درخواست طلاق

تصمیم طلاق توسط زن یا مرد در ایران

تصمیم طلاق توسط زن و یا مرد نشان می دهد که فشار زندگی مشترک بر روی او به حدی بوده است که دیگر قادر نیست به همان سبک قدیمی، به زندگی خود ادامه دهد. در تصمیم طلاق عوامل مختلفی موثر هستند که برخی بر اساس قوانین اسلامی، می توانند در طلاق گرفتن توافقی موثر باشند. در تصمیم طلاق شما باید تمامی جوانب را بسنجید تا جایی برای پشیمانی باقی نماند. کمک گرفتن از یک وکیل، مشاوره حقوقی، مشاوره روانشناسی از بهترین گزینه هایی هستند که شما می توانید انجام دهید.

سوالات متداول

آیا تصمیم طلاق زندگی ما را نابود می کند؟

در مرحله تصمیم طلاق شما مواردی را در زندگی مشاهده و یا تجربه کرده اید که مجموعه ای از آن ها باعث شده اند شما زندگی مجردی را بهتر از تاهل بدانید. طلاق گرفتن در برخی از بازه های زمانی فرصت عالی می باشد و می تواند اعتماد به نفس و آرامش از دست رفته شما را مجدد بازگرداند. در ابتدا شما باید از تصمیمی که گرفته اید مطمئن شوید و سپس رو به جلو برای طلاق گام بردارید، مسلما در آن حالت خبری از پشیمانی نخواهد بود و برای بعد از طلاق تمام تلاش خود را  به کار می گیرید تا مجدد زندگی خود را به روال عادی اش نزدیک کنید.

در صورت داشتن فرزند چگونه طلاق بگیرم؟

حق حضانت فرزند دارای شرایط خاصی می باشد. سن بلوغ دختران و پسران تعیین کننده حضانت می باشد. دختران تا سن 9 سالگی قمری و پسران تا سن 15 سالگی قمری تحت حضانت قانونی هستند، یعنی تا 7 سالگی در کنار مادر بوده و بعد از آن تا سن بلوغ با پدر خود زندگی خواهند کرد. اگر بعد از 7 سالگی بین خانم و آقا بین حضانت فرزندان بحثی صورت بگیرد، دادگاه تعیین کننده نهایی خواهد بود. اگر عدم صلاحیت مرد در این زمینه مشخص شود، این امتیاز به خانم داده خواهد شد.

شوهرم تمایلی به طلاق دادن من ندارد، چگونه باید طلاق را قطعی کنم؟

در قانون اسلامی حق طلاق با مرد است، مگر آنکه در هنگام جاری شدن عقد اعلام کرده باشید که حق طلاق به خانم داده شود و یا طلاق توافقی انجام شود. اگر شما به عنوان خانم بتوانید 12 شرط حق طلاق را اثبات کنید، دادگاه طلاق شما را می گیرد، اگر هم مرد هستید، حق طلاق طبق قوانین اسلامی با شما است.

چگونه مطمئن شویم که تصمیم به طلاقی که گرفته ایم، کار درستی است؟

تصمیم به طلاق یک شبه اتفاق نمی افتد، بلکه گذشت زمان و مشاهده ی برخی رفتار ها، به این تصمیم گیری کمک می کنند و باعث می شوند که شما در مورد آن مصمم باشید. در تصمیم طلاق تا حد زیادی خود شما تعیین کننده نتیجه کار هستید اما در مورد برخی موارد لازم است که از مشاوره حقوقی و روانشناسی خانواده استفاده کنید تا مطمئن شوید. ممکن است شما بر روی برخی موارد آگاهی لازم را نداشته باشید که در آن حالت کمک گرفتن از افراد متخصص مسیر را برای شما هموارتر می کند. به همه چیز فکر کنید، اگر فرزند دارید، به دنبال مهریه خود هستید، شرایط پرداخت مهریه را ندارید و … تمامی این موارد باید در تصمیم شما تاثیرگذار باشد تا بعد از طلاق شرایط زندگی شما بدتر نشود.

تصمیم طلاق

هنگام تصمیم طلاق حق طلاق با کیست؟

قوانین اسلامی اعلام کرده اند که حق طلاق با مرد است اما می توان این حق طلاق را به زن هم داد که باید در زمان قبل از ازدواج صحبت ها به صورت توافقی انجام شده باشد. مواردی هم هستند که تعیین می کنند زن می تواند از همسر خود جدا شود، بدون اینکه لازم باشد مرد هم توافقی را از خود نشان دهد:

 • مرد به مدت 6 ماه نتوانسته باشد نفقه زن را پرداخت کند، این معنای شرایط مالی بد و غیر عادی او می باشد.
 • به صورت پیوسته رفتار بدی را از خود نشان دهد و همین سبب شود که زندگی برای زن غیر قابل تحمل باشد.
 • داشتن بیماری هایی که درمان ندارند و یا سخت درمان می شوند. این بیماری ها می توانند بیماری های روحی و یا جسمانی باشند.
 • بیماری جنون
 • اگر مرد توسط دادگاه به 5 سال حبس و یا بیشتر محاکمه شده باشد و یا اینکه وی را جریمه نقدی کنند و او نتواند پرداخت کند و در عوض آن به 5 سال حبس رود، زن حق طلاق دارد.
 • مرد به حرف های خود عمل نکند، برای مثال اگر قید شده باشد که زن حق تحصیل و اشتغال دارد، اما همسر او آن ها را انکار کند، زن می تواند طلاق بگیرد.
 • همسر، خانه را به مدت 6 ماه ترک کند و آن را بیان نکرده باشد.
 • داشتن اعتیاد مضر، مواد مخدر می توانند در فرد توهم خطرات روانی ایجاد کنند و در این حالت زندگی زوجه به خطر می افتد و ممکن است که مشکلات جدی زیادی ایجاد شوند.
 • مرتکب شدن به جرمی که باعث آبروریزی می شود، در این زمینه تشخیص نوع ارتکاب جرم با دادگاه است.
 • بعد از 5 سال زوجین نتوانند بچه دار شوند و مشکل از طرف مرد باشد.
 • زوجه متوجه شود که همسر وی مفقود الاثر شده است.
 • شوهر بدون اجازه زن اول، اقدام به ازدواج با خانمی دیگر کند و در صورت گفتن آن، نتواند عدالت را برقرار کند، در این حالت خانم می تواند جدا شود.
تصمیم طلاق

چگونه می توان برای آخرین بار در تصمیم طلاق، زن و شوهر به همدیگر فرصت مجدد بدهند؟

اگر تصمیم طلاق بر سرلجبازی باشد، مسلما با کمی گفت و گو می توانید بر مسائل غلبه کنید و مجدد به زندگی خود ادامه دهید، اما اگر مشکلات خیلی شدیدتر هستند و خطر جانی وجود دارد، بهترین کار همان جدا شدن می باشد.

هزینه های پرداخت وکیل در طلاق

شما می توانید خودتان هم به دنبال کار های طلاق باشید اما کمک گرفتن از وکیل حقوقی باعث می شود که کارها با سرعت بیشتری انجام شوند و دیگر شما در جو پر استرس دادگاه نباشید، مگر در مواردی که حضور شما واجب اعلام می شود. در دفتر خانه هم که قرار بر جاری شدن صیغه طلاق می شود، مبلغی باید پرداخت شود که بین زوج و زوجه تقسیم می شوند. اگر طلاق توافقی باشد وکیل مورد نظر تنها بابت همان از شما مبلغی را دریافت می کند اما اگر قرار باشد بابت مهریه هم اقدامی صورت بگیرد، هزینه آن اضافه می شود.

تصمیم طلاق

چه عواملی در تصمیم طلاق موثر هستند؟

 • رفتار بد
 • عدم اعتماد
 • خیانت
 • اعتیاد به مواد مخدر
 • مشکل در باروری
 • مشکل جنسی
 • مشکل مالی و …
تصمیم طلاق

از چه کسانی برای دریافت مشاوره هنگام طلاق کمک بگیریم؟

وکیل و روانشناس می توانند از اول مسیر تصمیم طلاق تا انتهای آن همراه شما باشند و اجازه ندهند که حقی از شما ضایع شود، پس کاملا قابل اعتماد هستند.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا