امنیت شبکه و هک

بررسی امنیت تلگرام و ویژگی های آن

تلگرام به دلیل ویژگی های متعددی که ارائه می دهد طرفداران زیادی دارد. در اینجا قصد داریم از امنیت تلگرام و وِیژگی های آن سخن بگوییم ، اگرچه در مقایسه با سایر برنامه های پیام رسان ، برخی از مناطق ضعیف تر در امنیت کلی آن وجود دارد اما استفاده از پلتفرم گپ تلگرام به دلیل اینکه کاربران WhatsApp در میان نگرانی های حریم خصوصی به سیستم عامل های جایگزین سرازیر می شوند ، سر به فلک می کشد.

تلگرام چیست؟

تلگرام ‎یک برنامه پیام رسانی فوری مبتنی بر ابر است که از سال 2013 راه اندازی شده و از ‏آن زمان تاکنون تعداد کاربران زیادی را به خود اختصاص داده است. این برنامه توسط پاول و نیکلای ‏دوروف ، دو برادر روسی ساخته شده است که بیشتر به ایجاد پلتفرم شبکه های اجتماعی ‎شهرت دارند‎.‎این برنامه دارای یک گزینه چت مخفی تلگرام  با رمزگذاری انتها به انتها و همچنین یک نوع چت معمولی ‏است که در ابر تلگرام رمزگذاری شده است. این سیستم عامل در چندین سیستم عامل تلفن همراه و ‏دسک تاپ ، یعنی‎ iOS ‎، ‏macOS ‎، ‏Android ‎، ‏Windows Phone ‎، ‏Windows ‎و‎ ‎Linux ‎در دسترس است‎.‎

بررسی امنیت تلگرام و ویژگی های آن
بررسی امنیت تلگرام و ویژگی های آن

امنیت تلگرام

مدل امنیت تلگرام طی سالهای گذشته مورد انتقاد ‏شدید کارشناسان رمزنگاری قرار گرفته است‎‎.‎

ادعای شهرت تلگرام مبنی بر اینکه از امنیت بیشتری نسبت به سایر برنامه های پیام فوری بازار ‏گسترده مانند‎ WhatsApp ‎برخوردار است ، توسط متخصصان این حوزه رد شده است. به طور مثال  ‏whatsApp  ‎به طور پیش فرض تمام ترافیک را از انتها به انتها رمزگذاری می ‏کند و در محدوده پروتکل سیگنال مورد بررسی و تایید متخصص کار می کند. اما تلگرام به این صورت عمل نمی کند.

محققان دانشگاه آرهوس در دانمارک در سال 2015 نشان دادند که تلگرام به دلیل ‏رمزگذاری متن رمزگذاری شده به رمزگذاری یا تشخیص ناپذیری معتبر دست نمی یابد. پاول دوروف ‏در موارد متعددی به طور علنی از این برنامه دفاع کرده است ، اما سرزنش هنوز به طور مرتب انجام ‏می شود‎.‎

تلگرام به طور پیش فرض رمزگذاری انتها به انتها را روی پیام ها اعمال نمی کند ، این امر از تفسیر هرگونه پیامک رهگیری شده توسط شخص ثالث جلوگیری می کند.

با این حال ، می توانید رمزگذاری پایان به انتها را با استفاده از گزینه “مخفی چت” تلگرام انتخاب کنید. با وجود این واقعیت که رمزگذاری انتها به انتها استاندارد نیست ، تلگرام می گوید سیستم دو چت آن امن ترین راه حل برای برنامه پرکاربرد آنها است.

سیستم ذخیره سازی تمام محتوای شما در برنامه  را در فضای ابری ذخیره می کند ، و این باعث می شود در دستگاه ها قابل دسترسی باشد ، اما همچنین کنترل شما بر اطلاعات به اشتراک گذاشته شده کاهش می یابد. این به طور بالقوه خطر امنیتی دارد.

امنیت تلگرام
امنیت تلگرام

چت های مخفی تلگرام XSPY

گزینه چت مخفی تلگرام یکی از ویژگیهای امنیت تلگرام  است که برای کاربر بیشتر مربوط به حریم خصوصی است ، از جمله پیام های خود تخریب کننده علاوه بر رمزگذاری انتها به انتها ، چت های مخفی نیز هیچ اثری در سرورهای تلگرام باقی نمی گذارند ، امکان ارسال مجدد را ندارند و می توانند به عنوان پیام های خود تخریبی ارسال شوند.گپ های مخفی نیز از ابر تلگرام جداست و در عوض فقط از طریق دستگاه مبدا قابل دسترسی است. آنها توسط لایه امنیت تلگرام دیگری رمزگذاری می شوند که در رمزگذاری مشتری-مشتری وجود دارد.

چت های مخفی تلگرام
چت های مخفی تلگرام

در مقایسه با رقبای خود،امنیت تلگرام را در چند زمینه بررسی می کنیم

اگرچه رمزگذاری انتها به انتها یک گزینه است ، اما این انتقاد از تلگرام بوده است که این نوع رمزگذاری تنظیمات پیش فرض نیست – مثلاً برای سیگنال.

گزینه چت مخفی تلگرام نیز فقط بین دو نفر قابل نگهداری است ، به این معنی که رمزگذاری پایان به پایان برای چت های گروهی وجود ندارد. و این مسئله کمی از امنیت تلگرام می کاهد.

همچنین می توانید تنظیمات حریم خصوصی خود را در برنامه تغییر دهید تا فقط مخاطبین شما به جای تنظیم “همه” به شماره تلفن و اطلاعات نمایه شما دسترسی داشته باشند.

امنیت تلگرام را در چند زمینه بررسی
امنیت تلگرام را در چند زمینه بررسی

آیا تلگرام رمزگذاری شده است؟

تلگرام از دو لایه  رمزگذاری امن تشکیل شده است .که تا حدودی امنیت تلگرام را بالا می برد. گپ های ابری خصوصی و گروهی از سرور برای رمزگذاری مشتری پشتیبانی می کنند ، چت های مخفی از رمزگذاری کلاینت به کلاینت استفاده می کنند. در پردازش با هر بیت از داده ها به همان روش رفتار می شود ، به این معنی که متن ، پرونده ها و رسانه ها به طور یکسان رمزگذاری می شوند.

رمزگذاری امنیت تلگرام بر اساس رمزگذاری 2048 بیتی است. امنیت تلگرام  به پروتکل MTProto Mobile  اعتماد می کند. با این کار، مدیران برنامه با سرعت بیشتر و با دقت بیشتری می توانند به فرآیند تأیید پیام دست پیدا کنند.

تلگرام رمزگذاری شده
تلگرام رمزگذاری شده

رمزگذاری انتها به انتها

گپ های مخفی تلگرام با گپ های استاندارد متفاوت است زیرا از آخر به آخر رمزگذاری شده اند. این برای شما کاربر به چه معناست؟ خوب ، طبق سوالات متداول برنامه ، این مستلزم آن است که فقط فرستنده و گیرنده می توانند پیام ها را در یک چت مخفی بخوانند. هیچ کس دیگری نمی تواند آنها را رمزگشایی کند ، از جمله کارمندان تلگرام.

پیام های یک گپ مخفی را نمی توان ارسال کرد ، و می توان تنظیم کرد که تمام رسانه های مجاور پس از مدت زمان تعیین شده خود از بین بروند. علاوه بر این ، اگر یکی از شرکت کنندگان چت را حذف کند ، شخص دیگری نیز باید این کار را انجام دهد. این واقعیت مجاز است که مکالمات مخفی در تلگرام مخصوص دستگاه است و در فضای ابری ذخیره نمی شود. بنابراین ، تلویحاً تا زمانی که تلفن همراه در کنار شما بماند ، داده های شما ایمن هستند.

امنیت تلگرام اطلاعات
امنیت تلگرام اطلاعات

چگونه امنیت تلگرام اطلاعات شخصی را پردازش می کند؟

اول از همه ، روش جلوگیری از هرزنامه و سو استفاده تلگرام شامل جمع آوری اطلاعاتی مانند آدرس IP ، جزئیات دستگاه ، سابقه تغییر نام کاربری و موارد دیگر است. این داده ها ، در صورت جمع آوری ، حداکثر 12 ماه قبل از حذف ذخیره می شوند. به شخص ثالث مخرب فرصت زیادی برای دسترسی به آن می دهد و این امر باعث می شود امنیت تلگرام زیر سوال برود.

اول از همه ، مجریان تلگرام مجاز به خواندن پیام های استاندارد چت هستند که برای هرزنامه و سواستفاده پرچم گذاری می شوند تا صحت ادعا را تشخیص دهند یا خیر. در حالی که این یک عمل عرفی است ، اما این بدان معنی است که افراد دیگر می توانند آنچه را که در آنجا می نویسید بخوانند.

علاوه بر سایر کاربرانی که می خواهید از طریق برنامه با آنها ارتباط برقرار کنید ، تلگرام دو مقصد بالقوه داده دیگر را در بخش 8 سیاست حفظ حریم خصوصی خود با عنوان “چه کسی می تواند اطلاعات شخصی شما با آنها به اشتراک گذاشته شود” مشخص می کند اولاً و بدیهی است که تلگرام اطلاعات شخصی کاربران خود را با شرکت مادر و یکی از اعضای گروه خود که خدمات خود را پشتیبانی می کند ، به اشتراک می گذارد.این مسئله امنیت تلگرام را در مقایسه با سایر گپ ها با سوال مواجه می کند.

نتیجه گیری

تلگرام یک برنامه پیام رسانی فوری است که از یک پروتکل رمزگذاری سفارشی معروف به MTProto استفاده می کند.با این حال ، دلایل زیادی وجود دارد که شما هنوز هم می خواهید از آن استفاده کنید. اگرچه رمزگذاری E2E پیش فرض آن نیست ، اما داشتن گزینه ای برای انتخاب بین چت های عادی و مخفی جذابیت خاصی دارد و اینطور نیست که گزینه اصلاً وجود نداشته باشد.

علاوه بر این ، Telegram سازگار با GDPR است و از احراز هویت دو مرحله ای پشتیبانی می کند. پروتکل سفارشی آن به لطف مدل متن باز آن را به عنوان یک فناوری مورد علاقه جذاب کرده است. به علاوه ، شما می توانید برچسب های خود را اضافه کنید.

متاسفانه این روزها یک مشکل در بین کاربران تلگرام به وجود آمده و عده زیادی در مورد آن سوالاتی مطرح کرده‌اند! بنا به ادعای بسیاری از افراد، اکانت تلگرام آن ها هک شده یا توسط شخص دیگری مورد بازبینی قرار می‌گیرد! در ادامه این مطلب قصد داریم به آموزش نحوه برگرداندن یا بازیابی اکانت هک شده تلگرام بپردازیم. با XSPY همراه باشید.

مقدمه‌ای در رابطه با برگرداندن یا بازیابی اکانت هک شده تلگرام

اگر به خاطر داشته باشید پیش از این در مقاله “آموزش برگرداندن یا بازیابی اکانت هک شده اینستاگرام” در مورد نحوه بازیابی اکانت هک شده اینستاگرام صحبت کردیم، اما این روزها علاوه بر اینستاگرام، صحبت های زیادی در مورد هک تلگرام هم در بین کاربران مرسوم شده و عده زیادی عقیده دارند اکانت تلگرام آن ها هک شده و شخص دیگری به آن دسترسی دارد و می‌تواند پیام های وی را مشاهده کند! اما آیا این امر امکانپذیر است؟

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا