طلاق توافقی

آنچه باید درباره طلاق توافقی بدانید

در این مقاله قصد بررسی طلاق توافقی را داریم.  شاید ساده به نظر برسد، اما تصمیم گیری برای پایان دادن به ازدواج برای زن و شوهر آسان نیست. اغلب افراد قبل از تصمیم به طلاق مدت زیادی را صرف حل مشکلات می کنند. اما گاهی اوقات آنها نمی توانند مشکلات را حل کنند و تصمیم می گیرند که طلاق بهترین راه حل است. 

اطلاعاتی درباره طلاق

طلاق زمانی رخ می دهد که زن و شوهر تصمیم می گیرند دیگر با هم زندگی نکنند و تمایلی به ادامه زندگی با هم ندارند. گاهی اوقات هم پدر و هم مادر می خواهند طلاق بگیرند و گاهی اوقات هم یکی از والدین با طلاق مخالف است. افرادی که قصد دارند از یکدیگر طلاق بگیرند می توانند با به صورت دوستانه و توافقی از هم جدا شوند یا طلاق غیرتوافقی را انتخاب کنند که معایبی نیز به همراه دارد. وقتی اصطلاح طلاق را می شنویم، به صورت خودکار تعدادی جلسات دادگاه، هزینه های گران دادگاه و درگیری بین طرفین را تصور می کنیم. خوشبختانه لازم نیست طلاق به این شکل باشد. در واقع، اغلب طلاق ها می توانند تا حدودی دوستانه حل شوند. این امر به ویژه در مورد زوج‌هایی که واجد شرایط طلاق توافقی هستند صادق است، که به طرفین کمک می‌کند از دعاوی طولانی و پیچیده طلاق اجتناب کنند. طلاق توافقی، طلاقی است که هیچ کدام از طرفین با آن مخالفت نمی کنند. هنگامی که هر دو طرف یعنی هم زن و هم شوهر با طلاق موافق باشد بدون اینکه اعتراضی داشته باشند، می توانند در مدت زمان کوتاه تری از یکدیگر جدا شوند. در این مطلب قصد داریم به بررسی نکات بیشتری درباره ی طلاق توافقی بپردازیم که امیدواریم مفید واقع شود.

طلاق توافقی

طلاق توافقی چیست؟

پایان دادن به ازدواج هرگز فرآیند آسانی نیست. با این حال، راه‌های ساده‌تری برای زوجین وجود دارد که بتوانند دارایی‌های مادی خود را تقسیم کنند، در مورد مسائل مربوط به حضانت فرزند و رسیدگی به امور دیگر باهم مشارکت کنند. هنگامی که هر دو زوج می توانند به ازدواج خود پایان دهند و به توافقی قابل قبول در مورد طلاق نهایی خود، بدون حضور در دادگاه برسند، این یک طلاق توافقی و بدون اعتراض است. این نوع طلاق به زوجین این فرصت را می دهد تا ازدواج خود را با آرامش به پایان برسانند.

در این نوع طلاق، هر دو زوج باید در مورد تمام مسائل مربوط به طلاق توافق کنند. همچنین باید یک توافقنامه طلاق امضاء  شود . طلاق بدون منازعه و توافقی اغلب بسیار آسان تر از طلاق غیرتوافقی است، زیرا همسران می توانند بدون مذاکره مداوم، موضع گیری قانونی و حضور در جلسات طولانی دادگاه به ازدواج خود پایان دهند. بنابراین، طلاق بدون منازعه معمولاً استرس کمتر و هزینه های قانونی کمتری را به همراه دارد.  همچنین، روند طلاق بدون منازعه باعث حفظ رابطه بین همسران می شود که این مسئله به خصوص در صورت داشتن فرزند اهمیت زیادی دارد. با این حال، همسرانی که طلاق می گیرند باید بتوانند برای حل و فصل همه مسائل طلاق خود با یکدیگر به راه حل های مورد توافق برسند. اگرچه ممکن است مشارکت با همسر سابق خود برای حل و فصل مسائل مهم مالی و تربیت کودکان دشوار به نظر برسد، اما این کار بهتر از طلاق غیرتوافقی است.

طلاق توافقی

توافقنامه طلاق

شروطی که در توافقنامه طلاق امضا می شوند، عبارتند از:

 • تقسیم اموال و بدهی ها؛
 • تخصیص زمان حضانت فرزندان؛
 • حمایت از کودک؛
 • نفقه؛
 • سایر مسائل مربوط به طلاق مربوط به زوجین.

شروط طلاق توافقی

شروط  این نوع طلاق عبارتند از:

عدم وجود هرگونه اختلاف مالی (مانند حضانت فرزند یا نفقه)؛
هر دو موافق طلاق هستند (اگر یک نفر در دادگاه طلاق حاضر نشود، یعنی قصد طلاق توافقی را ندارند)؛
هنگامی که هر دو طرف رابطه با مسائل بزرگ در اکثر طلاق ها (مانند حضانت فرزند، نفقه فرزند، توزیع دارایی و حمایت از همسر) مطلع و موافق باشند، طلاق توافقی می تواند در مدت زمان و هزینه ای که صرف طلاق آنها می شوند، صرفه جویی کند.

طلاق توافقی

مزایای طلاق توافقی

استفاده از فرآیند طلاق توافقی مزایایی نیز به همراه دارد، برخی از این مزایا عبارتند از:

 • کاهش هزینه: به طور کلی این نوع طلاق، هزینه کمتری نسبت به طلاق غیر تفاوقی دارد (البته هزینه های تشکیل پرونده برای طلاق غیرتوافقی و توافقی یکسان است).  زوجین برای شروع مراحل قانونی باید هزینه تشکیل پرونده را بپردازند (مگر اینکه دادگاه از آن چشم پوشی کند)، و ممکن است زمانی که هر یک از زوجین وکیلی را برای بررسی اسناد استخدام می کنند، هزینه هایی را متحمل شوند. در حالی که همیشه توصیه می شود هنگام طلاق گرفتن وکیل داشته باشید، ولی در صورت طلاق بدون اعتراض و توافقی به دلیل کاهش نیاز مراجعه به دادگاه و استخدام وکیل، هزینه های طلاق نیز کاهش پیدا می کند. بنابراین، با استفاده از این فرآیند طلاق، در هزینه های قانونی که صرف طلاق می شود، صرفه جویی خواهد شد.
 • حفظ رابطه بین همسران: در اکثر مواقع، طلاق توافقی نیز باعث حفظ رابطه بین همسران می شود.  طلاق می  تواند باعث شود که ارتباط بین دو نفر آسیب دیده ،از بین برود. از آنجایی که طلاق توافقی مستلزم همکاری همسران برای یک هدف مشترک است، معمولاً در پایان طلاق رابطه بهتر و دوستانه تری باهم خواهند داشت به خصوص اگر فرزند نیز داشته باشند.
طلاق توافقی
 • پیگیری سریعتر: ثبت درخواست طلاق توافقی تقریباً به این معنی است که قاضی سریعتر پروسه ی طلاق را اجرا  می کند. طلاق توافقی نشان می دهد که زن و شوهر به کرامت خود اهمیت می دهند. تعارض و مشاجره در این نوع طلاق از بین می رود و ازدواج به سادگی پایان پیدا می کند. طلاق توافقی سریعتر انجام می شود، زیرا نیاز نیست که حتماً زوجین در جلسات دادگاه حضور داشته باشند. بنابراین، یکی از مهمترین مزایای طلاق توافقی این است که این نوع از جدایی ها خیلی سریعتر از طلاق غیرتوافقی حل می شوند. به عنوان مثال، اگر دادخواست طلاق و کلیه مدارک لازم به درستی به دادگاه ارائه شود، زوج می توانند انتظار داشته باشند که در حدود یک ماه یا حتی زودتر حکم نهایی در مورد طلاق آنها صادر شود.
 • موافقت همسران در جلسات دادگاه: همسرانی که برای ایجاد یک توافقنامه با یکدیگر همکاری می  کنند، احتمالاً پس از قطعی شدن طلاق، از دستورات پیروی می کنند. وقتی زوج‌ها در رابطه با حضانت فرزند و مشکلاتی از این قبیل با هم به توافق می رسند، مشاجره‌های کمتری بین آنها رخ می‌دهد که منجر به کاهش جلسات حضور در دادگاه می شود.
طلاق توافقطلاق توافقیی
 • محرمانه بودن اطلاعات: در حالی که اظهارات مذاکره در دادگاه محلی ثبت می شود، لازم نیست همه افشاگری ها و توافقات انجام شده بین طرفین طلاق در پرونده عمومی ثبت شود. این یعنی که مذاکرات، شرایط و اظهارات شخصی بین زوجین در دسترس عموم قرار نمی گیرد.
 •  کاهش استرس اعضای خانواده: در این طلاق، استرس کمتری نسبت به طلاق غیرتوافقی به اعضای خانواده وارد می شود. در صورت وجود نفقه، حضانت فرزند، یا خیانت، طلاق غیرتوافقی می تواند ناخوشایند باشد. با این حال، زمانی که یک زوج می توانند به توافقی دوستانه برسند، استرس بسیار کمتری وجود دارد. همچنین،  وکیل آنها می تواند در تقسیم دارایی های زوجین به نحوی که برای هر دو طرف منصفانه باشد کمک کند و این کار به کاهش استرس افراد کمک می کند. به خصوص اگر زوجین دارای فرزند باشند، طلاق والدین برای کودکان از چالشهای بزرگی است که تجربه می کنند، بنابراین، بهترین گزینه برای کاهش استرس فرزندان، این نوع طلاق است.
طلاق توافقی

معایب طلاق توافقی یا بدون منازعه

شرایطی وجود دارد که طلاق توافقی در این شرایط توصیه نمی شود. به عنوان مثال، اگر سابقه خشونت خانگی، سوء استفاده عاطفی، یا برخی مشکلات دیگر در رابطه بین افراد وجود داشته باشد، بهتر است طلاق غیرتوافقی صورت بگیرد. اگر زوجین نمی توانند بدون دعوا با یکدیگر صحبت کنند یا یکی از زوجین از هرگونه بحث در مورد طلاق خودداری می کند، این طلاق گزینه ی انتخابی مناسبی نیست.

تفاوت طلاق غیرتوافقی و توافقی

از تفاوت های این دو طلاق می توان به هزینه ای که صرف طلاق می شود، رابطه میان همسران پس از طلاق، مدت زمان صدور حکم طلاق و… اشاره کرد. 

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا