجوان چینی در خبرگزاری ها منتشر شده است که در توضیح این عکس باید بگویم که این فرد پسری به نام وانگ ژنگ یانگ است که در سال 2014 در یک کنفرانس خبری با موضوع امنیت فضای مجازی حضور پیدا کرده بود و در حال حاضر 21 ساله است.

شبکه های اجتماعی

اطلاعیه واتساپ در رابطه با هک واتساپ

پس از اختلال چندین ساعته در واتساپ یا هک واتساپ مسئولین اینستاگرام، واتساپ و فیسبوک طی یک اطلاعیه اعلام کردند که ما از اختلال ایجاد شده در شبکه های اجتماعی مطلع هستیم در تلاش هستیم تا مشکل به وجود آمده را پیدا کنید و هرچه سریعتر آن را رفع کنیم لطفا صبور باشید این کار کمی زمان بر است اما تلاش خود را می کنیم تا با بروزرسانی این مشکل را به طور کامل برطرف کنیم. هر سه اپلیکیشن متعلق به فیسبوک از جمله اینستاگرام، واتساپ و فیسبوک ورک پلیس از ساعت 5 عصر دچار مشکل شده اند و دسترسی کاربران این شبکه های مجازی به طور کامل قطع شده است. در این هنگام کاربران فیسبوک به هنگام ورود به وب سایت فیسبوک با پیامی رو به رو می شدند حاکی از این است که قادر به ورود به وب سایت فیسبوک نیستند. اپ های اینستاگرام و واتس اپ بروزرسانی نمی شدند و پیام های جدید در این اپلیکیشن ها نمایش داده نمی شدند. پس از آن طی گزارشی که از وب سایت دان دکتور نیز خبری مبنی بر قطعی واتساپ یا هک واتساپ در سرتاسر جهان مخابره شد. در یک وب سایت دیگر فیسبوک اطلاعیه می دهد که از این مشکل آگاه است و سعی در حل آن دارد.

هک سرور اصلی

گوگل، آمازون و توییتر نیز دچار اختلال شدند

خبرگزاری رویترز پس از مدتی خبری را گزارش داد به این مضمون که مرورگر گوگل، وب سایت آمازون و شبکه اجتماعی توییتر نیز طبق گفته های کاربران دچار اختلال شدند. از ساعاتی قبل اینستاگرام، واتساپ و فیسبوک دچار اختلال شده اند اما این قطعی فقط مخصوص ایران نیست و در سرتاسر جهان نیز مختل شده اند اما این مشکل به زودی رفع خواهد شد.

هک واتساپ پسر ۱۳ ساله

فیسبوک  حمله ی پسر 13 ساله ی چینی را تکذیب کرد.

حدود یک ساعت پس از اعلام خبر هک واتساپ توسط یک پسر 13 ساله چینی فیسبوک بلافاصله در خبرگزاری های معتبر هک واتساپ یا هر حمله ی سایبری را به طور کامل رد کردند و اعلام کردند مشکل ایجاد شده صرفا یک اختلال در فیسبوک و سایر شبکه های اجتماعی وابسته به آن است. 6 ساعت قطعی کامل فیسبوک و سایر شبکه های اجتماعی وابسته به آن سبب شد که ارزش سهام فیسبوک به یکباره سقوط کند. برخی از سرویس ها قطعی فیسبوک یا هک واتساپ را عامل خسارت های مالی در اقتصاد جهان می دانستند. همان طور که می دانید فیسبوک، واتساپ و اینستاگرام همه متعلق به یک شرکت می باشد و زیر ساخت های همه آنها یکسان است به همین علت مشکلی که در ساختار این شبکه ها به وجود آمده بود سبب قطعی کامل همه ی این شبکه های اجتماعی شده بود. هنوز علت اختلال در شبکه های اجتماعی فیسبوک، واتساپ و اینستاگرام اعلام نشده است. پس از اختلالی که در واتساپ به وجود آمد برخی از کاربران ایرانی تصور می کردند که هک واتساپ صورت گرفته است برخی نیز تصور می کردند که اختلال به وجود آمده فقط مختص کاربران ایرانی است اما پس از مدتی طی خبرهایی که اعلام شد متوجه شدند که این اختلال جهانی می باشد.

هک کردن واتساپ

آیا هک واتساپ توسط یک پسر 13 ساله امکان پذیر است؟

پیرو اتفاقی که حدود یک ماه پیش در مورد واتساپ، فیسبوک و اینستاگرام افتاد و برای چندین ساعت دسترسی به این شبکه های اجتماعی امکان پذیر نبود برخی از افراد تصور می کنند که هک واتساپ امکان پذیر است مطابق مطالبی که قبلا گفته شد هک واتساپ توسط یک پسر 13 ساله کاملا جعلی و غیر واقعی می باشد همچنین فیسبوک نیز این مورد را به طور کلی رد کرد و علت قطعی واتساپ و سایر شبکه های اجتماعی را اختلال در این شبکه ها اعلام کرد. واتساپ برخلاف تلگرام که فقط در ایران محبوبیت دارد در سراسر جهان محبوب است. از سوی دیگر واتساپ توسط مهندسین کامپیوتر و ریاضی طراحی شده است و بر روی سیستم امنیت آن بسیار کار شده است و تا به امروز هیچ خبری رسمی مبنی بر هک واتساپ توسط هکرها اعلام نشده است. سیستم امنیت واتساپ توسط یک رمزنگاری پیچیده و قدرتمند طراحی شده است و تقریبا می توان گفت هک واتساپ امکان پذیر نیست.

ادعای هک شدن فیس‌بوک، واتساپ و اینستاگرام توسط هکر چینی 13 ساله نادرست است

در تاریخ 4 اکتبر 2021، پلتفرم‌های برجسته رسانه‌های اجتماعی یعنی فیسبوک، اینستاگرام و واتساپ با معضل جهانی مواجه شدند که حداقل به مدت شش ساعت ادامه یافت. در این میان، یک پست به طور گسترده‌ای در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است که ادعا می‌کند یک هکر 13 ساله چینی به نام سان جیسو (Sun Jisu) مسئول این معضل جهانی بوده است. این اطلاعات به خبرگزاری جهانی رویترز نسبت داده شده است.

ادعای هک شدن فیس‌بوک

این پست با عنوانی که می‌گوید “سان جیسو 13 ساله فیسبوک، واتساپ و اینستاگرام را هک کرد! در 4 اکتبر 2021، فیسبوک و تمام پلتفرم‌های پیام‌رسان و رسانه‌های اجتماعی آن به مدت حدود شش ساعت قطع شد، از جمله مسنجر، واتساپ و اینستاگرام! برخی از وب‌سایت‌ها و صفحات فیسبوک شروع به ادعا کردند که علت خرابی به یک هکر چینی 13 ساله به نام سان جیسو برمی‌گردد. رسانه‌های بین‌المللی ادعا کردند که «چین» علت تعطیلی خدمات رسانه‌های اجتماعی در جهان بوده است. طبق رویترز، یک هکر چینی به نام «سان جیسو» مسئول توقف خدمات «فیسبوک»، «واتساپ» و اینستاگرام است. هکر چینی «سان جی‌سو» پس از غیرفعال‌سازی واتساپ، اینستاگرام و فیسبوک در تمام کشورهای دنیا، به بالاترین جستجوهای معروف و پلتفرم‌های توییتر رسیده است، در میان سوالات فعالین درباره جزئیات این اطلاعات.”

ادعای هک شدن فیس‌بوک

بررسی واقعیت

01spy ادعای فوق را بررسی کرد و متوجه شد که این ادعا نادرست است.

در ابتدا از جستجوی کلیدواژه استفاده کردیم، اما هیچ مقاله خبری قابل اعتمادی پیدا نکردیم که درباره یک هکر چینی جوان به نام «سان جیسو» که مسئول معضل جهانی بوده است، گزارش داده باشد.

سپس با جستجوی تصویر در جستجوگر معکوس تصویر، متوجه شدیم که تصویر ویروسی در یک مقاله دیلی میل منتشر شده در تاریخ 8 اکتبر 2014 بارگذاری شده است. طبق این مقاله، پسری که در تصویر دیده می‌شود، «وانگ ژنگیانگ» است که به عنوان نابغه هک چین معروف است. یک مقاله مشابه را می‌توانید اینجا ببینید.

بررسی واقعیت

علاوه بر این، هیچ مقاله خبری منتشر شده توسط رویترز درباره «سان جیسو مسئول اختلال فیسبوک» یافت نشد. هیچ سازمان رسانه‌ای دیگری هم این ادعا را گزارش نکرده است. گرچه یک مقاله منتشر شده توسط رویترز در تاریخ 6 اکتبر 2021، اعلام کرد که فیسبوک «تغییر تنظیمات نادرست» را به عنوان علت تقریباً شش ساعت قطعی عنوان کرده است.

طبق یک پست وبلاگ فیسبوک با تاریخ 4 اکتبر 2021، علت اصلی مشکل «تغییر تنظیمات نادرست» بوده است.

پست دیگری در وبلاگ فیسبوک در تاریخ 5 ا کتبر 2021 افزوده شده است که می‌خواند: «این قطعی به علت سیستمی است که توانایی شبکه اصلی جهانی ما را مدیریت می‌کند.» در هیچ قسمتی از پست، هیچ اطلاعاتی در مورد «هکر چینی» ذکر نشده است.

از اطلاعات فوق مشخص است که پست ویروسی که ادعا می‌کند هکر 13 ساله چینی به نام سان جیسو مسئول قطعی فیسبوک بوده است، جعلی است.

چگونه می توان واتساپ را هک کرد؟

شاید این سوال برای شما پیش آید که اگر هک واتساپ امکان پذیر نیست پس چطور در بسیاری از وب سایت ها تبلیغات هک واتساپ وجود دارد و حتی خبر اختلال چند ماه پیش در واتساپ را هم به هک آن نسبت می دهید در مورد اختلال واتساپ به طور کامل توضیح داده شد که این خبر فیک بوده است و صرفا برای کلیک بیشتر و بازدید بیشتر از صفحه ی خبرگزاری ها این خبر منتشر شده بود. به طور کل این یک تکنیک برای خبرگزاری های فیک است آنها شایعه سازی می کنند تا افراد بیشتری جذب خبرگزاری آنها شود. از سوی دیگر روش های بسیاری برای هک واتساپ وجود دارد اصلا نیازی به هک سرور اصلی نیست تا هکر به این صورت خود را درگیر هک سرور اصلی واتساپ کند. یکی از روش های خطرناک و اصول اولیه هک کردن واتساپ مهندسی اجتماعی است در این روش هکر به صورت حضوری یا اینترنتی اطلاعاتی را از قربانی دریافت می کند بدین صورت که قربانی را تحت شرایط خاصی قرار می دهد به عنوان مثال از او درخواست دارد که عجله کند این عجله کردن مانع می شود تا قربانی خوب فکر کند و بتواند تصمیم درستی بگیرد بدین ترتیب گول می خورد و اطلاعات خود را در اختیار هکر قرار می دهد.

هک واتساپ با اسکن QR کد

واتساپ قابلیت وب را طراحی کرده است تا افراد بتوانند از طریق کامپیوتر خود نیز به اینترنت متصل شوند البته امنیت وب واتساپ بسیار بالا است برای این که بتوانید به واتساپ وب متصل شوید گوشی شما باید به اینترنت متصل باشد و قبل از ورود به واتساپ وب باید از کد کیو آر عکس بگیرید تا بتوانید با آن وارد واتساپ وب خود شوید برای جلوگیری از هک شدن به این روش باید بسیار مراقب باشید و هرگز موبایل خود را در اختیار اشخاص مختلف قرار ندهید. البته بد افزارهایی هم وجود دارد که گاهی اوقات هکرها برای شما ارسال می کنند و با استفاده از مهندسی اجتماعی شما را ترغیب می کنند تا آن را در گوشی خود نصب به عنوان مثال یک بازی برای شما ارسال می کند زمانی که شما بازی را در گوشی خود نصب می کنید بدافزار هم در گوشی شما نصب می شود و بدین ترتیب هکر واتساپ شما را هک می کند.

نتیجه‌ گیری

در دنیای پر از اخبار جعلی و تلاش‌های تبلیغاتی کاذب، باید همیشه با دقت و شک به ادعاها و اخبار نگریست. در مورد جریان هک واتساپ توسط پسر 13 ساله نیز بهتر است به اطلاعات رسمی و منابع قابل اعتماد اعتماد کرد و تصمیم‌گیری‌های خود را با مبنایی قوی انجام داد.

منبع
newsmobile

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا