نرم افزار کنترل والدین

اگر مرد طلاق ندهد چه کار کنیم؟ شرایط طلاق از مرد چیست؟

شرایط طلاق از مرد چیست؟ اگر مرد طلاق ندهد چه کاری باید انجام دهیم؟ این روزها در جوامع شرایط قابل توجهی پیش می آید که زوجین در زندگی زناشویی به مشکلاتی برخورد می کنند که دیگر ادامه زندگی مشترک برایشان امکان پذیر نیست؛ در شرایط عادی جدایی زن از مرد و بالعکس می تواند توافقی باشد اما در شرایط خاص ممکن است یکی از دو طرف راضی به جدایی نباشد؛ در این صورت شما باید به عنوان درخواست دهنده یک پروسه مشخصی را دنبال کنید. در این مقاله قصد داریم به این سوال برای خانم‌ ها پاسخ دهیم که اگر مرد طلاق ندهد چه کاری باید انجام داد؟! 

شرایط طلاق از مرد به چه صورت است؟

اگر قصد دارید از شوهر خود جدا شوید باید در مرحله اول به دفتر خدمات الکترونیک قضائی مراجعه کنید و پس از آن نوبت به مراجعه به یک مشاور حقوقی ازدواج است. پس از این اقدام نظریه وصول طلاق در یکی از شبه های قضائی صادر خواهد شد و پرونده در آن شعبه ارجاع داده می شود. در صورتی که برای طلاق گرفتن از مرد، مرد موافقت نکند دادگاه مطابق با ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی می تواند با در نظر گرفتن مدارک  و اسناد و مشکلات و همچنین مخاطراتی که ممکن است از سوی زوج برای زوجه ایجاد شود، ولو زوج مخالف جدایی باشد، حکم طلاق را صادر کند. در ادامه بیشتر و واضح تر از شرایط طلاق از مرد در صورت مخالف مرد برایتان صحبت خواهیم کرد.

شرایط طلاق از مرد

مراحل و شرایط طلاق از مرد از طرف زن چیست؟

با استناد به ماده ۱۱۴۶ ناظر بر ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی در صورتی که ادامه زندگی زناشویی برای زن طاقت فرسا و با مخاطره باشد و همچنین خطر جانی، مالی و حیثیتی به همراه داشته باشد، در این صورت زن قادر خواهد بود تا از محاکم مربوطه تقاضای طلاق را درخواست کند. در این صورت دادگاه با اثبات مخاطراتی که گفته شد حق طلاق را به زن خواهد داد و بر حسب مورد زن با مراجعه به دادگاه خانواده می تواند درخواست طلاق را به جریان بیندازد.

یکی از شرایط طلاق از مرد برای زن ها شرط وکالتی است که در هنگام عقد دائم به او داده می شود. در صورتی که در عقدنامه شوهر حق وکالت و حق طلاق را به زن داده باشد، زن بدون نیاز به اثبات مخاطرات جانی و مالی و سایر مخاطرات قادر به درخواست طلاق خواهد بود حتی اگر مرد مخالف جدایی باشد.

اگر از شرایط طلاق از مرد نمی دانید باید بگوییم شما به هنگام عقد دائم باید درخواست شروط دوازده گانه را داشته باشید! شروط دوازده گانه شرط هایی هستند که به موجب آن و در صورت نقض آن از سوی مرد قادر به جدایی خواهید بود.

شرایط طلاق از مرد

شرایط طلاق از مرد با استفاده از شرط های ۱۲ گانه

شروط ۱۲ گانه شرط هایی هستند که مرد به هنگام به عقد درآوردن خانم آنها را قبول کرده و در صورت ممانعت و رعایت نکردن آنها این حق را به زن خواهد داد تا درخواست طلاق و جدایی کند. شروط ۱۲ گانه به شرح زیر هستند.

 • ممانعت مرد از نفقه به زن و یا عدم توانایی آن بیش از ۶ ماه
 • مبتلا بودن مرد به بیماری لاعلاج
 • معتاد بودن شوهر به مواد مخدر و الکل و سایر مواد ممنوعه در صورتی که ادامه زندگی ممکن نباشد.
 • جنون مرد زمانی که امکان فسخ ازدواج نباشد،  یکی از چند شرط طلاق گرفتن زن از مرد است.
 • اشتغال مرد به شغلی که باعث آبروریزی برای زن است.
 • حبس زوج برای مدت پنج سال یا بیشتر
 • شوهر زندگی زناشویی را به مدت 6 ماه متوالی بدون عذر موجه ترک کرده باشد، یکی از چند شرایط طلاق از مرد برای زن است. 
 • محکوم شدن مرد به مجازات حدی و تعزیری
 • مرد بعد از گذشت 5 سال زندگی نتواند بچه دار شود. 
 • ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسرش نیز می تواند شرایط طلاق زن باشد. 
 • بد رفتاری شوهر را نیز می توان یکی از چند شرایط طلاق از مرد برای خانم ها دانست.
 • در صورت مفقودالاثر شدن زوج به مدت 6 ماه پس از رجوع زوجه به دادگاه. 
شرایط طلاق از مرد

شرط طلاق از مرد و مدارک مورد نیاز آن

اگر قصد درخواست طلاق از شوهر خود را دارید پس از بررسی و داشتن یکی از چند شرط طلاق از مرد بایست مدارک زیر را داشته باشید.

 • سند ازدواج، اصل سند ازدواج را به همراه داشته باشید. چنانچه بنا به هر دلیلی اصل سند را ندارید، میتوانید رونوشت آن را با ارائه مدرک هویتی خود از دفترخانه محل انعقاد عقد خود بگیرید.
 • شناسنامه و کارت ملی
 • هرگونه مدارکی که فی ما بین زن و شوهر در زمان انعقاد عقد نوشته شده باشد؛ اگر مدرکی دارید که فی مابین شما نوشته شده و در رویه درخواست طلاق شما تاثیر گذار است حتما آن را ارائه دهید تا در پرونده شما درج شود. زن در صورتی که وکالت در طلاق داشته باشد برای اجرای آن حتما باید برای مرد وکیل بگیرد و برای خودش هم اگر وکیل بگیرد دیگر نیازی به حضورش نمی باشد.
شرایط طلاق از مرد

طلاق گرفتن زن از مرد در دوران عقد

شاید برای برخی از زوج ها این مشکل پیش آمده باشد که در دوران عقد قصد جدایی کرده باشند. بله در دوران عقد نیز باید از شرایط طلاق از مرد آگاهی داشته باشید و با استناد به این شرط ها برای جدایی از سوی زن اقدام کنید.

طلاق زن از مرد در دوران عقد به این معنی است که طلاق قبل از مراسم عروسی و قبل از دخول درخواست داده شود. زن می تواند نصف مهریه را مطالبه کند ولی اگر دخول انجام شود و یا اینکه زوجه باکره باشد طبق ماده 1085 قانون مدنی می تواند با حق حبس و تا مادامی که کلیه مهریه از ناحیه زوج داده نشود از همبستری با زوج امتناع نماید که موجب کراهت یا حق حبس است.

سوالات متداول درباره شرط طلاق از مرد توسط زن

 •  دوستی پرسیده است مدت ۱۰ سال ازدواج کرده و مهریه خانم ۵۰۰ سکه طلا می باشدِ اما همسر وی می گوید طبق قانون ۱۰۰ سکه به زن تعلق می گیرد! آن هم از روز اول باید قسط بندی شود. سوال این است که آیا این مطلب درست است؟! غیر از مهریه چه حق و حقوقی به زن تعلق می گیرد؟

پاسخ: میزان مهریه تعلق گرفته به زن ۱۱۰ سکه خواهد بود ابقس را باید بتوانید ثابت کنید که توانایی پرداخت دارد یا خیر. در مورد قسط بندی هم باید بگوییم که از ابتدا هم قسط بندی نمی شود مرد باید تقاضای اعسار بدهد.

 • دوست دیگری پرسیده است: آیا با اعتیاد زوج به دیدن تصاویر مستهجن و پورنوگرافی، زوجه می تواند درخواست طلاق دهد؟

پاسخ: بله اینها می تواند دلیل طلاق باشد ولی صرف بیان این ادعا و ذکر شفاهی این دلایل کفایت نمی نماید و شما باید اثبات نماید که این وقایع رخ داده است. به طور کلی رفتار غیر اخلاقی شوهر به حدی که ایجاد عسر و حرج نماید یا برای زوجه ایجاد کراهت و تنفر شدید نماید می تواند دلیلی برای طلاق خلع باشد.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا