دسته‌بندی نشده

شبکه های کامپیوتری برای چه اهدافی طراحی شدند؟

اهداف شبکه های کامپیوتری چیست؟

شبکه‌های رایانه‌ای چه یک خانه تک‌خانواده در حال انجام بازی‌ها و دسته چک‌های تعادلی یا یک شرکت Fortune 500 با میلیون‌ها مشتری در سراسر جهان باشد، شبکه‌های رایانه‌ای قدرت، عملکرد و انعطاف‌پذیری را به هر محیط محاسباتی اضافه می‌کنند. شبکه‌های رایانه‌ای که زمانی منحصراً در تنظیمات دولتی و دانشگاهی در دسترس بودند، اکنون با تلفن‌های همراه، بلک‌بری و پخش‌کننده موسیقی از دفتر تا خانه و مستقیماً در جیب ما گسترش می‌یابند.براستی شبکه های کامپیوتری برای چه اهدافی طراحی شدند؟

شاید صرفه جویی در وقت افزایش سود بهترین اهداف هر طراحی باشد در طراحی شبکه ها  این نیاز به این شاید شکل گرفته باشد که به اشتراک گذاری فایل و داده زمانی، عمدتاً شامل ذخیره اسناد در فلاپی دیسک هایی بود که می توانستند به صورت فیزیکی با دست به رایانه های دیگر منتقل شوند. با این حال، با شبکه، فایل‌ها را می‌توان فوراً در سراسر شبکه به اشتراک گذاشت، چه با یک کاربر یا با صدها کاربر. کارمندان در سراسر بخش‌ها می‌توانند در اسناد همکاری کنند، مطالب پس‌زمینه را مبادله کنند، صفحات گسترده را اصلاح کنند، و بدون ایجاد نسخه‌های متناقض، به یک پایگاه داده مرکزی مشتری به‌طور همزمان افزوده‌ها و به‌روزرسانی‌ها انجام دهند.

شبکه کامپیوتری به معنای اتصال کامپیوترهای مستقل (مستقل) برای تبادل اطلاعات است. رسانه اتصال می تواند یک سیم مسی، فیبر نوری، مایکروویو یا ماهواره باشد. عناصر شبکه – شبکه کامپیوتری شامل عناصر شبکه زیر است: حداقل دو کامپیوتر رسانه انتقال یا سیمی یا بی سیم پروتکل ها یا قوانین حاکم بر ارتباطات نرم افزارهای شبکه مانند سیستم عامل شبکه معیارهای شبکه:

معیارهایی که باید توسط یک شبکه کامپیوتری رعایت شود عبارتند از:

1- عملکرد: از نظر زمان انتقال و زمان پاسخ اندازه گیری می شود. زمان انتقال زمانی است که یک پیام از یک دستگاه به دستگاه دیگر منتقل می شود زمان پاسخ، زمان سپری شده بین یک پرسش و پاسخ است. عملکرد به عوامل زیر بستگی دارد

  1. تعداد کاربران
  2.  نوع رسانه
  3.  انتقال
  4.  قابلیت شبکه متصل
  5.  کارایی نرم افزار.

 2- قابلیت اطمینان: بر حسب اندازه گیری می شود فراوانی شکست بازیابی از شکست استحکام در هنگام فاجعه.

3- امنیت :به معنای محافظت از داده ها از دسترسی غیرمجاز است

اهداف شبکه های کامپیوتری:

اهداف مهم شبکه های کامپیوتری به شرح زیر است:

به اشتراک گذاری منابع

 بسیاری از سازمان ها دارای تعداد قابل توجهی کامپیوتر در عملیات هستند که جدا از هم قرار دارند. سابق. گروهی از کارکنان اداری می توانند یک چاپگر، فکس، مودم، اسکنر و غیره مشترک را به اشتراک بگذارند. قابلیت اطمینان بالا – اگر منابع جایگزینی وجود داشته باشد، همه فایل‌ها را می‌توان در دو یا چند ماشین کپی کرد. اگر یکی از آنها در دسترس نباشد، به دلیل خرابی سخت افزار، می توان از نسخه های دیگر استفاده کرد.

ارتباطات بین فرآیندی

 کاربران شبکه که از نظر جغرافیایی دور از هم قرار دارند، ممکن است در یک جلسه تعاملی از طریق شبکه گفتگو کنند. به منظور اجازه این امر، شبکه باید ارتباطات تقریباً بدون خطا را ارائه دهد.

دسترسی انعطاف پذیر

فایل ها از هر رایانه ای در شبکه قابل دسترسی هستند. پروژه را می توان در یک کامپیوتر شروع کرد و در دیگری به پایان رساند.

اهداف دیگر

شامل توزیع توابع پردازش، مدیریت متمرکز و تخصیص منابع شبکه، سازگاری تجهیزات و نرم افزارهای متفاوت، عملکرد خوب شبکه، مقیاس پذیری، صرفه جویی در هزینه، دسترسی به اطلاعات از راه دور، ارتباط فرد به فرد و غیره است.

چرا شبکه مهم است؟

استفاده از شبکه یکی از بهترین راه ها برای یافتن شغل جدید یا حتی یک نقش جدید در شرکت فعلی شماست. چرا شبکه سازی اینقدر مهم است؟ اغلب به یک کلمه کلیدی خلاصه می شود: ارجاعات. سی و یک درصد از جویندگان کار از طریق ارتباطات حرفه ای، به ویژه ارجاع، فهرست را پیدا می کنند. شبکه‌سازی می‌تواند درها را به روی فرصت‌های جدیدی باز کند که در غیر این صورت ممکن است دور از دسترس باشند. به علاوه، یک رابطه حرفه‌ای قوی می‌تواند الهام بخش کسی باشد که رزومه شما را به میز مدیر استخدام تحویل دهد. این می تواند شما را از بقیه متمایز کند و حتی به شما کمک کند روزی شغل رویایی خود را پیدا کنید. بسیاری از مردم تصور می کنند که شبکه سازی فقط در طول جستجوی شغل مفید است. اما، هدف شبکه بسیار فراتر از یافتن فرصت شغلی بعدی شماست. .

4دلیل که شبکه برای پیشرفت شغلی شما مهم است نمی توان انکار کرد که ملاقات با افراد جدید ممکن است احساس ناراحتی کند. با این حال، اگر بتوانید با ترس‌های خود روبرو شوید، از ارتباطاتی که می‌توانید با همکاران، دوستان قدیمی و بله، حتی غریبه‌ها برقرار کنید، شگفت‌زده خواهید شد. در اینجا 4 دلیل وجود دارد که چرا شبکه برای پیشرفت شغلی شما مهم است: شبکه سازی به رفاه اجتماعی شما کمک می کند شبکه سازی منجر به تبادل افکار می شود شبکه سازی به شما کمک می کند با افراد در تمام سطوح حرفه ای آشنا شوید شبکه سازی اعتماد به نفس حرفه ای شما را افزایش می دهد شبکه‌سازی دادو ستد است، که آن را زمینه‌ای برای دوستی می‌کند. داشتن افراد بیشتر در زندگی می تواند به شما کمک کند بهترین دوست جدید خود را ملاقات کرده و شادی کلی شما را افزایش دهد

 علاوه بر مزایای اجتماعی، ایجاد روابط می تواند کلید برداشتن گام های بزرگ در مسیر شغلی شما باشد. حتی اگر در حال حاضر به دنبال شغل نیستید، شبکه می‌تواند فرصت‌های جالب و مرتبطی را به‌ویژه برای زنان به ارمغان بیاورد. یک اتصال شخصی یا لینکدین ممکن است در مورد نقشی که برای شما مناسب است صحبت کند. آنها همچنین می توانند از شما برای پیگیری یک پروژه پرشور کمک بخواهند. وقتی مردم بدانند به چه چیزی علاقه دارید، می توانند به شما کمک کنند فرصت هایی را پیدا کنید که ممکن است در غیر این صورت از دست داده باشید. حتی ممکن است مربی یا شریک تجاری بعدی خود را از طریق شبکه پیدا کنید. به گفته Jobvite، 23 درصد از افراد رزومه خود را از طریق دوستان یا همکاران قبلی ارسال می کنند. این روشن می کند که چرا ارتباط ماندن بسیار مهم است. ایجاد شبکه شما نه تنها به شما کمک می کند فرصت های جدیدی پیدا کنید، بلکه می تواند به شما کمک کند تا نقش جدیدی را نیز ایمن کنید. اهمیت ارجاعات را نمی توان انکار کرد.

اهداف شبکه های کامپیوتری

ملاحظات طراحی برای یک شبکه

 اولین چیزی که باید در نظر گرفته شود درک الزامات شبکه است. الزامات شبکه یک دفتر کوچک که ده کامپیوتر و تجهیزات مرتبط را به هم متصل می کند با سیستم بلیط هواپیما بزرگ که در سراسر جهان گسترده است متفاوت است. عوامل اصلی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

هدف شبکه

تبادل اطلاعات و داده ها بین رایانه ها، برنامه های کاربردی و میزبانی پایگاه داده، خدمات صوتی و پیام رسانی 

اندازه شبکه

تعداد کاربران، منطقه تحت پوشش، مکان کاربران، سخت افزار و غیره. مقدار داده ای که منتقل و مبادله می شود امنیت داده ها عوامل مهم دیگری که باید در نظر گرفته شوند

الزامات اتصال (چه سیمی، بی سیم یا ترکیبی)، نوع کابل کشی، نوع کامپیوترها و تجهیزات مورد استفاده و مکان آنها، نرم افزار و سیستم عامل مورد استفاده. رویکرد مورد استفاده شبیه به طراحی یک سیستم بزرگراه است: هدف و مکان های متصل باید شناسایی شوند، فاصله کل تخمین زده شود، میزان ترافیک و اندازه مسیرها تخمین زده شود، و سیستم مدیریت ترافیک بررسی شود.

 

اهمیت طراحی شبکه چیست؟

شبکه هایی که بخشی از یک طرح طراحی شده هستند به جای شبکه هایی که فقط با هم ترکیب شده اند، معمولاً به دلیل در نظر گرفتن نیازهای شبکه، عملکرد بهتری دارند. یک طراحی شبکه خوب قوی تر خواهد بود و به طور کلی عملکرد بهتری را ممکن می سازد. شبکه های خوب سریع و کارآمد کار می کنند و بهترین پلتفرم را برای همه برنامه هایی که می خواهید استفاده کنید فراهم می کنند. اگر تاخیر یا تاخیر در زمان پاسخ وجود داشته باشد، هر کاری که تلاش می شود توسط کارمندان انجام شود تحت تاثیر قرار می گیرد، این یکی از دلایلی است که چرا قبل از اعمال هر گونه تغییر یا هنگام شروع نصب اولیه، طراحی شبکه مهم است.

شبکه های کامپیوتری برای چه اهدافی طراحی شدند؟

طراحی شبکه شامل ارزیابی، درک و محدوده بندی شبکه ای است که باید اجرا شود. کل طراحی شبکه معمولاً به عنوان یک نمودار شبکه نشان داده می شود که به عنوان طرح اولیه برای اجرای فیزیکی شبکه عمل می کند. به طور معمول، طراحی شبکه شامل موارد زیر است: نقشه منطقی شبکه طراحی شود ساختار کابل کشی تعداد، نوع و مکان دستگاه های شبکه (روتر، سوئیچ، سرور) ساختار آدرس دهی IP معماری امنیت شبکه و فرآیندهای کلی امنیت شبکه

شبکه های قوی به معنای مقیاس پذیری هستند اگر شبکه ای قوی دارید، در آن صورت زمانی که نیاز به مقیاس دارید، نیازی نیست به طراحی مجدد فکر کنید، بلکه می توانید تعداد کاربران و رایانه ها را راحت تر از طرح اصلی افزایش دهید و همچنین هرگونه خرابی احتمالی را به حداقل برسانید. ما بررسی خواهیم کرد که به چه ساختاری برای کابل کشی داده نیاز دارید و بازخورد با کیفیتی را در مورد اینکه کدام نصب بهترین است ارائه می دهیم. سخت‌افزار و نرم‌افزار تنظیم‌شده‌ای که در شبکه استفاده می‌شود، همچنین تضمین می‌کند که شبکه‌هایی دارید که نیاز به نگهداری یا به‌روزرسانی کمتری دارند. اگر به رشد آینده اجازه می دهید، ما می توانیم گزینه های مختلفی را در طراحی ایجاد کنیم.

سطوح خدمات بهبود یافته با طراحی جدید و نصب کابل کشی برای شبکه کسب و کار خود، متوجه خواهید شد که همیشه از خدمات و عملکرد سریع لذت می برید. محدوده زمان واکنش به وظایف بسیار مؤثرتر خواهد بود و در مواردی مانند از دست دادن در جلسه مشتری از آن جلوگیری می شود. کاربران دوست دارند وارد سیستم شوند و انتظار دارند سیستم های کسب و کار کار کنند، بنابراین داشتن یک طراحی شبکه خوب برنامه ریزی شده مسائل امنیتی و همچنین افزایش سرعت و عملکرد را به حداقل می رساند.

طراحی LAN مقرون به صرفه در مقایسه با کار بر روی وصله های کابل کشی، احتمال صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها در طراحی و نصب شبکه کاملاً جدید وجود دارد. هزینه طراحی و نصب می تواند به این معنی باشد که شما همیشه در هزینه خرید سخت افزار جدید صرفه جویی می کنید. هدف نهایی از نصب و راه اندازی شبکه مقرون به صرفه از AEL Systems این است که شما نوع شبکه کنترل شده مورد نیاز خود را داشته باشید، شبکه ای که امنیت در برابر خطر را فراهم می کند و همزمان قابلیت استفاده را بهبود می بخشد. قبل از شروع طراحی و نصب، خطرات احتمالی را ارزیابی خواهیم کرد. ما همچنین سعی خواهیم کرد ببینیم که کجا می توانیم عملکرد

امنیت شبکه

امنیت شبکه ها ما همیشه باید امنیت شبکه ها را در نظر بگیریم، با هدف جلوگیری از تکرار هرگونه حمله در سراسر تجارت. طرح بازیابی فاجعه نیز بخشی از طراحی شبکه است و در صورت نیاز باید تمهیداتی برای قدرت پشتیبان وجود داشته باشد. در یک یادداشت جانبی، و در رابطه با ایمنی داده‌های کسب‌وکار، از داده‌ها نیز باید روزانه پشتیبان‌گیری شود تا در صورت بروز هرگونه اتفاقی برای سیستم‌ها به دلیل آتش‌سوزی یا سایر نقض‌های امنیتی، خطر از دست دادن به حداقل برسد.

در این دنیای همیشه در حال تحول از شرکت‌های به هم پیوسته، هرگز مهم‌تر از این نبوده است که طراحی شبکه را هنگام توسعه سیستم‌های جدید یا بهسازی سیستم‌های قدیمی در شبکه بزرگ‌تر سازمانی در نظر بگیریم. مدیران اجرایی برای تصمیم گیری در لحظه نیاز به داده هایی در دستان خود دارند، اما گاهی اوقات سازمان ها آنچه را که باید برای اطمینان از امنیت شبکه ارائه دهنده آن داده ها تضمین کنند، در نظر نمی گیرند. هدف این است که داده‌های متمرکزی داشته باشیم و در عین حال سیستم‌های زیربنایی را از هم جدا نگه داریم، به گونه‌ای که دفاع عمیق را ممکن می‌سازد و از حملات گسترده در کل شرکت جلوگیری می‌کند.

در تجربه ما، دو رویکرد معمولی برای انجام این وظایف وجود دارد. اولی روش ساده تر و متمرکز بر سخت افزار برای جداسازی شبکه ها از طریق جداسازی فیزیکی است. شرکت ها ترافیک شبکه های متفاوت را به سیم های فیزیکی جداگانه جدا می کنند. یکی از مزایای این طراحی این است که جایگزینی تجهیزات شبکه بسیار ساده و ساده است. با این حال، زمانی که تعداد شبکه‌های فیزیکی جداگانه افزایش می‌یابد و میل به عملکرد عملکردی آنها به عنوان یک شبکه واحد وجود دارد، ممکن است مشکلات متعددی پیش بیاید. رویکرد شبکه مجزا پیچیدگی غیرضروری را اضافه می‌کند، زیرا رایانه‌ها به اتصال به چندین شبکه نیاز دارند تا ارتباط را در مناظر گیاهی مدرن فعال کنند. شبکه‌های مجزا از لحاظ فیزیکی می‌توانند به سرعت به شبکه بزرگی از رایانه‌های به هم پیوسته تبدیل شوند، که می‌توانند به ویروس اجازه دهند اگر به درستی طراحی نشده باشند، همانطور که در حملات سال قبل دیده شد. علاوه بر این، اگر ویژگی‌های پیشرفته دامنه‌ها مورد نظر باشد، مانند سیستم نام دامنه، اکثر سازمان‌ها برای حل همه دستگاه‌ها بدون تخصیص استاتیک همه چیز مشکل دارند، که می‌تواند نگهداری آن دشوار باشد

در مقابل رویکرد جداسازی فیزیکی، استفاده از شبکه‌های محلی مجازی (VLAN) است. این رویکرد شامل استفاده از همان “سیم” فیزیکی، اما علامت گذاری ترافیک با شناسه های مختلف برای جدا نگه داشتن مسیرهای ترافیکی است. هر شبکه مجازی در لایه پیوند داده مدل OSI تعریف شده است. با توجه به پیچیدگی اضافه پیکربندی سوئیچ، یک متخصص شبکه برای پیکربندی شبکه بر اساس الزامات طراحی مورد نیاز است.

صرفه جویی

علیرغم افزایش هزینه طراحی و تخصص شبکه، در تجربه ما صرفه جویی قابل توجهی در هنگام پیاده سازی یک شبکه جدید به جای گزینه فیزیکی جداگانه وجود دارد. افزایش جزئی در هزینه طراحی با کاهش هزینه سخت افزار کمرنگ می شود.

هدف هنگام انجام یک پروژه پیاده سازی شبکه برای شبکه های کنترلی این است که اطمینان حاصل شود که شبکه تا حد امکان بردارهای حمله کمتری دارد. این ریسک برای تعیین اینکه شبکه کنترل با شرکت چقدر به هم متصل خواهد بود، سنجیده می شود که منجر به یک معماری شبکه تعریف شده می شود. هنگام تعیین اینکه آیا باید با یک LAN فیزیکی یا مجازی (یا به طور بالقوه ترکیبی، همانطور که در بسیاری از پروژه‌ها مشاهده می‌کنیم)، ریسک نیز در نظر گرفته می‌شود. اگر هدف منفرد جداسازی کامل شبکه کنترل باشد، جداسازی فیزیکی انتخاب واضحی است. با این حال، به دلیل گسترش شرکت ها و دستگاه های متصل، حفظ انزوا کنترل کامل شبکه بسیار دشوار شده است (اگرچه دیده ایم که برخی از شرکت ها شبکه های بزرگ را به این روش مدیریت می کنند). ما چندین پروژه را اجرا کرده‌ایم که چیزی جز گره‌گشایی شبکه‌های مختلف و اجرای یک استراتژی شبکه جامع نیست. در مواردی مانند این، توانایی ایجاد یک VLAN برای جدا نگه داشتن ترافیک شبکه مقرون به صرفه می شود و می تواند به گونه ای طراحی شود که خطر حمله را کاهش دهد.

ارزیابی نهایی طراحی شبکه های کامپیوتری

 تجربه خود، ما شاهد به کارگیری تمام این استراتژی ها برای ایجاد شبکه های کنترلی بوده ایم. این معمولاً به خطری خلاصه می شود که یک سازمان مایل به پذیرش همراه با تجربیات گذشته و وضعیت های نهایی مطلوب است. بهترین توصیه این است که ریسک ها را در مقابل هزینه های راه حل های مختلف شبکه ارزیابی کنید و یک فلسفه طراحی را انتخاب کنید که الزامات امنیتی را بدون آسیب رساندن به تیم شما برآورده کند. به عنوان مثال، برای طراحی یک شبکه سیستم کنترل دارویی جدید از یک ایالت سبز، جمع آوری تمامی پرسنل فناوری عملیات (OT) و فناوری اطلاعات (IT) برای طراحی شبکه به عنوان یک تیم مفید است. به این ترتیب هر دو طرف الزامات خود را برآورده می کنند (یا حداقل از دلایلی که نمی توانند برآورده شوند) آگاه هستند و در طراحی نهایی سهم دارند

برنامه ریزی

هنگام برنامه ریزی برای یک پروژه، ما معمولاً پیشنهاد می کنیم که شبکه به صورت فیزیکی از شبکه سازمانی جدا شود و حداقل یک منطقه غیرنظامی (DMZ) وجود داشته باشد که دو شبکه را از یکدیگر جدا کند. دو فایروال در دو طرف DMZ برای کنترل ترافیک و ایجاد یک قانون انکار همه به طور پیش‌فرض وجود خواهد داشت که فقط به آنچه کاملاً ضروری است اجازه عبور از شبکه‌ها را می‌دهد. به طور معمول، ما آن را طوری طراحی می کنیم که ترافیک شبکه فقط از شبکه کنترل به DMZ و در صورت لزوم به سازمان جریان یابد. راه های مختلفی برای نزدیک شدن به یک پروژه شبکه وجود دارد، اما داشتن یک برنامه و خرید از هر دو طرف بهترین راه برای شروع است.

در طراحی شبکه ها امنیت بسیار مهم است در شبکه های خصوصی ما که در منزل استفاده می کنیم نیاز به بعضی برنامه هایکنترل والدین است که ازجمله آنها SPY24است که برای شبکه شخصی شما کارایی بسیار زیادی دارد.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا