نرم افزار کنترل والدین

تشریح کامل درصد طلاق در ایران و علت آن

درصد طلاق در ایران گویای شرایط زندگی مشترک افراد و موفق بودن و یا نبودن ازدواج آن ها می باشد. درصد طلاق در ایران با گذشت زمان در حال افزایش می باشد و همین سبب می شود تا روانشناسان و افراد متخصص در زمینه مشاوره، به دنبال راهکاری های مختلفی جهت بهبود وضعیت باشند. درصد طلاق در هر کشوری بر اساس فرهنگ و نوع رفتاری که دارند مشخص می شود و نمی توانیم آن را برای هر کشوری به صورت یکسان در نظر بگیریم.

درصد طلاق در ایران در سال 1400 در مقایسه با سال 1399

درصد طلاق در ایران به صورت منطقه ای در هر سال مشخص می شود، برای مثال در اکثر سال ها تهران به عنوان بیشترین درصد طلاق و حتی ازدواج شناخته می شود. در سال 1400 تهران صاحب بیشترین درصد طلاق با جمعیت حدودی 7 هزار و ایلام صاحب کمترین درصد طلاق در حدود 200 نفر بوده است. آمار طلاق در کشور ایران در سال 99 نشان می دهد که حدود 34 هزار زوج از هم جدا شده اند و در سال 1400 این جمعیت به حدود 41 هزار نفر رسیده است، این به معنای رشد 16 درصدی آمار درصد طلاق در ایران میباشد. وقتی که درصد طلاق بالا می رود، افراد که نقش محاسبه اعداد را دارند، به میزان ازدواج هم توجه می کنند. بهترین حالت برای کشور ایران بیشتر شدن درصد ازدواج و کمتر شدن درصد طلاق در ایران بوده با ارائه مشاوره های لازم و آموزش نحوه زندگی در زمان مناسب، می توانیم به آن تحقق بخشیم. امسال میزان ازدواج رشد 23 درصدی داشته است که خود نشان می دهد علت بیشتر شدن طلاق دقیقا چیست؟

درصد طلاق در ایران

وضعیت درصد طلاق در ایران به چه عواملی بستگی دارد؟

 • شایع ترین علت طلاق مشکلات مربوط به عدم تفاهم می باشد. نداشتن تفاهم می تواند در زمینه خانواده ها، روابط احساسی، فرزند آوری، اشتغال، ادامه تحصیل و … باشد که هر کدام می توانند در طلاق زوجی موثر باشند. معمولا روانشناسانی که در بخش مشاوره خانواده فعالیت می کنند، در هر سال خیلی خوب متوجه می شوند که وضعیت در چه حالتی م باشد.
 • عدم مسئولیت پذیری در هر زوجی می تواند در فروپاشی روابط بسیار تاثیر گذار باشد. بخش قابل توجهی از گزارش هایی که از طلاق ارائه می شوند، گویای این هستند که خانم و یا آقا تفاوت میان زندگی مجردی و متاهلی را به خوبی نمی دانند و اگر هم به آنها آگاه باشند، تمایلی به اجرا ندارند.
 • خیانت یکی دیگر از گزینه های مهم طلاق است. درصد طلاق با خیانت دائما در حال افزایش می باشد و باید فکری به حال آن کرد.

برای جلوگیری از بیشتر شدن طلاق باید چه کار کرد؟

 • با آگاهی کامل ازدواج کنید. مسلما شما با توجه به وجود علاقه مندی های دو طرفه، در یک زندگی نرمال تصمیم به ازدواج با فردی می گیرید. داشتن احساس و دوست داشتن در ازدواج کافی نیست و شما باید همه عوامل مانند سن، میزان تحصیلات، میزان درآمد و … را در نظر داشته باشید.
 • قبل از قطعی شدن طلاق با یک مشاور صحبت کنید و وضعیت خود را به طور کامل برای او شفاف سازی کنید. مسلما صحبت های یک فرد روانشناس به شما کمک می کند که متوجه شوید آیا تصمیم شما درست است یا نه؟
 • برای خود و همسر خط قرمز ها و محدودیت هایی را مشخص کنید تا حرمت میان شما همواره حفظ شود، دوست بودن در کنار احترام می تواند ازدواج شما را موفق کند.
 • اجازه دخالت دوست و فامیل را در روابط دو نفره خود ندهید، در صورت تمایل برای دریافت راهنمایی، می توانید از کارشناسان مربوطه کمک بگیرید.
درصد طلاق در ایران

بازه سنی از زنان و مردان که طلاق می گیرند.

 • حدود 40 درصد زنان در دهه سوم زندگی خود یعنی بین 21 تا سی سالگی قرار گرفته اند و تصمیم به طلاق می گیرند.
 • حدود 39 درصد مردان در دهه چهارم زندگی خود قرارگرفته اند و سپس تصمیم به طلاق می گیرند.
 • طی چند سال گذشته حدود 4 درصد از آمار طلاق در ایران مربوط به خانم هایی بوده است که در سن 28 سالگی خود قرار گرفته بوده و نزدیک به 81 درصد آنها از همسران خود کوچکتر بوده اند.
 • درصد طلاق در ایران نشان می دهد که حدود 51 درصد از طلاق در مردان مربوط به سن 31 سال بوده که در آنها 78 درصد مردان از همسران خود کوچکتر بوده اند.
 • 4 درصد از کل طلاق مربوط به افرادی بالای 60 سال است. حدود 6 هزار نفر از مردان و هزار نفر از زنان بالای 60 سال در این بازه زمانی از سن طلاق قرار می گیرند.
درصد طلاق در ایران

چه افرادی می توانند در ثبت میزان طلاق در ایران کمک کنند؟

سازمان ثبت احوال درصد طلاق ها و ازدواج ها را به صورت روزانه و سالانه ثبت می کند و به بررسی آنها می پردازد. مسلما در چنین حالتی کاملا می توانیم متوجه شویم که شرایط زندگی زوجین در چه حالتی قرار گرفته است. درصد طلاق در ایران دائما در حال بیشتر شدن می باشد و اگر به همین شکل ادامه پیدا کند، بحران سختی در کشور شکل می گیرد.

درصد طلاق در ایران

سوالات متداول

وضعیت طلاق ایران در مقایسه با کشور های دیگر چگونه است؟

ایران در مقایسه با کشورهای دیگر در جایگاه قابل قبولی از درصد طلاق قرار گرفته است، حتما در میان کشور های همسایه مانند قطر، عربستان، آذربایجان و ترکیه، ایران در جایگاه چهارم طلاق قرار گرفته است و این خود امیدوار کننده است، البته به شرطی که اجازه ندهیم پیشرفتی در درصد ها داشته باشیم.

درصد طلاق ایران طی دهه اخیر چگونه می باشد؟

درصد طلاق در ایران به سبب تورم دائما در حال افزایش می باشد، زیرا شرایط پرداخت هزینه ها بسیار سخت شده است و مشکلات زیادی بر سر این موضوع می توانیم ببینیم.
مشکلات جنسی که نشان می دهد آموزش های لازم در سنین جوانی و حتی قبل از ازدواج انجام نشده است.
خیانت که یکی از مهمترین دلایل طلاق بوده و هست و منشاء آن عدم متعهد بودن در کشور ما می باشد.

عامل اصلی طلاق زنان هستند یا مردان؟

آمار ها نشان می دهند که زنان بیشتر از مردان تمایل به طلاق گرفتن دارند، زیرا همانطور که زودتر از مردان ممکن است که احساسات خود را نشان دهند و با ازدواج موافقت کنند، خیلی زود هم متوجه مشکلات می شوند و تصمیم می گیرند.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا