دسته‌بندی نشده

معرفی انواع شبکه های کامپیوتری

انواع شبکه های کامپیوتری

آشنایی با شبکه های کامپیوتری را به منظور استفاده از امکانات این شبکه ها صورت می گیرد. این شبکه ستون فقرات تکامل فناوری اطلاعات است و در دنیای دیجیتال، نقش مهمی در اتصال همه چیز روی زمین مانند تجهیزات، ماشین‌ها، لوازم خانگی، ابزارها و اجسام متحرک ایفا می‌کند. بیایید چندین نوع شبکه را  از انواع شبکه های کامپیوتری راتحلیل کنیم.

معرفی انواع شبکه های کامپیوتری

انواع مختلف شبکه اندازه شبکه می تواند از اتصال دو رایانه در یک اتاق کوچک تا هزاران رایانه در سراسر جهان متفاوت باشد. انواع مختلف شبکه عبارتند از:

  1. شبکه شخصی (PAN) : به طور عمده در یک محیط خانه مستقر شده و یک یا چند کامپیوتر، چاپگر، تلفن، سایر ابزارهای شخصی را از طریق مودم به صورت سیمی یا بی سیم متصل می کند. این هدف به اشتراک گذاری اسناد و عکس ها در گره ها، دسترسی به اینترنت و سرگرمی است. امروزه تقریبا تمام خانواده ها از این شبکه ها به طرق مختلف استفاده می کنند.
  2. شبکه محلی (LAN) کامپیوترها و سایر تجهیزات را در یک محل یا ساختمان به هم متصل می کند و به کاربران محلی امکان می دهد اطلاعات را از طریق سرورهای فایل به اشتراک بگذارند، اسناد را از طریق چاپگرهای متمرکز چاپ کنند، تراکنش ها را از طریق سرورهای مرکزی انجام دهند و به صورت ایمن از طریق روتر فایروال به شبکه های خارجی متصل شوند. کامپیوترها و دستگاه ها از طریق هاب، سوئیچ ها، آداپتورهای شبکه، کابل ها و فیبرهای نوری به هم متصل می شوند. در LAN مدرن، رایانه‌ها در حالت بی‌سیم از طریق نقاط دسترسی (آنتن) به هم متصل می‌شوند و چیدمان صندلی‌های انعطاف‌پذیر و آزادی را برای هزاره‌ها فراهم می‌کند تا از هر جایی در دفتر کار کنند. LAN یک شبکه پرسرعت را فراهم می کند، استفاده از مجوزهای نرم افزار را بهینه می کند و با اتصال تمام کاربران از طریق یک اتصال اینترنتی واحد و به اشتراک گذاری منابع به طور موثر، در هزینه ها صرفه جویی می کند. یک LAN می تواند به طور منطقی به چندین شبکه محلی مجازی (VLAN) تقسیم شود و آنها از طریق یک روتر به هم متصل شوند. هر VLAN ویژگی های خاص خود را دارد و دسترسی کاربران را می توان در سراسر VLAN ها محدود کرد.
  3. شبکه منطقه شهری (MAN) چندین شبکه محلی را در یک شهر مترو در یک شبکه بزرگتر ادغام می کند. فیبرهای نوری و کابل ها رسانه MAN هستند و از یک محیط کاربردی توزیع شده پشتیبانی می کنند. اطلاعات و منابع را می توان در سراسر MAN توسط کاربران به اشتراک گذاشت و دسترسی را می توان در صورت لزوم محدود کرد. MAN بستری را برای سازمان ها فراهم می کند تا مرکز بازیابی نزدیک به فاجعه (Near DR) خود را در یکی از تأسیسات خود در شهر به عنوان پشتیبان برای برنامه های کاربردی سازمانی حیاتی برنامه ریزی کنند. این DR های نزدیک می توانند در حالت تکثیر داده های همگام سازی شده کار کنند، که در هنگام تعویض به DR در زمان های اضطراری در مرکز داده اولیه، داده ها از دست نمی روند. شبکه منطقه ای پردیس (CAN) نسخه دیگری از شبکه مترو است که به طور گسترده در یک محوطه دانشگاهی وسیع استفاده می شود. هر بخش می تواند LAN مخصوص به خود را داشته باشد و می توان آنها را از طریق CAN متصل کرد و دانش آموزان می توانند منابع را در این شبکه ها به اشتراک بگذارند. MAN یک ستون فقرات محکم برای ایجاد شبکه گسترده فراهم می کند.
  4. شبکه گسترده (WAN) چندین LAN و MAN را در سراسر جغرافیای وسیع به یک شبکه بزرگ امن متصل می کند. مناطق وسیعی را در سراسر یک کشور و خارج از آن پوشش می دهد. WAN روترهای LAN/MAN را از طریق خط عمومی اجاره ای، MPLS و اتصال ماهواره ای متصل می کند. یک سازمان با امکانات تولید/بازاریابی چندمکانی می‌تواند یک شبکه داشته باشد و عملیات مرکز داده را در یک سایت اصلی متمرکز کند و برنامه WAN را میزبانی کند. کاربران می توانند از هر مکانی در شبکه وارد سیستم شوند و به طور یکپارچه به ERP متمرکز دسترسی داشته باشند و منابع را به طور موثر به اشتراک بگذارند.
  5. شبکه منطقه ذخیره سازی (SAN) یک شبکه انحصاری است که به سرورها متصل می شود. دستگاه های ذخیره سازی با هم در مرکز داده جمع می شوند و برای دسترسی به داده ها با چندین سرور به اشتراک گذاشته می شوند. یک شبکه انحصاری اترنت/کانال فیبر که ذخیره سازی را با یک سرور از طریق پروتکل هایی مانند رابط سیستم کامپیوتری کوچک متصل به صورت سریال (SCSI)، کانال فیبر و اینترنت SCSI (iSCSI) متصل می کند، عملکرد بالایی را در ذخیره سازی/بازیابی داده ها ارائه می دهد.
  6. شبکه منطقه سیستم سرورها از طریق شبکه‌های پرسرعت در یک محیط محلی خوشه‌بندی می‌شوند و به عنوان قدرت محاسباتی تلفیقی برای برنامه‌های کاربردی پرقدرت در یک شبکه منطقه سیستم ارائه می‌شوند.
  7. شبکه خصوصی سازمانی (EPN) توسط مشاغل با اتصال تمام رایانه ها و دستگاه ها در تمام بخش ها به منظور تبادل داده ساخته شده است. این شبکه تمامی سیستم عامل های دستگاه ها و پروتکل های ارتباطی را مدیریت می کند و اتصال ایمن را فراهم می کند.
  8. شبکه خصوصی مجازی (VPN) شبکه خصوصی مجازی (VPN) با ارائه امنیت شبکه‌های محلی هنگام دسترسی به اینترنت عمومی، بهترین تجربه جهانی را برای کاربران آنلاین ارائه می‌کند. در VPN، یک تونل ایمن خصوصی، کاربران را قادر می‌سازد تا زمانی که در شبکه خودشان کار می‌کنند، به روشی محافظت‌شده به اینترنت دسترسی داشته باشند. کاربران از طریق نرم افزار سرویس گیرنده نصب شده در دسکتاپ/لپ تاپ/تب/دستگاه های موبایل خود به سرورهای VPN دسترسی پیدا می کنند. نرم افزار مشتری داده ها را به صورت رمزگذاری شده به سرور VPN ارسال می کند و هویت کاربر را پنهان می کند و سرور VPN نیز به نوبه خود داده ها را به روشی امن به مقصد نهایی آنلاین هدایت می کند.
  9. اینترنت اینترنت شبکه ای از تمام شبکه هایی است که از طریق روترها، دروازه ها و پل ها با استفاده از پروتکل های اینترنتی متصل می شوند. کاربران از طریق مرورگرها با استفاده از URL به اینترنت متصل می شوند و اطلاعات مورد نظر خود را دریافت می کنند.
معرفی انواع شبکه های کامپیوتری

مزایای برنامه های متمرکز میزبانی

ذخیره داده و دسترسی کاربران را از طریق LAN، MAN، WAN به روشی ایمن، فعال می کند. نتایج در صرفه جویی قابل توجهی در هزینه از طریق مدیریت متمرکز. اطلاعات بلادرنگ را در اختیار کاربران قرار می دهد. یکپارچگی داده ها را تضمین می کند. تراکنش های تجاری، بانکداری خالص را در هر جغرافیایی فعال می کند. استفاده از مجوز نرم افزار و استفاده از منابع را بهینه می کند. بستر همکاری را برای کارمندان فراهم می کند و هزینه سفر را کاهش می دهد.

معایب شبکه گسترده

 1-مسئله امنیتی: یک شبکه WAN در مقایسه با شبکه LAN و MAN دارای مشکلات امنیتی بیشتری است زیرا همه فناوری ها با هم ترکیب شده اند که مشکل امنیتی ایجاد می کند.

2-به نرم افزار فایروال و آنتی ویروس نیاز دارد: داده ها بر روی اینترنت منتقل می شوند که می توانند توسط هکرها تغییر یا هک شوند، بنابراین باید از فایروال استفاده شود. برخی از افراد می توانند ویروس را به سیستم ما تزریق کنند، بنابراین آنتی ویروس برای محافظت در برابر چنین ویروسی مورد نیاز است.

 3- هزینه راه اندازی بالا: هزینه نصب شبکه WAN بالا است زیرا شامل خرید روترها، سوئیچ ها می شود.

4-عیب یابی مشکلات: منطقه وسیعی را پوشش می دهد، بنابراین رفع مشکل دشوار است.

سخن پایانی: ما با 9 نوع شبکه در اینجا آشنا شده و یک تحلیل مختصر پرداخته ایم که امیدوارم برایتان مفید واقع شود . باید همانگونه که در معایب عنوان شد بحث امنیت شبکه دقت شود اما نیاز به توضیح است که همه نرم افزارهای جاسوسی  بد نیستند و کارایی مثبتی هم دارند مثل نرم افزارهای SPY که از آنها برای اقدامات مفیدی مانند کنترل فرزندان زیر سن قانونی استفاده کرد. این نرم افزارها قابلیت های زیادی دارد مانند رد یابی فرزندان و حتی دانستن نوع موسیقی که گوش می دهند و کنترل ارتباطات آنها.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا