نرم افزار کنترل والدین

آمار طلاق چقدر است و چند درصد از ازدواج ها به طلاق می انجامد

چند درصد از ازدواج ها به طلاق می انجامد؟ این سوالی است که با توجه به آمار طلاق و عدم تمایل جوانان به ازدواج چند سالی است که به عنوان بحث داغ محافل علمی، اجتماعی، فرهنگی و … مطرح می شود. آمارهای ارائه شده از جانب سازمان ثبت و احوال گویای وضعیت قرمز در کشور می باشد.

آمار طلاق در 20 سال اخیر

براساس آمار طلاق ارائه شده از جانب سازمان ثبت و احوال از حدود سال 80 تا به امروز آمار طلاق روز به روز افزایش پیدا کرده است اما آمار ازدواج در دهه ابتدایی یعنی تا سال 89 به نسبت آمار طلاق افزایش چشمگیری داشت آن چه مشخص است در آن سال ها وضعیت معیشتی و رفاهی مردم به مراتب بهتر از سال های اخیر بود ضمن این که تورم نیز تا این اندازه مردم را آزار می داد. در سال 89 بالاترین میزان ازدواج از زمان تاسیس سازمان ثبت و احوال ثبت شد. اما بین سال های 78 تا 98 به طور کل میزان ازدواج ها حدود 20 درصد کاهش پیدا کرده است. آمار طلاق در این بازه ی 20 ساله رشد زیادی داشته است. البته با توجه به آمارهای ارائه شده در سال 98 از هر هزار زن و مرد متاهل 8 نفر از یکدیگر جدا شده اند. نمی توان فقط براساس آمار طلاق و ازدواج گفت که روند ازدواج سالیانه ی کشور کاهش پیدا کرده است اما به طور کلی در ایران تعداد افرادی که در سن ازدواج قرار گرفته اند افزایش پیدا کرده و یکی دیگر از دلایلی که عنوان می شود سرانه ی ازدواج کاهش پیدا کرده به علت اشخاصی است که در سن ازدواج قرار دارند اما ازدواج نمی کنند.

آمار طلاق

آمار طلاق به علت افزایش سن

رابطه ی افزایش سن با آمار طلاق چیست؟ براساس آمار منتشر شده طلاق در بین دخترانی که در سن بالای 25 سال ازدواج کرده اند نسبت به دخترانی که در سن کمتر ازدواج کرده اند بیشتر است. اگر قرار باشد یک جدول آماری ترسیم کنیم مطابق با جدول آقایانی که در رنج 24 تا 34 سال قرار دارند به ترتیب کمترین و بیشترین طلاق را در سال های اخیر داشتند این ارتباط سنی در رابطه با آمار طلاق خانم ها نیز صدق می کند. مطابق با گفته ی روانشناسان افرادی که در سن بالاتر ازدواج می کنند نسبت به افرادی که در سن پایین ازدواج می کنند بیشتر شخصیتشان شکل گرفته و انعطاف پذیری آن ها نیز کاهش پیدا می کند از این رو به هنگام مواجه با چالش های زندگی نمی توانند موقعیت پیش آمده را مدیریت کنند و در نهایت یک ازدواج ناموفق خواهند داشت اصولا وقتی سن ازدواج فردی بالاتر می رود ازدواج برای وی سخت تر می شود.

میانگین طلاق در پنج سال اول زندگی

به نظر شما چرا یک زن و مرد که در ابتدا عاشق هم هستند بعد از ازدواج نمی توانند بیشتر از یک سال یا کمتر یا بیشتر به ازدواج خود ادامه دهند؟ آمارها نشان می دهد که بیشترین میزان طلاق در پنج سال اول زندگی اتفاق می افتد یعنی اگر مرد و زن توانستند در این مدت مشکلات، سختی ها و چالش های زندگی را پشت سر بگذارند در 80 درصد موارد باقی سال های زندگی خود را نیز در کنار یکدیگر می گذرانند. اما اگر با هر توجیهی نتوانند با یکدیگر کنار بیایند در همان پنج سال ابتدایی از یکدیگر جدا می شوند.

آمار طلاق

علت اصلی طلاق چیست؟

به نظر شما دلیل اصلی طلاق چیست؟ یکی از دلایل عمده ی طلاق، عدم شناخت زوجین از یکدیگر می باشد. وقتی یک مرد و زن قرار است با یکدیگر ازدواج کنند این وصلت بین دو خانواده صورت می گیرد از این رو  باید از لحاظ اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی با یکدیگر همخوانی داشته باشند از سوی دیگر برای شناخت شریک زندگی خود باید ابتدا خود را بشناسید پس از خودشناسی ملاک ها و معیارهای خود را معین کنید به عنوان مثال :

·        آیا زن و مرد از لحاظ اعتقادی با یکدیگر همسو هستند؟ این موضوع بسیار مهم است و اولین قدم در این مسیر احترام به اعتقاد یکدیگر است.

·        آیا تفاوت سنی برای شما مهم است؟ اصولا آقایان در ازدواج از خانم ها بزرگتر هستند اما گاهی خانم از آقا بزرگتر است چنان چه این موضوع برای زوجین حل شده باشد در زندگی نیز مشکلی پیش نمی آید

·        و…

آمار طلاق

2 علتی که سبب می شود ازدواج به طلاق منجر شود

·        چرا نمی توانیم با یک دیگر گفت و گو کنیم؟ عدم تفاهم بین زوجین یکی دیگر از دلایل طلاق زوجین می باشد. وقتی دو نفر با یکدیگر ازدواج می کنند باید مهارت گوش دادن و گفت و گو کردن را در خود تقویت کنند. متاسفانه از هر 10 زوج فقط 2 نفر از آن ها می توانند یک گفت و گوی اصولی با یکدیگر داشته باشند. یادتان باشد پس از ازدواج دیگر من وجود ندارد برای یک ازدواج موفق من باید تبدیل به ما شود.گاهی شما باید همسر خود را با یک گفت و گوی آرام متقاعد کنید گاهی هم برعکس ازدواج یک کشتی بزرگ است که عدم توازن در آن سبب غرق شدن کشتی می شود.

·        چکار کنیم که برای یکدیگر تکراری نشویم؟هیچ زوجی را پیدا نخواهید کرد که بعد از مدتی از یکدیگر خسته نشوند و برای یکدیگر تکراری نشوند برای جلوگیری از تکراری شدن باید به زندگی خود شور و هیجان دهید گفت و گو کردن، همکاری در امور داخل منزل، سفر رفتن و … از جمله فعالیت هایی هستند که می توانید ایده هایی در آن بگنجانید تا از ورطه ی تکرار خارج شوید به عنوان مثال: اگر همیشه برای ابراز علاقه به همسر خود می گویید که دوست دارم یکبار هم می توانید برای او نامه بنویسید و بگویید دوستت دارم شاید تعجب کنید  و بگویید در عصر ارتباطات چرا نامه؟ هر ایده ی متفاوتی می تواند به شما کمک کند که از تکرار خارج شوید.

آمار طلاق

چه کار کنیم تا ازدواج ما به طلاق نکشد؟

به نظر شما چگونه می توانیم از طلاق جلوگیری کنیم؟ در گام نخست برای جلوگیری از طلاق سعی کنید شریک زندگی خود را همانگونه که هست بپذیرید. تغییر دادن انسان ها امکان پذیر نیست به جای آن اولویت های زندگی خود را تغییر دهید. ممکن است در طول زندگی با مشکلات کوچک و بزرگ زیادی مواجه شوید برای حل این مشکلات سعی کنید در مرحله ی اول به یکدیگر احترام بگذارید سپس با گفت و گو مشکل را رفع کنید.

کلیس آندره

کلیس آندره، نامی که در دنیای امنیت شبکه به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر برجسته شناخته می‌شود. او با انگیزه و تعهد عمیق به حفظ امنیت در دنیای دیجیتال، در حال تألیف مقالاتی برای وب‌سایت‌ها و منابع تخصصی می‌باشد. تخصص اصلی کلیس آندره در زمینه امنیت شبکه و فناوری‌های اطلاعاتی قرار دارد. او با داشتن دانش گسترده‌ای در مباحث مختلف امنیت شبکه از جمله رمزنگاری، نفوذ و تشخیص تهدیدات، توانسته است مقالاتی با محتوای غنی و عمیق تولید کند. با تجربه‌های متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه امنیت شبکه، کلیس توانسته است راهکارها و راهنماهای مؤثری را برای مدیران سیستم، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد علاقه‌مند به امنیت دیجیتال ارائه دهد. مقالات او به عنوان منابع معتبر در زمینه امنیت شبکه شناخته می‌شوند. با زبانی ساده و قابل فهم، کلیس توانسته است مفاهیم پیچیده امنیت شبکه را برای عموم مخاطبان تبیین کند. او با تمرکز بر راه‌حل‌های عملی و نکات کلیدی، مخاطبان را در جهت تقویت امنیت شبکه‌های خود هدایت می‌کند. با توجه به تلاش‌های فراوان کلیس آندره در ارتقاء امنیت دیجیتال، مقالات وی به عنوان راهنماهای مهم و ضروری در دنیای پیچیده و پرخطر امنیت شبکه به شمار می‌آیند. او با تأکید بر آگاهی و آموزش، به ارتقاء امنیت دیجیتال جامعه کمک می‌کند و نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا